N#. 60. GOESSCHE Maandag COURANT. 25 Julij Beo turen CU OlbtmtuMtvritctn ADVERTENTIE. BURGEMEESTER ên. WETHOUDERS der stad Goes verwittigen bij deze: Dat de gewone JAARMARKT binnen dezelve Stad zal be ginnen den 20 Augustus eerstkomende en eindigen den 3 Sep tember daaraanvolgende. Dat op dezelve geene Kwakzalvers, Horoskooptrekkers en dergelijke toegelatenen alle DraaibordenDobbelspelenRij felaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vragtvrij zullen moeten geschie den aan de Marktmeesters C. Zifters en K. van de Vdkere aan welken een ieder, alvorens te kunnen worden geadmitteerd, deszelfs Patent zal moeten vertoonen* Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 16 Julij 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nissé Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, L.DBFOUW,JZ, NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 19 Julij. Té Weenen zijn er steeds ge nichten in omloop omtrent een aanstaand huwelijk van den Ko ning van Napels met de Aarthertogin Theresiawegens de ön derhandelingen daaromtrent zou de Vorst Zijn vertrek wederom drie weken uitgesteld hebben. De cholera is te Weenen aan het afnemen. Van Petersburg wordt het volgende geschréven i Met eené levendige belangstelling ziet men sedert de voltooi- jing der Alexander-zuilden bouw der Izaaks kerk met eene zoo danige werkdadigheid voorzéttendat men hoop mag voeden onze hoofdstad binnen weinige jaren zich te zien beroemeneen der schoonste gebouwen in Europa te bezitten Drieduizend ar beiders zijnin het fraaije jaargetijdedagelijks aan dezen grooc- schen opbouw bezig, die niet minder door den rijkdom der daar toe aangewende materialen, als door de veelvuldige moeijelijk heden welke aan eene zoodanige onderneming verbonden zijn, verbazing moet verwekken. Zonder van de groote menigte der mar merblokken te spreken, die gedurig op de bouwplaats aankomen, hebben wij vóór ettelijke dagen negen onguur groote graniet cylinders zien uitladen, welke de tot uitwendige sieraad der ro tonde bestemde zuilen moeten uitmaken. Deze, die uit één stuk bestaan, en 24 in getal zijn, zullen 42 voet hoog zijn15 der zeiven zijn hier reeds ontvangen, en hetzelfde schiphetwelk ze met behulp eener stoomboot herwaarts heeft gebragt, is weder vertrokken om de laatste 9, die in de steenhouwerij gereed lig gen, af te halen. De vervaarlijk groote stéllaadjen, "welke het bouwwerk omringen vergunnen nog niet den tot dus verre vol voerden arbeid volkomen te bezigrertmaar als men oordeelt naar het reusachtige marmerwerk, hetwelk deelswijze zigtbaar is, raar die opene zalen van 120 voet lengte eh derzelver 48 graniet zuilen met derzelver voetstukken en bronzen kapiceelen, kan men veilig beweren'dat tot op den huidigen dag geen ander gebouw van den nieuweren tijd bestaat, hetwelk in deszelfs geheel meer grootheid en rijkdom aanbiedt, dan de tempel, die, onder de leiding van onzen doorluchtigen Keizer, ter gedachtenis van Peter de Groote wordt opgerigr. Op den 25 Junij heeft in de omstreken van Witebsk een voor* beeldeloos geweldige storm gewoed gelukkiglijk was dezelve van korten duurdoch m weerwil hiervan werden in weinige minuten duizende boomen, schuren, woonhuizen, ja steenen ker ken ter neder geworpen en een groot eind wegs medegevoerd, menschen en dieren werden door den wind opgenomen en op ver ren afstand dood neder geworpen; tot overmaat van ramp had eene hagelbui, waarbij hagelsteenen ter zwaarte van een pond werden opgemerkt, al de veldgewassen vernield. Bij deze ver schrikkelijke natuurgebeurtenis had onder anderen het zonderlinge voorval plaats, dat een op het land arbeidende boer door den storm in eenen vijver wérd gèworpen uit welke eene nieuwe windvlaag hem weder ophief en aan het land bragc. Het publiek van Moskou begeeft zich in menigte naar eenen kortelings nieuw opgerigten winkelwiens bloei gegrond is op de bevordering van den afkeer, welken men doorgaans bij rijke lieden waarneemt, tegen voorwerpen van weelde, die zij reeds denigen tijd in hun bezit gehad hebben, Ni?ts Wordt daar ge kochtalles gaat in ruilvan een cigaar af rot aan den rijkst gemonteerden écrin, Men komt eerst, in eene kostbaar versierde zaal, waar zeer elegante schatters de waarde der voorwerpen, die door het publiek hun worden aangebodenberekenen. De ar tikels worden gedeponeerd en derzelver waarde geboekt. Van daar treedt men eene lange reeks van magazijnen binnendie op gevuld zijn metal wat men kostbaars en doelmatigs kan bedenken. Elk artikel heeft zijnen vasten prijs en men heeft het regc een- voorwerp te kiezen welks waarde met het door hem gedepo neerde, gelijk staat: Zoo de prijs van het artikel, waarop zijne keuze valt, hooger is dan de waarde van het.door hem.gedepo-- neerde, kan hij geen ander stuk ter ruiling aanbieden, om de som goed te maken, maar is hij verpiigt het excedent aan klin kende munt bij te passen. Zoo het gekozen voorwerp van eenen minderen prgs is dan het verruildeworde hem het excedent in andere koopwaren er bij gegeven. (èttgdaitb. Londen, den ao Julij. Zoo men verneemt, is op last van Z. M. een sierlijk vaartuig gebouwd zijnde eene soort van sloep, hetwelk Hoogsdezelve aan Z. K. H. den Prins yetn - Oranje ten geschenke heeft aangeboden. Het vaartuig is 36 voet lang van eikenhout en bij uitstek net ingerigt. De dag van den 12 Julijde verjaardag van den veldslag aan de Boyne, is hier en daar in Ierland door de zoogenaamde Oranje manoen of heethoofdige Protestantendoor optogcen gast malen enz. gevierd. De rust is evenwel gelukkig nergens op ernstige wijze verstoord geworden. Intusschen zijn er hier en daar regtsvervolgingen begonnen tegen degenen die aan deze optog- ten hebben deelgenomen. De nieuwe opgerigte nationale asso ciatie heefc den 16 weder eene vergadering te Dublin gehouden, waarbij gebleken is. dat dit genootschap zeer in aantal van leden toeneemt. De graat Radner heeft zich daaronder gerang schikt, (yConnel heeft alweder een brief geschreven om het bestuur van het genootschap aan te manen van in het loffelijk; Werk tot het in beweging brengen van Ierland tewollurden Hij kondigt daarbij zijne komst te Dublin nog voor het einde der loopende maand aan. Parijs, den 18 Julij. De minister van oorlog heeft bevel gegeven, om eene lijst op te maken van al de oude militairen die zich tegenwoordig in deze hoofdstad bevinden, crude veld* togten van de Republiek en het Keizerrijk bijgewoond hebbent Ieder hunner zal eene uitnoodiging bekomenom bij de pleg» tigheid der inwijding van den triomfboog tegenwoordig te zijn waartoe hun onder oprerigten tenten de gelegenheid zn] wor den aangeboden. De invaliden zullen met den maarschalk Moncey aan het hoofd, en corps deze plcgcigheid bijwonen. Over her geheel.zal de inwijding herinneringen aan den Franschcn krijgs roem moeten opwekken. De aartsbisschop van Bordeauxde heer de Cheverusdie onlangs, tot kardinaal was verheven, is aan degevoigen van eeriq bij den dienst voor de redding van Z. M.toegenomen© onge steldheid overleden. De geneeskundigen hadden hem verboden gemelde dienst te vieren; doch hij heeft geantwoord„dat, in- dien hij ook nog slechts twee uren te leven had, hij den zer. „gen des Hemels over den Koning en Deszelfs gezin wilde af- smeeken." Dezer dagen is het dagblad le National, van de partij der zeer warme liberalen in beslag genomen en web, zoo men ver zekert omdat in hetzelve is aangemerkt gewordendat Alibaud gedurende zijn regtsgeding, op geene andere wijze van Brutus en Casdr heeft gesprokendan thans de presiderende minister* de heer Thiersin zijn bekend werk, Geschiedenis van ds fransche omwenteling, gedaan heeft. Sedert is verbreidt, dat het gebruik van dit werk van wege het hoofa-bestuur vsnt het openbaar onderwijs., als gevaarlijk, ernstig is afgeraden,, - met bijvoeging dat de heer Thiers de eerste is geweest, welke de noodzakelijkheid van dezen maatregei heefc erkend. Men verzekert wijdersdat de uitgever van dit boekwerk met genoe gen van den bedoelden maatregel is onderrigr geworden als vveï overtuigddat de verkoop van hetzelve 'er allezins door zal wor - den bevorderd. De Moniteur deelt thans een breedvoerig herige mede om* trent den togtdien de generaal Bugeaud van Oran naar Tlemcen of Tremezene heefc ondernomenmee het doel, om het kasteel dier plaats, alwaar zich thans eene Fransche bezetting bevindt, van levensmiddelen te voorzien en om de benden van den Ara- bischen Emir Abdel Kader te verslaan. Ofschoon zulks nitc regestreeks in het berigt 'gezegd wordtblijkt toch daaruit, dat de generaal Bugeaud in dit dubbel oogmerk nog niet geheel is

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1