uitgedroogd en zal als dolt dienen voor de schepen 5 waaraan her stelling moet geschieden," (£«0cf etub. Londen, den 31 Augustus. Gisteren nacht, tusschen <2. en 3 ure, is alhier een* schrikkelijke brand ontstaan, welke uitbrak in de woning van den heer Wilsoneen zeervoornaam koopman in theeaan de zuidzyde der Londenbrug. De vlammen sloegen niettegenstaande de ijverige pogingen der brandspuitgasten, tot de naastbij gelegen huizen over, en verwoestten dezelve met ,de daarbij behoorende pakhuizen. Eerst ten 8 ure was men den brand meester. De schade wordt ten m iris te, op 300,000, door som- migen zelfs op 400,000 ponden geschat. Sedert 1794 is er in deze hoofdstad geen zoo felle brand geweest. De oorzaak is tot dusverre niet met zekerheid bekend. Parijs, den 28 Augustus. In deze hoofdstad weet men niets naders ten aanzien van de benoeming van een nieuwe ministerie. De Moniteur heeft nog niet verkondigddat de ambtgenoten van den, heer Thiers zijn voorbeeld hebben gevolgden almede hun ontslag hebben verlangd. Of de heer MoU wel gelast is met het vormen van een nieuw bewind, wordt nog in twijfel getrokken, De heer Guizot is in Parijs aangekomenen heeftzegt men eene audiemie bij den Koning gehad. Voorst'beweert mendat de beer Duchdteleen der deelgenoten van het laatste zooge noam.de doctrinaire bewind, uit Roebelle, alwaar bij den depar tementalen raad presideerde, herwaarts is geroepen. Een der Paryssche dagbladen hetwelk in dezeü goed on- derrigt kan zijnbehelst een breedvoerig artikel over bet geschil tusschen Koning Lo dew ijk Philips en zijne ministers, hetere! k tot de aftreding der laatstgenoemden heeft aanleiding gegeven. Volgens dit artikel was van YKonings wege het gevoelen geop perd,, dat de zorg voor de handhaving der monarchale beginselen thans medebragcom niet slechts het zenden van alle verdere hulp naar Spanje te staken maar ook alles af te keuren wat sedert de bewegingen te Malaga en te Saragossa in dit Rijk is voorgevallen, en de Koningin-Regentes als een gevangene te be schouwen. De heer Thiers zou daartegen hebben aangevoerd dat een vijandige houding van Frankrijk de exafladojs in Spanje nog meer in het harnas zou jagen en misschien de aanranding van de persoon der Koningin-Regentes ten gevolge zou hebben das daardoor het viervoudig verbond zou worden verbroken en de kansen voor D. Carlos en D. Miguelom hunne zaak te zien zegevierenaanmerkelijk vermeerderen zoudendat bij de zege praal van die beide vorsten het ministerie der Whigs in Engeland zich welligt niet zoude kunnen staande houden en Frankrijk dus van ai ie zijne bondgenooten zou worden beroofd enz. Deze drangreden zouden echter op de overtuiging van Koning Lode- wijk Philipsdat niets voor Frankrijk verderfelijker isdan het aanmoedigen der revólutionnaire beginselen, schipbreuk geleden hebben. Het Journal des Debatswelk blad geacht kan worden 'net gevoelen van deiv heer Guizot en de anderethans weder als mi nisters in aanmerking komende staatslieden uittedrukkenzegt in zijn nommer van 27, dat het vroeger altijd voor eene regt sneeksche tusschenkomst in Spanje gestemd is geweest, doch dat thans het geschikte oogenblik daarvoor ten eenenmale voorbij is gegaan.-Ten wiens behoeve," roept dit blad uitzouden wij thans tusschen beiden komen? Voor de Koningin Regentes, die te Madrid niets meer dan eene gevangene is? Öf voor de staatsregeling van 1812? Moet Frankrijk dan het bloed zijner kinderen voor de zaak der regeringloosheid storten, en moeten onze krijgslieden in Spanje trekkenom den steen der grondwet overal te zien herstellen, en alles in hunne bescherming te nemen wat -het aan de woelgeesten behagen zal, in naam van een Ko ninklijk kina, van eene magtelooze regentes en van eene onge rijmde staatsregeling te doen? En indien bet kwaad nog erger wordt, de hartstogcen steeds meer ontbrandenmoord en bank breuk de zaak der bovendrijvende partij onteeren, en alles met de uitroeping der republiek eindigtwelke houding zul. len dan onze soldaten aannemen? Zullen zij aftrekken, of te gen alle partijen te gelijk, tegen D. Carlos en de staatsregeling yan i8is, tegen de monniken en de Madridsche moordenaars strijden? Men biedt daarenboven geen bijstand, dan aan eene natiedie zulks verlangt. De voorstanders der staatsregeling van 1812 nu roepen ons niet in. Zij hebben eene afkeer van onze denkwijzeonze regeringzij verbergen hunnen haat tegen ons nietzij beroemen er zich opvan zonder ons Spanje te kun nen redden. En wil men dan, dat wij tegen allen eenen oorlog voerenen welk een oorlogEen oorlog vol woede en moor den waarin evenveel geweerschoten te wachten zijn van hen die men heet te helpen, als van hen, die men bestrijd;.... Frankrijk heefr de dwaze verwaandheid niet aan Spanje eene staats, regeling en eene regeringsvorm op te dringen. Het zal de belagchelijke grootmoedigheid niet hebben om zijn bloed te storten voor lieden, die ons afwijzen en verfoeijen voor driften die de zaak der vrijheid onteeren voor een partijdie misschien op dit oogenblik de Regentes onze bondgenootvan haar troon rukt. Eene van de voordeelen der tusschenkomst zou zoo zij bij tijds had plaats gehadgeweest zijndatdoor het waarborgen van Spanje tegen den becreurenswaardigen terug keer van D. Carloselk voorwendsel aan den revolutionnairen geest benomen was. Die rêyoiuu'anaire geest is thans ontketend. Men moet afwachten wat hij uitrigt» Frankrijk zal noch voor, noch tegen hem tusschen beide komen Bij dentegenwooidigen toestand van Spanje en bij de onzekerheid wat de toekomsc ba ren zal, schiet er geeoe andere partij over. jlcbiviattfeca. Goes, den September. Daar de aftreding van het minis terie Thiers als zeker kan worden beschouwdis het oogenblik' daar, waarop eene gissing en wensch in N.° 22 dezer courant geuit, waarschijnlijk zal verwezenlijk; worden. De heer Guizöt wordt als de voorzitter van het nieuwe Ministerie niet alleen ge noemd maar voor velen ook verlangd. Dit moge het wankelend Whigts Ministerie in Engeland ongevallig zijn, doch kan de Mo gendheden en volken meer vertrouwen inboezemen. Intusschen stel len wij ons hierdoor voor Frankrijk's inwendige belangen allereerst veel goeds voorhetgeen daarna naar buiten heilzaam werken kan. Het gevoelen omtrent Spanje en de rede van noninterventiein het bovengemeld artikel van het Journal des Debdtsgeuit, geeft bewijs van eene staatkunde, welke op meer-eerlijke en zedelij ke beginselen steunt, dan de vroegere, en moet gebillijkt wor den al is bet de onze niet. Men leest in het Journal van Frankfort. De geschiedenis Zal geene der omstandigheden welke de uit roeping der Staatsregeling van 1812 in Spanje vergezelden ver loren doen gaan. Deszelfs bijzonderheden, welke lord Palmer sim eene mode - verandering van het gouvernement gelieft te noemenbeginners pittoresk, te worden. Men merkt b. v. op, dat de Koningin Christinabij geval aan één der 12 soldaten, die de staatsregeling vorderden, vra gende, wat die staatsregeling was? ten antwoord kreeg. Eene uitnemende zaak welke den prijs van het zout zal doen dalen. Dit herinnert ons dac bij een oproer te Petersburg sommige sol daten, opgeruid om te roepen leve de Constitutieen die mee alle inspanning uitschreebwende, door een officier gevraagd wer» den, Wat is die Constitutie? en zij hierop antwoordden, de vrouw van den Grootvorst Constantin." Zoo zyn dikwijls de wetgeversdie door de kracht hunner bajonetten, aan hun land eene nieuwe Mode van bestuur opleggen. De Belgische re volutie door vreemde fortuinzoekersen bedrogene burgers niet bewerkt 9 maar uitgewerktkan hiervan fmede getuigen. Het leve de Libertehheeft hen alle zelfstandigheid en vrijheid doen verliezen. De M&rnfag'Pofï eznige scherpe'aanmerkingen op de openings rede van den Koning van Engeland bevattendeen vooral zich ergerende dat vriendschapsverzekeringen der vreemde Mogendhe den terwijl alles in staat van spanning is, als het eenige en voldoende rustpunt worden voorgesteldeindigt aldus: Wy spreken niet van den status quo der Holiandsch-Belgische kwes tie, ea van de koele, en zijner waardige houding van Holland's Koning ten onzen opzigte, om aan ons trouweloos gedrag te beantwoorden." Goes den 5 September. Bij Vonnis der Correctionele Regt- bank alhiervan den 3 September jl. zijn op grond der Arti kelen 291 292 en 294 van het Strafwetboek gecondemneerd W. VIJGEBOOM .en L NAAIJÊ de eerstgenoemde toe eene geldboete vin honderd guldenwegens het houden en hec besturen van eene Godsdienstige Vergadering van verre boven de twintig Personen binnen de Gemeente 's Heerenhoekzonder daar toe de vereischte auchorisatie te hebben bekomen de laatstge noemde tot eene geldboete van acht guldenwegens het veriee- nen van zijne woning tot gemelde vergadering. Heden overleed alhier in den ouderdom van 64 jaren, na eene genoeglijke Echtverbindcenis van 35 jarentot myne, mijner Kinderen en betrekkingen innige droefheid, Vrouwe JÖHANNA de LEEUW, geboren Snoep. Goes, G. dë LEEUW, den 4 September 1836. T E N TOONSTELLING van Glaswerken in Miniatuur. Th. FINN, heefr de eer het geachte publiek te berigten dat door de menigvuldige Bestellingen en het talrijke bezoek 't welk hem dagelijks ten deele valtzijn vertrek tot Dingsdag „aanstaande is uitgesteld. KONINKLIJKE NEDERLAND SC HE LOTERIJ. Aan 'het Kantoor van B. D. COHEN, bij wien Generaal Contraboek wordt gehoudenzijn te bekomen vpor de 1 ste Klasse der 169ste Lotery HEELE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop voor alle Klassen alsmede in Koop per Klasse en Huur waarvan de trekking zal plaats hebben op MaandagDingsdag en Woensdag den 5 6 en 7 September 1836. Koop alle Klassen 69 het Lot. Koop per Klasse Heel Half Vijfde Tiende Twint, Lot a 14,00. 7,00. 2,80. Mb 0,70. Heel Half Vijfde Tiende Twint. In Huur. Loc i a 5» - a sj J 4iOo. - 2,00. - 0,8r, - 0,40. 0,20. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2