N°. 45. G O E S S C II E COURANT. st - 0 -:wï gëw(^v n j ^<>iV rr, rp\- ir>*t yt-> r f -! 'V/ Vrijdag 3 Junij NIEUWSTIJDINGEN. Uuiiscïtlanb. Berlijn den 27 Mei. Volgens berigten uit St, Petersburg van den 18 Mei, heeft Z. M. de Keizer den tegenwoordigen rus- sischen zaakgelastigde in Zwitserland, denj geheimraad Sewerin tot gevoimagtigd minister aldaar benoemd* De besturende senaat heeft, onder dagteekening va», den ,29 Meieene ukase uitgevaardigd, waarbij een nieuw tarief voor de in Rusland in omloop zijnde, buitenlandsche gouden en zilveren munten wordr vastgesteld. - (Uit bijzondere berigten.De fransche Prinsen hebbén alvorens deze residentie te verlatenaanzienlijke geschenken uit gedeeld, ivaarbij zij de minste hof bedienden niet hebben verge ten. Zoo heeft de hertog van Orleansop eene zeer kiesche wijsaan Prins Karei eenen zeer kostbaren sabel voor-Hoogst deszelfs rijke wapenverzameling geschonkenwelke sabel voor heen behoorde aan den Dey van Algiers, en door den maarschalk Clauzel, tijdens het verblijf des heriogs in die stad aan Hoogst- denzelven vereerd werd. Nog heeft de opperkamerheer en minister van bet Koninklijke huis, vorst von Wittgensteinvan de Prinsen eene prachtige, met edelgesteenten omzette snuifdoos ontvangen, waarop de beeldtenissen van den Koning en de Koningin der Fran- schen en van den hertog van Orleans voorgesteld zijn. Men spreekt van de komst alhier van nieuwe vorstelijke gas ten onder anderen van die des grootvorsten en der grootvorstin Michael van Ruslanddie op eene reis naar Zuidwestelijk Duitsch- land, een bezoek bij onze Koninklijke familie zouden komen af leggen." Onlangs is hier uitspraak gedaan in het sedert lang hangen de regtsgeding der dieven bende van Low enthal die over bijna alle provinciën van Pruissen, doch voornaroelyk in Posenver breid was. Niet minder dan 290 personen zijn veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eenige maanden tot 15 jaren. De be schuldigden waren bijna alle fsraelieen. Volgens berigc uit Italië, 18 Mei» zou Z. M, de Ko ning van Napels voornemens zijneene reis naar Weenen te doen. Volgens sommigen stond die reis in verband met een huwelijks ontwerp-, volgens anderen echter zou dezelve slechts ten doel hebben, om aan het oostenryksche hof pen bezoek afteleggen.-— Te Napels werden aanstalten gemaakt voor dp vereenigmg van een groot aantal troepen. De Koning had in *t geheel veel op met het krijgswezen. Te Palermo waren pnlusten voorgevallen ter gelegenheid van eene groote kerkelijke plegtigheid er waren te dier zake vele personen in hechtenis genomen. Of de onlus ten van een staatkundigen aard warenwas nog onbekend. De geest in Sicilië (dus leest men in het bedoelde berigt) is intus- schen niet de bestehec bewind schijnt niet met de gewenschte voorzigïigheid te handelenhet volk is arm en bezwaard met druk kende belastingen en monopoliënde kwafijkgezinden raaken daar van gebruikom hetzelve tegen de regering óp te hitsen." Voorts wordt in hetzelfde berigt uit Italië hec volgende gemeld In Turin verwacht men de hertogen van Orleans en Nemours ten minste er moeten reeds aansralren voor derzelver ontvangst gereed gemaakt worden. De regering van Turin staat thans met de fransche op eenen zeer gemeenschappelijken voet; zij heeft de overtuigingdat Lodewijk Philips de aangelegenheden van Spanje die het hof van Turin het meest ter harte gaan, uit een gelijk oogpunt -als Sardinië beschouwt, namelijk, dat hij geen vertrou wen stelt in de toekomst der Madridsche regeringen zich te gen geenen prijs regtstreeks in de spaansche verwarring wil men gen. Lodewijk Philips moec te Turin onlangs by herhaling de verzekering hebben gegevendat hij in geen geval in eene regc streeksche tusschenkomst zal toestemmen, ofschoon hij, uit kracht van het quadruple verdrag, zich verpligc rekendeinwil ligingen te doen, die Frankrijk op geene groote lOpofferingen zouden kunnen te staan komennoch dat Rijk anderzins in ver Jegenheid zouden kunnen brengen," Volgens brieven uit Berlijn heeft Z. M- de Koning van Pruissen aan Z. M. den Koning der jFranschen de orde van den zwarten adelaar toegezonden. -*■ De fransche prinsen moeten te Berlijn de voortreffelijkste eigenschappen -aan den dag gelegd, en daardoor ook ten have, zelfs by degenen, die .eerst .tegen hen waren ingenomenden aliergunstigsten indruk gepaukt hebben. Cfagcfattb. - - Londen den 29 Mei. De Londensche officiële courant van den 24 behelst een order in rade, aan de corporatie van Trinity House gerigt, strekkende om alle schepen, aan onderdanen van Z. M. den Koning-der Belgen behporendein de havens des lands toe te latenzonder hen hoogereregtendan waartoe de Engelsche schepen gehouden zijnte doen betalen wegens kust licht en andere lastenonder het bestuur dier corporatie geplaatst en welke zij gelast is te innen. Desgelijks js in rade besloten, dat gedurende het tijdsbestek van 6 maanden allp schepenaap onderdanen van Z. M. den Ko ning der Belgen bèhoorende, van 60 tonnen of daar beneden,, eetfe haven van het Vereenigde Rijk in- of uitvarendeontheveffc zullen zijn van de verpligting om epnen joods aan boord te ne«s men ten einde het schip bjnnep pf buiten te brengenin alle gevallen waarin Engelsche schepen yan 60 tonnen en daarbene». den hiertoe niet gehouden zijn. 's— De bewonderenswaardige onderneming van den Tunnel on-; der de Theems gaat langzaam maar onafgebroken voorten thanss mag men de overtuiging koesterendac dit ontzettende werk mee der daad voltooid zal worden. Sedert de hervatting der werk zaamheden heeft er geene ernstige hindernis plaats gehad. De arbeiders Werken dag en nachtzy zijn in drie afdeelingen ver deeld, die elkander van acht tot acht uren aflossen; elke afdee- ling bestaai uit 112 manen buitendien zijn er nog zeer veles anderen die ingeval van nood dit aantal grootelyks vermeerderen kunnen. Gedurende de acht werkuren wordt den arbeiders slechts een halfuur rust vergund tot het nuttigen van hunnen maaltijd die op de plaats zelve opgedischt wordt. Hec loon is zeer hoog berekent en bedraagt van 40 tot 50 sh. (van 24 tot fi7} Vweeks, zoqdac de ingenieur niet dan zeer goede arbeidslieden In het werk stelt. Het cement, waarvan men zich bedient, is van de allereerste kwaliteitniet meer dan eene ton fijn zand worde bij de honderd tonnen cement gevoegd, hetzelve wordt dan zeer spoedig hard en twee uren nadat een steen geplaatst of een laag cement aangebragt is, doec moen dezelve eene zware proef ondergaan. De inspecteurs namelijk slaan met eenen veertien pond zwaren hamer op den steen en het cement. Wanneer zich. dan eene scheur in het cement vertoont of wanneer de steen vant zijne plaats wijktwordt aanstonds de arbeider geroepenen naar gelang de zaak meer of min ernstig is, aan eene geldboete onderworpen of weggezonden. Men begrijpt dat met al zoodanige voorzorgsmaatregelenwaar bij gevoegd moeten worden de ontzettende moeijelijkheden eener onderneming van dien aardhet werk slechts langzaam moet voor uitgaan. De ingenieur achc zich zeer gelukkig wanneer hij, na 24 uren aanhoudend arbeiden, negen duim van het gewelf heeft kunnen afwerken. Thans zijn 1200 voet voltooid maar daar het groote gedeelte gegraven is beneden de ondiepere deelen en door eene vaste aardschifchcbehoefde men niet zoo behoed zaam te werk te gaan als op de tegenwoordige plaats, namelijk door eene zachte en zanderige aardschichc en onder het eigenlij ke midden van het bed der rivier. Eergisteren is de geboortedag van Z. M. met veel luister gevierd. Er heeft onder anderen, eene groote wapenschouwing plaats gehad. De hertog van Wellington werd bij en na zijne komst door de troepen met vreugdekreecen begroet. In den avond heeft Z. M. een groot gastmaal gegeven, hetwelk door de Ne- derlandsche Prinsen is bijgewoond. By gelegenheid van hec baldat den 24in het paleis der hertogin van Kent is gegevenwerd de eerste quadrille gedansc door de prinses Victoria de beide Lady's Hill en Miss-Bagotj mitsgaders prins George van Cambridgede beide jonge Neder- landsche prinsen en den jongen prins van Saxen Coburg-Gotha. In den Morning-Herald leest men Dingsdag namiddag, heeft lord Palmerston eene langduriga conferentie met den Prins van Oranje gehad, m Hoogstdeszelfe vertrekken in Mivarts-hotel. Naar men verneemt, bestaat eene groote persoonlijke vriendschappelijkheid tusschen den Prins en de ministerswelke allenden eersten minister daaronder begre pen, bij denzei ven bezoeken hebben afgelegd." Parijs den 16 Mei. Men verzekert, dat de kolonel Delarne gerugsteund door ontzagwekkende scheepsmagt, naar Marocco zal worden gezondenom voldoening te vragen wegens de deel neming van den Keizer aan de jongste gebeurtenissen in Oran, Volgens bijzondere brievenmoet Medeahniet zeer verre|van de stad Algieis, tegen het einde van April, weder in handen der der vijandige Arabieren zijn gevallendie een goed aantal Euro peanenwelke zich sedert kort aldaar hadden nedergezet, gevan gen hebberi'genomen. Het verraad van eenige Mooren schijnt de overgave vanj deze plaats te hebben bespoedigd, en er zyti dien ten gevolge vele in hechtenisnemingen te Algiers geschied.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1