N°. 63. GOESSCHE U R A N T. Maandag d Augustus i^csfuvcu «ti ClbmimofVAticu. NIEUWSTIJDINGEN. Parijs, den 24 Julij» Uit Valence, in het departement der Dróme, wordt gemeld v ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes f verwittigen bij deze: Dat de gewone JAARMARKT binnen dezelve Scaci, zal be ginnen den 20 Augustus eerstkomende en eindigen den 3 Sep tember daaraanvolgende. Dat op dezelve geene Kwakzalvers, Horoscooptrekkers en dergelijke roegelatenen alle DraaibordenDobbelspelenRij felaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vragtvrij zullen moeten geschie den aan dé Marktmeesters C. Zifters en K. van de Volkers, aan welken een ieder, alvorens te kunnen worden geadmitteerd, deszelfs Patent zal moeten vertóonen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 16 Julij 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J> H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris, L. db FOUVV, Jz, DmtscftLiub. Frankfort, den 25 Julij, Uit Konstantinopel 5 Julij meldt men, dar eindelijk aldaar een courrier uit Londen bij de Engelsche ambassade was aangekomen. Of bij de lang vérwach te instructien voor lord Ponsonbybetreffende bet geschil we gens de mishandeling van den heer Churchill, medegebragt had was niet bekendwant de genoemde gezant had tot dus ver daar- over aan de Porte geene mededeeling gedaan. Intusschen hield men het er voor, dat de gezant thans wist, welke houding hij had aantenemen, en slechts op een gunstig oogenblik wachtte, ten einde zich stellig re verklaren. Hij was reeds veel vriende lijker geworden en had de regcsrreeksche betrekkingen met de Porte weder aangeknoopt, ten minste de dragoman (tolk) der britsche ambassade had sedert eenige dagen weder mededeelingen aan de Porte gedaan. Deze mededeelingen haddennaar het scheen, betrekking tot de eischen., die door engelsche onderda nen gedaan werden, ter zake van de verandering der regering in Tripoli. Daar die eischen ("welke eene soort van schadeloosstel iing in geld schenen ten doel te hebben) zeer aanmerkelijk wa ren meènde mendat het britsche bewind bij voorkeur in dit oogenblik met dezelve voor den dag kwam, ten einde aePorce des te meer in verlegenheid te brengen en alzoo misschien tot andere inwilligingen dan juist de betaling van geld te noodzaken. De Paus heeft den 11 Julij, in een geheim consistorie, de benoeming van vier aartsbisschoppen en 15 bisschoppen aan gekondigden vervolgens de benoeming van drie kardinalen, te weren: Pietro Ostiniaartsbisschop van Tarsus, Luigi Frezza aartsbisschop van Chalcedonen Constantino 'Naro Patrici, aarts bisschop van Philippi. In het Dïario di Romavan den 6 Julij, vindt mendat Zijne Allergetrouwste Majesteit, D. MiguelKoning van Portugal" eene zitting der Katholijke Akademie heeft bijgewoond, en dat Z. ,Exc. Antonio dd Almeidamarkies van Lavradiobuitenge woon gezant van Z M. D. Miguel van Portugal," bij die ge legenheid eene verhandeling gelezen heeft tegen het Jansenismus en de Philosophic. Volgens berigt uit Napels, van den 12 dezer, déden er zich aan den Vesuvius menigvuldige verschijnselen op, die eene kort op handen zijnde hevige uitbarsting van dien vuurspuwenden berg schenen te voorspellen. Bij deze gelegenheid wordt de op meriting gemaakt, dat de Vesuvius steeds in hoogte afneemt; zijnde de bovenste kegel sedert 20 jaren meer dan 300 voet ver minderd. Uit de te Christiania onrvangene mededeelingen uit Stok holm, betreffende het sluiten der zitting van de Storthing, blijkt thans, dat Z. M. de Koning die sluiting gelast heeftvoor namelijk opgrond, dat de vergadering, reeds langer bijeen zijnde dan volgens [de staatsregeling vereischt werd, van die doorZ.M. toegestane verlenging der zitting misbruik maaktedoor zich met eene menigte zaken van ondergeschikt belang te bejnoeijen en daarentegen een overgroot aantal belangrijke aangelegenheden, waaronder ook de belastingwettenonafgedaan te laten. Twee noorweegsche staatsradende heeren Fasting en Holithebben den maatregel der sluiting met ijver bestredenen aangemerkt dat de Storthing wel is waar dóór kleingeestige beraadslagingen veel tijd verbeuzeldeen niet altijd eene betamelijke matiging in acht nammaar dat toch niet beweerd kon wordendat de zelve door eenig besluit de regten der uitvoerende magt verkort bad.^ - De sluitiog der zitting heeft, zoo ais gemeld is, te Christiania veel opzien gebaard en een levendigen indruk gemaakt. Alvorens uit een te gaan heefc de vergadering niet alleen mee eenparigheid van stemmen beslotenom den noorweegschen mi nister Lövenskjold in staat van beschuldiging te stellenomdat hij niet. tegen den maatregel geprotesteerd had, maar ook een adres aan den Koning opgesteld, waarin zij haar leedwezen over Zr. Ms, besluit te kennen, gééftuithoofde dat thans eene menigte zaken welke gelijk zij verklaart, door haar niet eerder afgedaan konden worden, en voor de ingezetenen van het hoogste belang zijn, onbeslist blijven. Voorts beklaagt zij zich, dat het bewind aan hare langdurige beraadslagingen eene verkeerde uitlegging heefc gegeven, en dac Zr. Ms verantwoordelijke noorweegsche raadgevers verzuimd hebben, Hoogsrdenzelven van den waren7 staat van zaken té onderrigten. Ten slotte luidt het adres aldus*: God behoede U. K. M. en schenke IJ. M. onder andere wel daden ook het geluk van steeds door redelijke en verstandige raad» gevers omringd te zijn, zoo waar zelfs alsU. M. aan het hoofd staat van een getrouw en aan U. M. aanhankelijk volk!" Des avonds na de sluiting der zicting heeft de volksmenigte zich vool* de woning van den president van de Storting, den heer Sörens- senverzameld en op eene luidruchtige wijze het gedrag van de vergadering goedgekeurd. Het Iaat zich aanzien dat d? Stor thing (zamengesteld uit dezelfde leden als de thans ontbondene vergadering) eerlang door Z. M. tot eene buitengewone zitting zal opgeroepen worden. J'Vattfcviffir. Den 12 dezer maand kwam het eerste battaillon van het (viste regement van linie, op zijnen weg naar Montpellier te Monteli- mart aan. Vier fouriers van het aldaar liggend 15de régiment ligte infanterie verzochten vier andere fouriers van het doortrek kend battaillon bij zich ter maaltijd. Tegen het einde daarvan hield een der Iaatsten, die met den moordenaar Alibaudtoen deze nog by hetzelfde corps diende, zeer bevriend was geweest, eene lofrede op zijnen gewezen krijgsmakker, en haalde daarna een zakdoek voor den dag, zeggende: „Zie hier eeii doek die met bloed van den dapperen hetwelk hy in een tweegevecht heeft geplengd, gekleurd is. Ik heb dien doek tot nu roe als een heligdom bewaard. Mijne vrienden ontvangt ieder daarvan een deel, en dat dit bewijs van aandenken u nimmer verlate! Bij die woorden scheurde de onder officier den zakdoek in stukken en verdeelde denzelve onder zijne dischgenoocen die na het uit brengen van eenen toast ter nagedachtenis van Alibaudde kree» ten van: Leve de Republiek! Weg met de DwingelanidyV deden hooren. De militaire overhedenvan het voorgevallene verwittigd, hebben de onderofficieren in hechtenis genomen, en men verneemt dat hunne zaak ten strengste zal worden ver volgd. Men meldt uit Madrid, dat aldaar van Regeringswege de te» rugkeer van de Portugesche hulpmagt f welke trouwens tot nog toe weinig of niet aan de krijgsbewegingen had deel genomen) was besloten. Men heeft in die hoofdstad eenige kloosters, welke vroeger gesloten waren, heropend, en de volksmenigte zou zich met groote hoopen daarheen hebben begeven. Behalve met de verkiezingenhield men zich te Madrid inzonderheid bezigmet gissingen te maken over toebereidselen, die men meende te be. speuren om den zetel van het bestuur uit die hoofdstad des noods naar Seyilla te verleggen. Dit schijnt voornamelijk te moeten worden toegeschreven aan de geduchte vermeerdering der magt van Cabrera in Arragon, die gezegd wordt, thans over 25,000 man te kunnen beschikken. De "liberale afgevaardigden, met de heeren de Mendizabal Arguelles en Ölozage aan het hoofd, hadden 5137 stemmen bij de verkiezingen óp zich vereenigd, terwijl er zich slechts gó 17 ten voordeele van de gemiigtigde partijoi van den heer Martinez de la Rosa, hebben gedaan. Alle bekende verkiezingen mee uit zondering van die van Navarre, zijn het bestuur van den heer Isturiz vijandig. Men verzekert thans stellig, dat de bevelhebber van eene der benden Carlisten in GalliciëLopez en zes zijner onderaan- yoerders gevangen genomen en doodgeschoten zijn. Men wilde ook, dat Espartero aan de achterhoede van Gomez een gevoelig verlies had roegebragc. De Carlisten ontkennen de gevangenne ming van Lopez niet, maar beweren, dat Gomez in Gallicië ge»

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1