C O u B A iv T. V i\°. 83. GOESSCHE Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. 4U 0 ctober Zhiitshrfifanb- Berlijn den 7 October. Z. M. de Keizer van Rusland is in 200 verre herstelddat hij den 20 September Tschembar heeft kunnen verlaten, en in kleine dagreizen de terugreis naar Peters burg aannemen, Den 24 was Z. M. in de stad Rjasan in goe den welstand aangekomen, zonder dat het gebroken déél door de reis iets geleden had (Over Hamburg heeft men berigten uit Petersburg van den 1 ontvangen inhoudendedat Z. M. de Kei zer den 29 September, in zeer goeden welstand, te Zarskojeselo een der Keizerlijke kasteelen, niet verre van Petersburg is aan gekomen. De beenbreuk was genoegzaam hersteld, en er zou den geene verdere bulletins worden uitgegeven j De commissie, belast met hetfopsporen van nieuwe mij nen heeft in den Ural 32 nieuwe goud-zand-groeven ontdekt, en 13 in de^AIrai. De kroon en bijzondere werkplaatsen in genoemde gebergte hébben in 1835 opgeleverd 392 pud en 37 ponden goud; 1212 pud, 18 ponden zilver, en 105 pud, 16 ponden platina. Frankfort, den 9 September. Den 30 September heeft, voor de eerstemaal sinds verscheidene maandende dagelijks ver schijnende-lijst der dooden te Weenenhet licht gezien, zonder dat iemand daarop stond anngeteekeodals aan de cholera over*:, leden. Te Praag neemt die ziekte insgelijks athoewel zy nog dagelijks slagtoffers wegsleept. Zoo is dezer dagen daaraan ge storven de Keizerlijke hofraad, ridder van Krohenfelds. Bijzondere brieven uit Konstantinopelvan den 15 Septem ber, melden dat de ontruiming van Silistria door de Russen; al daar, voor het oogenblik, een einde hcefc gemaakt aan de on derscheidene staatkundige woelingen. De meeste gezanten schij nen verlof te vragenom zich voor eenigen tijd uit die stad te kunnen verwijderenen het is onzeker, of allen wel weder te rug zuilen komen. Intusschen Wacht men eenmaal eene meer ern stige verwikkeling, ten aanzien van de vaart door de Dardanel les Rusland zal nimmer van het iegt, 'twelk hetzelve te dien aanzien verworven heeftafstand doen, en de verhevene Porie kanom Engeland te bevredigengeenszins de vrije doorvaart aan alle vreemde oorlogschepen vergunnen, zonder een speelbal re worden van de luimen der zee mogendheden. Men meldt uic Stok holm dar Z. *M. dé Koning van Zwe den zich heeft beklaagd over de jongste handelwijze van den noorweegschen Rijksdag en over het oordeel van het -Rijksge rigi, en dat hij het uit dien hoofde noodig heeft gevondenom, mei den eersten, nadere voorstellen aan den Rijksdag te doen, betreffende de bevoegdheid van hec bedoelde Rijksgerigt, en de verantwoordelijkheid der staatsbeambten, ten einde eik en-een iegelijk regen willekeur te vrijwaren. Ook in Zweden inzonderheid in het noorden, beklaagt men zich over misgewas. In bet midden des Rijks is op hes laatst van September reeds zoo veel sneeuw gevallen, dat men des roods met sleden had kunnen rijden. Uit Bern wordt den 3 dezer gemeld: De Oostenrijksche troepen in Vorarlbergwier sterkte 3000 man bedroeg, zijn, thans werkelijk door 1200 Keizerlijke jagers uit Tnnsbruck ver nieerderd geworden. Ingeval de zaken tusschen Zwitserland en Frankrijk een ernstiger aanzien .niogten krijgendan zal, de Oos tenrijksche krijgsmagt in Tijrol waarschijnlijk hoogst aanmerke lijk versterkt worden." Parijs, den 7 October. Het berigt, dar de Zwitsersche ge zant alhier alle gemeenschap had afgèbroken, is te voorbarig ge weest. De staatsraad had dit wel voorgestelddoch het voor zittend kanton heeft zulks niet goedgevonden, en het aan den Landdag, die al spoedig bij een moet komen overgelaten, om dienaangaande te beslissenterwijl de gezant alleen gelast is zich te gedragen op dezelfde wijzeals het fransche bewind zich te zijnen aanzien zal gedragen. Intusschen wordt ook uit Delle van den 2 gemeld, dat niet alleen personen, maar ook goederen uit Zwitserland komende, worden afgewezen. Het geen Zwitserland jaarlijks uit Frankrijk trekt, bedraagt eene waar Ue van 27 mtllioenenen 'igecn hetzelve derwaarts zendt, 13 millioenen. Over 'talgemeen berekent men, dat er jaarlijks, het transito daaronder gerekend, eene waarde van 105 millioenen wordt vervoerdwaaronder êen bedrag van yijf millioenen aan Voortbrengselen van de oostelijke aan Zwitserland grenzende de partementen, zoo dat het niet ontbreekt, en in 't vervolg niet zal ontbreken aan hooggaande klagten uit die oorden» - Koning Lodewijk Philips heeft werkelijkter gelegenheid van zjjnen drie en zestigsten verjaardag, kwijtschelding van straf aan een vrij groot aantal veroordeelde staatsmisdadigers verleend. De Moniteur van ,den 8 deelt het daaromtrent genomen besluir.» hetwelk van den 6en dus van dien verjaardag is gedagteekend* mede. Het wordt voorafgegaan van een Voordragt des ministers Persilinhoudendedat de tegenwoordige rustige toestand des lands toelaat, om aan de neiging des Konings tot goedertieren heid toe te geven en van zijn regt van gratie een uitgestrekt ge bruik te maken dat het echter niet in aanmerking kan komen, om eene algemeene amnestie uit re vaardigenvermits zulk een maatregel de strekking zou hebben, om de regterlijke magt, die geduren de de woelingen, waardoor Frankrijk geteisterd is, zoo veel moed aan den dag heeft gelegd, hare zedelijke kracht te ontne men en vermits de regering daardoor den schijn zou aannemen als of Zij aan de eischen der partijen toegaf; dat dus de kwijt schelding slechts te pas kan komen voor degenen die verleid en medegesleept zijn, en die. thans hunnen misslag erkennende en 's Konings goedertierenheid inroepende, zich gezind toonen, om het bedreven kwaad door een goed en rustig gedrag uit te wis* schen; dat in overeenkomst met deze beginselen de lijst van te begenadigen personen is opgemaakten dat de ministers, ofschoon omtrent hen toegevendheid aanradende verder steeds even kracht*' dadig als te voren alle pogingen tot verstoring der openbare rust zullen weten te beteugelen. 1 Het aantal der personen, die, in overeenkomst met deze voor dragt kwijtschelding van straf hebben erlangdbedraagt 63. Men telt daaronder tien personen, die wegens deelneming aan het ge wapend oproer te Parijs van Junij 1832 waren Veroordeeld veer tien, die wegens den opstand te Lyon door het hof der Pairs tot ligtere of zwaardere straffen waren verwezen, en een dertig tal Vendeërs. die wegens deelneming aan den burgeroorlog iq hun land voor onderscheidene regtbanken te regt hadden gestaan* De overigen waren wegens oproerkreten en twee Wegens misbruik van de vrijheid der drukpers veroordeeld. De kwijrgescholdene straffen zijn ten aanziet! def ttieCsten eene of meerdere jaren gevangenis; maar er Zijn dan toch ook onder hen, die tot uitbanning verwezen waren of wier doodstraf in eene levenslange gevangenis Was veranderd. De meesten der be genadigden zullen aan het toezigt der polide onderworpen blijven. De gewezene ministers van Karei zijnzoo als men zietir* dezen maatregel niet begrepen hetgeen daaraan toegeschreven wordt, dat geen hunner nog regrsrreeks gratie heeft willen vra-, gen. Waarschijnlijk echter beeft men hunne invryheidscelirig-nog niet durven wagen Reeds tyj schijnt het alhier velen geergerd te hebben dat de Vendeërs zujk een ruim aandeel iti deze gunst hebben erlangd. Parijs den 7 October(Uittreksel Uit bijzondere brieven „De britsche diplomatie heeft, ten aanzien van het geschil mee Zwitserland, hare bemiddeling op eene verpligtende wijze aan geboden; doch alles doet vooronderstellen dat'Frankrijk dezeW ve niet zal aannemen.— Men vleit zich, dat de buitengewone Landdag, welke in Zwitserland bijeen moet komen, reden zal verstaan, en Frankrijk eenige voldoening zal aanbieden Het zeggen isdat Conseil een bijzonder spion zoude ,zyn geweest van den heer Gisqueten dat zulks zoude hebben bijgedragen tot 's mans ontslag. Men spreekt meer dan ooit van een ontwerpfer emanci patie der fransche negerslaven door middel ee.ner schadevergoe ding aan derzelver meestérs." Men spreekt van een te houden Europeesch congres, tot regeling der Zaken van Spanje en. Portugal. De Napelsche, Oostepryksche en Sardinische zaakgelastigde» hebben Madrid verlaten en zouden doot die van Pruissen en Rus land gevolgd worden. Daarentegen is de fransche gezant de heer Uatour Maubourg, den 5 te Bayonne aangekomenopreisnaar Madrid. De Koningin Regentes beeft een aanbod van t) José Cab aller» en eenige anderen aangenomen, om aan de schatkist de achttien milliocn voor te schieten, die de provincie Madrid in de gedwon gen geldleening moet bijdragentot tijd en wijle die belasting behoorlijk zal zijn omgeslagen. Te Madrid liep hec gerucht, dat X). Carlos eindelijk, op raad van zijnen generaal Villarcalbesloten had naar Madrid op te trekken. Dit Werd echter door sommigen tegengesprokendie wilden weten dat hij voornemens zou zijn weder het beleg Voof Bilbao te slaan, welke stad hij tot middelpunt zijner operation zou maken. Dit laatste vond meerder geloof, omdat hij twaalf stukken belegt rings-geschut had doen gieten dat hem op den weg naar Madridals zijnde daar geene vestingenniei te pas iovt kei.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1