tnen. Het schijnt imusschen zekerdat de Cariisten van het Noor den sedert eenigen tijd een meer dan gewonen ijver in het oprig- ten van nieuwe baraillons en in het oefenen hunner recruten aan den dag leggen, en dat alles aanduidt dat D. Carlos eene of an* dere beslissende onderneming in den zin heeft. Kodildie zijn hoofdkwartier te Buèndia opgeslagen en acht batcaillons infanterie roet drie eskadrons cavallerie onder zijne or ders heeftdekt thans Madrid, Toledo en Guenfaen prijst zeer den goeden geest der troepen, onder welke de krijgstucht, die die in de laarste tijden merkelijk verslapt wasvan dag rot dag Weder toeneemt, zoodat hij overtuigd is, dat het leger, mits.het geen gebrek aan de noodige middelen hebbe volkomen.aan de verwachting der Regering beantwoorden zal. De generaal Valdez heefc op het aannaderen van Gomes Car thagena met vijfduizend vrijwilligers verlaten en zich ter beschik king van den minister van oorlog gesield, waardoor Andalusie tegen een inval zou gedekt zijn. Volgens een gerucht zou de carlisc Gomes meester van de Sierra Morena zijn. jDcbcvf.lubciI. ,Gravenhage, den n October. Laarsleden Zondag had alhier, bij den voormiddag godsdienst, in de Nieuwe Kerk, de plegcige bevestiging plaats van vijf kandidaten voor den H. dienst:, zijnde de heeren J. H. van RossemW. R. baron van Hóëvell Th Doet, H. H. Schif, C. Conradi en G. C. Reitz van welken de drie eerste bestemd zijn voor her leeraarsambr in Oostindiëde vierde voor Curacaode laatste voor de Kaap de Goede Hoop, Nadat de weleerwaarde zeergeleerde heer Lens «ene bij uitstek gepaste en doelmatige leerrede had gehoudenge- scheidde de plegtigheidder inzegening, onder oplegging der han den van aanwezende leeraren zoo uit' deze stadals van elders; en werd alles besloten met gebed dankzegging zegenwensch en afscheidsgroeten op eene treffende en hartelijke wijs uitgesproken door welgemelde heer Lens* hebbende voorts het heheel verrig te een' blijkbaren indruk gemaakt op de talrijke schare, die te genwoordig was, gepaard met een erkentelijk gevoel der zorge voor de godsdienstige belangen in die ver afgelegen oordendoor eene weldadige en deelnemende regering gedragen. Uit Nijwegen wordt het navolgende geschreven: Sedert eenen. geruimen tijd in deze gemeente opgemerkte ziekte onder het rundvee, was bijna geheel geweken, doch de regenachtige weeigesteldheid kan alk eene voornaame oorzaak beschouwd wordendat de gezondheidstoestand van het vee we derom min voordeelig staat. Men verneemt daaromtrentdat door den heer M. Goedlngs veearts der i klasse alhierin het tijdvak van den i Julij tot den 00 September des loopenden jaars, gerteesknndig behandeld zijn zeven en twintig stuks runderenwelke door de heerschende longziekte zijn aangetast, en dat er elf van dezelve zijn hersteld; welk getal ongetwijfeld groorer zou zijn geweestbijaldienbij het ontstaan der ziekte dadelijk de hulp van voornoemden vee arts ware ingeroepen geworden." Uit het dagblad van Batavia van den 28 Mei blijktdat Z. E. de gouverneur-generaal van Neerlands Indie de generaal de Eer ensin radeden 25 Mei 11, te Buitenzorg eene publi catie heelt uitgevaardigd, inhoudende: Dat op heden, in rade van Indie, bij herziening van de be palingen deswege bestaande is goedgevonden vasttescellen en te bepalen, dar, te rekenen van eri met den 1 Junij nu aanstaande van alle wollen en katoenen stoffen in Nederland gefabriceerd, van een certificaat van oorsprong voorzien en met Nederlandsche Ëchepen, in Nederlandsch Indie ingevoerd, zal gehevenworden een inkomend regt van 12J pCt.en van alle vreemde katoenen en wollen stoffen, van bewesten de Kaap de Goede-Hoop aan- gebragt om het even onder welke vlag ingevoerd, mits niet ver vaardigd zijnde in landen met welke het Koningrijk der Neder landen niet in vriendschappelijke betrekkingen staat, 25 pCt- blijvende voor beide'soorten het gebruik van het entrepot, op den thans bestaanden voet, vrijgelaten" Verder leest men daarin een berigt, omtrent de op den 1 November jl. te Amboina ondervonden hevige aardbeving -waarvan vroeger is melding gemaakt. Daaruit blijkt, dat sedert de toen, ten aanzien van het gebeurde ontvangen tijdingen, wel ke liepen tot den 5 November jl.nog (herhaaldelijk zware schuddingen, zoo te Amboina, als op de omliggende eilanden zijn gevoeld gewordenmeest alle in de strekking van het noor den en noordwesten. Het gebergte op de kust van Hitoenaar den kant van de pas Bagualahad veel geledenkunnende met het oog worden ge zien, dat daarvan stukken zijn afgevallen. Uit het rapport eener commissie, uitgezonden geweest om dat gebergte te onderzoeken rs gebleken dat hetzelve op ver schillende plaatsen zwaar gescheurd is en nog klompen dreigden af te stortenzoo dat hetzelve niet buiten groot gevaar te na deren was. Door het nederstorten der kruinenwaren eenige riviertjes verstopt geraaktten gevolge waarvan een zwarte mod der uit den grond opwelde, die nadat de rivieren weder haren loop hadden genomen, is opgedroogd. Verscheidene doessongs (tuinen) in de valleijen met vrucht- en andeTe voordeel gevende böomenzijn door den nedergestorten grond meestal bestaande uiteen zandachtig grind bedolf en, waardoor de aangrenzende negorijen veel schade hebben geleden; ook zijn vele woningen in dezelve omgeslagen en de Moorsche tempels onbruikbaar ge raakt. „In de negerij Hitoe Lama heefc, door instorting van eene woning, één mensch het leven verloren, en verscheidene ande ren zijn gewond ge worden. „Het eiland heefc aan den zuid. en zuid westkant, bijna niets geleden, de schokken zijn in de rigting minder hevig geweest; in het algemeen werden de meeste van een zwaar onderaardsch geluid voorafgegaan, dat eenige seconden aanhield, en dikwijls -de. gelegenheid gaf, om in tijds de open lucht te kunnen kiezen.' „Het scheen als of eene geheele vernietiging zoude plaats heb ben het geluid was als van zware kanonschotende aardbeving heeft eerst met geringe tusscheopozingenen vervolgens afnemen. de, ruim twee maanden geduurd. Meo heefc opgemerkt, dat de schuddingen zoo wel bij helder maan en-sterren licht, als met donker regenachtig weder hebben "plaats gehad en Jat te Am boina niet het minste van eene bezette zwavelachtige dampkring is waargenomen,- maar nu en dan donder met flikkerende bliksem scraien die als het ware tot op dert grond nedervielen. De hitte was is de laatste drie maanden van het afgeloopen jaar drukkend geweest, sedert de maand Julij hadden aldaar buitengewone aan houdende zware regens plaats gehadmet meescel veriabeie win den en stiltendie in het laatst van October eenigzins hadden af genomen. Het aanhouden van de aardbeving had ook aldaar bij velen het denkbeeld doen ontstaan of er wclligc eene uitbarsting van den vuurberg te Banda zou hebben plaats gehad. Op de eilanden Saparoea en Haröcko heeft de aardbeving van den 1 November eenige schade aan kerken en huizen coegebragt, de muren van het oude residentiehuis binnen het fort Zeelandia zijn afgewekende negorijen waren weder bezig de geleden schade aan de gebouwen te herstellen. .Men zegt, dat de aardbeving, dieop Amboina heeft plaats gehad, veel overeenkomst had met die van de jaren 167Z 1673 en 1674 door Valentijn beschreven in net 2de deel 4de hoofd-; stuk .pag. 230, handeldende over de Ambonsche zaken ten welken tijde eene menigte menschen het leven hebben verloren en Wele gebouwen zijn verwoest geworden." Te Djocjokarta en Patjitan hebben den 22 maart jl. zware schokken van aardbeving plaats gehad, waardoor echter aan.de lands en partikuliere eigendommen geene schade is veroorzaakt. Het volgende treurig ongeval worde uit de afdeeling Lebak residentie Bantam, gemeld; Drie broedersinwoners dier afdeeling, begaven zich mee nog drie andere Javanen, in eert nabij gelegen bosch ten einde jonge bamboes en vruchten te zoekep. Hiermede bezig, werd tje jongste der broeders eensklaps ddor een tijger besprongen en óogenblikkelijk verscheurdhet ondierverschrikt door het ge schreeuw der overige inlandersliet zijne prooi .los., en -verwij derde zich, waarop de beide broeders den zieltogende opnamen, en zich gereed maakten hem naar buis te dragen. Naauwelijks echter hadden zij zich eenige schreden verwijderdof de tijger, die iotusschen weder genaderd was, zich zijne prooi ziende one voeren, viel den tweeden broeder aan, en bragc Wem insgelijks om het leven. Vol schrik en angst namen nu de overgeblevene,1 de vlugc, en eersc den volgenden dag werden de beide slagt- offers, de een half tverscheurden de andere door eenen beet in den nek van het leven beroofdterug gevonden Dezer dagen is te Parijs uitgekomen een werk, dat de al- gemeene aandacht tot zich heeft getrokkende Gedenkschriften namelijk van Lucien BonaparteIn de hoedanigheden van lid en 1 voorzitter der vergadering van de Vijfhonderd', van minisrer van binnenlandsche zaken onder Napoleonvan broeder des Keizers, heeft men met reden van hem gewigtige ophelderingen te verwachten wegens gebeurtenissen en personen die hij heefc kunnen gadeslaan en deels zelf heeft kunnen leiden. Natuurlijk is men zeer verlangende uit de pen zijns broeders te vernemen de eerste schrede vatj dien Manwaarvan geheel Europa later gewaagde en die van éénvoudig officier des legers van de Fran- sche omwenteling, zich den weg tot de verhevenste magr baan de. Dit verlangen wordt voornamelijk bevredigd in het eerste deel Viezer Gedenkschriftenwaarvan de echtheid door Lucieti Bonaparte zei ven gewaarborgd is. Daarin wordt verder een ta« fereel opgehangen van het Schrikbewind, welksafzigtelijke gru* welen in het tegenwoordige öogenblik nog voorstanders heefc kniinen vinden, en dat, volgens den schrijver slechts uit mannen bestond, wier zoogeuaamde beginselen den naam zelfs van be ginselen onwaardig waren, maar alleen uit eenige gedrogtelijke magtspreuken bestondendie alle uitkwamen op moord en nog eens moord. De eenvoudigheid en kracht, waarmede die tafe reel geschetst is, schijnen de waarheid van het verhaal te ken. merken die, trouwens zegt een der geachtsfe Fransche bladen omdat genoegzaam allenwelke in dien schrikkelijke tijd eene rol gespeeld hebben afgetreden zijnniet meer behoef- verbloemd te worden. Deze openlegging van de waarheid doet den schrij ver te meer eer aan vermits hy ronduit bekentdat hijzoo veel een eerlijk man doen mogt, mede aan de harcstogcen de9 tijds deel genomen heeft. BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS, ;r

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2