Voor het hof van Cassatie is den 20 eene niet onbelang* rijke regtszaak behandeld, Zekere luthersche predikant te Merz Oster genaamdheeft voor eenigen tijd aan de regering dier stad de raagtiging gevraagdomvermits aldaar geene kerk van zijne gemeente bestond, aan zijn huis godsdienst oefeningen te houden volgens de Luthersche kerkleer. De stedelijke regering heeft die roaguging geweigerdop gronddat de prediker zich bij monde en in geschrifte hevig tegen de Israeliten had uitgelatenen dus aan een deel der stads-bevvoners ergernis zou veroorzaken. De heer Oster is evenwel voortgegaan met re zijnen huize godsdienst oefeningen te houdenen dien ten gevolgeop grond van arr. 294 van het strafwetboek, tot eene geldboete veroordeeld. Het waarvan wij vroeger melding hebben gemaaktla welke de srn* tuten der maacscqappijonder inwachting der Koninklijke goed keuring zijn gearresteerd geworden. De inschrijving welke thans 158 ,000 beloopt, blijft vooreerst nog opengesteld ten kantore van de heeren Lezwijn en Ei ge man alhier." De Minister van Financien heeft, ingevolge het 6de ar tikel van het betigt van den 26 April laatstledenter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat bij de op den ió en 17 dezer maand gedane inschrijvingen in de negotiatie, tot tegeldmaking van een kapitaal van 14 millioenen obligationrentende vier ten honderdten laste van 's Rijks overzeesche bezittingen die nego tiatie is volgeteekenden dat al de inschrijvingen van elk der daaromtrent geslagen vonnis is in hooger beroep door het Ko- voorzeide twee dagen zuilen worden aangenomen, UinkJyk geregtshof van Metz bevestigd. De heer Oster is van Wij hebben in der tijd twijfelingen geopperd omtrent her dat vonnis in cassatie gekomenop gronddat de roepassing van in sommige dagbladen medegedeelde bèrigtdat Pekin door een art. 294 te zijnen aanzien, strijdig was met de bij de grondwet I aardbeving verwoest en in een meer veranderd zou zijn. Sederc van 1830 toegestane volkomene vrijheid van eeredienst. Het hof heeft men deswege niets naders vernomen, en ook de tijdingen heeft den 20 den eisch tot cassatie verworpen, op grond, dat uit China maakten geene melding van deze verschrikkelijke ramp, de magciging van het plaatselijk bestuur altijd voor het houden zopdat men vrij algemeen overtuigd werd, dat genoemd berigc van godsdienstige bijeenkomsten van meer dan 20 personen noo- gelukkig valsch was Thans schrijft men uit Petersburg, dat men dig was, en dat de grondwet van 1830 een regt van toezigtniet aldaar brieven uic Pekin ontvangen heeft, van de maand Jimiarij had gewijzigdhetwelk mee de vrijheid van. eeredienst geenszins 11.» welke geen het minste gewag van zoodanig een ongeval ma» strijdig was. ken, ja niet eens spreken van eene buitengewone gebeurtenis, die De voorzitter Dupin heeft, als procureur-generaalin deze tot zulk een gerucht aanleiding heeft kunnen geven. Daar de zaak her woord gevoerd, en gezegd, dat hij, zijns ondanks, vermelde aardbeving in November des vorigen jaars zou hebben door de letter der wet gebonden, op de verwerping van den plaats gehad; kan men. na dit berigt, het er stellig voor hou* eisch tot cassatie moest aandringen. Hij heeft echter nog dien- den, dat die geheele aardbeving louter verzonnen is, en dezelve zelfden dag in de kamer der afgevaardigden zich openlijk over als een tegenhanger aanmerken van de berigten uit de Maan, waar de weigering van het plaatselijke bestuur van Metz in dezen be« mede de heer Herschel zich thans zelf vermaakt, klaagd, de nietigheid der gronden waarop hetzelve het houden De berigten uit Londen, van den 21 des avonds, zijn van •der godsdienstoefeningen had verboden, trachten te betoogen, geen staatkundig belang. De Prins van Oranje had dien mor en de ministers aangemaand, om dergelijke zijdelingsche aanran gen te Woolwich de Koninklijke artillerie in oogenschouw ge dingen der vrijheid van eeredienst naar vermogen tegen te gaan. j nomenwaarbij de hertog van Wellingtonlord Hillonder» De Gazette de Tribunaux meldt het volgende: I ccheidene hoofdofficieren en eene groote menigte volks tegenwoor» Onlangs is te Annay in het arrondissement van Avallon, eene djrwaren. Naar men verhaalde, zou Z, M de Koning zijn ver vrouw van 74 jaren plotseling verbrand. Deze vrouweene groo langen te kennen gegeven .hebbendat de moeijelijkheden welke te verbruikster van het gewas harer gemeente, de wtjn van dién, I verhinderden den Prins van Capua aan het hof te ontvangen, uic zelfden naam, was sedert lang er toe gekomen dien niet anders j den weg mogten geruimd worden. meer dan tot den graad van wijngeest te drinken. Haar gewone Volgens berigten uit San Sebastian, van den 14, was alles nog drank was de brandewijn gestookt tot zeven-en-twintig graden, aldaar in denzelfden toestand; aan de manschappen van het En - Op zekeren avond in Januarijhij helderen hemelzacht cn droog gelsch legioendat in geen vyf maanden soldij had genotenwas weder én volle maan, keerde vrouw i?... omstreeks kwartier j na het gevecht een dollar per hoofd toegezegd. De kolonel Tup* over vijf ure in hare woning terug. Zij woonde alleen. De bu ren haar des anderendaags morgens ten zeven ure niet als gewoon lijk ziende naar buiten komen, vreesden dat haar een ongesteld heid was toegekomen en klopten aan hare deur. De volslagene stilte van binnen en de buitengewone reuk, die als uit de wo ning komende, werd ontwaard, maakten hen nog meer-onge rust; zij gingen den Mairc verwittigen, deze kwam en deed ope nen. Het vreessehjksc schouwspel vertoonde zich toen voor hunne oogen. Nabij den schoorsteen een hoop asch, aan welker een einde een hoofdeen halshet uiterst bovengedeelte van den romp -en een armalles op eene afgrijzen wekkende wijze door de wer king van het vuur misvormd. Aan het andere einde van den asch hoop he: bekkende beneden uiterste ledematenvan welke het eenevan de knie tot en met den voet nog in den staat der grootste zindelijkheid was bekleed. Voor het overige niet het minste spoor van brand; tenzij dan eene blaauwachtige vlam. branden de of liever zonder warmte en zonder beweging zich onthoudeo- de boven eene straal van vetachtige acoBe of iymerig vocht waar genomen wordendehetwelkuit de verbranding van het lig chaam ontstaan, van hetzelve langs de schuinste van den vloer afvloeide. Na zich verzekerd te hebbendat de brand zich niet kon uit breiden, hoezeer men, na alle pogingen ter biussehmg vergeef schelyk te hebben aangewend, de blaauwachtige vlam moest laren begaandeed de Maire de kamer ontruimenzonder te veroor loven dat iets aangeroerd werd, hij deed de deur sluiten en zond onmiddellijk berigt aan den procureur des Konings, die in min der dan twee uren tijds zich met twee geneesheeren ter plaatse van het gebeurde vervoegde. Behalve de opgenoemde daadzaken werd nu nog bevonden dat de dagmuts der omgekomene vrouw zorgvuldig op eenen stoel naast haar bed was neergelegdzoo als ook hare voorschoot ordelijk over de leuning van den stoel was gehangen en dat de dekens van haar opgemaakt bed waren opgeslagen. Alles bewees dat deze vrouw zich gereed had gemaakt om zich te bedde te leggen. In de kamer heerschte de volmaakste orde. Schuins voor de overblijfselen van het ligchaam lagen, op den afstand van ongeveer drie voettwee uitgedoofde stukken brandhout die met de aangebrand geweest zijnde uiteinden zich zeer digt bij elkander bevonden, hetwelk heeft doen denken dat de ongeluk luge gepoogd haddezelven aan te blazen en dat zij over haar haardvuur zal henen gebukt hebben toen haar adem is ontvlamd geworden. ;&Ubjerfattbjett» 'sGravenhage, den 24 Mei. In de Leidsche Courantvan den 23 dezerleest men Wij vernemen dat dezer dagen eene bijeenkomst is gehou den van de inschrijvers voor de alhier op te rigten grofsmederij per, commandant van het Schotsche regemenc, was aan zijne wonden overleden. Hetengelsche Parlementslid, de heer Berkely Craven heeft zich den 19 Mei door een pistoolschot van het leven beroofd, Hy was weinige uren te voren van de paarden vvedloopen te Ep- som teruggekeerd, alwaar hij, zoo men zegt, 30,000 ponden sterling f360 000) door weddingschappen verloren had, Uit Viissingen schrijft mendat men voornemens isal daar een standbeeld van de Ruyter op te rigten en dat Z. K H. Prins Fr e der ik der Nederlandenniet alleen zijne goedkeuring aan dat plan heeft geschonken, maar zelfs zijne krachtige mede werking ter verwezenlijking van hetzelve heeft toegezegd, Slbvertentictt. Heden morgen, ten zes uur, verloste zeer voorspoedig van een* welgeschapenen ZOONJ. H E IJ S T E K geliefde Echtgenoote van F. H. REEN CANNEGÏETER, Heinkenszand» Heel- en Vroedmeester. den 23 Mei 1836, Strekkende deze tot kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Heden beviel van eene DOCHTERVrouwe WIL- HELMINA ANTHOINETTA ERMERINSgeliefde Echt genoote van HEINRENSZAND den 25 Mei 1836. P. I. BUTEUX. Bij Vonnis der Regtbank van Eersten Aanleg, Zitting houdende te Goes, Provincie Zeelandmede regtdoende in Zaken van Koophandel, de dato 25 Mei 1836. is de Persoon van A N VA N WAARDENBURG, Winkelier wonende te Goesverklaard in staat van Faillisse ment en deepening van het Faillissement, bepaald op den 2 Mei jl.; zijnde tot Regter Kommissaris in gezegde Boedel benoemd, Mr. M. VERBRUGGERegter in voorschreve Regtbank, en tot Agent den Heer PIETER van DALEN, Kommies Griffier bij dezelve Regtbank, wordende van die een en ander bij deze kennis gegeven, ter voldoening aan art. 457 van het Wetboek van Koophandel. Goesden 27 Mei 1836. De Griffier van bovengemelde Regtbank M. H. TELCHUIJS, Sr- O Griffier TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2