N°. 85. GOESSOHE 1836. COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdag 2d October. ZJwteiftlAttfr. Reu lijn den 14 October. De beroemde geschiedschrijver von Raumer is van zijne wetenschappelijke reis in Engeland alhier teruggekeerd. By het instappen der stoomboot te Londen heetc hij zich gekwetsten is daardoor genoodzaakt het bed te houden Hij heeft eenen rijken voorraad van geschiedkundige bescheiden uit Engeland raedegebragtbepaaldelijk over den oorlog tusschen Groot Brittanje en Noord-Amerikaen over de gebeurtenissen welke de Fiansche omwenteling vooraf gingen. Men mag vet wachten, dat hij uit deze stukken aan dat tijdvak der Engelsche geschiedenis, hetwelk tot dus verre nog zeer onvolledig bekend iseen nieuw licht zal bijzetten. Het Petersburgsche regeringsblad, van den 4 dezer, be helst het volgende: De Ottomannische Potte heeft aan de verbindtenissendie zy by het den 15 (27 n. s Maart jl. te Konstantinopel geslo rene verdrag had aangegaan, ten opzigte'van de liquidatie der sommendie zij aan Rusland schuldig waster voldoening aan het rraktaat van Adrianopelgetrouwelijk voldaan. Overeen komstig de bepalingen van bovengenoemd verdragis de beta ling van den laatsten termijn in haar geheel geschied op den vast- gestelden tijd den 15 Augustus. De heer von Butenief heeft hiervan regtstreeks berigt gezonden aan den commandant van Si- listria, welke te voren bevel had ontvangen om-tot de ontrui ming der plaats over te gaan, zoodra hij door onzen gezant on derrigt zou wezen van de laatste betaling. Een Ottomannische commissaris vergezeld van een' beambte der Keizerlijke ambas sade, is door dePorte afgezonden om de ovengaaf der vesting bij te wonen. Dezelve is den 30 Augustus (11 September) overgegeven in den staat van volkomene verdedigingwaarin zy gedurende het bezet gehouden gebragc was. Het stelsel van be houd en van alliantie, gegrond op onze traktaten met de Porte, zal in deze gebeorteuis een' nieuwen waarborg vinden en Eu ropa een zeker onderpand van het vertrouwenhetwelk ons de handhaving van den vreaé in het Oosten inboezemt. „Na den 30 Augustus de plaats onuuimd te hebben, is de bezetting van Silistria denzelfden dag te Kalarascheop den lin keroever van den Dotianin quarantaine gekomen. Overeenkom stig de gezondheids reglementen, zal dezelve aldaar onder opzigt blijven gedurende zeven dagen; na dezen tijd zal zij op marsch gaan door de Vorstendommen «Wallacbyë en Moldavië om bin nen de grenzen des Rijks terug te keeren Wijders behelzen de Petersburgsche dagbladen het volgende berigt Ten gevolge der door natuurkundigen gedane waarneming, dat de uicroeying der bosschen bij den oorsprong der rivieren en over het algemeen op hoog gelegen landenhet water in de stroomen verminderdheeft de regering eene commissie benoemd, om te onderzoeken, in hoe verre deze waarneming op onder scheidene rivieren van Ruslandinzonderheid op de Wolga en de westelijke Dwina, die zeer beginnen te verzanden, toepasse lijk zou kunnen zijn, omjr desnoodsde vereischte maatregelen ter verhelping van dit groote nadeel te nemen.,, Frankfort, den 16 October. Naar men zegt, zijn thans de vonnissen van de alhier gevangen zittende deelnemers aan den bloedigen opstand van den 3 April 1833, hier aangekomen. Of schoon dezelve nog niet openlijk bekend zijnwil men weten dat daarbij eenige dier gevangenen ter doodandere tot eene le venslange of langdurige vestingstraf veroordeeld zijn ;*de doodstraf fen zoudenechter in altijddurende vestingstraffen veranderd worden. Beijersche bladen geven het volgende berigt uit Athene van 19 September. „Den 14 dezer heeft hier een volksoploop plaats gehad, ten gevolge waarvan in een oogenblik alle huizen gesloten werden Eene vechtpartij, die in eene herberg tusschen Duitsche solda* ten en Grieksche burgers plaars hadheeft de aanleiding daartoe gegeven. Gendarmes, die zich in den twist mengden, en zelfs eene Duitsche patrouille met den sabel aanranddenwerden door de verbitterde Duitschers met de bajonnet neergestoken, zoodat er acht vrij zwaar gekwetst werden, waarvan een gestorven is. De bezetting kwam terstond onder de wapenen en het geschut werd aangevoerd, hetgeen ten gevolge had, dat de nieuwsgier! ge menigte oogenblikkelijk uiteen stoof, doch niet zonder eeni ge steènen naar de Duitsche troepen te werpen; Slechts met moeite konden de officieren de soldaten terughouden van eene bloedige wraakoefening voor die beleediging. Binnen een half uur was de oploop voorby, die hoegenaamd geen staatkundigen grond had,'* De Hamburger Correspondent behelst het volgende berigt uit Schwerin: „Het door Zuid-Du'tsche bladen verspreidde en waarschijn' lijk uit buicniandsche couranten ontleende gerucht, van een op handen zijnde huwelijk des Her togs van Orleans met eene Meck- lenburgsche Princes is thans ook in verscheiden Noord Duitsche bladen overgenomen. Men mag evenwel uit eene zeer stellige bron de verzekering geven, dat er geene de minste aanleiding voor dat gerucht bestaaten dat al hetgeen van onderhandelingen over dat huwelijk met het Groothertogelijke hof opgegeven wordt, geheel en al verzonnen is." (Emgeïfmb. Londen, dsn 15 October. '-Naar men verzekertzal de britsche scheepsmagt op de Taagten gevolge van den beden- kelyken staat van staat van zaken in Lissabon gebragc worden Op zes linieschepen, en eene verdedigende positie op genoemde rivier aannemen, ten einde de Koningin, ingeval van nood, te helpen. Te Plymouth worden 1000 mariniers ingescheept, die mede naar Lissabon bestemd zijn. De jongste stormen hebben op onze kust vrij veel zeescha de aangerigt. De engelsche west indie-vaarder Claredon isbij Wight, met een aantal passagiers vergaan. Parijs, den 15 OctoberMeden morgen liep het gerucht4 dat de heer Thiers van zijne reis teruggekeerd wasen dat hij in plaats van naar Parijs te gaanzich te Valenqay bij Vorsc Talleijrand had begeven. Men wil die vrij onverwachte terugs komst in verband brengen mee de verdeeldheid, welke er tus schen sommige leden van het kabinet bestaacen men sprak van de mogelijkheid der weder optreding van den heer Thiers. Van een' anderen kant hield men die optreding voor geheel onmo gelijk, als bestaande er eene persoonlijke verwijdering tusschen dien heer en den Koning. Sommigen schrijven deze spoedige terugkeering alleen toe aan3 de mislukking van speculatienwaar in de heer Thiers voor een aanzienlijk gedeelte zou belang hebben. De tijdingen van de Zwitsersche grenzen deelen weinig nieuws mede. De brigades der gendarmerie zijn op alle punten versterkt, en de blokkade wordt steeds strenger. Verscheidene afgevaardigden waren reeds te Bern aangekomen voor den Land dag, welke den 17 zal worden geopend. Door de meeste can tons zijn de instrüctien van dien aardom de bemiddeling van Engeland te vragen. Zoodanige bemiddeling krijgt te meer gronddaar de Engelsche gezant by ons kabinet aan den Zwit- serschen zaakgelastigde inlichtingen gevraagd heeft, nopens den aard der moeyelykhedenwelke met Frankrijk bestaan, hec ver langen te kennen gevendedat dezelve spoedig op eene voor bei de landen voldoende wijs zouden worden uit den weg ge' uimd» Door genoemden gezant is een gelyke stap bij het Fransche mi nisterie gedaan. ^tcbevTaitbjCtïi 's Gravênhaöe den 17 October. De Zitting der Staten «Ge neraal is heden met de gebruikelijke plegtigtieden geopend. De aanspraak van Z. M den Koning was de volgende: Edel Mogendë Heëren I By het overzien van den tijdkringdie sedert UWe jongste zitting is verloopen, reken ik het een bijzonder voorregt, deze vergadering te openen met de erkenning dat op nieüw vele ze geningen over het Vaderland zijn Uitgestort, „De geboorte van eenen prins, aan mijnen beminden tweeden zoon geschonkenheeft mijn Huis en de natie met vreugde vervuld. Mijne betrekking met de vreemde mogendheden blijven op' denzelfden voet van vriendschap voortduren. De bestendige zorg door my aangewendom alle vraagstuk ken, welke zich in onze buitenlandsche staatkunde ter regeling aanbieden aan de beginselen van regt, billijkheid en goede ver standhouding te toetsen, heeft de gewenschte vruchten gedragen. Voor als nog viel het niet iri mijn bereik, om eene senile- king ten aanzien van Belgie te helpen verwezenlijken. Het is m.oeï- jelijk te bepalen,' in hoe verre de gesteldheid van sommige deelen van Europa kan geacht worden daartoe te hebben bijgedragen. Uit de mededeelingen, welke mijnentwege, aan uwe vergadering zullen gedaan wordenzal aan U^ Ëd. Mog. blijkendat ik op dit onderwerp al de aandacht blijf vestigenwelke deszelfs gewigt en naauw verband mee de welvaart van Nederland vor deren. Het binnenlandsch bestuur heeft eene geregelde werking. De zee- en Iandmagt beantwoord steeds op eene voldoende wijs aan hare bestemming, „Het is my aangenaam aan U, Ed. Mog. mede te deelen,

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1