N°. 88. 6 0EISCHÈ C O R A N Maandag Sd October'. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn den 23 October. Uit Oldenburg wordt van den 19 dezer gemeld; Eeu geïmproviseerde oorlog in onze nabij beid maak: thans het onderwerp van alle gesprekken uit. De Engelsche luitenant kolonel Bent'mckdie den uitslag van het tegen zijnen neef den rijksgraaf Bentinckaangevangen regtsgediog over het bezit der heerlykheid Varel en Kniphausen niet schijnt te kannen afwach ten heeft de laatstgenoemde plaats voor eenige dagen gewapen derhand pogen tejoverrompelen en in bezit te nemen» en wel met behulp van eenen hoop hier en daar zaméngeraapc volk van Ongeveer 50 man. Deze poging is intusschen niet alleen geheel misluktmaar had ook bijna aan den luitenant kolonel het leven gekost, indien de door hem vijandig behandelde overheden hem niet zelf beschermd hadden. Het is te hopendat de Oldenburg- sche regering aan verdere dergelijke aanslagen een spoedig einde zal maken." f'- Van een'J anderen kant wordt, onder dagteekening van den •2© dezer, uit Oldenburg, het volgende omtrent dit voorval ge meld De kleine heerlijkheid Kniphausen is dezer dagen hét too neel van niet onbelangrijke gebeurtenissen geweest, tiet is be kend: dat na het in de herfst des vorigen jaars voorgevallen over lijden van den graaf Bentinck, heer van Kniphausendeszelfs buiten het huwelijk geboren zoon, graaf Gustaaf Adolphzich in het bezit, der heerlykhéid stelde; terwijl de naaste agnaat, graai Willem Frederik Christ taan Béntinckals bewerende te zijn wettige opvolger, by proclamatie van den 22 January de zes jaarsde regering aanvaarddemaar sedert niet tot de uitoe» fening zijner regten kon geraken, uit hoofde van de in bezitne* roing door graaf Gustaaf Adolph. Den 2 Occober dezes jaars nu had graaf Willem Frederik Christiaan de regering aan zij nen broeder, den bavengemelden luitenant kolonel* graaf Karei Anton Ferdinand Fentinck afgestaan en deze begaf zich den 16 dezer met eenige bedienden naar her slot Kniphausen, om zijne aanvaarding der regering aan de overheden dier plaats be. kend te maken. De eerste ambtenaar en chef der kanselarij had reeds op des graven eisch de sleutels aan denzelven overhandigd toen andere ambtenaren en burgers tusschen beide kwamen, en de graaf in het gedrang de sleutels verloor. Tegenstand, het zij wettigenhetzij onwettigenvindende, verliet bij daarop het slot." „Den 18 October begaf hij zich naar eene in het Kniphau- sensche dorp Sengwarden door hem gehuurde woningen werd spoedig gevolgd door den bovengemelden chef der kanselarij, aan het hoofd van eenen hoop gewapend volk, die terstond de stormklok deed luiden. Op den eisch, dat de graaf dadelijk de heerlijkheid zou verlaten, lier deze zijné komst tot de regering afkondigen en eiken tegenstand voor oproer tegen den wettigen regent verklaren. Deze verklaring werd voor de verzamelde on derdanen herhaald en eene door den graaf onderceekeode procla macie verspreid, waarin gezegd werd» dat hij alle te zijner be schikking staande middelen zou aanwenden, om zijne regceo te doen geldert, waarop hij de heerlijkheid verliet. Dit voorval wordt zeer verschillend beoordeeld: sommigen zien in de handel wijs van graaf Karei Anton Ferdinand^ eene schen ding van den landvrede; andere beschouwen ze als eene nadruk kelijke uitoefening van Souvereine regten en de verdediging dtr legitimiteit tegen grondbeginselen, welke, hoezeer hier in het klein., toch, by eene algemeenetoepassing, de belangen van alle regerende familien benadeelen zouden.'* Volgens sommige berigten uit Konsrantinopelvan 29 Sep tember zou de russische diplomatie aldaar er ttr geslaagd zijn om de bekende zaak van den Engelschman Curchill weder op 't tapijt te brengen, ten einde de Porte op nieuw tegen de En- rslschen, althans tégen den gezantlord Pomonbijöptezetten. Men zou namelijk den Sultan hebben dóén begrijpendat hij door op aanhouden van dien gezantden reis effandi te ontslaan zich zonder noodzakelijkheid vernederd hadaangezien het brit- sche kabinet dusdanige voldoening geenszins eischte. By het veranderlijke: weder, 'hetwelk in de eerste dagen dezer maand is ondervonden, heeft men te Giükstad Irsehoe, Heiligenstadt en andere plaatsen het zeldzame natuurverschijnsel waargenomen, dat het zeewater, zonder ebbe of vloedgedu rende 10 tot 12 uren het gewone stijgen er. dalen als het wore had vergeten en stilstond, zoodat de voor anker liggende sche pen, dip altijd met de ebbe of vloed in dezelfde rigcing óm» zwaaijengedurende genoemden tijd onbewegelijk op eene etl dezelfde plaats zijn blijven liggen. Deze omstandigheid gepaard met de destijds opgemerkte buitengewone warmte, wordt door deskundigen toegeschreven aan eene op verren afstand wellige plaais gehad hebbende aardbeving, ie meer, daar tijdens de ver-* schrikkelijke aardbeving te Lissabon, op allerheiligendag van hec jaar 1755, hetzelfde verschijnsel is opgemerkt, &u0clattb» Londên, den 16 October. Uit Lissabon heeft men tijdingen to; den 19. Er is vastgesteld, dat de Cortes den 18 January aanstaande'zullen bijeenkomende verkiezingen zullen den 10 der volgende maand een' aanvang nemen. Volgens de tegenwoor dige- staatsregelingzal er één afgevaardigde op de 30,000 zie len wordert benoemd. Het gezamenlijk getal der afgevaardigden moest 125 beloopenzijnde tien minder dan vroegerals, 110 vpor Portugal en 15 voor de buitenlandsche bezittingen. Men sprak van eene wijziging in hét ministerie. De minister van ma rine, Caesar de Vasconcellos Correazóu zijn ontslag geven, als zijn opvolger noemde- men den heer M. Jde Vasconcellos De minister van binnenlandsche zaken Manoel d'e Silva Passos zou zijne portefeuille aan zyn' broeder Jose overdoen omdat hij als kandidaat voor de verkiezingen stond; kunnende hij alzoo* volgens de staatsregeling van 1820, geen minister blijven. De alhier uit Spanje ontvangen tijdingenverspreiden niec veel meer licht over de zoogenaamde nederlaag van GomezTe Bayonne had men berigten uit Durango, tot den 18, welke mededeeleö dat, gedurende dé beide vorige dagen eene groots beweging in de nabuurschap dier stad onder de Carlisten was opgemerkt. Onderscheidene bataillons met zwaar geschutbom* men-, enz. rukten op, en men dacht, dar er een ernstige aan val op verschillende versterkte punten zou geschieden. Men sprak er van dat Puenta la Reyna, Victoria en Bilbao binnen kort zouden belegerd worden. Met zekei heid was er echter niets bekend. De Gaceta van den 15 bevatonder andereneene proclama tie aan de inwoners van Malagainhoudende dat de bevelhebber dier stad den bijstand gevraagd heeft der commandanten van de voor die stad liggende Engelsche oorlogsschepen, welke hem verleend is. De minister van oorlog heeft eene circulaire doen rondgaan waarin hij zich beklaagt over de voortdurende deser tie van het depot te Gandra, en over de werkeloosheid der re. geringspersonen om dezelve tegen te gaan.De kapitein-ge neraal van Oud-Kastilie heeft, bij de aannadering der Carlisten op Rieilo, de stad Leon in staat van beleg verklaard,. Ook heelc hij zijn voornemen te kennen gegeven, zijne ^bewegingen met die d?r Pörtugescbe afdelingen te vereenigen bijaldien de Carlisten Leon mogteti naderenof een' aanval in de omstreken doen,'Door middel der bankiers Rothschildwas er eene som van ioojooo franken Beschikbaar gesteld, tot betaling van hét Engelsche legioen te San Sebastian. JVaiifetfifft.. ParïJs den 24 October. Gisteren zijn de pleidooyen ter zake der buskruidfabryk voor het Koninklijk gerégtshof voortgezet* Nadat de advocaten der veroordeelden getracht hadden hen vrij te pleiten hebben sommigen dezer laatstendie sneestal studen ten of andere jeugdige woelgeesten zijnmede het woord gevoerd. Zij hebben hunne bekende revolutionaire beginselen daarbij niec verloochend. De veroordeelden, Blanqui en Barbeshebben het zelfs zoo'erg gemaakc, en zoo onbeschaamd de leerstellingen der omwentelings-mannen van 1793 verkondigd, dat de vpor* zicter hun het stilzwijgen heeft moeten opleggen, waartegen, als tegen eene daad van dwingelandijal de anderen hebben ge protesteerd, zoodat men de huip der gewapende magc heeft moe»; ten inroepen, om deze lieden tot zwijgen te brengen., Een der veroordeelden, Brugs geheeten, die .nog slechts een achttienja rige jongeling is, heeft de regieriijke rnagt' in zijn verdedigings» rede al dadelijk zoo zeer gehoond, dac het hof hem belet heefc om daarmede voort te varen. Daarna heeft het hof het vonnis uitgesproken. Omtrent zes personen heefc het van. de beschul diging afgezien. Van drie personen zijn de straffen verminderd tot 8, 6 en 4 maanden gevangenis en geldboeten van 500 en 200 franken. Van een' beschuldigde Geninis de straf tot 2 jaren en 1000 franken verhoogd. Het vonnis der correctionele regtbank is omtrent de overige beschuldigden gehandhaafd. In de afgeloöpen nacht is een touw, dat bestemd was om de obelisk van Luxor op te hijschen, afgesneden. Ten gevolge daarvan zijn, bij de hervatting van den arbeid, eenige ongeluk ken onstaan. Een werksman zou dood gevallen, zes andere ge kwetst zyii Men schrijft hec doorsnijden van het touw aan kwaad»

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1