NV 53. Cr O ESSC H E O R A V rij dag d July NIEUWSTIJDINGEN. 7&mt$sMmb+ Frankfort den 16 Junij. Uit Coblénz verneemt mendat er in de nabijheid dier stad, ter zijde van den grootén weg naar Andernachsederc het begin dezer maand, gewerkt wordt aan de intigting van het kamp hetwelk over eenige weken door ruim 24,000 man zal betrokken worden. ^"Het 'hoofdkwartier zal waarschijnlijk in het Koninklijk lustslot te Engers, op den reg- ter Rijn oever, gevestigd, en aldaar, voor de gemeenschap met het kamp, eene brug over de rivier geslagen worden. Men ver wacht te Coblenz, dat een groot aantal vreemdelingen, dit mi litair schouwspel zal komen bijwonen. De Fransche Prinsen hebben, vóór hun vertrek uit Wee- nenvan Z. M den Keizer twee schoone Arabische paarden ten ge schenke bekomen. Men dacht te Weenen niet, dat de Koning van Napels thans reeds die hoofdstad zou bezoeken. Den 30 Mei heeft de Oostenrijksche gezant te Koostanti- nopel, bij gelegenheid van den naamdag zijns meesters, een luis» terrijk feest gegeven. De Turksche gezant bij het Oostenrijk sche kabinet, van Maujorenidie den 24 een afscheidsgehoor bj den Sultan gehad, en bij die gelegenheid eene rijk versierde doos ten geschenke bekomen had, is den 1 dezer, aan boord der Oostenrijksche stoomboot Ferdinand 1naar Weenen ver trokken. Volgens berigt uit Stokholm van 17 Junijzijn naar Karls* ltrona en Gotthenburg bevelen gezonden om nog voor het einde der maand de vroeger verordende uitrusringen re staken. Het bij Drottningskar geplaatste blokschip moet den 30 binnengehaald worden. De te Karlskrona uitgeruste twee linieschepen en een fregat, zoo mede het bombardeerschipmoeten worden ontta keld, en de twaalf ultgeloopen kanonneerbooten tiaar derzelver acitions terugkeeren, In eenen brief uit Konstantmopel van 1 Junij, welke van eene den Russen toegenegene hand afkomstig schijnt te zijn wordt aangemetkt, dat door de tegenwoordige geschillen tusschen de Porte en den Ëngelschen gezatlt, alle geruchten wederlegd worden, volgens welke de Engeïsche regering de Pórte, dóór een overschot van geldin staat zou gesteld hebben om de aan Rusland verschuldigde geldsommen te betalenen alzoo de ont ruiming van Silistria bewerkt zou hebben. „Indien de Engeï sche regering (dus leest men in den brief) slechts een schelling had voorgeschotenzou lord Ponsonby gewis niet lang op eene voldoening te wachten hebben, die nu zoo stellig geweigerd wordt. Deze wijze, waaropeen Engelsch onderdaan behandeld en de door een Ëngelschen vertegenwoordiger geëischte vergoe. ding geweigerd isbewijzendat de Porte aan Éngehnd niets te danken beeft, en dat zij alleen door den vrijen wil en de wel- meenende gezindheid van Keizer Nicolaas weder in het bezit van Silistria zal geraken. Men zou bijna gelooven, dat lord Ponsonby met leedwezen de schikkingen omtrent Silistria vernomen heeft, want sedert dien tijd is hij in een zeer kwaden luimen koeler oan te voren jegens de dienaren der Porte, vooral jegens den refs-effendiwien hij naar het schijnt, bovendien niet vergeven kandat bij zijn naam gezet heeft onder de met het Petersburg sche kabinet aangegane overeenkomsten. Anderzins zou hij min der verbittering aan den dag leggenen niet zoo hardnekkig op de verwijdering van dien minister aandringen. Voorzeker heeft lord Ponsonby reden, om zich te beklagen over de mishandelin gen, die zijn landgenoot ondergaan heefc, de vertegenwoordigers der andere mogendheden stemmen daarin met hem; maar hij heeft groot ongelijkwanneer hij zich niet te vrede laat stellen met eene voldoening, die tegen het ergerlijke voorval genoeg opweegt namelijk roet de bestraffing van den Kadi van Scutari. Lord Ponsonby weet zeer goed, dat de reis-effendi de ziel van het Turk sche ministerie isja dar hij de eenige man is, die onder de moeyelijke omstandigheden, in vvelke de Porte zich bevindt, met raad en daad uitkomst weet te gevenzoo dat zijne verwijdering van het bewind zoo veel zou wezen als of men den Sultan van het licht beroofde. Lord Ponsonby weet dit, hij moest het ten minste weten, en toch volhardt hij in zijn verlangen, en wil hij zich met niets anders laten te vreden stellen. Indien de invloed yan het londensche kabinet hier verminderd iszal deze handel wijs van den gezant voorzeker niet dienenom denzelven weder te verheffen. (fnitjcLmb. Londen, den 25 Junij. Z. E. F. de Prins van Oranje heeft woensdag het middagmaal gebruikt bij graaf Cawdor. Den volgenden dag heefc Z, K, H. te Bushey-Park een bezoek af gelegd by graaf Denbichen daarna ten hove bij HH. MM. eet* prachtig dejeuner bijgewoond. Voorts leest men in de dag bladen, dat Z. K. li., namens hoogstdeszelfs vader, den her tog van Beaufort en verscheidene andere aanzienlijken heeft uit- genoodigdom het hof van 's Gravenhage in het begin van Julif te komen bezoekenals wanneer ten hove een aantal feesten zou. gegeven worden ter eere van de aanzienlijke engeïsche gasten, tyelke naar Rotterdam zouden overgebragt worden met vaartui gen van de jagt club. De jonge prinsen van Oranje doen een reisje door het landen hebben zich in de eerste plaats naac, Cambridge begeven. Verleden woensdag heeft hier ter stedevoor eene regtbank van gezworenen, eene kaak gediend, waarin de eerste minister, lord Melbournevoorkwam ais beklaagde wegens echtbreuk. De klager was de heer Norton. Voor dezen zijn drie regtsgeleer-; den opgetredenvan welke de heer IV. Follett het meest hec woord heeft gevoerd. Voor den beklaagdedie insgelijks 3 ad vocaten had, heeft voornamelijk de procureur generaal gesproken» Uit de verklaringen van een aantal getuigen is genoegzaam ge bleken, dat tusschen den beklaagde en de ecbrgenoote des klagers eene zee? gemeenzame betrekking bestond, maar de gezworenerv hebben, bij onstencenis van voldingende bewijzen, tot staving der beschuldiging, den beklaagde vrijgesproken, Een over groot aantal nieuwsgierigen heeft dit regtsgeding, hetwelk sederc een geruimen tijd ongemeen veel opspraak gegeven hadbijge woond. Toen de beslissing der gezworenen in het huis der ge meente bekend werd, hebben de ministeriele leden deswegeos een luid vreugde gejuich aangeheven, De bladen der tegenpartij berusten in de regterlijke uitspraak, en leggen in het geheel int deze zaak eene zeer loffelijke kieschheid aan den dag, maar mee- nsn niet te min, dat de man, wiens verregaande Iigtzinnigheid thans zoo openlijk gebleken is; den hoogen rang, dien hij in den Staat bekleedt, bezwaarlijk langer kan blijven bekleeden. Dit is de tweede maal, dat lord Melbourne in dergelijk proces gewikkeld is geweest. Een zekere Heer Planton heeft eene nieuwe stoomboot uitgevondenen het model daarvan te Washington op het kapi- tooi ter bezigciging gesteld. Hij is voornemens daarmede kana len te bevaren, zonder derzelve? oevers te beschadigen, aange zien hetzelve noch van vorennoch van achterennoch aan de zijden golfslag veroorzaakt, Met denzelfden last als gewone stoomvaartuigen gaat het twee derden minder diep en kan uit dien hoofde de meest ondiepe wateren, bevaren. De uitvinder verze-? kert ookmet zijne boor zonder gevaar over zandbanken of klip pen te kunnen heenvaren zoodat het aanleggen van sluizen niec meer noodig en de aanieg van kanalen mitsdien veel goedkooper zal zijn. Parijs, deti 24 JunijMen verzekert, dat van de zijde vat* Ruslandbij voortduringaangedrongen wordt op de Poolsche schuldvordering, mitsgaders darde Noordscbe Mogendheden wei nig gezind zijn, onze bemiddeling toe te staan in het-aanhangige geschil tusschen Engeland en de Porte. Men leest heden in hec ministeriele Avondblad de volgende berigcen uit Spanje: „De generaal Cordova is den 19 te Victoria aangekomen. „Naar het schijnc, willen de Carlisten hunne mage bijeen trek.ken, om hem het hoofd te bieden. Den 21 hadden zij te Hernani nog slechts zes bataillons. Den 20 zijn twaalf hunner te Ülzania vereenigde bacaillons de stellingen vqn den generaal Bernelle genaderd zy schijnen venen aanval te willen doen maar alle maatregelen zijn geno menom hen wel te ontvangen. Een berigt van den 23 houdt in, dat de onlusten, die te Saragossa uitgebarsten waren, gedempt zyn. Het ministerie heefc de maatregelen goedgekeurd, welke de kapitein-generaal geno men heefcen den generaal Nawaez gelastzich te Alcaniz mee den generaal Roten te vereenigen. Den 15 was eene versterking aangekomen, bestaande uit drie bacaillons der garde, twee eska^ drons en verscheidene stukken geschut." Andere berigten spreken van den aantogt van Cabreramee 7 tot 8000 man en 500 ruiters naar Navarre, en beweren, dat ae door hèc ministeriele Avondblad medegedeelde tijding van hec voornemen der troepen van DCarlosom zich ten gevolge van gebrek aan levensmiddelennaar Arragon te begevengan- schelijk ongegrond is en moet toegeschreven worden aan de verwarring met dezen togc van Cabrera Bij deze weinig beduidende berigten van hec oorlogstooneel voegt een Engelsch dagblad de volgende bijzonderheden nopens de mage van D, Carlos.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1