JN\ 83. GOESSCHE O U R A N T. Maandag ê/*ms~ 0; -> - -v -- %h Yi ^0 October. 2a »w<r-r-r- lu •- NIEUWSTIJDINGEN. 25tuteeïïl«ui&. Frankfort, den 4 OctoberIn brieven uit Weenen van den 2,7 September, wordt verzekerd,, dat aan den Oostenrijkschen zaakgelastigdedie na de terugroeping van den gezant van dat rijk te Madrid gebleven wasten gevolge der jongste gebeurte nissenhet bevel gezonden isSpanje te verlaten en zich voor- loopig in een der Pyreneesche badenBarèges ol Bagnèreste blijven ophouden. De uit Londen naar hun Vaderland terugkeerende Perzische Prinsen zijn te Weenen aangekomen. - In den Oostenrijkschen Beobachtervan den 16 Septem ber, leest men: Volgensberigten uit Bucharestheeft den ra dezer maand de geheele ontruiming van Silistria plaats gehad. De zaakgelastigden van Engeland en Frankrijk, die zich naar die ves ting hadden begevenen den aftogt der Russische krijgsbenden hebben bygewoond zijn door den reeds re Si'Iicsria aangekomen Turksphe bevelhebber zoo wel als door de Russische stafofficie ren -met de meeste onderscheiding behandeld. De Russische troepen wotden, op derzelver térugtogc naar het vaderland weldra te Jassy verwacht. Het gezamenlijk aancal daarvan bedraagt 1600 mandie op de grensplaatsen Leowa en Skuleni quarantaine zullen houden.'' Van den Rijn, den 2 October. Men meldt in bijzondere brieven uit Berlijn, dat de benoeming van het tegenwoordige fransche ministerie aldaar veel genoegen heeft gegeven, als een bewijs, dat Frankrijk zich ten aanzien, van de Spaansche aange legenheden niet te zeer van de staatkunde der noordsche hoven zoude verwijderen. Hec gevolg daarvan moet zijn, dat de in vloed, dien de Fransche gezant Bresson reeds uitoefende, we der is toegenomen. Zoo gemeld wordt, zal Pruissen niet ligte lijk eenen maatregel tegen hst bewind van Spanje nemen, ook alvvare her, dat daar te lande, eene republiek roogt worden uit geroepen*, en ook D. Carlos niet ligtelijk als Koning erkennen ten minste niet zoo lang deze zijnen intogt nier in Madrid za) hebben gehouden. Dat de laacstgenoernde intusschen van roent gen voornamen aanhanger der legitimiteit dadelijke ondersteuning erlangt, en zal blijven erlangen200 lang men dezelve, zonder zich bloot te stellen kan verleenenbehoeft geen betoog Het gerucht wil intusschen, dat de drie mogendheden zich met -elkander hebben verstaanbijaldien de quadruple alliantie op nieüwen met de daadmoge worden te werk gesteld. Volgens bijzondere brieven uit Rusland, heeft Z M. de Keizer de ligchamelyke rust, welke hoogstdenzelventen gevol ge van de jongste verwonding, is opgelegd, te baat genomen, cm onderscheidene maatregelen, ter verbetering van hec binnen landsche bestuur, te bewerken. Dezelve betreffen in de eerste plaats het loc der zoogenaamde kroon boeren, welker algeheele vrijlating steeds door den Keizer wordt voorbereid, en welker roestand op,nieuw ten goede zal veranderen, en in de twee de plaats de rekrutering. Deze laatste aangelegenheid baart de meeste moeiteten eindebij eventuele veranderingende reg ten der grondbezitters niet te zeer te verkorten. Men zag met verlangen 'sKeizers terugkomst in Petersburg te gemoet, daar, sedert Z. M. afwezigheid, in het westen van Europa zich omstandig heden hebben opgedaan, welke niet kunnen missen, de aandacht des monarchs in eene hooge mate optewekken. Jfrafrifcrijfc. Pakijs, den 2 OctoberMen spre'ekt van een huwelijk,d r Prinses Clementine dochter van Koning Lodewijk Philips, met een' jongen Aartshertog van Oostenrijk, die binnen kort alhier ver wachc wordt. De reis der Pruissische Prinsen naar deze hoofd stad is tot het volgende jaar uitgesteld. De Kroonprins heefr hiervan bij een' eigenhandigen brief, aan den hertog van Orléans kennis gegeven. De zuster van Napolende gravin de Liponabevindt zich sedert hare komst in deze hoofdstad ziek. Het hof laat da gelijks naar haren toestand vernemen. Sedert de onveiligheid, welke men, vooral des nachts, in den laatsten tijd in deze hoofdstad ondervonden heeft, blijft men er steer's op bedacht, krachtiger politie maatregelen ce nemen Men verneemt, dat het ter sprake is, eene nieuwe brigade van veiligheid op té rigten. Ook spreekt men. van de benoeming van onderscheidene ambtenaren, die regtscteeks van den minister van binnenlandsche zaken afhangenen geene bevelen van den prefect van politie ontvangen zouden. De aanstaande onderneming van hec Fransche bezettings leger van Algiers naar Constantine begint thans in Frankrijk de algemeene aandacht tot zich te trekken. Dê versterking van man schappen die te dien einde te Toulon en Portvendfes worden ingescheeptwordt thans algemeen op 6000 man begroot. Som migen willen dat de bevelhebber van Algiersmaarschalk Clad zeiin het eerst 12,000 man versterking gevraagd had en zich thans alleen met eene mindere magtwil vergenoegen, omdat men de zekerheid heeftdat de vijandige Beij van Constantine geene ondersteuning uic Tunis en Tanger zal erlangen. Het is thans aan geenen twijfel meer onderhevig, dat het hulpiegioen voor de Koningir.-Regenres van Spanje, hetwelk de Fransche regering te Pau en te Tarbes had verzameld, en dat geheel of grootendeels uit soldaten was zamengesceld, die bij da Fransche regementen in het zuiden dienden, ontbonden is. De manschappendie zulks verkiezenzullen weder bij de regemen ten, waartoe zij vroeger behoorden, worden ingelijfd, terwijl de overigen naar Algiers zullen worden gezonden. Den 28 Sep tember zijn reeds verscheidene, tot het onrbondene legioen be hoord hebbende compagnien uit Pau naar Perpignan getrokken. De kolonel Jossedie over hec voetvolk van het legioen bevel voerde, heefc den 26 September te Pau een dagorder uitgevaar» digd, waarbij onderscheidene beschikkingen ten aanzien dezer af danking genomen worden. De aanhef dezer dagorde luidt aldus: Soldaten Toen voor twee maanden de regering een krachtdadigen steun aan Spanje wilde verstrekkendeed zich eenkiaps een oorlogskreet hooren in de zuidelijke steden, die bezettingen hebben. Zulk een kreet zal altijd bij Fransche regementen weerklank vinden. De ijver om te vertrekken was groot. Om sommige regimenten niet geheel in wanorde té brengenwas men genootzaaktom de op gewekte geestdrift te beteugelen. Binnen minder dan eene maand hebt gij het fraaiste regement, dat thans in Frankrijk bestaat, gevormd. Het munt niet uit door fraaije kleedij en nuttelooze versierselenmaar door oefeningsterk te, wijze van verzameling, krijgstucht en eener. krijgshafcigen geest en houdingdie alleen in denoorlog hec goed geluk waarbor gen. Met u had ik alles durven ondernemen „Maar gedurende den tijd, dien wij noodig hadden, om ons te verzamelenhadden er bedenkelijke gebeurtenissen in Spanje plaats. Er brak daar eene omwenteling uit, die het geheele aan zien der zaken veranderde. Onze regeringdie voor twee maar den te midden van andere omstandighedende medewerking nut- tig en gepast achtte, meent daartoe thans hare roestemming niet meer te kunnen geven. Onder die omstandigheden kan het hulp korps nier blijven bestaan; maar de regering wil zich uwe arme» en uwen moed ten nutte maken zij wil niet door eene eigen» dunkelijke afdanking harer erkentenis betuigen voor den ijyer fc waarmede gij aan haie roepstem hebt beantwoord. Zij wil niet, dat een uwer berouw gevoele van hièrheeo gekomen te zijn, eri zich na de afdanking in eenen minder gunsrigen toestand bevin. de, dan voor dezelve." De Messager behelst thahs een artikelwaarin de vraag behandeld wordthoe het komtdat de Engelsche drukpers de jongste omwenteling in Portugal zoo zeer afkeurt, en daarenrc-» gen die in Spanje heeft toegejuicht. Dit blad meent* dat zulks daaraan moec toegeschreven wordendat Engelanddoor hee aanmoedigen der revolutionnaire bewegingen in Spanje den Franschen invloed aldaar heefr willen verdringen, en zijn eigen invloed op de puinhoopen daarvan' vestigen terwijl het daaren tegen in Portugalhetwelk sedert lang aan het evenwigt van Grooc- Britcannie gehoorzamen moet en aan dat Rijk zulke belangrijke handels-voordeeien hóeft toegestaan niets winnenmaar integen deel veel verliezen kan. De Messager neemt daaruit aanleiding, om het onstaatkundige der naauwe vereeniging tusschen Frank rijk en Engeland te doen gevoelen. Brieven uit Toulonvan den 28 der vorige maand, hou den indat het smaldeel van den vlootvoogd Hugon toeberei selen maakt om wederom zee te kiezen en voof zes maanden levensmiddelen inneemt. Men dacht, dat hetzelve zich naar des kusten van Kacalonie zou begeven. Men heefc thans berigten uic Madrid tót den 24 September, In sommige daarvan wordt vermeld, dat de Carlistische party-, gangers CabreraQuilez en el Serfador zich thans weder va» de afdeeling van Gomez hebben afgescheiden en naar de ge bergten van Arragon en Valencia zijn teruggekeerd; zoodat Gomeiz nog slecht 7,000 man voetvolk en 800 ruiters bij zich had» die meerendeels slechr gewapend waren, en waarmede hij raar de gebergten van Alcaréz voortrukte. Men voegt erbij, dat de bevelhebbers van de legerafdeellngen der Koningin thans alle hun- ne krachten inspanden, orö deze ordtlooze benden te bereiken.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1