onderwijs, en inzonderheid van~he?Tagcr onderwijs caar te lande. Van Parijs den 22 wordt gemeld, dat 'sKonings tweede zoon de hertog vanNenioursnaar Afrika sraac te vertrekken, om deel uit te maken van den togc tegen Conseantine. De berigten uit Spanje zijn steeds van een verontrustenden aard. De bevolking der steden wordt medegesleept door de ultra radicalen, zonder de noodige veerkracht te erlangen om de Car- listen met vracht te kunnen bestrijden. Mendizabal heeft zich deze partij ten vijand gemaakt, door zijne maatregelen tegen de rclubs. De gematigde liberalen zijn atkeerig van hem geworden, ter zake van zijnen tegenstand .ten aanzien van het ministerie jsturiZ y Gtï zijn laatste bankroet heefc hem in *t buitenland alle vertrouwen doen verliezen. Hij zal nu moeite hebben om zich staande te kunnen houden en de tegenwoordige fransche minis ters schijnen dien man op zijne waarde te hebben geschat. Kkmez maakt zich zeer geduchten wordt reeds nevens Züma- lacarreguy gesteld. Hij zal steeds een gevaarlijke tegenstander zijn hetzij hij in AndaJusie verblijfthetzij hij langs Badajoz, naar hec Röorden terugkeert. 1Het gerucht wil ter beurze dat hij eenig nadeel zoude hebben geleden. Hetgeen op nieuw van een huwelijk van den Koning van Napels mee prinses Marie wordt verbreidverdient geen geloof. Men verzekertdat de hertog van Orleans denkelijk zal eindigen mee eene fransche dochter te huwen, welk door één aantal lie den zeer zoude worden goedgekeurd." Van onze zijde waren den 22 October de beide volgende telegraphische berigten uit Spanje openbaar gemaakt. Bdyonne den 18 Octoberten half zeven ure des avonds» Rodïl rukt op Cordova aan. Hij was den 10 te Qaymieb." Bayonne den 20 Octoberten drie ureGomez heeft Cor dov'a verlatenen van daar verscheidene niillioenen realen en drie stukken geschut Weggevoerd, hebbende hij daarenboven aldaar door 1000 nietnv aangeworvene soldatendie met de geweren der nationale garde zijn gewapendzijne benden zien versterken. Hij was te Montilla, toen eene zijner kolonnes Escalante ver slagen heeft. Den 11 stond hij te Priégo. Men zegt, dat Alaïx zijne achterhoede heeft bereikt. Espinosa was den 6 nog te Carmona. Te Sevilla heerschte groote schrik, de leden van het Koninklijk geregtshof hebben die stad verlaten. De troepen uit Cadix komen bij gemis van wapenen niet „aam." Deze telegraphische depêches lieten geenszins vermoeden, dat de Carlistische bevelhebber Gomez in Andaluzie eenig nadeel ge ieuen heeftten zij men zulks uit de als een gerucht vermeide omstandigheid Wilde afleiden, dat de legeratdeeling van Alaïx de achterhoede van Gomez bereikt had. Intusschen heeft men thans ook de Madridsche dagbladen vün den 15 October ontvan gen, en daaronder een buitengewoon nommer van de Eco del Commercio hetwelk die dag is uitgegeven en woordelijk het na volgende inhoudt Wij beijveren ons van aan onze lezers de volgende kennis geving van den opperbevelhebber van Jaen die ons op het oogen- Wik toekomt, mede te deelen. Het publiek zal bij de lezing daarvan den staat van grooten nood ontwarenwaarin zich de ben de van den opstandeling Gomez moet bevinden, en tevens over tuigd wordendat men de gegronde hoop mag koesteren van deze bende weldra te zien vernietigen. Wij hebben de kennisge ving door tusschenkomsc van het bestuur der posterijen te la Ca rolina ontvangen. Generale staf der provincie. Officieel berigt. De Opstandeling Gomez heeft eenen parlementair aan den waardigen generaal Alaïx gezonden, om hem te vragen van in schikking te traden,* dié dappere zoon des vaderlands heeft den parlementair in de Alhambra van Grenada doen opsluiten. Bewo ners van JaenDe vrijheidmoordende partij is haren ondergang nabijsnellen wij toe, om haar den doodslag te geven. „Jaen, den 12 October. ant. romero." „Wij vernemen daarenboven door brieven uit Manzanares van den 14 en uit Andojar van den 13 dat de bestuurder der bnc- venposc van Grenada de gueriljas van Alaix en van Gomez tus- schen Cabra en Lucena handgemeen heeft gezien. Hij heert ver volgens door onderscheidene boodschappers vernomen dat het gevecht algemeen is geworden, dat 1000 opstandelingen gedood en een grooter aantal gevangen genomen zijnen dat Gomez tot zulk een uiterste |is gèbragt dat hij eetie capitulatie heeft móe ten voorstellenWelke onze generaal geweigerd heeft." In de stad Corte of Corsiaheeft op den 8 der vorige maand een treurig voorval plaats gegrepenHet lijk eener kort te voren overledene vrouw zoude naar het kerkhof gedragen wor den en reeds was de geestelijkheid gereed om bevorens nog de gebruikelijke plegtigheden te. verrigten roèh plotse]rog de vloer der op de tweede verdieping gelegen kamer inzonk en met a dé aanwezige personen op de beneden-verdieping neerplofte, die door den zvvaren last ingsgèlijks te zamen gedrukt werd en instorm. Eerst toen de hierdoor ontstane stofwolken verdwenen warenwas de geheele omvang van het veroorzaakte ongeluk 'té overzien. Twee vrouwen waren dood en meer dan 50 personen minder of meer gekwetst. jÉUbjCtflanbcw. 's Gravenhags den 22 October, Z M, de Koning heelt aan den heer nu, J. G. bnron de Mey van Streefkerk mi» nister van Staat, uit hoofde van zijne voortdurende zwakke ge zondheid een pensioen verleend. Van Regerings vvege is eene som van 4000 gulden toe. gestaan, tot aankoop van oostersche handschriften uic de boek verzameling van wijlen den hoogleeraar Hamaker ten behoeve der academische bibliotheek te Leyden. Men leest in een der brusseïsehe bladen dat zoo wel de officierenbehoorende tot het franscbé legerals de engelsche zeeofficieren, die zich met verlof in Belgie bevinden, door hun ne gouvernementen zijn gelast geworden» zich huiswaarts te begeven. Men meldt, dat onder de mijnwerkers, in de Borinage, in de nabijheid van Mons. een nog al ernstige opstand is uit gebroken, waarbij de gensdarmes zijn te kort geschoten, en ter zake waarvan troepen zijn afgezonden. - Er is dezer dagen een staat omtrent de stedelijke geldmid delen van Brussel openbaar gemaaktwaaruit blijkt, dat deze zich geenszins in eenen gunstigen toestand bevinden. Niettegenstaande de stad in 183a eene geldleening van millioen franken en in 1833 eene nieuwe geldleening van 4 millioen franken heefc ge- slotenzal er öp hét einde van dit jaar wederreen te kort van omstreeks een millioen in de stedelijke kas bestaan. De raad heeft tot dekking van die te kort en van andere uitgaven eene nieuwe geldleening van 5 millioenen willen sluiten doch de ge- Westelijke Staten hebben dit niet willen goedkeurenen de sce- delijke Raad zóu dus eerlang opzertëlijk over hec uit den weg ruimen dér bestaande geldelijke ongelegenheid moeten beraadsla gen. Naar het schijnt is het eensdeels de opstand van 18gomec de daaruit voortgevloeide gevolgenen zijn hetanderdeels de ver schillende verfraaiingen en verbouwingendie te Brussel heb ben plaats gehadwaaraan men den achteruitgang van de geld middelen der stad moet toeschrijven. Brussel heef: volgens eene in 1835 gedane telling, thans 102,80a inwoners, - In Engeland heefc men chans berigten ontvangennopens de onderneming om den Euphraac met stoombooten te bevaren en daardoor eenen nieuwen weg naar Oostindië te openen. Daar uit blijkt, dat die onderneming volkomen gelukt is, Den 20 October heeft de Britsche regering brieven van kolonel Chesney die aan het hoofd dezer onderneming staatbekomenwelke van den 19 Junij gedagceekend zijn en vermelden dat hij toen roet zijne stoomboot te Bassorahdigt bij den mond der rivier die hy dus van Bir, in hec noorden van Syrië af, geheel is af» gezakt, was aangekomen. Hij zou aldaar tot den 9 Julij blij» ven en eene brievenmaal uit Indië afwachtenmet welke hij deri Euphraac weder zou opvaren. CtbucvlcuHcu. V* De Regcbank van Eersten Aanleg zitting houdende te Goes mede regt doende in zaken van Koophandel heefc bij vonnis van 24 October 1836, aan alle zoodanige Crediteuren in den Gefailleerden Boedel van THEO DO RUS WAUTERS Kleermaker en Winkelier wonende te Hulst dewelke bij de eerste Comparitie tot verificatie en affirmatie van schuldvorde ringenniet zijn verschenen, tot dat einde eenen nieuwen ter mijn verleend tot den 24 December eerstkomendeop welken dag ter Raadkamer van dezelve Regcbank des morgeos ten tien uregenoemde verificatie en affirmatie als nog voor den Heer Regter Kommissaris in dat Faillissement zal kunnen plaats heb ben, in persoon of bij gemagtigde. Goes26 October 1836. De Griffier bij voornoemde Regtbank P. V. DALEN, c. g. WAARSCHUWING. De ondergeteekende Eigenaar van de BIER-AZIJNMAKERIJ HET LAM, te Rotterdamvernomen hebbende andere Fa-, brijkanten goedgevonden hebben zijn merk van HET LAM na te maken en ook zijn ledig Vaatwerk in de Stad, en op hec Land van Goesop te koopenten einde hetzelve met Azijn van slechtere kwaliteiten van een ander Fabriek te vullen; gééft met deze hiervan aan zijne geëerde kalanten kennis, ten einde iéder zich vóór deze .bedriegerij kan wachten. Het merk blijft zoo als het reeds voor 80 jaren in hec Land, van Góes is ingevoerd: Een WIT LAM boven het kraangatzijnde boven het Lam een R geplaatst. De fusten zullen boven dien voortaan aan beide zijden op den bodem met een dobbelde A gebrand worden» Rotterdam17 October 1836. Pr H. TROMP. De Veiling van twee HUIZEN in de Lange-Niéuw- straat te Niéuw Wijk D 153 en 155, is uitgesteld tot Zatttrdag 12 November 1836, 's avonds 7 ure by G.dejoode Den Bontwerker van BUREN, van Middelburg. zal Dingsdag uitgepakt zijn in de Korenbeurs. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2