N'. 89. GOESSCHE C O RAN 4 November. Frankfort, den 30 October. Uic Silezieworde van den So October, het volgende geschreven; Parijs, den 29 OctoberDe regering heefc dé volgende té- Iegraphische depeche ontvangen: Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. Shutseïtlaub. Ajs men den tegenwoordigen gang van de cholera eenigzins nagaat vindt men eene groöce overeenkomst cussclien haar en de togten des onweders. Gelijk deze dikwijls mer de snelheid van den storm over een land heen trekkenen er Spoedig daarop zijd- waarts ontladingen plaats hebben, en even als daarbij menigerlei wonderbare sprongen te bemerken zijn, zoo doet het ook de cholera. Nadat zij van Opper Italië door Zuid-Duicschland in korten lijd naar Hongarije en Zevenbergen overgeslagen wasver spreidde zij zich zijdwaarts over BohemenMoravie en thans ook naar Silezie. Sedert veertien dagen raapt zij in Pruissisch Opper-Silezïe eene menigte slagtoffers weg, en het is als of zij ook naar Neder-Silezie wil komen. Men schijnt zich echter reeds zoodanig aan haar gewend te hebbendat men weinig gédruisch meer maakt, en haar in de rij der overige gevaarlijke ziekten piaats. Doch dat bij haren gang een sterk miasma aanwezig is bewijst het ziek worden van verscheidene huisdieren. Honden en katten worden ongesteld, en men ziet aan dezelve bijna ge lijke kenteekeneh als aan de menschen. Zelfs het pluimgedierte is op menige plaats op deze wijs ziek geworden. Terwijl deze plaag met al hare verschrikking woedt, hebben wij het voorcreffe lijkste weder. Zonderling echter vertoonen zich steeds weder die lichtverschijnselen in den dampkring, die zoo zeer naar het Zodiakaal licht gelijken." Uit Napels wordt van den it October gemeld, dat de Koning, toen hij onlangs door het oude gedeelte der stad reed, door een hoop gemeen volk omringddie om onderstand vér- zocht en klaagde, dat het brood zoo duur en daarbij steeds slech ter werdwaarvan hij zich door een hem aangeboden stuk over tuigen kon. Deze vertogen hebben eene goede uitwerking gehad, en er is sedert in dit opzigt eene wezenlijke verbetering geko men. De regering laat goed brood bakken en onder de armen verdeelen. Ook bespeurt men, dat sedert het getal bedelaars, die hier in veel grootere menigte dan in eenige hoofdstad van Europa de straten opvullen, veel is verminderd. Eveneens zijn den Koning klagten ter oore gekomen, dat er nog geene maatregelen van voorzorg genomen wareningeval de cholera die zich reeds in het Koningrijk geopenbaard heeft, ook tot Napels mogt overslaan, en hieromtrent zijn thans mede beschik kingen gemaakt. Men is te Napels zeer bevreesd voor de ziekte en als er maar een plotseling sterfgeval plaats heeft., wordt het sterfhuis dadelijk afgesloten, terwijl de bewoners zoo zij niec in het huis willen opgesloten blijven, naar het eiland Nisita ver voerd worden, om er quarantaine te houden. Van de Poolsche grenzen wordt, onder dagteekening van den 17 October, het navolgende geschreven. De Russische troependie bijeengetrokken warenom door den Keizer in oogenschouw genomen te worden, zijn naar hun ne cantonnementen teruggekeerd. In het aanstaande voorjaar zal eene algemeene inspectie van her leger in Polen plaats hebben, waarvoor de Keizer naar Warschau zal komen. Het is jammer da: de Keizer door het hem overkomen qngejuk belet is gewor den, om Warschau dit jaar te bezoeken. Met weet, dac hij voornemens wasditmaal aan de stad zijne tevredenheid te be tuigen en haar eenige gansten re verleenen. Men had zich daar om te Warschau zeer over zijne komst verheugd. Om den han del en.de nijverheid in Polen zoowel als in Rusland te bevor deren, 13 er eene commissie benoemd tot herziening van het ta rief. Men hoopt, dat daardoor de moeijelykheid geboren zal wordenom zich met Pruissen over een handelsverdrag te ver staan. „De aangelegenheden van Krak au zijn nóg altijd niet geregeld en het is nog niec te voorzienhoe en wanneer zulks geschieden 2a!. Men verneemt, dat de Aartshertog Ferdinand de gouver neur-generaal van Galicië, zich naar Krakau zal begeven, om zich van den staat van zaken aldaar te overtuigen en voorts eene spoe dige organisatie der militie en eene betere inrigting des beheers te bewerken." Bijzondere brieven uic Berlijn26 October behelzen het volgende: De geweldadige poging van den graaf van Beniinck om zich in het regematige bezit te stellen van hét gebied van Kniphauzen, beeft hier indruk gemaaktals zijnde een bedenke lijk voorval in de geschiedenis der legitimiteit iq de duirsche sta ten, in welke de tegenwoordige orde van zaken in Bronswijk reeds een zwak punt oplevert ~De gestorvene graaf had zijnen buitenecht geboren zoon toc?opvolger benoemd, en zijn wet tigen afstammeling uitgesloten. De zaak heeft dus in het klein veel gelijkheid met den tegenwoordigen successie -oorlog in Spanje. Men ziet met belangstelling de handelwijze van de Bonds vergadering in dit geval re gemöet. Veel indruk maken ook de vonnissen van de Frank forcer en Götringer Staatsgevangen waar van de meesten tot levenslange gevangenis veroordeeld zyn. Ve len hopen dat de Koning van Hanover en ook de Bondsverga dering eene verzachting van straf, en misschien een vervoer der gevangenen naar America (de nieuwe Botany-baai van het on rustige Europa) zullen toestaan." Uit Leipzig schrijft men. van 23 October: Handelsreizigers, die binnen kort Rusland bezocht hebben klagen uitermate ovet het aldaar hoe langer hoe meer vermin derend vertier van vreemde fabrijkgoederenhetwelk zij voorna melijk toeschrijven aan de hooge regten van in- en doorvoer, die aan den Russischen fabrikant den alleenhandel verzekeren. Met name is volgens hunne verzekeringhet vèrbruik der Fran- sche zijden stoffen aanmerkelijk! verminderdhetgeen echter niet Zoo zeer bevreemden moetdaar de Russische manufacturen die zelfde stoffen in eene voortreffelijke qualireicmaar zeker ook tot zulke hooge prijzen leveren, dat zij zonder hooge beschermende regcen de mededinging me: buicenlandsehe fabrijken niet kunnen doorstaan.'* In berigten uit Moskau van 6 October wordt daarentegen ge zegd In de maand November des vorigen jaars reisden twee aan zienlijke kooplieden uit Tiffs fin Géorgie) genaamd Gabriel Schadinow en Gallus Wartanoffdoor onze stad naar Duicsch- land, om zoowel de missen te bezoeken, als de Duitsche mi- nufacturen te keren kennen. Zij begaven zich eerst naar Ber lijn waar zij zich met hunnen tolkden heer Gordondie door zijne handels betrekkingen tot zelfs in Perzie bekend is, veree- nigden. Gezamenlijk gingen zij vervolgens naar Hamburg en van daar naar Frankfurt aan den Oder, waar hunne komst veel op- ziens baarde, alzoo dej missen in die stad nog nooit door koop lieden uit Georgie bezocht waren. Van Frankfurt keerden zij naar Hamburg terug. Op raad van den heer Gordon bevrachten zy aldaar het Deensche schip Junokapt. Iversenhetwelk de reis naar Trebisonde in den korten tijd van 11 April tot löjunij gelukkig aflegde. Die was de eerste proeve van dien aard, en zij beviel boven alle verwachting zeer tot genoegen der onder nemers uit. vermits zij de aanzienlijke kosten van een zeer lang durig transport over land bespaarden, en de in Hamburg inge kochte waren in Taurus grooten bijval vonden. Deze omstan dighedengepaard aan de onverwachte winst, dien deze specu latie heeft opgeleverdzal hen en hunne iandgenooten tot rrièer dergelijke ondernemingen aanmoedigen. Wij kunnen stellig ver zekeren dac er nog voor het einde dezes jaars een aanral koop lieden uit Tiflis naar Duitschiand zullen komenom aldaar hunne inkoopen te doen." Münchener bladen behelzen het vólgende: Een courrier die dezer dagen uit Ancona hier aangekomen is heefc zeer geruststellende tijdingen uit Griekenland medegebragt. Deze Staat genoot de volnmkste rust, nergens hoorde men meer van rooverijen, en de krachtige maatregelendoor jE;;;/«-pacha den gouverneur van Thessalie genoméndeden verwachtendac hij niét voornemens was, om het hem Toevertrouwde land lan-< ger eene schuilplaats van misdadigers te laten blijven. Eene de zer maatregelen is het tegen den Kapitano Drossothanassie uit gesproken doodvonnisover welken de Grieksche regering zich voortdurend teregt beklaagd had. wegens zijne vijandige handel wijze en het verleenen van bescherming aan de uit Griekenland verdrevene rooverbenden. Zoo gaan de bewoners van Grieken land, van deze ramp en van de besmettelijke ziekte die geduren de den zomer gewoed heeft, met rasse schreden eene schoone coekomst te gemoet." J'Vanfcriffc. Toulon 27 October 1S36n| ure. De hertog van Nemours is (naar Algiers) vertrokken. Al vorens zich aan boord te begeven, heeft hij de troepen der be zetting in oogenschouw genomen, en is hy met de levendigste toej'uichingen begroet geworden.'* Uit Toulon schrijft menvan dert 24, dat eerte afdeeiing van het ade regiment der geniesterk 150 man dien dag aldaar was aangekomen, en naar Bone zou ingescheept wördert. De zelve is voor de expeditie van Constantly bestemd. -s s<& x: \l

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1