GOESSCHE O U R A N T. N°. 56. Maandag 1836! dó Juli) NIEUWSTIJDINGEN. SDuitefltlftitb. Frankfort, den 3 Julij. Z. M. de Koning van Napels is den 24 Junij mei 2ijn oom, den prins van Salernote Wee- nen aangekomen, en heeft vervolgens zijn intrek genomen in het keizerlijke lustslot Schönbrunn. Te Weenen werd laatstelijk nog altijd gesproken van een huwelijk van genoemden vorst met eene oostenrijksche prinses. Daartegen vindt men in de prnissische Staats Courant een bijzonder berigt uit Weenenvolgens Y welk de Koning vanjNapels reeds de dochter deshertogs van Modena, Maria lheresia> geboren 14 July 1817, zich tot bruid zou verkozen hebben. Frankfort den 4 Julij» 'Uittreksel uit bijzondere be- rigten „Naar men verneemt, heeft H. D. H, de groot-herto gin van Nassau berigt bekomen, dat ook de russische groot vor stin Helenaevenmin als H. M. de Keizerin, Duitschland dit jaar zal bezoeken. Men verzekert steeds, dat de ontvangstwel ke den franschen prinsen aan de duitsche hoven ten deel is ge vallen in Rusland hoogelyk heelt mishaagd. De baden worden thans druk bezocht. Het aantal der bad gasten te Kissingen was laatstelijk tot meer dan 800 geklommen. De zeer warme luchtsgesteldheid beeft steeds een gonstigen iti vloed op den wijnbouwen de wijngaardeniers in de Rheinngau vleijen zich met een zeer voordeeligen oogst In de volgende maand keert het pruissische battaillonmet de oostenrijksche ruiterij en artillerie, uit Frankfort naar Mentz terug. Het oostenrijksche battaillon en de prnissische ruitery schy* nen nog een geruimen tyd te zullen bhjven, daar het regtsgeding der staatkundige gevangenen nog ingeenen deele is afgeloopen," Ten gevolge van de uitnoodiging van het eedgenootschap* pelijk bewind van Zwitserland heeft ook de regering van het canton Bazel Landschap (welke anderszins voor een begunstiger der revolutionaire beginselen gehouden werd,,) maatregelen geno* men cegeh de zich aldaar bevindende vreemde onruststokers. Twee hoofden van deze onruststokersRausenplatt en Rothen- steinmoeten (indien men hen meester kan worden) in hechte nis genomen en ter beschikking gesteld worden van genoemd be wind. Verscheidene andere bekende vreemde revolutionairen zijn gelastom binnen een' bepaalden tijd het canton te verlaten. Blijkens het dagblad van Odessa van 3 Junijwas aldaar de oorlogsbrik Ulysses aangekomen met een gedeelte der oorlogs schattingdie de Porte volgens het laatste verdrag nog aan Rus* land moet betalen. C^ngclattb. Londen den 5 Julij. Laatstleden Vrijdag hebben HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Hoogstdeszelfs beide Zonen een groot diner bij H. K. H. de hertogin van Kent bijgewoond. De hertog van Wellington heeft 11. Vrydag het ongeluk gehad met zijn paard te stortenen heeft daarbij eene ligte kneu zing aan het been bekomen. Na het zetten van eenige bloedzui gers bevindt zich de hertog thans vrij wel. Gisteren avond heeft de markies van Londonderry eenige vragen gedaan nopens het aandeeldat de Britsche zeemagc aan den strijdt in Spanje neemf. Van de ministeriele zijde is geant woord dat de medewerking geheel overeenkomstig het viervoti dig verbond is. Het onlangs omvergeworpen standbeeld van Willem IIIte Du blin is thans weder opj| kosten van de regering dier stad herstelden den 1 Julij (den verjaardag van den slag aan de Boyne,) ontdekt. Jfr&ukvijk* Parijs, den 3 Julij. Het ministeriele Avondblad deelt me de dat de tijding van den aanslag op het leven des Koning», den 28 te Milaan aan onze Prinsen is bekend geworden Dade lijk daarop zijn zij naar Parijs vertrokken, en door eene depe- che weet men, dat zij den 1 Julij ten half vijf te Lyon zijn aan gekomen. De hertog van Orleans heeft dadelijk de hooge bur gerlijke en militaire overheden ontvangen, en dezelve ren eten genoodigd. Des avonds zijn de twee Prinsen uit Lyon vertrok kenmorgen of overmorgen worden dezelve in deze hoofdstad verwacht. HH. KK. HH. genieten eene goede gezondheid. Op Zondag den 3 Julij is in de Roomsch Katbolijke ker ken alhier, bet vooraf aangekondigd TeDeumvzn dankzegging voor de bewaring van het Teven des Konings gezongen. In de aan O. L. Vrouw gewijde hoofdkerk, heeft de aartsbisschop (de heer de Quelen) zelf de dienst gedaan. Aldaar waren by deze godsdienstige plegtigbeid de prefect van het departement en de andere booge overheden, alsmede twee battaillons der nationale garde, die zich, uit eigene beweging, in uniform en gedeelte lijk ook gewapend, daarheen hadden begeven, tegenwoordig. Daarentegen heeft men de afwezigheid van den Koning en van alle de leden van zijn gezin uit deze kerk niet onopgemerkr ge laten, Men schrijft die afwezigheid toe aan den dubbelzinnigen brief, dien de Aartsbisschop over het Te Deum aan zijne onder- hoorigejgeestehjken heeft geschreven, in welken hij zorgvuldig elke Uitdrukking schijn: te hebben willen vermijdenwaaruit men zou kunnen opmaken, dat deze hooge geestelijke de thans 111 Frankrijk gevestigde orde var, zaken als wettig erkent. Anderen meenen evenweldat er voor het wegblijven des Konings uic de hoofdkerk nog andere reden bestonden, zoo als, dat Z. M. zich daarheen niet dan in pl'egtigen cptogt begeven kon j en aan de deur der kerk door den Aartsbisschop móest ontvangen wór den» hetgeen wegens de groore hitte, die thans te Parijs heers ebt, en om andere reden niet raadzaam werd geacht. Intnsschen heb ben de Koningin, de gemalin van Vorst Leopold en de overige prinsessen he: Te Deum in de Pariissche kerk van St. Roch bij- gewoond. Ook in de Protestantsche kerken te Parijs zijn dank gebeden voor de bewaring van het leven des Konings ren Hemel Opgezonden. In de Synagoge der Israëliten was zulks reeds op Zaturdag den 2 geschied. Het dagblad,h et Journal des Dèbats levert in zijn nommer van den 4 Julij eene soort van verdediging van den brief des Aarts bisschop», en beweert daarbijdat men dien geestelijke moeije- lijk van sltnksche bedoelingen kan verdenken, daar hij nog in den loop van den 25 Juny zich uit eigene beweging naar het paleis des Konings heeft begeven, om Z. M. met het behoud van zijn leven geluk te wenschen. •*- Uit Toulon schrijft men, dat het leger den 19 der vorige maand nog te Oran was. De kameelen en muilezelswelke de roet ons bevriende Arabieren voor de transporten moesten leve ren, kwamen langzaam opdagenniettegenstaande den yverwel» ken de luitenants van Mustapha aan den 1 dag legden. De co lonne der Franschen zou eerst den 25 ot 26 vertrekken. Het schijnt dat men eerst voornemens is geweestniet regtstreeks naar Tlemecen op te trekken doch"de vermindering, welke het leger Abdel Kader gezegd wordt ondergaan te hebben-, heeft den generaal Bugeaud doen besluiten naar het kamp van Tafna terug te keerenen van daar regelregt naar Tlemecen re rukken. De berigten van de Spaansche grenzen deelen eenige bij zonderheden mede, omtrent het binnenrukken van de Carlisten in Asturie, waaruit blijkt, dat dezelve ten getale van 4000 man, onder bevel van den generaal Gomez in die provincie ge trokken zyn, Daar echter het ministeriele Avondblad gisteren gezegd heefr, dat die troepen genoemde provincie reeds hebben ontruimd, zal men nadere tijdingen moeren afwachten, om over de ware toedragt van zaken een juist oordeel te kunnen vellen. Verder leest men in deze berigten dat de Anglo Cfiristicos den 17 een' aanval op de voorposten der Carlisten bij Hernoni ge- daad hebbendoch dat zij zijn teruggeslagen. Nog meldt een brief uit Sarragossa, van den 25 dat het Carlistisch opperhoofd Tornerop de grenzen van Arragon het regemenc van Cordua geheel en al op de vlugt geslagen, en 8co man van hetzelve gevangen genomen heeft. Eindelijk wordt nog berigtdat de ge neraal Montezdie door de Koningin Regentes tot kapitein-ge neraal van Arragon benoemd ievoor die betrekking bedankc heeft, en dat de minister Isluriz genoodzaakt is geweest, den generaal San Miguel in dien post te handhaven. fTcbcvLmbca. YGravenhage, den 6 Julij Bij koninklijk besluit van giste ren is. op her adres van ABrummelkamp c. s., die aucorisa- tie ey bescherming van hunne eeredienst hebben gevraagd, ver klaard gewordendat de zoogenaamde gereformeerde kerkof het genootschap en de gemeentendoor dp adressanten en hunne aanhangers, zonder hoogstdeszelfs toelating, en strijdig met de beschikking van Z. M., van 10 December 1835, °PSer^c» houden worden als geen wettig bestaan hebbende, en mitsdien (voor zooveel des noods) als ontbonden moeten worden beschouwd en dat hunne zamenkomsten als zoodanig uit dien hoofde wor den verboden, met verdere waarschuwing aan de adressanten, dat zy zich bijzonder zullen moeten onthouden, zoo van zich eenigen titel toe te schrijven, op welken het door Z. M. erken de nederlandsche hervormde of géreformeerde kerk-genootschap als zoodanig aanspraak bezit, als van het voorwenden van eenig regt of aanspraak op eenige goederen, inkomsten en regten der gevestigde hervormde of gereformeerde kerkpf van eenig an der kerkgenootschap van het Rijkdaar eene zoodanige aanma tiging alle toelating en beschermingof het in overweging ne men van eenige nadere yenoogen der adressantenvoor. Z? M.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1