1830. G O E S S G H Maandag COURANT. 23 Mei De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZeeA landt Herinnert bij deze alle belanghebbende, Adrainistratien en Par. ticulieren in de Provincie, aan de bepalingen der wet van den 8 November i8ig, N.° 36, Staatsblad.N.° 51volgens welke van alle Schuldvorderingen ten laste van her Rijk, over den jare 1835do Rekening en Memorien of Declaratien Vóór of op deri laatsten Junij aanstaande bij zoodanige Adminjstratien, Colle- gien, Autoriteiten of Ambtenaren, als welke de orders tot het doen van Leverantien of anderzitits gegeven hebben behooren re zijn ingediendop poene van te worden gehouden voor ver jaard en vernietigd; met uitnoodiging verder, om dit uiterste tijdstip voor de indiening van voormelde pretention niet aftewachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburgden 17 Mei 1836. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 15 Meu Voóreergisceren vereerden Hare Ma- jesteic de Koningin der Nederlanden nrirsgaders 'JïH. KR. HH. de hertogen van Orleans en van Nemours met hec geheele hof de opera itfec derzelver tegenwoordigheid. By het binnenkomen der hooge Vorstelijke personen in de Koninklijke loge ging van alle zijden der zaal een vreugdegejuich op hetwelk door het Orkest met trompetgeschal vergezeld werd; Hierna begon de voor stelling zijnde de Batbier von SevillaWaarin de uitmuntende zangeres Sophia Lowé als Rosine oprradV Op dit zangspel volg- dè een gepast divertissement, de Geboortedag geheeten. Na het einde der voorstelling begaven de hooge personaadjen zich naar het paleis van Z. K. H. Prins Karei, alwaar zij het souper bijwoonden. Dienzelfden morgen vroeg waren HH. KR. HH de hertogen Orleans en van Nemours met hun gevolg bij den dienst inde Kacholijke kerk tegenwoordig geweest. Uit Triest berïgc menvart het begin dézer maanddat de cholera aldaar aan het afnemen was. Volgens zeggen Van een' Oos- téni ijksch' schipperdie uit Griekenland was aangekomenzijn een Fransch en eèn Engelsch oorlogschip tér beschikking van Koning Otto gesteld geworden om hem naar Italië over te voeren. De bouw van het Koninklijk paleis te Athèrié werd mét ijver voortgezét. De plaats waar dit prachtgebouw gesticht zal worden, wordt zeer geroemd. Hetzelve zal het uitzigc hebben over de ge héele stad de Akropolis daaronder begrepenen door fraaije tuinen worden omringd. Het Journal de Smijrne meldt uit Alexanderié, van den ra Maart: De zijdehandel is, tegen eene heffing van 25 piasters voor de oka vrijgegeven geworden. Men houdt dit voor den aativang van eene volledige afschaffing van allen alleenhandel, die, hoezeer de aanhangers der regering dit loochenen voor de meeste voortbrengselen van Syrië bestaat. Het stelsel van openbare vei lingen bij opbodbestaat hier nog altijd en daar de Pacha daar uit groöte winsten trekt, zoo is vooreerst aan de afschaffing daar vtln nog niet te denken. Bij de laatste veiling werd het quintaal katoen voor 20 daalders verkocht. „Eene gebeurtenis, die hieronder de zeldzame behoortver mits zij over het geheel met de zeden der Mohammedanen strijdt, heeft de bevolking dezer stad grootelijks verbaasd. Voor eenige dagen beproefde, namelyk, een Arabier, zich met een mes den hals af te snijden. Daar verscheidene lieden hem in de uitvoe ring van zijn ontwerp tegen gingen, zoo gelooft men nog, dat hjj gered zal worden, ofschoon zijne wonde zeer gevaarlijk is. Dit is het eerste bekende voorbeeld van eenen zelfmoord onder de inlanders. De consuls van Engeland en' Oostenrijk zijrt naar Syrië af gereisd, Waarheen hen zoo metl' zegtook' spoédig, de con suis vart: Frankrijk en Rusland zullen volgen. Gisteren is" eene Turk'sche oorlógskorvetnik den Kadi van Mekka aart" boord hier aarigékdmëri. Dé kapitein vatri dit schip bragt verscheidene depeches van den Sultan over, waarin dezelve v2n het' hütvéüjk dér Prinses Mirïmhh kennis geeft." «s~ Üit Munclv'ri schrijft menvan den 13 Mei: Den 16 dezer zal de Keizerin van Oostenrijk hier aankomen, otW, na eene lange afwezigheid', weder eenige weken in het mid ceij hater doorluchtige bloedverwanten door te- brengen. Wei nige dagen lacerzal, zoo wy ons vleijen. de aankomst des Ko ningsvan Griekenland in deze hoofdstad plaats hebben. Het Fre gat Medeadat de Vors: uit Athene moet afhalen, zou den 3 dezer maand uit Ancona wegzeilen, en kan den 14 of 15 aldaar tefllg zijn. De reis van Ancona hierheenkan in vijf dagen wor den afgelegd. De jeugdige Koning zal hier met groóte vreugde ontvangen worden en men Zal het mogelijke doen om hem zijn verblijf aangenaam te maken, Men wi! -hier,--dat- de beide o'udsce zonen van den Koning der Frarischeri, op hunne tegen woordige reis, zich in geene andere Staten van Dciitschland, dan ui de Pruissische en Oostenryksche zullen vèrtoónen'» Dien ten gevolge hebben de beide Prinsen na te Koblentz té zijn aange» komen, van waar de naaste weg naar Berlijn over Kassei gaat, zich naar Keulen begeven en zijn zij door Wésrpbalett naar Btr» lijn gereisd. Van daar zullen zij door Silezie naar Weenen ver trekken, en vervolgens door Tyrol en de Sardinische Scaten naar Frankrijk rerugkeeren r1*. In eenen brieft uit Ansbach, in Béijeren, van den 9 Mei, leest men: Sedert een halfjaar heerscht onder de landlieden in dezen omtrek grooce neiging tot landverhuizing naar Amerika, waartoe de brieven van eenige handwerksliedendie aldaar toevallig hun fortuin gemaakt hebben, niet weinig hebben bijgedragen. Zeker zijn in de laatste vier maanden uit deze streken 200 huisgezin nen. waaronder er waren die eenig vermogen bezaten, naar de nieuwe wereld op reis gegaan. Alle pogingen der landregters om hen daarvan af te houden, zijn vruchteloos geweest; want het denkbeeld, dat men in de nieuwe wereld geene belasting betaalt, van de krijgsdienst bevryd is en zijne eigene overheden benoemt, blijkt voor velen onweerstaanbaar te zijn, Het voorbeeld van-vele landverhuizers, die in Amerika zeer ongelukkig zijn geworden schijnt bij deze door allerlei begoochelingen verblinde lieden slechts weinig indruk te maken. De Beijersche Regering heeft dien ren gevolge de politie-beambten in den Rezat Kreics schriftelijk aan gemaand, om deze zucht tot landverhuizing met alle kracht te gen te Werkenen alle mondelinge en schriftelijke opwekkingen daartoe ten screngste te verbieden. Men koestert toch het ver moeden, dat men aan onze landlieden niet alleen diets maakt dat zij bij hunne landing in Amerika, door de regering met opene armen ontvangen en van de noodige middelenom zich neder te zetten in ruime mate voorzien zullen worden maar ook dat m'eti onderscheidene andere streken gebruikt, om hen tot landverhui zing aan te zetten." Terwijl het vooijaar in Frankrijk, Italië en andere landerf van het Zuiden en Westen van Europaditmaal buitengewoon koud is geweest, schryFc men uit Kasan, dat bet aldaar reeds den 14Maart, zijnde drie weken vroeger dan gewoonlijk, is be ginnen te dooijen, én de leeuwerikken en andere vogels aldaar eene week later verschenen zijnmen ziet deze vogels te Kasan anders vroeger dan de helft van April niet. Die vroege dooi had eene groote stremming in den handel te weeg gebragr, welke in die gedeelten van Rusland het levendigst iszoo lang de sneeuw door sleden gebruikt kan worden. Uit Warschau meldt men, dat dezer dagen aldaar door het bestuurderpooische bank een openbaar verslag is gedaan van hare verrigtingenwaaruit onder andere blijktdar met behulp van die instelling verscheidene wegen aangelegd, het kanaal tot ver binding van den Niemen met den Weichsel voltooid de land bouw door den invoer van vee in Rusland, en de nijverheid door her ter leen verstreken vnn gelden ondersteund zijn én dat de bank voor de openbare schatkist de aanzienlijke som van 3 769,000 guldens heeft opgeleverd. Voorts wordt in het be doelde veislag verklaard: dat de bevestiging van 'slands cre- diet en daarbij de gunstige toestand der geldmiddelen des konings rijks de bank in staat hebben gesteld niet slechts om de reeds geconsolieerde schulden af te betalen, maar ook om te zorgen voor de regeling van die scholden welke uit den tijd vóór het be staan des Koningsrijks, of ten gevolge der Iaatsre onlusten, ten haren laste zijn gekomen dat in dit opzigt" de in hee verleden jaar aangegane leening van 150 millioenen guldens tot de luisterrijkste financiële ondernemingen behoort; dat, ondanks verscheidene hinderpalen die zoowel in den aard der zaak als in de tijdsomstandigheden lagen, de ondernemen van die lee ning (de heeren Frdnkel en Epstein te Warschau) öeopgeno- mene verpligtingen naauwkeurig vervuld hebbenzoo dat thans van de geheele som van 150 millioenen nog slechts io millioe nen te verstrekken overig zijn gebléven - dar de eerste aflos» sing dezer leening den 1 junij zal plaats hebben." Dezer dagen heeft te Weenen wederom de jarrlijksche open. bare tentoonstelling van vee en andere tot den landbou-v hehoo. rende voorwerpen plaats gehad. De Keizer heeft deze tentoon» N>. 43. Besturen en &bmintstraiteu. - lA, Shitföcïtlanb.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1