C O TJ R A NT. 7 Ogtoher. N°. 81. G OES8CHE Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. zDuifcchlnub. Berlin, den 30 SeptemberDe berigten omcrenc'den toestand van Z. M. den Keizer van Rusland zijn steeds gunstig. Het laatste bulletin is uit Tschenbar, van den 16 des avonds, en luid; aldus: Z. M. de Keizer voelt zich volkomen wel. De pijn én de zwelling aan het gebroken deel houden geheel op, en de gene zing der breuk maakt goede vorderingen." (Over Hamburg heeft men een bulletin van den 19 ontvangen De Keizer bevond zich toen ook zeer wel en had dien dag en den vorigen van het gunstige weder gebruik gemaakt, ora eene wandeling te doen.) De Keizer beeft aan den luitenant-generaal Skobeleff" eene met Hoogstderzelver, in brillanten gevatte, beeldtenis versierde doos vereerd, als een bewijs van zijne tevredenheid wegens de voor trefFelijkehoudingen orde waarin hij de onder deszelfs bevel staande troepen te Novogorod en Kasan gevonden heeft. De generaal Cubièresbevelhebber der Fransche troepen te Ancona, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarbij hij zijne tevredenheid te kernen geefc over den ijver der militairen in het bijstaan en verzorgen hunner krijgsmakkers, die door de cholera zijn aangetast geworden in die dagorder merkt men de volgen de vrij zonderlinge zinsnede op: De cholera gelijkt aan eén' kanonskogel; zij maait weg, maar in het opnemen der gewon den ligt geen gevaar." Genoemde generaal heefc ook een brief geschreven aan den prodelegaat dier s?adwaarin hij hem ken nis geeft, dat de Fransche soldaten, ter ondersteuning van de behoeftige inwoners, van welke reeds zulk een groot aantal als slagtoffere der cholera gevallen is, een dag soldij hebben afge- staan. Frankfort, den 30 SeptemberDe ijzeren spoorweg van Neurcnburg naar Fürth 'welke in zeker opzigt als eene proef baan voor Duitschland kan worden aangemerktvoldoet steeds aan de verwachting. Langs dezen weg zijn ruim 400,000 menschen vervoerd zonder dat zij merkelijk is beschadigd of zonder dat 'er eenig noemenswaardig onheil op heeft plaats gehad. De actiën houden zich ter hoogte van 325.. Men verneemt uit Beijéien, dat de cholera thans ook in Alt en Neu-0etinois uirgebroken. Den 7 September heeft Z, M. de Koning van Napels by gelegenheid van een jaarlijksch feestde gezamenlijke troepen in de hoofdstaden in den omrrek gelegerdbenevens de natio- nale garde, ten getalle van 25 h 30,000 manin oogenschouw genomen. De troepen hebben zich door eene meer dan gewone goede houding onderscheiden. v. Hamburg, den 30 September. Men meldt uit Srokholm dat de Koning geheel en al van eene voorgenomene reize naar Noorwegen schijnt te hebben afgezien ;t doch dat de Kroonprins zich eerlang derwaarts zal begeven, ten einde bij de opening van den noorweegscben Rijksdag tegenwoordig te zijn. Vol g?ns bijzondere berigten uit Stokholm zoude de Noorweegsche staats-ministergraaf Lövenskioldwelke onlangs in Chrisciania is veroordeeld geworden, t. M. den Koning, bij een gemoti veerd adres, zijn onslag hebben gevraagd, doch zoude Z. M. zqlks niet hebben verleend, maar hem daarentegen hebben aan geradenom zijne waardigheid te behoudenen zijne grondbegin selen niet te verzaken. Van de Servische grenzen worde onder dagteekening van den 16 September, het volgende gemeld: Een zonderling voorvalhetwelk stof tot vele vermoedens bplevertheeft in het aan Servie grenzend westelijk gedeelte van Bjuigary plaats gehad. Onverwachts verscheen aldaar een persoon bekend als ambtenaar in dienst van Vorst Miloschen vaardigde eene proclamatie aan bet vplk uit, waarin hij verkondigde, dar da tijd thans voor hetzelve verschenen was om even als de Ser viërs het juk der Porte af te werpen; dat hij gemagtigd was om daarbij van de zijde der Servische regering alle mogelijke onder steuning toe te zeggenen dezelve niet slechts voetvolkmaar ook ruiterij en artillerie zoude zenden. Op deze nitnoodiging verzamelden zich al zeer spoedig omstreeks 10,000 man; op ver schillende wijze gewapenddie terstond onder aanvoering van den Servischen ambtenaar tegen de stad Sarkoi oprukten, alwaar Turk- sqhe bezetting lagen de overgave daarvan eischten. Inmiddels had de Servische regering kennis van het gebeurde gekregenen nam terstond hare maatregelen. Zij hield zich als of zij de op standelingen werkelijk wilde ondersteunen, maar deed hun, door een in allerijl afgezonden gevolmagtigaeweten, dat zij de aan komst der uit Servie afgezonden hulptroepen moesten afwachten alvorens iets te ondernemen. Daardoor gelukte het aanvankelijk de opstandelingen werkeloos te houden en hen tot den terugtogt van voor Sarkoi te nopen. De opgewondenheid verdween in- cusschen langzamerhandeen deel keerde naar hunne woonsteden terug met de belofte van weder te zullen opkomenzoodra hec noodig was,,de gevolmagtigde vao Vorst Milosch kon middelen wijl de hoofdleiders dezer dolzinnige onderneming opsporen, en toén nu werkelijk eenige troepen uit Servie aankwamenbeval hij de opperhoofden, die tot het houden eener vergadering bij hem vereènigd werdenin hechtenis te némenhetwelk.volkomen gelukte. Men bragt hen naar Kragujewatzalwaar de meesten eene geesseling tot straf ontvingen, terwijl de Servische ambte naar die den opstand veroorzaakt hadter dood gebragt werd. De opstandelingen liepen in den groöten schrik uiteen, en alle sporen van onlusten zijn verdwenen. Wijsselijk had de Servische regering gedurèode dit alles de naburige Turksche bezettingen bewogenom niet tusschen beide te komen, en zich verbonden zonder bloedvergieten de rust te herscellen. „Van de verschillende lezingen, die wegens het gebeurde in omloop zijnschijnt de bovenstaande de waarschijnlijkste te we zen." <£u0cl.tttb. Londen, den 1 October. De stoompaket Liverpool, welke den 17 de haven van Malaga heeft verlaten<en Lissabon zoowel als Oporto, heefc aangedaan, heeft berigten medegebragt uit de hoofdstad van Portugal van den 23en uit de laatstgenoemde stad tot den 25 September. In de beide steden was? het tamelijk rus tig, doch scheen de menigte eene bijzondere onverschilligheid te beroonen, ten aanzien van de onlangs, door tusschenkomst der nationale garde, en door de weifeling der militairen, tot stand gebragte orde van zakeo. - Oporto had het voorbeeld van Lis sabon gevolgd, en de constitutie van 1820 afgekondigd, zonder veel plegtigheid of geestdrift van de zijde der menigte, en over 'talgemeen hadden de meeste belangrijke plaatsen, ook in Alem- tejo en Algarve, zich aan hec nieuwe constitutionele bewind on derworpen. Prins Ferdinand heefc het opperbevel over de Portugeesche armee, zoo het schijnt» uit eigene beweging, nedergelegd, er» daarbij deswegens eene dagorde geteekendwelke geene ondui delijke blijken draagt van zijn misnoegen. Hij verklaart daarin, geen oordeel te willen véllen over de waarde der vorige en te genwoordige grondwetmaar gehecht te zijn geweesj. aan de or de van zaken, die eenmaal door Keizer Pedro is ingesteld. Hij verklaart verder hec oordeel der natie over de jongste ge beurtenissen te zullen afwachtenmaar het opperbevel over de troepen niet weder te willen aanvaarden, voor dat de behoorly- ke krijgstucht en gehoorzaamheid bij dezelve zullen zijn hersteld. Deze dagorde is vooreerst onder de hand verbreid geworden. De Koningin bevind zich, met haren echtgenoot, steeds in •het paleis. Het britsche lienieschip Malabar ligt op eenen kor ten afstand ten anker, om H. M., des gevorderr, aan boord te nemen. De admiraal der britsche vloot heeft aangeboden, om duizèrtcf Zee-soldaten te ontschepen, óm voor de persoonlijke vei ligheid der'Koningin te wakendoch dit aanbod is voor als nog, beleefdelijk afgewezenDen 22, den verjaardag van IJ. M. komst in Lissabon, hebben al de schepen, ook de vreemde, gevlagd en gesalueerd en zoude de Koningin audiëntie hebben verleend, doch H. M, heeft voorgegevenop eens zoodanig ongesteld te zijn gewordendat zij niemand konde ontvangenzoo dat de ministers, die daar geenszins van waren onderrigt gewordenbe,, nevens de officieren van de nationale gardéonvérrigter zake heb ben moeten terugkeeren. De ministers verkondigdendat het hun eerste en voornaamste pligc was, om de openbare uitgaven incekorten, ten.einde dezel ve in eene betere verhouding tot de inkomscen te brengen. Zij hadden tot dat einde eene menigte ambtenaren., en inzonderheid 'de zoodanige, welker staatkundige denkwijze zij mistrouwden, iontslagendochnaar luid van de verzekering hunner tegen standers, om er hunne aanhangelingen mede te bevoordeelen. Voor het overige hadden zij eenige meerdere troepen naar Lis* sabon doen komen, ten einde elke poging, welke zonde kun nen worden aangewend, om eene tegen omwenteling tot stand t® brengen, zoo veel te gemakkelijker te kunnen verijdelen. In bijzondere brieven uit 'Lissabon wordt verzekerd, dat de hertogin van Braganzamet welke Koningin Maria in den laatsten tijd iri onmin is geweest, zich öp de loffelijkste wijze ten haren aanzien heefc gedragenbij gelegenheid van de jongste onlusten, even als de Infante D. Isabella. (Van elders word-

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1