JV°. 71. y;? -A f srjiwti-ti G O ES H E Vrij dag 3*ï I „^sapr C U R A N T. 2 September., NIEÜWSTIJDINGEN. SBiVifefhlAttb. Fr ank fort den 25 Augustus, Men schrijft uit Hamburg: Onze overheid had reeds voorlang gewenscht zoodanige mis dadigers die voor" vele jaren of voor hun geheel leven tot gé«- vangenisstraf veroordeeld zijnte deporteren ten einde den Staat van derzélver onderhoud te ontheffen. Met éene maatschappij tot kolonisatie van Australië te Londen waren deswege onderhan- delingen aangeknoopt-en werkelijk eene overeekomsc met dezel ve tot stand gebragt, die echter, daar zij door de Britsqhe rege» ring niet goedgekeurd werd, niet uitgevoerd kon worden. Zeer welkom was daarom her aanbod van een Brazüiaansch kapitein, die met zijn schip herwaarts gekomen was, om rekruten te wer ven. Men Het aan de tuchtelingen de keus of zij hunne straf bier uithouden dan wel het land verlaten wilden. Het aantal der geren, die zich aanmeldden om naar Brazilië te verhuizen, was zoo groot, dat niet alleè aan boord van gemeld schip Konden geborgen worden, hetwelk den 27 July afgezeild is. Voor ons is de wegzending der misdadigers zoo wel uit een zedelijk els uit een geldelijk oogpunt van groot belang, en ook de kapitein vindt daarbij'zijne rekening, vermits hij, behalve de hier genóten vergoeding van vrachc enz. in Brazilië nog een handgeld ontvangt en bovendien, volgens eend aldaar onlangs uit vaardigde wet. van havengelden en andere regten viijgesteld wordt, zoodra hij honderd landverhuizers medebrengt. Hec is dus te verwachten dat er meer dergelijke onderneming zullen gedaan worden," Uit Konscamitiopel schrijft; men, van den 3 dezer, dat, niettegenstaande den Iaatsten opstand onder de mariniers, de Sul tan voortgaat, zijn portret in de verschillende cusernen ce doen ophangen hetgeen groöte ergenis verwektdaar men hier met ingeworteld godsdienstig vooroordeel der Moslims te kampen heeft, die een' afschuw voor alle menschenbeelden hebben. Van een' ashslag op het leven des Sultans heef: men echter niets na dcrs vernomen. Uit Tripoli is eene korvet te Konstantinopel met hét berigt aangekomen, dat het geheelejTurksche smaldeel naar die hoofd stad op weg is, Hec Engelsch'e eskader in den Archipel moet aanzienlijke ver sterkingen bekomen hebben, en, naar men zeide zou ook het nabij Tunis liggende Fransche smaldeel aldaar verschijnen. Londen, den 27 Augustus. De bewaarder der Koninklijke kostbaarheden in den Tower alhier heeft dézer dagen eene be langrijke ontdekking gedaan Bij hét schoonmaken van eënige lang onbezochte verborgen piaarsen vond men in eenen hoek en geheel met stof bedekc, eenen koninklijken schepter, die al de bestaan de in pracht èn kóst baarheid overtreft. Men gelooft dat dezelve voor omtrent anderhalve eeuw in dien hoek zal zijn geworpen, namelijk tijdens de poging van zekéren Blood om de juweele 0 der kroon te ontvreemden. jf&ittfcrtfïc.. P/óijsdén 26 AugustusUit de verschillende bijzonderhe denwelke omtreiit de jöngstê gebeurtenissen in Spanje worden medegedeeldblijkt dat de generaal Quesada de Koningin-Re gentes te vergeefs heeft willen overhalen, om zich van la Granja naèr Madrid te begeven, alwaar hij gelijkelijk haren persoon had kunnen beschermen eh de stad in rust eii bedwang houden. Zoo dra de éxaïtades de lü'cht daarvan hebben bekomen, hebben zij eenige. zendelingen, mét eene som gelds Czoo men wil 40,000 realen naar het koninklijk verblijf gezonden om op den geest der aldaar geplaatste troepen te werken, en deze geholpen door rénige leden van de nationale garden der hoofdstad, en door de zorgeloosheid of onverschilligheid der Officieren, hebben zich zoo wel van die taak gekweten, dat de bezetting, zoo het scheen, onder de leiding van een enkelen sergeant, Garcia genaamd, de omwenteling heeft bewerkt. Het eerste werk van den generaal Ouesada is geweest het ne men van de meest krachtdadige maatregelenten einde het gezag der Koningin Regentes in Madrid te doen eerbiedigen. Hij heeft op de voornaamste kruiswegen geschut doen plaatsen, en zelfs maatregelen genomenom het arsenaal en de Werkplaats der ar tilierie welke eene geschiktheid daartoe opletferdé', *jë versterken en in staat te stellen, om des roods een beleg uit te houder Zijne vrienden getuigen van hem, dat hij herhaaldelijk heefever klaard, zijnen pligr tot het uitefste te 2ullen betrachten, zijne vijanden voegen daarbijdat hy zou hebben te kennen gegeven aan de Koningin getrouw te zullen blijven, al moest ook half Madrid daar rouw over dragen. Deze maatregelen hebben aanvankelijk doei getroffen. Overal waar Quesada zich ver toonden stoof de zamengeschoolde menigte uiteen. Hij ontzag zich niet van met slechts vier kurassiers honderden aantetasteti en met'sabelslagen uit een te jagen, en zoo dikwerf de troepen schenen te wankelen, was alleen zijne tegenwoordigheid genoeg zaam, ora dezelve tot hun pligc cerugtebrengenen de krijgstucht te doen eerbiedigen. De afwezigheid der regentes heeft intusSchen de grootste on gelegenheid gebaarden de ministers genoodzaakteene poging aantewende», om eenig bevel van H. M te kunnen erlangen. De minister van oorlog, Mendez Vigois dien ten gevolge naar la Granja gezonden. Daar de omwenteling door middel van geld was bewerkt heeft de minister eene aanzienlijke som medege nomen (50,000 piastersQ om daarvan het noodige gebruik te maken, ten einde op dezelfde wijze eepe tegen omwenteling tor stand te brengen. De exaltados hebben echter dezen toeleg doen mislukken, en den minister niet toegelaten tot de regentes te na deren voor dat de decreten, waarbij liet ministerie werd veran derd, en de generaal Qnesada werd ontslagen, door H. M. wa ren geceekefid. Van dat oogenblik bleef dezen minister niets anders overdan met deze decretennaar Madrid terug re keerenten einde de zelve te doen afkondigen, en gcvpelde de generaal Quesada dat Zijne rol was uitgespeeld. Hij heeft zich, in borger gewaad door slechts éénen vriendof, volgens anderen, door eenen ge trouwen bediende verzeldbuiten de stad pogen te begeven. Aan de poort van Madrid is hij herkend gewordendoch heeft hij het gevaar weten te ontkomen. In Hortoleza echter is hij op nieuw herkend, en op last van den Alcaide aangehouden, Deze over heidspersoon heefc berigt daarvan naar Madrid gezonden'twelk als een loopend vuur door ^e stad is verbreid. Oogenblik keiijk. hebben zich eenige nationale garden naar Hortoleza begeventn zijn dezelve met geweld tot den gevangen generaal doorgedron gen. Déze, wel overtuigd, dat zijn laatste uur daar was, heeft zijne standvastigheid niet verzaakt, en zijne tegenstanders ce ge moet gevoerd, dat hij niets meer had gedaan, dan zijn pligr, en dat hij elk oogenblik bereid was, hetzelfde te doen. Zijne vervolgers hebben hem daarop nedergeschoten en gelijktijdig de hersenen ingeslagen. Men zegt dat bij nog levend is gemarre d doch dit schijnt onwaar. Zeker is het echter dat de tijding vat» zijn aanhouden meer en meer verbreid wordende, de vrees, die de menigte voor den veldheer koesterde, is vervangen door eene gelijke woede tegen den weerloozen man; dat een groot aan tal lieden zich naar Hortoleza hebben begevendat men hec lijk heeft mishandeld, en dat de barbaarschheid 'van dezen ver achtelijken hoop zoo verre is gegaan, dat men zijné afgescheur de ledematen openlijk in Madrid heeft ten toon gesteld en ce koop geveild. De ontslagene ministers hebben zich weten te verbergen en men verzekert ook, dat de gunsteling der Koningin Regentesr de bekende, Munozeen goed heenkomen heeft gezocht, om- dat hij H. M. tot het laatste toe heeft aangeraden, de constitu tie niet aantenemen. De bewindslieden hangen een zwsrt tafereel op van den staat van zaken in Madrid. De liberalen beschuldigen hen van partij digheid doch bijzondere berigten van eene vrij onpartijdige zijde; melden, dat al de wel denkenden de toekomst met'angst' te gemóec ziendat het bewind in het zuiden van Spanje it*, handen is van lieden die niet anders beoogen dan zich hec tegenwoordige ten nutte te maken,, ten einde zich, om 'tever» langs welken weg, ce verrijken; dat een ieder, die iets te ver liezen heeft, zich terugtrekt-— dat een aantal voorname ea bekwame officieren hun ontslag hebben ingezonden; dat de kassen ledig zijn, terwijl de termijn voor de halfjarige rentebe taling voor de deur staaten wat des meer .zlj Men houd zich thans overtuigddat de constituerende Cor tes geenszins zullen zijn de leden van de kamer der procuration res, zoodanig als die laatstelijk zijn verkozen, mét, of zonder, de pairs, ofproceres, maareene nieuwe Kamer, welkeingevol- de verordeningen van de constitutie van 1812 moet worden be* noemd, waartoe gewisselijk drie maanden tijds zullen wordet* gevorderd. De vreemde ministers in Madrid hebben geen deel genomen aan de vreugde bedrijventer zake der jongste omwenteling. De spsfansóhe ambassadeur ce Parijs, generaal Alavaheefc zich aan het bewind onttrokken en zich voor eerst uit Parijs verwijderd. Men wil berigt hebbennat Iribarrendie by .zijne divisie

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1