het linieschip Algêsiras en de korvet la Tkishé tiaar de kusten van Spanje gestevend. Den 8 had men te Toulon door den te legraaf veel bevel ontvangenom alle de aldaar op de reede lig gende oorlogsschepen zeilree te maken opdat zijop het eerste sein, naar eene nog niet openbaar gemaakte bestemming zouden kunnen vertrekken. Men vermoedde weldat zij naar de kusten van'Barbarije zouden vertrekken, doch het is geenszins onwaar schijnlijk, dat ook deze schepen naar de Spaansche kusten on- der zeil zullen gaan. De Londensche Times spreekt in zijn nommer van den 13 van het den vorigen dag in omloop gebragte geruchtdat het Engelsche kabinet den ir deszelfs toestemming had gegeven aan de vermeer dering van het Fransche hulplegioen in Spanje tot op 25,000 man, welke magt tegen hec einde van Augustus te Pampeluna verzameld zou zyn, en daar onder het bevel van generaal Bu- geaud staan zou. Het Engelsche ministeriele avondblad van den 23 zegt zeer stellig, dat, indien er niet spoedig in de zaken van Spanje eene verandering voorvalt, die zulk eene hulp noodeloos maakt, binnen zeer korten tijd eene leger afdeeling van a 5 of 30,000 man Franschen onder generaal Bugeaud de Pyreneën zal overtrekken. Hetzelfde blad gewaagtdoch op minder stel li gen toon, van het afzenden eener Fransche vloot naar de kust van Katalonie. fïcbcvïaabcu. 's Gravenhage, den 15 Augustus. Met het schip Neêr> lands Koning,, is op Java aangebragc eenevoor gouvernéments rekening, te Rotterdam gebouwde ijzeren stoomboot, welke bin nen kort door eene gelijksoortige zal gevolgd worden. Deze vaartuigen zullen te Soerabaya worden in elkander gezet en, zeeklaar zijnde, gesteld worden onder het bevel, respect! velijkvan de luitenants der iste klasse bij de Nederlandsche Ma rine J. D Velsberg en E A. van Flotendie den bouw der booten, in de werkplaatsen der Nederlandsche Stoomhootmaat schappijhebben gadegeslagen, en alzoo in de gelegenheid zijn geweest, zich met de zamenstelling derzelve volledig bekend"te snaken. Het gouvernements stoomschip Willem I is reeds in dienst gesteld. In hec dagblad van Java vindt men een verslag van de gron den, welke sedert 1831 voor de rijst cultuur zijn ontgonnen, ter geruststelling van degenen, die beducht wa^ep dac de groo te uitbreiding van den bouw der voor de europesche markteK bestemde producten de rijst cultuur zoude doen verzuimenen dat daaruit bedenkelijke ongelegenheden zouden voortspruiten. Daar uit blijkt, dat onderscheidene werken en ondernemingen voor de rijst teelt eene aanwinst van 25.000 bouw (elk van 500 verkante roeden) hebben opgeleverd welke eerlang met nog 67,000 bouw zullen worden vermeerderd. In 1833 waren in de gezamenlijke residentien 1,100,000 bouw natte en 250,000 bouw drooge rijstvelden onder den ploeg. Van deze gronden zijn 34 000 bouw voor de teelt van suiker en indigo afgezonderd, welke derhalve rijkelyk door de nieuw ontgonnen gronden zul len worden vergoed. Aan den matroos van de 3de klasse van Zr. Ms. korvet de HeldinA de Kókister zake van de door hem met le vensgevaar aangewende pogingen tot het redden uit het water van eenen zijner medeschepelingen, eene zilveren medaille, uitgereikt, bij Koninklijk besluit van den 19 Juny 1822, n.° 92 ingesteld tot belobning van edele en menschlievende daden. HISTORISCHE HERINNERING BiJ BEN TE GEN WOORDIGEN TOESTAND VAN SPANJE. Dewijl te midden van den worstelstrijd van twee partijen in Spanje, eene derde wel niét onvoorziens maar echter plotseling eb krachtig het hoofd opsteektis het misschien niet overtollig te herinneren, hoe de constitutie van 1812, hec tooveiwoord voor Spanjaarden kan zijnde beide strijdende partijen in de eng te, en de intervenierende Mogendheden in verwarring brengt. Men moet toch uit het verledene hec tegenwoordige beoordeelen. Toen onder Napoleon's dwingelandij de spaansche grond, met bloed en tranen doorweekt, zuchtte, was er ééne stad, waar de geweldenaar werd getrotseerden de Spanjaard vrij ademde het was het geweldige Kadix, dat de elementen tot bondgenoo tén had. Daar kwamen in hec gedenkwaardig 12de jaar onzer eeuw de spaansche Cortes te zamenen stelden voor hunne toen nog overheerde landgenooten die vrijzinnige staatsregeling op, welke Europa verbaasde. Er was hierin veel goeds; de Inqui side wierd afgeschaften Napoleon's heerschappij voor altijd af gezworen. Doch met geene bedaarde gemoederen werden die teedere belangen behartigd de indruk des oogenbliks, de phan iasiepolitiek besliste te veel. By hét aan banden leggen van het koninklijk gezag, en het vernietigen van de voorregten des adels en der geestelijkheid werd de magc des volks tot een uiter* ste gevoerdwaarop het zich nooit kan handhavenzonder zei* ve Despoot te worden. Dit zouden de ontwerpers misschien zelve hebben ingezien, indien niet een ander uiterste hen wel dra rrr het hunne had gesterkt. In 1814 vereenigde zich Koning Ferdinand, door zijnen broeder D. Carlos geholpen met de misnoegden van den ouden adelverwierp zonder met de Cor tes re handt'e t hunne staatsregelingen hierdoor werd de grond gelegd tot al hetgeen verder gebeurde. Het is te bejammeren dat men niet onderhandelde 1 en de'ge breken dier staats iorigting aanwijzende den gematigden midden, weg bewandelde. Want de Cortes hadden voor het Koningshuis goed en bloed opgezet, zij waren geene ultra liberalen', of Ko- nings*hatende republikeinen, zij waren zelfs niet revolutionair daar zij de kroonregten huldigden, gelijk de kardinaal van Bourbon zoo indrukwekkend zeide. Doch Ferdinand wierp die mannen in kerkersvoerde de Inquisitie inen opende zijn land voor de Jesuiceo, Intusschen was het tijdstip gekomenwaarop voor Spanje eene schrikkelijke stem werd gehoord, welke den Span jaarden misschien ontdekte, waarom zij verstoken bleven van de vrijheid, die zij voor zich wenschten, Terwijl Spanje zich vrij vocht, had het, Onstaatkundig genoeg, die zelfde regcenwaar» voor het streedniet willen vergunnen aan zijne Americaansc! e volksplantingen; vanhier een hardnekkige en wreede strijdwel ke zonderling afsteekt bij de vrijheidszindie in hec moederland heerschte. Doch dit kwam Ferdinand en de zijnen te sradé, die hier inden geest zijner tegenstanders slechts handelden. Maar de opstand der Amerikanen was te ernstighun opperhoofd Bo livar te vastberaden, en hec leger van Ferdinandhetwelk den' opstand moest dempen, riep in *1820 op net eiland Leon bij Kadix de staatsregeling van 1812 uit. Weldra gaf de wil des volks zich openlijk te kennen, en Ferdinand deed onder, zelfs zijnen broeder door Koninklijk bevel dwingende aan die consti tutie zijne toestemming te gevèn. Daarop volgden de heftigste beroeringen tusschen Koningsgezinden en constitocionelen. De gfoote Mogendheden poogden op een congres te Verona te be middelen, maar op nieuw was de geestdrift ontwaakt, en de Cortes voerden bunnen onttroonden Koning naar Kadix. Doch de Fransche legerbenden ontzettedeh hem, en in 1,823 deed ha andermaal zijnen inrögt in Madrid en met hem de Inquisitie en het Despotismus. Het.is bekend hoe sedert dien tijd de fanatieke geest in Spanje woelde, hoe de Sanctie en herroeping der Salische wet de Ko ninklijke waardigheid in de oogen des volks verzwakten, hoede loop der gebeurtenissen in Portugalen Engeiands invloed werk te. hoé de dood van Ferdinand Spanje het tooneel van een bur geroorlog maakte, hoe het dikwijls veranderd bestuur der Ko ningin-Regentes gehandeld heeft, en hoe Engeland en Frankrijk zijn tusschenbeide gekomen. Wat zal nu het einde zijn Hec volk begeert op nieuw de constitutie van 1812. D. Carlos is de man niet 001 op die voorwaarde ten troon te stijgenof slechts bemiddelingen voorteslaanen het tegenwoordig bewind is te krachteloos om voltehouden, te krachteloos zelfs om toètegeven gebeurt dit laatste, wat zal dan Frankrijk doen? Kan hetzelve in 1836 handelen als in 1826. en den oorlogvoeren tegen eene vrijzinnige constitutie De tijd van bemiddeling is voorbijZal het de regeling, welke die constitutie onvoorwaardelijk aanneemt, helpen? Wie ziet dan niet hec vuur, dat Spanje verwoest, ook naar buiten slaan Wie bepaalt danhoe ver die strijd zich uitsrrek - kenen hoe lang die duren zal H, MIDDENPR1JZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 Augustus 183d. Zonder de Belasting Tarwe 5,59. Rogge 4,58. Vroege Gerst f. 3,50. Late Gerst 3,25. Boekweit 0,00. Haver 0,00 Witte Boö- nen f 0,00. Witte Erwten o,oo. Groene Erwten f 5,00. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel ƒ7,59.. Rogge Mee! 6,23 allen per mudde. Boter 0,73. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 20 cs. Tarwe Brood 9s cs. Rogge Brood g5 cs Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleesch 50 cs- Schapen Vieesch 30 «.Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs. allen per Ned. pondVroege Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 0.00. de mudde. Jene ver f 24,00per vat IJpen Hout f 7,00. Essen Hout f 7,00. toer wisse. Groote Takkebossen io,oo. Kleine Takkebosseri f6,00, de honderd. Steen Kolen ƒ1,40de 100 ponden. Houts Kolen f 0,00de mudde. Turf 0,55, de duhh. mudde Kool Olie ƒ48,00. Lijn Olie 42,00, het vat Kool Zaad ƒ13,86. Lijn Zaad ƒ0,00, de muddeKaarsen 70 cs. het Ned. pond Cïfcucvfeutietu Heden morgen beviel van eene Welgeschapene DOCH TER. H, RAAPHORST, geliefde Ecncgenoote van Goes, J. SCHEFFER. 16 Augustus 1836. V Goes, den 18 Augustus 1836. Heden nacht 12 ure overleed alhier, aan een toenemend verval van krachten, in den ouderdom van 70 jaren en ruini 5 maandenVrouwe ADRIAN A SUSANNA KEETLAERWeduwe wijlen den Wel Eerwaarden Heer Jean Arnold Bevier in leven Predi kant bij de Walsche Gemeente alhier. TER BOEKDRUKKERIJ yAN F. KLEEUWÉNS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2