Nv 68. G OESSCHE C O V B AN T. Maandag 22 Augustus Bestuvcu m Clbmimsttralicu. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressort van dienbsengen ter kennis van een ieder die het aangaat; dat het heugelijk Verjaringsfeest van Zijne Majesteit onzen geliefden en geëerbiedigden Koning op Woensdag den 24 dezer maandbinnen deze Stadook door bet houden van eene openbare Godsdienst des voormiddags re 10 uren zal woï- den gevierd, en dat gedurende deze godsdienst-oefening alle be- drijven en openbare vermakelijkheden zullen moeten stilstaan. Overigens de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente uitnoodi gen déom dit hoogstgenoegelijk feestdoor alle gepaste vreugde bedrijven te helpen vieren, wordt niettemin het schieten met geweren, pistolen en dergelijke wapenen ten Srrengsten verbo- den. Terwijl het werpen van voetzoekers en het afsteken van vuurwerken,uit hoofde van de Jaarmarkt niet zal mogen plaats hebben, op de Groote-Vlas- en Beestemarktengelijk dit mede wordt verboden op de Kleine Kaai en in dé Stratenen tér oorzake van de reparatien aan de Hervormde kerk, wel be paaldelijk in den omtrek van dat gebouwmaar zal zulks alleen geoorloofd zijn op de Groote Kaai en op de zoogenaamde Breed ten in of tusschen de Straten alles op verbeurte van eene boe te van f 3pf bij onvermogen van eene dag gevangenis; wor dende de ouders yoor hunne kinderen, en ieder Ingezeten dienst boden houdende voor dezelve verantwoordelijk gesteld en ver maant, hen onder behoorlyk toezigt te houden; met recommao datie aan de Ambtenaren der Stedelijke Politte om daarop naauw- keuring te surveilleren. t En zal hieraan op de gewone wijze publiciteit worden gegeven. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 20 Augustus 2836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Bij afwezigheid van den Burgemeester De Wethouder j. KAKEBEEKË Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, L. DS FOüW,jz. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn den 14 Augusts. Het Russische Handelsblad houdt het volgende in: In het jaar 1835 voerde Rusland aan waren uit: over de grenzen een bedrag van 214,036,037naar Finland van 3,140,443naaf Polen van iö,547,958, in het geheel van 227,724,438 roebels. Daarentegen werd ingevoerd: Uit het bui tenland voor 219,234,247, uit Finland voor 985,807 uk Po len voor 2,546,011in het. geheel voor 222,766,665 roebels, overtreffende dus de uitvoer den invoer met 4,958,373 roebels. Zoo de som van den uitvoer onzer koopwarenin vergeli} king van dien van het vorige jaar» niet vermeerderd is, zoo is dit voornamelijk toe te schrijven aan het gebrek van voorraad va» granen; want in 1832 en vroeger voerde Rusland alleen aan boekweit boven de 1,900,600 Tschetwert uit; m 1835 daaren tegen slechts 700,000, hergeen aan geldelijke waarde eene vermin dering van minstens 20 millioen roebels opleverde. Bovendien moet hier nog in aanmerking genomen worden de uitvoer van roggegersthaver en andere graansoortenwelke in het vorige jaar, in vergelijking van vroegere, onbeduidend was. Men kan dit nog altijd als een gevolg van bet misgewas in 1833 bescbou wen, hetwelk' bijzonder die provinciën trof, welke zich voor namelijk van den landbouw generen en alzoogeene andere voort brengselen van granen in den handel te brengen hebben." Bijzondere brieven oit Berlijn-, van den 10, behelzen hét volgende: „Naar luid van de uit Töplitz,ontvangene brieven, bevindc Z. M. zich zeer welvarende, en is het gebruik der baden hoogst cier.zelven ditmaal even zoo goed bekomen, als in vorige jaren Morgen wordt Z. M. te Potsdam terug verwacht. De prinsen begeven zich, gelijk gemeld is, over eenige dagen naar Koblentz t» Munster, om de manoeuvres der troepen bijcewonèn. Prins August is te Breslau, by eene wapenschouwing, met zijn paard .gestorten moet zich daarbij zwaarder gekwetst hebbendan het dagblad van Breslau zulks doet voorkómen." Men schrijft uit Riga, dat men zich niet kon herinneren zulk een' ruwen zomer ondervonden te hebben als de tegenwOor dige tot dus verre aldaar geweest is. Den n Julij vond, bijeen' noordenwind, een hevig onweder plaats, gedurende hetwelk ha- gelsteenen ter grootte van hazelnoten vielendie aan de te velde staande granen aanmerkelijke schade hebben aapgerigt. Uit Lombardye en uit Tyrol heeft men eene menigte berig- ten wegens eene aardbevingwelke aldaar.den 2oJunij, omsteek» den middag, heeft plaats gèhad. In Brixen bespeurde men drie schuddingen met korte tusschenruimtenrerwijl zich een gerom mel, als dat des donders hooren liet. De huizen kraakten en het Bakwerk dreigde in te storten. In Bassano had men den 12 Junij reeds ten 3! ure des ochtends eene tamelijke sterke aardschud- ding opgemerkt.Deze herhaalde zich heviger den ét Junij, en den 15 en 20 July. Den 17 werden de eerste sporen van aard beving te Venerie gevoeld. De, voorwerpen die aan de wanden der huizen hingen, vielen af; de klokken begonnen te luiden en de gevels der huizen dreigden voorover te slaan, doch schij nen toch stand te hebben gehouden. Op het platte land voor al langs het gebergte van Borso naar Posagno, zijn eenige hui zen ingestort en verscheidene personen omgekomen. In Cespmt» verlieten de inwoners de stad en legerden zich des nacht onder de tenten op de naburige weilanden. Londen den ij Augustus. Eergisteren hebben een aantal hevige radicalen eene bijeenkomst in de herberg de Kroon en het Anker gehoudendié tot strekking had, om eene verkla ring op té stellen tén voordeele dér Spanjaarden, die thans voor de staatsregeling van- 2812 strijden. Die staatsregeling werd he melhoog verheven', en inzonderheid de bepaling daarindat er slechts eene wetgevende Kamer bestond werd grootelijks geroemd. „Onder zulk eene staats-inrigting was men (zoo sprak een der aanwezigen) cén: minste van den verfoeyelijken ballast van een Höpgerhüis verlost." Slechts een parlementslidde heer Ruth ven* heeft aan déze bijeenkomst deel genomen. Dezer dagen is de heer Po'cock uit Bristol door Cippen- ham gekomenin een rijtuig dat door twee vliegers, met eene gemiddelde snelheid van 25 mijlen in het uurwerd voortge trokken. - V- 1 .fiftttlfcffiflr» Parijs den 14 AugustusZoo men weethebben velen zich gevleid,, dat den 15 dezer Napoleon's vérjaardag) eene groote wapenschouwing der nationale garde en der bezetting van deze hoofd stad zou gehouden worden» Dezelve zal, naar men verneemt, stellig geen pjaats hebben» Mco leest thans in een der dagbladen van Marseille, van den 8 Augustus, het navolgende uittreksel uit een brief van Tri* poli van den 37 JulijDen 8 Julij zijn 2500 man geregelde Turksche troependoor he; Turksche eskader ontscheept, we der aan boord gegaan van 28 Turksche transportschepen. Den 9 zyn dese transportschepen, mee nog negen Turksche oorlcg- schepen onder bevel van dea vlootvoogd Tahir-bassawelke nog 4000 man troepen van het regentschap bij de bovengenoemde krijgsmagt had gevoegd, naar Mesrata gestevend, ten einde den Aga dier plaats, een der hoofden van de oproerige Arabieren die niet minder dan 20,000 man onder zijne bevelen telt, te be vechten. TéMr-bassa is ren eenemale door den Aga verslagen geworden, en is in Tripoli teruggekomenom aldaar nieuwe troe pen, indien de Sultan hem dezelve gelieft toe te zenden, afte» wachten, maar die wél denkelijk niet beter zullen slagen dan hunne voorgangers. Dusdanig is de uitslag geweest van de Turksche expeditie tegen Tunis, welke door den admiraal Hugon genood zaakt is geworden zich cot Tripoli té bepalenen alsnu door de Arabieren geheel is verijdeld. De laatstgenoemden willen zich yan het juk dér Turken ontslaan en niemand anders dan een hun ner landgenooten gehoorzamen de Barbarijsche kust begint zich geheel aan hét gezag van den Grooten Heer te onttrekken," (Daar men over Duitschland de tijding heeft bekomen van het terugroepen der Turksche vloot, wacht men eerlang het berigc van derzelver aankomst in de Dardanellen. Intusschen is men in Londen geenzins tevreden met den hoogen toon, dien Frankrijk regen de verhevene Porté heeft aangenomen, ter zake van de door deze laatste mogendheid genomene maatregelen, om hare regten op Tripoli en Tunis te handhaven, Bijaldien de Porte in het vervolg op nieuw dergelijke maatregelen zoude willen nemen, zoude zij denkelijk te dien aanzien ondersteuning in Engeland vin den, ten gevolge van welke, bijaldien Frankrijk zijne eigene staatkundige inzigten wilde blijven volgen, de engelsch-fransche alliantie gevaar zoude loopen van ontbonden te worden Bij de overweging dezer aangelegenheden is te Londen de vraag opge worpenof, bijaldien Algiers niet op nieuw onder de sou vereis niteic der Porte behoorende te worden gebragt, deze laatster mogendheid voor dat gemis niet schadeloos moest worden ge* steld - In eenen brief uit Cordova, van den 3 Augustusleest men

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1