wel niet zeer te. vreezenhoe naijverig die maatschappij overi gens ook een aanzien van den alleen handelwelken zij in het we* zen der zaak in haar uitgestrekt rijk uitoefenf ,moge zijn. Cal. etitta is eene vrijhaven, en de vaart op den Indus, langs welke rivier onze voortbrengselen naar Lahore zouden moeten worden gezonden, wordt tegenwoordig door de maatschappij zeer aan* gemoedigd. En wat de staatkundige betrekkingen betreft, kan men beweren, dar de maatschappijin plaats van met leede oogen aan ce zien, dat de Franschen in Lahore invloed uitoefenen, veeleer het toenemen van dien invloed wenschtwant bij de te genwoordige betrekkingen tusscben Engeland en Frankrijk is het verblijf te Lahore van een Fransch generaal en Fransch zaakge lastigetedie over een leger van 60,000 man bevel voertin een land -, dat aan alle zijde afgesloten is en eene strijdbare bevolking heeft, de beste buitenwacht, die de maatschappij hebben kan tegen aanrandingen van eene zekere zijdewaaróp al hare aan dacht en al hare ijverzucht tegenwoordig gevestigd zij. Er is daarenboven eenige reden om te geloovendat de Britsche Oost* Indische maatschappij daaromtrent v?el meer weet, dan ik." Overigens blijkt uit dit artikeldat men van den generaal ver wacht, dat hij naauwkeurige narigten omtrent de wijs van ver vaardiging der kostbare shawls van cachemire zal overzenden 4 eu ook het vervoer der uitstekende wol van Punjaub (een der ge westen van Lahore,) naar Frankrijk bevorderen zal. Het Fjan- sche instituut heeft aan den generaal opgedragen, om eene po ging tot het ontdekken der bronnén van den Indus te doen. Hg heeft zijne echtgenoot, die in Indie geboren is, en zijne vijf kin deren in Frankrijken wel in des generaals geboorteplaats Satat- Tropezachtergelatenopdat die kinderen eene Europesche op voeding zonden kunnen ontvangen. Ook is een aangenomen zoon van Runjet Singdien de generaal uit Indie heefc raedegebragt alhier achtergebleven, alwaar hij op kosten onzer regering zal worden opgevoed. Overigens verlaat de generaalwelk eene schitterende betrekking hij ook in Indie vervult» thans schoor voetende en slechts om zijn aan Runjet-Sing gegeven woord na te komenzijn vaderland. Hij vleit zich» van daarin binnen wei* nige jaren te zullen kunnen terugkeeren. -Men meldtdat de raaatschalk Clauzel den 25 dezer de reis naar Algiers zal aanvaarden, en men verzekertdat verschei dene leden van de kamer der gedeputeerden de genoemde Üolonie zullen gaan bezoeken. Berigten uit Oranvan den 9melden dat de generaal Btt- geaud den 6 aan wal is gestapt, en het commando ovef de by Taina verschanste troepen heeft aanvaard. In deze berigten worde verder gemeld dat de aankomst van de fransche liniesche pen, en het aan land zetten der troepen den moed der inboor lingen welke de fransche zijde hadden gekozen, in geene ge ringe mate had doen herleven, en een tegenovergestelden indruk had gemaaktop de volgelingen van Abdel Kader De Scipion isna zijné troepen op de barbarijsche kust te hebben ontscheept, te Toulon teruggekomen. Die schip wordt weder voor zés maanden van leeftogc voorzien. Met den tele graaf is bevel overgebragt, om de Marseille en de Nestor we der dadelijk zeilree re maken. Of deze schepen naar de Le vant, of op nieuw naar de afrikaansche kust bestemd waren, scheen niet rpec zekerheid bekend. 's Gr.wenhage, den 21 Janif. De cadets voor het wapen der geniedié zich thans aan het Instituut voor de marine te Medemblik bevindenzullen van den 1 Julij tot den 15 Augus tus aanstaandenabij het dorp Sprangin Noordbrabandeen kamp betrekkenten einde in de praktische werkzaamheden op het veld te wördën geoefend. Het Amerikaansch fregatschip Jeffersondiep gaande bij na 17 Engelsche voeten van Petersburg in Virginië, is den 20 dezerdes morgenste Helvoetsluis binnengekomenmet een' middelmatigen vloed door het kanaal van Voorne opgevaren en ndg dienzelfden dag des avonds voor Rotterdam gearriveerd zjjnde dit gedeeltelijk toe te schrijven aan de uitdieping der mon dèn van gezegd kanaalwelke onlangs is bewerkstelligd. Volgens een daarvan opgemaakten staat was de bevolking van Noord-Nederland, op den eersten januarij 1835, ten bedra gevan 2,503,624 zielen, aldus verdeeld: hervormden 1,489,505 r. katholijken 857,951; Iutherschen 53,921israëliten 46,655 doopsgezinden 31,630; herstelde Iutherschen 12,010; jansenis ten 5007 remonstranten 4970en kleinere kerkgenootschappen *975, w. Sedert 1808 zijn vermeerderdde hervormden met a95>5Ö6 zielen; de r. katholijken met 197,660; de doopsgezin den met 3695; de h. Iutherschen, met 1924; de remonstranten met 767 de kleinere kerkgenootschappen met 933,; vermin derdde Iutherschen-met 791dè; israëliten met 5553, en de jansenisten met 112.. geïsche hoöfd-ófficierenaldaar aan. Kort daarna volgden de Ko ning en Koningin, de overige leden van het Koninklijk geslachc alsmede d'e onderscheidene Vorstelijke personendie zich thans aan het Britsche hof ophoudertin eff rijurigetf.- De' Prins Van Oranje zat met den Kohfflg Vtfn Ëngeiand irt dezelfde koets. Nadat de Koning, de vreemde Prinsen en alle de andere aanwe zige hoofdofficieren te paard waren gesregen, namen de evolu» tien eenen aanvang. De stoet, die den Kófiing omringde, be stond uit niet minder dan 160 personen, alle in prachtige uni formen gekleed. De Prins van Oranje droeg dac van Nederlandsch Veldmaarschalk. Toen hij zich met zijne beide zonen, re mid den van het plein vertoondewerd hij door dé ontzettende volks menigte, die tot bijwoning van dit militaire schouwspel was za- mengevloeid, mer groot vreugdegejuich begroetmen schatte die volksmenigte op 100,000 meuschen. De nieuwsgierigheid was 200 groot dat men tot tien schellingen (ƒ6) voor het staan op eenen stoel aan de irigangen van bet plein bood. De manschap der Britsche regementen, die dein veldslag van Waterloo hadden bij gewoond, dfoegen lauweftakjes en hunne vaandels waren omkransd. Bij het rondrennen der ruiterij viel een ruiter van zijn paard. De Prins van Oranje rende dadelijk naar den gevallene toe, sprong van zijn paard en hielp hém op. Hij werd in deze daad van goedwilligheid door zijne- belde zonen en eenige andere hoofdoffi cieren bijgestaan. De ruiter had zich gelukkig niet erg bezeerd doch werdop Verzoek van den Prins van verdere dienst verschoond Na de Wapenschouwing en het spiegelgevecht, keerden Hunne Majesteiten en derzelver Doorluchtige gasten1 naar het paleis van St. James terug, alwaar hun éeij dejeuner wachtte. Des avonds woonden de Koning en de Prins van Oranje- het gastmaal bij, hetwelk de Hertog van Wellington op Aspley-House aan de hoofd en stafofficieren gafdie bij de slag van Waterloo zijn tegenwoor dig geweest. Dat gastmaal was zeer prachtig. De zaal, waarin het gegeven werd, prijkte met allerlei geschenken in gouden zil ver die da Hertog in der tijd van onderscheidene Mogendheden heeft ontvangen. Het beroemde zilveren schild dat het stedelijk bestuur van Londen hem heeft vereerdwerd mede ten toon ge steld. By het diner werden de zilveren en porceleinen serviezen gebrüiktwaarmede de Koningen van Portugal (Z). Joao) en van Pruissen, den hertog, na de roemrijke overwinning van Water loo, hebben begiftigd. Na den maaltijd werd door den Hertog 4e gezondheid van den Koning ingesteld. Deze antwoorde daarop ih eene korte Vede4 waarin hij zijn genoegen betuigde van zich weder door zoo vele beroemde krygslieden omringd te ziendoor wier pogingen de vrede van Europa hersteld was geworden, en tevens zijn besluit te kennen gaf, om door alle in zijne magt staan de middelen dien vrede te handhaven. Daarop volgde onmidde- lfjk een toast ter eere van den Prins van Oranj'edie in eene ge paste rede daarvoor dank zegde. Beide deze toasten werden door alle de aanwezigen op het levendigst toegejuicht. De| Koning Stond daarna op en stelde voor om aan de krijgslieden ce geden ken die in de vlakten van Waterloo gevallen waren. Deze toast werd in plegrige stilte gedronken. Omstreeks ten elf ure nam dit feest een einde. De Koning en Koningin van Engeland zijn den 19 uit Lon den naar het kasteel van Windsor teruggekeerd, Den 21 heefc de Prins van Oranjemet den landgraaf van Hessen Homburg en den Prins Ernst van Hessen PhiJipsraleen te hunner eere door de United Service Club gegeven gastmaal bijgewoond. In Verviers heeft men het besluit geno'menom een borst beeld, van Napoleon'twelk door verloop van tijd vergaan was te vervangen door een bronzen standbeeld van denzelven zooge zegd wordtals een blijk van dankbaarheid van de bevolking voor de welvaartwelke die plaats tijdens zijne regering heeft genoten» £tsN£r<je»ticm Een ieder die voornemens is zijne GROENE ME EDE ter bereiding re zenden in de Stoof te Middelburgwordt ver zocht daarvan opgaaf te dóen, aan den Boekhouder Dde Feyter, vóór den eersten Augustus 1836, In Lossing best brandende SCHAAL- eri extra Grove MEET-KOLEN, voor rekening van DEJONGH PILAAR. Uit de thans ontvangene Londenscbe bladen tot den: 2.2 Jünij blijkc, dat dé wapenschouwing, die den t-8, ter gelegen heid der verjaring van den veldslag van Waterloo, in Bydepark gehouden isongemeen luisterrijk is geweest. Omstreeks 5000 mau van de onderscheidene regementen der Koninklijke lijfwacht te voet en te paard en van de Koninklijke artillerie waren daarvoor des morgens ten tien ure op genoemd plein bijeengetrokken. Een uur later kwamen de Hertog van Wellington en de beide oudste zonen deö Prinsen van Oranje, benevens een groot aantal En- KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Aan het Kantoor van B, D. COHEN, bij wien -Generaal Contraboek wordt gehoudenzijn te bekomen voor de 5de Klas se der 168ste Loterij, HEELE- en GEDEELTEN van LOTEN, in Koop voor alle Klassen, alsmede in Koop per Klasse en Huur waarvan de Trekking der eerste week zal plaats hebben op MaandagDings dagWoensdag en- Donderdag den 4, 5, 6 en 7 Julij 1836. Heel Half Vijfde Tiende Tvvint. Loc In Koop 71,00. 35>5o- 14,20. 7,10. 3*35- In Huur voor Ze eerste Week* Heel Lotƒ18,00. Half Vijfde Tiende Twinc. 9,00, 3^o. 1,80. 0,90. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLSËUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2