N°. 59. GOESSCHE C O A N T. Vrijdag J* 22 Julij NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort den 16 Julij. Bijzondere brieven uit Warschau maken weder gewag van nieuwe pogingen, om in Polen onlus ten te stichten. Men had namelijk ontdekt, dat zich in genoem de hoofdstad heimelijk verscheidene uitgewekene Polen ophielden. Deze lieden waren voorzien van behoorlijke passenwaarin zij uitgeduid waren als zwitsersche uurwerkmakers,, zij werkten in dedaad bij warschausche uurwerkmakers, en warer, min of meer in hun werk bedreven Het bedrog was ontdekt, toen twee dezer zoogenaamde Zwitsers zich van passen wilden voorzien om naar Petersburg te reizen, en daarop waren verscheidene dief vreemdelingen, welke gehouden werden voor zendelingen van het revolutionaire genootschap hetwelk in Zwitserland bestaain moet gearresteerd. Volgens handelsbrieven uit Weenen, meende rrien laatste- lijk aldaar, dat lord Ponsonby eerlang uit Konstantinopel terug geroepen, en waarschijnlijk door sir Fred, Lamb ("thans Bricsch gezant re Weenen) vervangen zou worden. Men voegde er bij dat de terugroeping van eerstgerioeroden gezant eene dei voor waarden was, waarop dé "Sultan, voornamelijk op aansporing van den Oostenrijkschen internuntius, bewilligd had in hèt ónt slag van den reis effendi. In ieder geval oordeelde mendat lord Ponsonbyna al het voorgevalleneniet meer de regte man was, orrt de voor de Britsche staatkunde zoo belangrijke goede verstandhouding met de Porte te handhaven en te bevestigen. Van den Rijn, den 17 Julij. Volgens bijzondere brieven uit Berlijn, den 13 Julij, was daar het gerucht verbreid van een nieuwen aanslag tegen het leven van den Koning der Fran« schen. Ofschoon bet weldra gebleken was, dat dit gerucht onge grond was geweest, had hetzelve echter weder bijgedragenom den toestand van Frankrijk met ernst te doen beschouwen. Men begon het te Berlijn meer en meer in twijfel te trekken, of de pruissische prinsen wel de voorgenomene reis naar Frankrijk zou den ondernemen. -Naar men verzekerde, werd door her de partement van financien weder ernstig aangedrongen op bezuini gingenvooral in de uitgaven voor het krijgswezen. De te Berlijn ontvangene bijzondere brieven uit Weenen luiden zeer treu rig omtrent de hevigheid der cholera in laatstgenoemde stad, volgens dezelve heerschte de ziekte erger dan in 1831. Het zeg gen was, dat de ziekte zich ook reeds in in Opper Silezie ver toond haden men was er te Berlijn op bedachtom dezelve in het najaar misschien ook daar te zien. In Rusland is de vrouw van eenen arbeider in de geschut gieterij van Lugunski op den 22 Mei dezes jaars van 5 dochters bevallen, van welke nog 4 in leven en volkomen gezond zijn- De Keizer heeft, aan de moeder een geschenk van 500 roebels doen ter hand stellen en terzelfder tijd bevolendat voor het on derhoud der kinderen van regeringswege zal worden gezorgd. Ook te Wilchingeneen dorp nabij Schaffhausenis, den aó der vorige maandeene vrouw van 25 jaarin minder dan drie kwartier en zonder eenige geneeskundige hulpvan 4 wel varende meisjes verlost. De twee eerste waren van gewone groot- het derde iets minder, doch her vierde buitengemeen klein. In een brief uit Konstantinopel van 24 Junij leest men: De afzetting van den Reis Efferidi op aandrang van den Brit schen gezantgeeft aan de waardigheid der Porte op nieuw een hevigen stoor. Intusschen zal lord Ponsonby over den niéuwen minister misschien nog meer ontevreden zyn dan over den vori gen. Men wil namelijk wetendat de tegenwoordige Reis-Ef' fendi een hevig tegenstander is van Engelanden daarentegen met den Russischen gezant op een zeer vriendschappelijke voet staat. Churchill's toestand is door dé bevelen des Sultansom hem voldoening te verschaffenzeer hagchelijk geworden. De Turken branden van begeerte om zich op dezen Frank te wreken, aan wien zijne vrienden dringend aanraden het land te verlaten alwaar hij de onschuldige oorzaak van zoo groote botsingen ge worden is. De trots.der Turksche grooten is door de toegeef lijkheid des Sultans in booge mate beleedigdofschoon Akif- Effendi m schijn vrijwillig 2ijn ontslag heeft genomen, Londen, den 16 Julij. Bij de be handeling van de voordrage ter betere vërdeëling'vari de inkomsten der gevestigde: kerk in Engeland, bij de gemeenten, is eene bepaling aangenomenvol gens welke in het Prinsdom Wales voortaan geen Protestantsch geestelijke aangesteld zal mogen worden, of ook niemand met geestelijke inkomsren zal kunnen worden begiftigd indien hg niet J de landtaal van dat gedeelte van Engeland verstaat. Men voorzier in het begin der volgende maand nog een gewig- tige beraadslaging bij de lords, wanneer namelyk op nieuw be slist zal moeten worden, of een overschot van de inkomsten der gevestigde kerk in Ierland zal worden aangewend, tot de zede® lijke verbetering van de geheele, en dus ook der R. Katholijka bevolking van dat eiland. u. Eigenlijk wordt van deze zaak weder eene monstering van magc tusschen de beide hoofdpartijen hier te lande gemaakt, en ontbreekt het niet aan gissingen, welke houding her bestuur zal aannemen, wanneer de lords andermaal de boven omschreven bepaling ver werpen. Men verzekert dat Z. M. de Koning aan de twee jónge Nei; derlandsche Prinsen het Grootkruis van de Hanoversche Gueiphen® orde heeft geschonken. Gedurende de laatste dagen heeft Z. K. H. de Prins van Oranje. en zijne beide zonen nog vele blijken van bijzondere aandacht ontvangen. Gisteren heeft de Koning een groot gastmaal cp hec paleis van St. James gegeven waarbij de drie Nederlandscho Prinsen; de Hertogin van Kent met hare dochter, Prinses Vic toria. en verscheiden andere Vorstelijke personen tegenwoordig waren voorts heeft hec korps diplomatieque en een groot aantal Britsche edelen, afscheidsbezoeken by Z. K. H* aan Mivarts- Hótel afgelegd. Uit Portsmouth meldt men, dat den 12 aldaar bevel is ontvangen van de admiraliteit, dat het eskader onder bevel van den admiraal Pagesen bestaande uit de VanguardAsiaCorn wallis elk van 84, de Bellerophon van 80de Hercules en Pembrokeelk van 74 stukken, zich gereed zou makenóm int zee te gaan. Verleden donderdag zou hetzelve van Spithead on der zeil gaan. Men dachtdat hetzelve eerst naar de kust van Spanje, en vervolgens tiaar de Middellandschezee zou stevenen. Hetonlangste Dublin herstelde standbeeld van WillemIII wordt gedurig door kwaadwilligen geschonden. Ofschoon hëtze/ve bij dag en nacht bewaakt wordtheeft men de daders tot dus ver niet uitgevonden. Parijs den 15 Julij. Het bewind heeft hec noodrg geoor deeld, om het gerucht, ais of men eenen nieuwen aanslag regen het leven des Konings had tewerk gesteld, op eene half officie- Ie wijze te doen tegenspreken. Intusschen is dit gerucht te algemeen verbreid geweest, dan dat er niet iets gebeurd zoude zyn't welk er aanleiding toe heeft gegeven. Onder de me nigvuldige opgavendienaangaande in omloop gebragt, behoort, dat een der bedienden, door een benaauwden droom gekweld, moord geroepen en daardoor geheel het kasteel in rep en roer gebragt zou hebben. Men voegt er bijdat de Koningzich reeds in zyn slaapvertrek bevindende gedurende de verwarring, een der pistolen heeft gegrepenwelke gewoonlijk op desidfs nachttafel liggen dat dit pistool onverziens is los gegaan en dat de algemeene ontsteltenis door deze uitbarsting in geene ge ringe mate is vermeerderd. Het is echter bezwaarlijk naregaan in hoe verre het een en ander als waarheid mag worden aange merkt. Ten aanzien van de middelen van voorzorg ter bewaking vat» het kasteel van Neuilly, is alles nog op den vorigen voet, De Nederlandsche gezant, baron Ehgelheefc in een bij zonder gehoor den Koning eenen brief overhandigd van zijnen souverein waarbij Z. M. geluk wordt gewenscht met het behoud van zijn leven bij den jongsten aanslag tegen hetzelve. Het schijnt altijddat de feesren van Julij zullen plaats hebbendat de triomfboog de VEtoile bij die gelegenheid zal worden ingehuldigd dat alle ministers bij deze inhuldigingte paard, den Koning zullen verzeilen, en dat den 27 eene mis in de kerk der Invaliden door Z. M. en het geheele Koninklijke gezin zal worden bijgewoond. Het gerucht van eene vijandelijke ontmoeting tusschen da Fransche en Turksche vloten voor Tunis heeft zich geenszins be vestigd en kan Zelfs als geheel ongegrond aangemerkt worden. Men leest ten minste thans in den Garde National van Mar- seiiJe. vati den 11 Julij: „Wij hebben mededeeling ontvangen van het volgende offi ciële berigt uit Tunis, hetwelk van den 29 Junij isgedagteeker.d t De schout bij nacht Hugon bevindt zich sedert drie dagen met vier linieschepentwee korvetten en eene brik op de reede van Tunis Hij heeft heden (den 29 Junij) de korvet la Dili gente van hiernaar Toulon afgezonden. De Turksche vlootvoogd is den 22 Junijmet eene vloot van 29 zeilen, waaronder 19 transportschepen, voor Tripoli aangekomen; hij heeft aldaar 2500 man aan wal gezet. Men heeft reden om te vermoeden f

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1