De houders van Spaansche schuldbrieven te Parijsheb' ben zich eergisteren, ten getale van 3 of 400, in het gebouw der Beurs vereenigdten einde maatregelen te nemen tegen het besluit van het Madridsche bestuur, om het laatst verschenen halfjaar Van de renten dier schuldbrieven in papier op Cuba te betalen. Zij hebben in die vergadering eene commissie van vijf personen befioemd die eene verklaring tegen den bedoelden maat regel alsmede een verzoekschrift daaromtrent aan den Koning der Franschen moest opstellen» Gisteren hebben deze schuldei- schers van Spanje zich op nieuw vereenigd, en het opstel der twee opgenoemde stukken goedgekeurd, die reeds dadelijk omstreeks 300ön^erteekeningen hebben erlangd. In de ver klaring wor'dc hoofdzakelijk gezegddat de onderteekenaars te gen den mjaajeregel der Spaansche regering, ten aanzien van de betaling dér renten protesterendat zij in geen geval verwijzin gen op Cubavoor hunne wettige schuldvorderingen, willen aannemen maar dat zij daarentegen bereid zijn, om her tijdstip dat Spanje zich in minder noodlottige omstandigheden zal be vinden aj te wachtenin de hoopdat dan aan hunne billijke vorderingen zal worden voldaan. Het verzoekschrift aan Z. M. den Koning is naar - men verzekertwel in eerbiedigemaar roch ook in krachtige bewoordingen opgesteld. Her houdt in dat de verzoekers hun vermogen nimmer in Spaansche schuld- brieven zouden hebben gestokenindien zij niet overtuigd waren geweestdar de Fransche regering al de bepalingen van het Viervoudig Verbond getrouwelijk en naauwgezet zou nakomen darzij zièh ook thans nog overtuigd houden, dat de Koning de besté bedoelingen ten aanzien der rust en welvaart van Spanje koestert V datindien de Fransche regering zich werkelijk als een getrouwe bondgenoot van Spanje gedroeg, de burgeroor log, die dat ongelukkig land verscheurt, weldra een einde zou h?men en dat zij dus Z. M. smeeken om te gelijk de billy- lij Ice' vorderingen der schuldeischers van Spanje in aanmerking ie willen nemen, en aan zoo vele rampen, als waardoor dat land getroffen wordt, een einde te maken. -— Het regertngsblad van den 29 October deelt de volgende telegraphische depeche mede Baijonne den 27 Octoberten negen ure des avonds. Den .24 hadden de Carlisten Bilbao aan drie zijden berend£0 twfcre batterijen opgeworpen. Den 25 heefc men aan dien kant ten hevig kanonvuur géhoord." Men ziet uit dit berigc, eensdeels, dat de tijding wegens de vermeestering van Bilbao door de Carlisren op den 24 werkelijk te voorbarig is geweesten anderdeelsdat het hen met' de be legering dier belangrijke handelstad ernst is. Een bijzondere brief üït Baijonne van den 24 behelst daaromtrent het volgende; De Generaal Fillareal heefc zijn hoofdkwartier van Escoriaza naai Zornosa verlegd, Verscheidene bataiHons uit Guipuzcoa en Navarra hebben op de linie van aanval voor Bilbao post gevat. De belegering dier stad is thans vast besloten. Men heeft ba taiHons Navarrezen daarvoor doen oprukkenomdat men de ver schanste linie van Arlaban (aan de zijde van Victoria) niet wilde ontblooten- Drie kolonnes zullen gelijktijdig den aanval onder nemen, De eerste zal onder het opperbevel van Villareal staan, en de beide overige zullen door Goni en Simon la Torre wot- clen aangevoerd. De voorname leiding der belegering is aan den generaal Eguya toevertrouwd die den generaal Montenegro en verscheidene andere bevelhebbers daarbij tot raadslieden heeft: ook een Fransch officier, die sedert lang in dienst van D. Car- los staat, bevindt zich daaronder. Men rekent, dat, behalve de houwitsers en mortieren, 26 stukken geschut van zwaar kaliber voor dit beleg bijeen zijn gebragt. Ook het onlangs te Onatege goten monster mortier zou daarbij eene rol spelen. Al wat de dier.st der vuurwerken betreft, is aan den heer Lisior toever trouwd, Men verwacht elk oogenblik de tijding, dat de aanval begonnen i9. De namiddag van gisteren of wel de ochtend van heden was voor het openen van het vuur der Carlisten bestemd." Uit Madrid heeft men tijdingen tot den 22 October. Het reeds vroeger in dié hoofdstad verbreide geruchtdat Gomez zich in Estramadura had geworpen en reeds tot Truxillo was voorege rukt scheen zich te bevestigen. Men meende, dat Rodildoor de marschen en tegenmarschen van Gomez bedrogenzich van de grenzen van Estramadura thans weder te ver verwijderd had, om hem eenige hinderpaal in den weg te leggeneri naar het zich liet aanzien, was het geenszins onmogelijk dat Gomez thans regestreeks noordelijk zou trekken, zich welligt met de bende van D. Pablo Sans zou vereenigen, en in allen gevalle, na eenen togt, die in de geschiedenis der krijgskunde bijna zonder voorbeeld isde 15 of 16 miliioen realen en den verderen buit die hij met zich voert, veilig naar het hoofdkwartier van D Carlos zon kunnen brengen. De Parijssche bladen, die voorde zaak der Koningin-Regentes gestemd zijnklagen bitter over de zen ongunstigen loopder krijgs'verrigtingen. Zij schrijven dien voornamelijk daaraan toe, dat' dé Koningin Regentes geen enkel generaal inbare dienst heeft, die den moéd en de bekwaamheid van .sommige Carlistische bevelhebbers bezit. Ook hoi Journal des Débats meent, dat indien er slechts een zweem van geest kracht onder de Christinos heerschtezij de 8,000 man, die thans onder het oog van D. Carlos Bilbao belegeren.wel spoedig tot den remgtogt zouden dwingen door plotseling in de gebergten van Guipuzcoa en Navarre die tot nu tóe de hoofdzetel van den Crlistischen opstand geweest zijn, door te dringen. flcbcvïnnbcit. 'sGravEnhage, den 1 November. Te Noordwijk is den 28 October, des mjotgens ten 8 ure^gestrand de Fransche scboo. ner Eugènekapitein J. 'M. Ie Fkéhvan Honfil-'llr naar New castle. De equipagie, uit 7 man bestaande, is door de redding* boot der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij gered. Kapitein Bouchvan Huil te Helvoet binnen heefc bij hec naar binnen zeilen op den Hindert Zien verongelukken eenet', öogenschijnlijkEngelsche brik, met steenkolen, de naam on bekend. Te Petten heeft men den 28 October, omstreeks 11 ure des morgens, van hec strand een brikschip op ruimzee, in hec noord westen van die plaats, eensklaps zien zinken. Hetzelve lag, naar gissing, anderhalf uur van strand, de onderzeilen bij hebbende. Sedert 8 ure was het in 'rgezigc geweest, zonder dac het po ging deed om te stranden. Men vooronderstelt, dat het door de equipagie verlaten was. Het schip Clara Margarethakapt. H. P. Dikmet Steenkolen, van Sunderland na3r Amsterdam, is, volgens brief v,an den Helder, van den 27 October, dien dag bij de groote Keet, inde gemeente Calandsoog, gestrand en verbrijzeld de stuurman is gered doch de overige equipagieby het breken ryan het schip verdronken. Volgens de LloydVIijstvan den 21 October, waren in verschillende Schotsche havens zes Staat-Davis Walvischvangers geheel schoon teruggekomen. Een derzelve had het berigt mede gebragt, dat, bij zijn vertrek, 25 andere schepen van de Vis- scherij gezamenlijk omtrent 90 visschen gevangen hadden. Ten aanzien van de onlusten onder^ dé mijnwerkers in de JBorinage wordt niets anders gemelddan dat rwee eskadrons lanciers van Doornik naaf Mons zyn getrokken, om dezelve te )je]pen dempen. In Charleroi heefc eenige ongeregeldheid plaats gehad, ter za ke van het prediken van vreemde missionarissen die een deel der bevolking mishaagden. Men heeft de geestelijkheid te vergeefs verzochtdeze lieden niet meer te laten prediken en het schijnt dat men reeds meermalen deswegens handgemeen is geweest.- De brusselsche revolutionairen meenen, dat men deze predi kingen niet moet tegengaan Ómdat de tijd niet meer ver af is dat pien predicatien in een tegenpvergestelden zin daartegen zal kunpen houden. Drie der te Douüens ontvlugte staatkundige gevangenen zijp te Ostende door de Belgische politie gevat. Zij waren voornemenszich naar Engeland in te schepen. MIDDEN PRIfZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOËS. Van den 15 tot den 31 October 1836. Zonder de Belasting. Tarwe/ 6,53, Rogge 5,00. Vroege Gerst f 3,85. Late Gerst 3,60. Boekweit f 0,00. Haver f 2,25. Witte Boo- nen f 5,00. Witte Erwten f o,00. Groene Erwten 5,33. Graanwe Erwten 0,00. Tarwe Meel ƒ8,53.' Rogge Meel 6,65 allen per muddeBoter 0,98. Noord Holiandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Raas 30 cs. Witte Brood 11s cs. Tarwe Brood 10s cs. Rogge Brood ;o cs Osse- Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleescli 50 es. Schapen Vleesch 30 «.Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vlecsph ^ocr. Gerookt Varken Vleesch 60 er., allen per Ned. pond, Vroege Aardappelen ƒ0,00, Late Aardappelen ƒ1,20. de mud.de. Jene ver ƒ24,00, per vat. IJpen Hout 7,00. Essen Hout ƒ7,00. Der wisse. Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen f 6,00de honderd. Steen Kolen 1,40de 100 ponden. Houts Kolen f 0,00 dé mudde. Turf ƒ0,55, de dubk. nfudde. Kool Olie f 4-8,oef. Lijn Olie 42,00het. vat» Kpql Zaad f 0,00. Lijn Zaad 0,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. fyct Nedpond. Clbucvfcnticu. Ondertrouwd; J. H. J A C O T, KaptLuitenant. Nis.sfe» en 4 November 1836 E. W. BUIT. Eenige Kennisgeving. Door Stergeval UIT de HAND te KOOP een Hechr, Sterk en Welbetimmerd WOONHUIS en ERVRin de Sr. Jacobstraat re Goeswaarin sedert eenige jaren de TIMMER-' MANS-AFFAIREmer zeer goed succes is uitgeoefend en en nog worde gecontinueerd; adres bij de Eigenaresse de We duwe J. LOOF. V* Den Bontwerker van BUREN, van Middelburg., is uitgepakt in 'c Logement de Korenbeursmet diverse PELTE RIJEN, Winter en andere HANDSCHOENEN, JAGT GE REEDSCHAP KOUSSEN en andere Gebreide Goederen. ..Gl*" 1 TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2