vindenoverweldigd. Zij brengen Spanje ten ondergang en hunne naman zullen door de nakomelingschap naar verdiensten verfoeid worden. Hoe kan dan lord Palmerston hopen, dat Koning Lodewijk Philips er immer in toestemme, om met zul ke personen betrekkingen aan te knaopen Wij willen zijne lord schap niet op zijne vereerenswaardige loopbaan tegenhouden hij ga voort met zijne beschermelingen te ondersteunen maar wij zullen niet ophouden van aan Engeland toe te roepen, dat de krijgsbevelhebbers, de adel en bijna alle aanzienlijke lieden Spanje verlaten hebben; dat de Koningin eens gevangene is, en dat zij Mendizabel en Calatrava cot cipiers heeft.'* Jftrati fctrt jfc. Parijs den'. 23 September. Het thans bestaande ministerie strekt steeds ten doel aan de aanvallen der min of meer gemagtigde li berale opposanten Zij verwijten de ministersdat dezeeven als de heeren de Villèle en de Polignaconder den schijn van de grondwectige orde van zaken te willen beschermen dezelve in de daad op allerhande wijzen verkorten en miskennen. De britsche gezant is gisteren aangekomen en heefc heden den presiderenden minister Molé een bezoek gegeven. Men verze« kercdat zijne inscructien, betrekkelyk de spaansche, pomigesche en. zwitsersche aangelegenheden, in geenen deele strooken met de denk wijze van het kabinet der Tuilerienen men voegt 'er bij dat hij zulks reeds op eene officiële wijze heefc t? kennen gege- ven. Intusschen wil men tevens verzekerendat de zaken van het Oosten dezer dagen weder ter spraak zijn gebragcen dat het fransche bewind|dienaangaande mededeelingen he eft ontvangen welke het opgeven der britsche alliantie en eene nieuwe toena dering tot de russische staatkunde zeer bezwaarlijk maken. Het ministeriële ochtendblad levert heden een vrij scherp be toog eer verdediging van den franscben ambassad eur in Zwitser land, den hertog -de Montebello. Zulks schijnta anceduiden dat het ministerie het van zijnen pligt achcom dezein staatsman tegen de aanvallen der Zwitsersche liberalen krachtdad ig te ondersteu nen, enzoo men een loopend geruèhc mag fjeloovenzoude dezer dagen rot het nemen van scherpe maatregelen tegen Zwit serland in 's Konings raad zijn besloten. 'sGravenhage, den 27 September. Gisteren beeft alhier da plegcige doop plaats gehad van den jongen Prins zoon van Z. Et. H. Prins Fredertk der Nederlanden. Ten half twee ure vereenigden zichaan her paleis van Z. K. H. het corps diplomatique, de ministers van Z. M. der. Koningen andore hooge ambtenaren. Nadat ten 2 ure Hunne Majesteiten, de ."Koning,én de Konin gin, benevens de Prinsen en Prinsessen van het Koninklijk Huis, alsmede HH. KK, HH. de Kroonprins en P rins Albertmn Pruis sen aangekomen waren, is de plegtigheid •verrigt door den Hof prediker I J. Der moutook de Hofprediker^. Delprat was daarbij tegenwoordig. Z. K. H. de jonge Prinsdie door des2:elfs Doorluchtige Va*» der ten doop werd gehouden, heeft de namen ontvangen van Willém Frederik Nicolaas Albert. Bij gelegenheid dat deze Heilige doop is toegediendis door Zijner Mojesteits milddadigheid aan Burgemeester en; Wethouders dezer stad uitgereikt de zoo aanzienlijke som van vijf duizend suldenom onder de behoeftigen van alle gezindheden te wo? den uitgedeeld. Ouverwijld zal zulks plaacs grijpenen zullen alzoo de nood lijdenden eene verkwikking erlangen, waarbij zijhunne dankge beden mer die hunner stad- en landgenoocen ten hemel zendende tevens gedachtig kunnen' zijn aan de vroegere en thans wederom bevestigde ondervindingdat het Koninklijke Huisgeen geluk wedervaartwaarin het niet wenschtook de geringste» en meest behoehigen te doen deelen. Naar men verneemtis er ook de zeer aanzienlijke som van f :ooo geworden aan heeren Diakenen der Nederduitsche Her vormde gemeente dezer stad, In deze week zal Z. K. H. prins Frederik Hendrik derde zoon van Z. K. H, den prins van Oranje zijne geloofsbelijdenis afleggen. Op den 24 Augustus II. werd, met dezelfde vreugde en geestdrift als vérledene j'aarde verjaardag van Zijne Majesteit on» zen beminden Koning te Smyrna gevierd. Zoowel de Nederland, sche onderdanen aldaar gevestigd, als de beschermden van het Nederlandsche consulaat begaven zich des morgens naar de ka pel alwaar opregte en vurige gebeden voor Zijner Majeseeits welzijn en voor de geheele Koninklijke familie ten Hemel wer den opgezouden Van 's morgens vroeg hadden de onderscheidene consulaten hunne vlaggen opgehéschen en de Ooscenrijksche oor logsschepen, benevens de Fransche oorlogsbrik Dupetit Thoaurt lieten van hunne groote masten de Nederlandsche kleuren wanijen. Het koopvaardijschip de Snelheidbenevens de Ooscenrijksche en Fransche schependeden salutschoten terwijl deze merkwaar dige dag geëindigd werd met een'maaltijd bij den Nederïandschen consul-generaalbij welke gelegenheid met geestdrift verscheide ne toasten op het Koninklijke Huis gedronken werden. Men fmeldc uit Christiania dat het rijksgerigc den minister Lowcnskjold veroordeeld heefc in eene geldboete, dewijl hij niet geprotesteerd heeft regen het Koninklijk besluie van 2 Julijbij hetwelk de Noordwecgsche Storthing onverwachts is ontbonden zonder raadpleging van den Staatsraad. Uit deze uitspraak blijkt dat volgens het oordeel van het rijksgerigt de ministeriele ver antwoordelijkheid zich ook tot do uitoefening van Koninklijke pre- rogativen uicsirekc, iHcu0clt«0cn. Men berigt uit Londen dat de beroemde Engelsche luchc. reiziger Green den 21 dezer met zijnen reusachtigen lucht bol eenen nieuwen togc heeft gedaan in een gezelschap van 20 personen. De zwaarte van den bol met deszelfs toestel be droeg 3797 engelsche pondenen de kosten van het gaz belie pen alleen 70 p.'st. Het schoonste weder begunstigde de reis, en daar de luchtbol niet hooger dan 4000voeten steeg, konden de bewoners der dorpen waarover de.bol henen zweefde, den- zelven met het bloote oog duidelijk beschouwen, en werden de luchtreizigers zelfs bespied en beluisterd. De bol is zeer zacht op eene weide in bet graafschap Kent neergekomen, en nog denzelfden avond betraden de reizigers Londön's straten weder. Uit Goederede meldt men dat zich aldaar eenige Engelschen bevindenvan welke er één gedurige proeven neemt met zich op den bodem der zee te laten zakken ter, plaatse, waar vroeger sche pen gezonken zijn, met oogmerk om den buit des oceaans op- ces p oren en weder te roóven. Deze kunstreis geschiedt op de volgende wijze: De onver saagde Pluto is met de beenen tot onder de armen, in een kleed van gom elastiek gebonden, eo heefc op het hoofd een' ijzeren helm, waaraan eene lange slang als dieeener braridspuic is gehecht, welke helm met ijzere gewigten is beladen om te kunnen ne-' derdalen. Hij daalc daarop met een ijzeren koevoet gewapend in de diepte langs een touwladdervastgehaakt aan eene schuit, waarin eene luchtpomp is ten einde door middel der slang lucht in den ijzeren helm te brengen. Wij zien uit deze beide berigcen dat de vernuftige mensch hoe langs hoe meer de elementen leert trotsbren en zoo wel boven als onder de golven zweven en leven kan, Luchtreizen en grafbezoeken maakt hij reeds in zijn leven en maakt hierdoor een roerend zinnebeeld aanschouweljk. Doch zoo lang wij geene nuttiger resultaten van beide kunstverrigcingen zien, en menig maal het lot van Icarus en Orpheus ons moeten herinneren is onze bewonderig zeer onvoldaan. Engelschen beminnen wel nee zonderlinge, Zinstorende drukfeilen, voorkomende in de Mengelingen der vorige Courant, wier aanwijzing noodig is, Regel 28 eeuwig verbond, leesinnig verbond. 36 navolging 79 bijeenstelling 82 gevestigde, 108 droegen, 130 echter, j» najaging. tegenstelling, gematigde, drongen. vaster. £ïfrtrjerfctttie$i. INSCHRIJVING VOOR DE LEVERANTIE VAN AARDAPPELEN, voor de Godshuizen en het Algemeen ArnuBestuur der Stad Goes Een iegelijk dié genegen is AARDAPPELEN voor de aan staande Winter provide te leveren aan de Godshuizen en hec Algemeen Arm-Bestuur binnen de Scad Goes. Gelieve daar van schriftelijk opgave te doen, voor den 8 October 1836, met bepaling van prijs en hoeveelheid aan den Rentmeester. II. C. PILAAR. Op Dingsdag 11 October 1836, des middags 12 uren, zullen Regenten der Godshuizen te Goesin de Scad Goes ren Kantore en ten overstaan van den Notaris L de FOUW Jz. onder approbatie van Zijne Excellentie de Staatsraad Gouver neur van Zeelandnader publiek presenteren te Verpachcen, voor 7 jaren, van 1836 - I$43, 7090 Ellen WEIDE, on» der Kloetingein Werf hoek, en 18292 Ellen ZAAILAND, onder Baarlandachter den Bakoven. Breeder by uitgezette biljetten vermeld. DE JONGH en PILAAR, verwachten binnen kort beste SCHAAL- en MEETKOLÈN* welke tot vroeger geno» teerde prijzen zullen worden afgeleverd, In de Stad tegen f 2,70 per foo Ned. (jg, cn 1,80 per Mud. Buiten Scads-Jurisdictie tegen 2,50 per 100 Ned. {jg, en 1,65 per Mud. f Bij den Uitgever dezer, is a jo Cents verkrijgbaar gesteld VERSLAG van den Staat en Werkzaamhedender Goes- sche. of Zuid- en Noord-Bevelandsche Af deeling. van het Nederlandsche Bijbelgenootschaploopende over het ie- Jaar van deszelfs wederoprigcing: voorgedragen door den Secretaris rt de Algemecne Vergaderinggehouden den 20 September 1836. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS. j» j» j» t

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2