eehe vreselijke zielskwaal, welke reeds verouderd is. Wij mo gen onze bekommering niet verbergen, welke reeds voor tien jaren aanwezig was, dat binnenlandschen krijg het sein zal geven tot eenen strijd, die algemeen, verschrikkelijk en langdurig zal ~2yÓ> Reeds in 1826 las men in het Journal des Dêbats% „wan neer Spanje en Portugal in vuur zijn, wat "'zal er datv gebeuren? Dat geene hetwelk de Diplomatie gedurende 10 jaren wil ver mijden namelijk een oorlog tusschen de Mogendheden bet na. tuuriijk gevolg van burgeroorlog onder de volken.'' Ë)e diplo matie heeft dit nog 10 jaren verhinderd en bij de menigvuldige botsingenen oproeren, welke men hier heeft gevierd, en'elders heeft bedwongenis door de geheime sttatkunde der..kabinetten de vrede bewaard maar zijn misschien de brandsroffep zoo op elkander gehooptdat het ontploffen der mijn in eens.meer zou verwoestendan vroeger geheele oorlogen. Geldgebrekvrees voor nationale bankroeten, wantrouwen van de soliditeit der strijdkrachtenen eindelijk vrees voor elkanders listen hebben dezen stand gerekt, doch dezelve is er niet onder verbt' terd. Wat moet men toch denken van een eeuwig verbond tus schen twee landen, bij welke het een staats irtiaxime is, dat men zich verloren acht, als men omtrent elkarfder ter goeder tróuw handelt? Doch juist die schijn in verwikkeling heelt de uitbarsting verhinderd terwijl het eigenbelang zonderlijk genoeg bij ieder een afzonderlijk voordeelig spel speelde, omdat de af rekening verschoven werd. Hier onder zag men bij de volken terbgkeerig naar het oude, en verlangen naar het nieuwe, vast bonding van 't geen bestaat navolging van 't geen men meende dat behoorde te bestaan. Deze beginsels, menigmaal tot uiter sten gedrevenhebben zich zoo wel rondom den troonin de kabinettenen in de kamer der volksvertegenwoordigers door verschillende scelzels in partijen verdeeld, als in de organen of geleiders der volksopinien verspreid en hierdoor het volk bezield zoo dat de strijd reeds lang begonnen is. De oorlog, welke hieruit zal voortkomen, zal dus een strijd van opinien zijn, en deze is hoogst gevaarlijk. Die oorlog wordt met bitterheid ge- Voerd. Als het belangen van nijverheid of handel, als het ver» grooting van grondgebied geldt, dan zou her misschien in som mige gevallen mogelijk zijn met eenige waarschijnlijkheid te be - f palen, tot hoe ver die strijd zich zal uitstrekken, tot hoe lang; die duren zal; dan mag men zich vleijendat gematigdheid spoeJ dig tot eene schikking leidt. Zoo oorloogden vroeger dikwijls 2 staten, als individuelen zonder anderen met zich te slepen,' doch thans is geheel Europa er in begrepen. Lord Canning durfde reeds in 18a6 zeggen, dat in Europa de misnoegden van alle Natiën, met de Spaansehe Liberalen te beginnen gereed zijn om zich aan de z^de van Engeland te scharen. Of dit toen en! nog waar is, huiveren wij te bevestigen, maar een Latnartine heef: d' Occonnell geprezen, en wij mogen niet loochenen wat! daadzaken helaas! bewijzen. Intusschen huiveren de patronen! van het Libéralisme in Engeland zelve thansomdat de uicbar sting te veel verwoesting dreigt, ^ant de strijd tusschen opinien is een strijd op leven en dobd. Zulke oorlogen hebbende aarde met bloed doorweekt; zulke oorlogen eindigen zelden, dan na dat al de brandstof is verteerd, en dan nog wordt de smeulende asscbe eene vlam, Zoo was het in 't begin der 17 eeuw toen er zoodanig een twist ontstond tusschen Oostenrijk's Keizer en zijne Boheemsche onderdanen. Europa is er 30 jaren door ge teisterd. Zoo was het bij de Fransche revolutie op het eind der 18 eeuwwelke misschien oog vreesselijker zou geweest zijn indien triomferend despotisme geen verdrag mee dien geest ge sloten had, maar daardoor de volken als in massa tegen zich wapende, en spoedig viel. Toen was de strijd wel heftig, maar beslissend. Doch ongelukkig voor ons geslacht was de ziekte niet uirgewoedendegeesr der revolutie gebleven. Char ters.of Consticutien waren geene waarborgen voor de rust, en Tractaten» waardoor het onvereenigbare vereenigd werd. geene bolwerken tegen onrust. Gelijk in de 17de eeuw tusschen de Protestanten en Catholij ken, in de 18de eeuw tusschen Volksverdedigers en Aristocraten, zoo is nn de algemeene bijeenstelling tusschen Ultra Liberalen en Ukra-Roijalisten, en het is te bejammeren dat de toestand van Europa zoodanig isdat men moeilijk de toevlugt tot het ge vestigde nemen kan. De uittersten schijnen ge moeten gebieden. W'e zou thans in Spanje eene goede partij kunnen kiezende wijl men slechts de keuze tusschen twee kwaden heeft Doch wat men daar niet kan moge men het elders beproeven. Dit is nog de eenige hoop, welke voor het behoud van vrede pleit. De re volutiegeest, welke overal voor velen nog een ideaal van geluk is, zal spoedig elders het hoofd opsteken; daarom moeten zij wien de Voorzienigheid het toevertrouwde de wereld voor Anar chie te behoeden, met standvastigheid, en eerlijkheid de volken zoeken te overtuigendat eene regeringwelke geen despotisme zoekt, hare onderdanen vrij en gelukkig maakc, Waar liberalis mus kan en moet er onder eene Regering bestaan. Vrijheid is de gehoorzaamheid aan de wet. Maar daartoe moet eerst de wet goed wezenzegt men. Moge daartoe in alle Christenlanden de geest des Christendoms alle wetten en wetgevers bezielen tn mog- ten de volken door dien zelfden geest gedreven, ruste vinden. Er is in vele landen nog veelal openbaart het zich nog niet, het welk hieromtrent eene flaauwe hoop geeft. Om van andere lan den niet te gewagen, zoo is het in Engeland niet verdoofd, en in Frankrijk wakkert het aan, van dien geest mogen wij het ver mijden van uitersten hopen, Bijgeloof en ongeloof vermogen het niet. Als daarvan het eene uiterste zwicht, dan zegepraalt een ander, en het wordt aller gevaarlijkst. Zoo hebben de republi- keinsehe Franschen diê de wereld vrij wilden makenonder de vanen van eeneh geweldenaar de wereld vart vrijheid zoeken te berooven. Zoo strijden nu de krijgsknechten, die onlangs toe de vrijzinnige constitutie van 1812 de Koningen van Spanje droe gen onder de banieren van D. Carlos. Welke lessen voor de "volken zich voor uitersten te hoeden Wij kennen de gevoelens, welke de wereld in vuur en vlam dreigen te zettenen wij voorat hebben het duur geboet, ze eenmaal bij ons te zien zegevieren. Bannen wij ze van ons. De leus van ons Vorstelijk Huis ,,/e Mairittendraizij ook de leus van het volk, Eendragt moec onze magt maken, of wij zijn verloren. Geeft stel zei matige op positie is er onder eene jegtvaaraige en gematigde regering noo- digen zij heerschr niet by onze volksvertegenwoordigersMogt niemand daartoe andere wegen inslaan en het heiligste misbruiken, om zich aan wet en orde te onttrekkenom onder den schijn van verlangen naar regt en vrijheid, zelfs onregt en dwang voor- tescaan. Dit zou bij gevaar, dat van buiten dreigc, inwendig verzwakken. Doch hiervoor is geene vrees. Godsdienst en Va derlandsliefde, gehoorzaamheid aan Koning en wet, afkeerigbeid van secten en facdezucht zijn de grondtrekken vart het karakter des échten Nederlanders, en zulleh dit blijven. Dan mogen de stormen der omwentelingen oift ons loeijen, zij breken op die rotsende revolutiegeest is aftri onze oevers gekeerden zelfs op haar grondgebied door ons gekastijd. Steekt de wind met dub bele hevigheid opwij zullen in het vertrouwen op Gods voor zienigheid onze ankers in veilige havens echter trachten te leggen, en bij het aanspoelen der wrakken van andetenzal de staatshulk van de gezegende Nederlanden het voorwerp van de bewondering der Natiën zijn, gelijk voorheen, toen de nijd die bewondering alleen daarom weerhieldomdat men zichnaar dat model geene staatsvlo:en bouwen kon. S &bvcrt«utiiw. De DIRECTIE der Stads Teekenschooi te Goesad- verteerd, dat de Lessen op gemelde School wederom aanvang zullen nemen op Dingsdag den r r October 1836, en dac tot aangifte van de Leerlingen zal worden gevaceerd in het locaal der- zelve School, op Donderdag den 29 dezer maand, des avonds van 7 tot 9 uren. Goesden 26 September 1836. Namens de Directie voornoemd, J. van RE.NTERGËM db FOÜW, Secret Middelburg OPENBARE VERKOOPING binnen in het Nederlandsch Logementin de Abtdij, op Dingsdag den 25 October 1836, des avonds ten zeven urenten over staan van den Notaris ABRAHAM VAN DEN BROEKE Az.en in het bijwezen van den Heer Vrederegter van het Kanton Middelburgs bij opbod en afslag van: i.° Een vooralle neringen geschikt WINKELHUIS en ERVE, staande en gelegen binnen Middelburginde Seisscraai, Wijk Q, N.°ia, waarin de GRUTTERS AFFAIRE, sints jaren mét goed gevolgd wordt uitgeoefend, 2.9 Een complete GRUT- en PELMOLEN, mitsgaders CHOCOLAAD FABRIEK, STALLING en verder toebehoorenstaande en gelegen achter en annex het vorengemeld eerste perceel. 3.0 Een PAKHUIS en ERVEstaande èn gelegen binnen Middelburgs op den Molenberg, Wijk K, N.° 92. 4.0 Een partij WEILANDgroot 1 Bunder, 85 Roeden, 30 Ellenliggende onder Brigdamfneia gebruik bij den Eigenaar W. REVERS. De beide eerste perceelen zullen eerst 'iéder afzonderlijk en daarna te zanien in een perceel worden opgeroepen. Ds Memorie van Lasten zal acht dagen 'voor den dag der Verkooping voör ieder ter lezing liggen ten Kantore van gemel- den Notaris van den Broecke. Op Zaturdag den 15 October 1836, des avonds te vijf ure, zal JAN RAAS, op den Dorpe Heinkenszandin ZuidP Beveland, in de Herberg bewoond door M. Eikerneetten overstaan van den Notaris STOKMANS, residerende te Hein kenszandin het openbaar aan de meestbiedenden te Koop vei leneen Hecht. Sterk, Welbetimmerde, wel onderhoudehe en zeer beklante WIND-KOORNMÖLENstaande te Heinksns - zand voornoemdmet den daaraanliggenden MOF, Wiik B. N-° 6s en Kadastraal Sectie B N.° 182 en 183, alsmede V.et MOLENAARS HUIS, insgelijks Hecht, Sterk, Welbecim merd en wel onderhoudenbenevens deszelfs ERVÊstaande en gelegen te Heinkenszand voorschreve, Wijk B N. ri én Kadastraal Sectie B. N.° 193 en 194. Inmiddels UIT db HAND te KOOP. ■MM TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2