De tegenwoordige eerste minister van I). CarlosErois zijn 60ste jaar genaderd. Hij is een man van veel doorzigt en de meeste wellevendheid. Ofschoon lang, is hij echter wel gee ven- reóigd van gestalte. Hij leent een aandachtig oor aan ieder, die zich aanmeldt, hij is ten uiterste werkzaam, staat zeer vroeg op en begeeft zich daarop terstond in zijn kabinet aan het werk. Omstreeks den middag begeeft hij zich naar D. Carlosalwaar hij tot twee ure arbeidr. D. Carlos geeft daarop een openbaar gehoor, en de heer Ero keert naar zijne woning terug om te dineren. Ten vier ure hervat deze zijne werkzaamheden en ver- Ja,ac idikwijl niet dan na middernacht zijn kabinet. it De magt te velde van D. Carlos de algemeene ligting daaronder niet begrepen, beloopt 25,000 man infanterie, noo ruiters en 450 man artillerie, met 24 wel gemonteerde en 50 Tigt-erc stukken. Het leger is aldus verdeeldde generaals Eguia Èilia Real, Jturalde en Gomez houden mee 14000 man het oog op de Christinos in de rigring van Vittoria; de generaal Sarara, mer 3000 man, bevindt zicli voor BilbaoIsturrizza, met 8000 man, voor Sc. Sebastiaan en Passages, en de gene raals Garcia en Tarraguel slaanmet 6000 manden generaal Bernelle en de bezettingen der Christinosin het Reberische gade. De depots der artillerie zijn te Onate en Mondragon. De ruiterij staar grootendeels onder Eguia De geestdrift in het le ger van D. Carlos blijft steeds dezelfde. De krijgstucht is goed." Men heeft alhier de volgende nadere berigten ontvangen omtrent de veri igtingen van den generaal Bugeaudna zijne aan kmnsc in de legerplaats aan de Tafna, Dezelve 2ijn gedagteekenc ujr Oran den 16 Junij. De afdeeling is den n des avonds uit het kamp aan de Taf-.. 13' vertrokken. De voorhoede op den 12 Adel-Kader ontmoet hebbendedeed de generaal terstond de ncodige maatregelen voor den aanva) nemen. Daar de vijand onbekend was met den weg dien het fransche leger nemen zou, had hij op dit punt slechts &co ruiters en 4 of 500 man voetvolk vereenigd. In het denk beeld verkeerende, dat wij naar Tremenzene zouden trekken, ge lijk in het kamp, waar het niet aan spionnen ontbreektwas ver spreid gewordenhad hij in die rigting een gedeelte zijner magt afgezonden om ons van voren aan te vallenterwijl hij zeli met zijne ruiterij ons in de flank wilde verontrusten. Die plan was niet kwaad ontworpen, en over het geheel bespeurc men, dat hji dagelijks vorderingen in de krijgskunde maakc. Daar intus- schen hec leger den weg naar Oran had ingeslagenwas zijn ont werp verijdeld. Men heeft hem door onze arabische hulptroe pen doen aanvallendie steeds de voorhoede uitmakenen de ben» de van Abdel-Kad'er aan het wijken bragten. Dezede over maat onzer afdeeling ontwarendeheefc terstond bevel tot den terngrogt gegevendie in groote verwarring plaats had. Op den verderen togt naar Oran, alwaar de fransche gene raal den 15 met zijne ruiterij is aangekomenheeft men geene vijandelijke troepen meer gezienslechts eenige weinige Arabie ren kwamen van ter zijde en op onze achterhoede hu en dan een geweerschot lossen naar de gewoonte der Beduinen. In het ge vecht op den 12, waaraan de ruiterij van onzen vriend, den dap peren Mustaphaheeft deelgenomen, zijn aan de zijde van Ab~ del-Kader slechts 10 man gedood i en aan de onze slechts 4 ge kwetst geworden. De infanterie is eerst den 16 des morgens te Oran aangeko men, uitgeput van vermoeijenisvooral het 62 regemenc van li nie, hetwelk eerst kort geleden ontscheept zijnde, nog niet aan de vermoeijenissen in deze brandende luchtstreek gewoon is Van hetzelve zijn een aantal manschappen ziek geworden, terwijl an deren op den weg achtergebleven en door de Arabieren vermoord zijn geworden. In het kamp zijn omstreeks 2000 man, onder bevel van den majoor der genie Perrot]% achtergelatenom hetzelve ce bewaken en den arbeid aan de vestingwerken yoorc te zetten. De generaal Bugeaud wil den 19 of 20 weder uit Oran ver- trekken, om alsdan den weg naar Tremezene in te slaan. Mis schien evenwel zal hij zich vooraf nog naar het kamp begeven bepaaldelijk zoo hijten gevolge van gevechten of vermoeijenis sen zieken of gekwetsten onder zijne troepen moge hebben. De Arabieren hebben zoo weinig tegenstand aan de onzen geboden, dat de generaal hec kanon niet tegen hen heeft willen Wen gebruikenten einde hen nog nader te lokken. Het smaldeel van den admiraal Hugonbestaande uit de Jena de Santi Petri en de Herminekruist voor Oran. Men wil dac hetzelve bij den terugkeer des legers van hier zal wegzeilen Het spoedig vertrek van het linieschip la frille de Mar- seilfo uit Toulon heeft tot allerlei geruchten aanleiding gegeven. Daaronder behoortdat genoemd schip met nog andere zich naar Tunis zou begevenom het aldaar verwacht wordende Turk sd?e smaldeel, dat 3000 man aan boord heeft, het inloopen van die- iiaven te beletten voornamelijk mer het oogmerk om den tegenwoordigen Bey van Tunis, die zeer voor de Fransche be langen gezind is, tegen deze Turksche magt te beschermen, en ai dust een' trouwen bondgenoot:, die ons in Afrika zeerjnoodig w, ce behouden. Hedenmorgen, ten negen ure, is door een stormwind, vlak in bet gerigt en voor den wal, eene visscherschuit omgeslagen, welke toebehoorde aan den plaatselijken bestuurder der Noord- en Zuid-Hollandsche ReddingmaatschappijZes manschappen waaronder de kloeke sraurmna der reddingbootdie zoo dikwijls met een gelukkig gevolg het leven van anderen gered heeft; heb ben hierbij hec leven verloren; vijf Weduwen en twaalf Wee- zen zijn daardoor aan de milddadigheid van hunne landgenooten aanbevolen; van welke dan ook de reeder van dat vaartuig; de heer Pieter van Lienenvolgaarn de bijdragen ontvangen en daar» van een gepast gebruik maken zal." De Noord-Amerikaansche dagbladen vermeldendat op den 6 December van het vorige jaar te Albanyals naar gewoonte feest was gevierden dat bij die gelegenheid de betrekkingen toe Oud-Nederland met geestdrift in hec geheugen teruggeroepen. De zaal van hec Mansion Hausewaar de maaltijd plaats had, was met Oranjevlaggen versierd. Bij afwezigheid van den voorzitter den heer A. van Vechtenwerd het genootschap door den heer Hm Bleecker gepresideerd- Onder de toastendie gedronken wer den waren de volgende De Koning der Nederlanden 1 De gedachtenis van Willem den Eersten Prins van Oranje! De gedachtenis van de Geleerden en Helden van Nederland! De gedachtenis van Piet HeinTrompMichel de Rüyter en andere Zeehelden! De vlaggen van Nederland en de Vereenigde Statenj Holland! het land van Kunsten en Volksvlijt! Holland! de ge boorteplaats onzer Vaderen enz. Het brusselsche dagblad Independentbehelst het vol gende, onder dagteekening van den 27 Junij: Voor de derde maal heefc de Voorzienigheid een vreesselyfc ongeluk van Lodewijk Philips en van Frankrijk afgewend. Een onverlaat heeft den Koning der Franschen willen vermoorden gelukkig is zijn aanslag zonder gevo.'g gebleven. Gisteren na middag ten 4 ure, toen onze avond editie reeds gedrukt en uit gegeven washebben wij het volgende telegraphische berigc ont vangen Parijs26 Junij1 ure des morgens. De Koning der Franschen is op nieuw aan een dreigend ge vaar ontsnapr. Een persoon heefc op Zijne Majesteit geschocen. die echter niet getroffen is. De moordenaar is gevat. Parijs is verontwaardigd. Overal heerscht orde." Hec celegraphisch berigc behelst geene nadere bijzonderheden en wij kunnen er dus niets bijvoegen, dat meerder licht over deze zaak zou kunnen verspreiden. Even als Parijs zal geheel Europa verontwaardigd zijn te vernemen, dac er in Frankrijk nog mon sters gevonden worden, die het lot van Fieschi niec heefc afge schrikt, en die ontzind genoeg zijn om te gelooven dat Frank rijk zich eene regering zou laten opleggen door eene partywelke zich aan sluipmoord en Koningsmoord heefc schuldig gemaakt.'! Volgens een ander berigc zou de aanslag gepleegd zijn op den weg van Parijs naar NeuiÜyop het oogenblik dac de Koning niet zijn gezin en vorst Leopoldvoorbijreed, zich naar laatst genoemde plaats begevende. Parijs, den 27 Junij*. Zacurdag achtermiddag ten 6 ure, op het oogenblik, dat hec rijtuig van Z. M. het binnenplein der Tuilerien verliet, heefc een moordenaar, die nabij de poortdeur stond, op den Koning geschoten met een vuurwapen, hetwelk den vorm had vaneenen rotting. De kogel is in hec binnenste des rijcuigs doorgedrongen zonder den Koning te treffen, die zich daarin bevond met de Koningin en Mevrouw Adelaide. Z M. vertoonde zich oogen- blikkelyk aan de toeschouwers om allen die op het hooren der losbarsting waren toegesneldgerust te stellen. De levendigste verontwaardiging gaf zich bij hec vernemen van de misdaad over al te kennenen werd gevolgd door de kreet leve de Koning De moordenaar, dien men aan de woede des volks moest ont rukken is aan de justitie overgeleverd en het onderzoek heeft eenen aanvang genomen. De naam van de moordenaar is bekendhij heet Louis Ali beaud (van Nimes) is 25 jaren bruin van haar met eenen groo- ten baard rondom de kin. Zijne kleedinguiterlijk vrij zindelijk bedekte een zeer morsig hemd hecwelk hij zelf bekende sedert drie weken niet verwisseld te hebben. Er zijn bij hem gevonden twee zeer korte aarden pijpentwee-en-twintig stuivers, een ka toenen ongezoomden, walglijk vuilen zakdoek, een baardkam- mecje, en eindelijk een groot, geheel open dolk mes, met zil veren hechtwaarvan het lemmer met papier was omwonden. Gevraagd welk gebruik hij van die mes wilde maken, heeft hij geantwoord, dat het was om er. zich mede te doorsteken. Inder daad zoodra hy zich gevat zaghad hij gepoogd zich eenen dolksteek te geven, doch had men hem ontwapend. ^buivtanticti. De Notaris LANKHORST, maakt aan de daarbijjbe» lang hebbenden bij deze bekend, dat de nadere Publieke Veiling van het HUIS van Schipper SCHOUMAN, zal plaatshebben Zaturdag 2 Julij 1836, om 7 uren des avonds, in het Loge ment de Korenbeurs te Goes. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLZEÜWENS. 'sGravenhage den 26 Junij. Men schrijft uit Fgmond aan Zee, van den ar dezer:

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2