N°. 39. 60ESSCHE 1836. IT RANT. Vrijdag J 3 Met NIEUWSTIJDINGEN. 23ni*scltl<infc. Frankfort, den 5 Mei. In een' brief uit het pruissische, van den 28 Aprilwordt gemelddat de hertogen van Orleans en Nemours tegen den 10 Mei te Berlijn verwacht worden. Zij zullen zich slechts aldaar een korten dag ophouden, en vervol gens zich over Dresden naar Weenen begeven, waar zij in de eerste dagen van Junij zullen aankomen. Na een verblijf van eeni- ge weken in die hoofdstad, zullen de twee Prinsen, volgens de voorloopig vastgestelde reisrouteover Munchen Stuttgardt en Karlsruhe naar Frankrijk terugkeeren (en dus niet, zoo als uit Parijs was genomen, Italië bezoeken). De Prinsen zullen te Berlijn hunnen intrek nemen in dien vleugel van het paleiswaar Napoleon is gehuisvest geweest. In denzelfden brief wordt nog'gemeld, dat men in Pruissen thans ook sprak van eene vermindering des legers. Hamburg, den 3 Mei. Een onzer bladen deelt het navol gende medeVolgens berigten uit Stokholmvan den 26 Aprilwas van daar naar Karlskroon bevel gezondenom uit te rusten en te wapenen een cazerneschip (het linieschip Oscar') een blokschip (het linieschip Faderneslandet)2 andere linie schepen, een fregat (JGalathea)2 korvetten2 mortiersche pen en 6 overdekte kanonneersloepen. Van de station te Go thenburg zouden eene overdekte kanonneersloep en 16 kanonneer- jollen reeds naar zee zijn gezondenvan welke laatste 4 onder bevel van den kommandant van Marstrand (Karlsten) gesteld wa ren. Van Stokholm waren 8 kanonneersloepen vertrokkenom tusschen Dalaro en Mem (den ingang van het Gora kanaal) post te vatten. Ook was bevel -gegevenom KungshoimDroth ningskar eh Hastholm bij Karlskroon in volkomen staat van ver dediging te brengen. Verder worde uit Gothenburg, van den 27 April gemeld, dat gelijktijdig met de bevelen naar de bui tenhavens der Stokholmer wateren ook bevelen waren afgezon den om de Westelijke kusten des Koningsrijks te dekken. De bezetting van de vesting Karlsten was met 100 man versterkt; op de vesting Elfsborg werden oefeningen in het schieten ge houden en de kanonnen op de affuiten gebragt. Voorts heerschte bij de station der vloot te Gothenburg veel bedrijvigheid, Bij deze gelegenheid had zich het vroeger gerucht, vernieuwd dat het Zweedsche kabinet zich reeds in het vorige jaar neutraal verklaard zou hebben in geval een oorlog in de Oostzee mogt uitbarstenen dat al de Europesche Mogendheden van den eer sten rang', elk voor zicheene zoodanige gewapende neutraliteit zou hebben erkend en gewaarborgd. Buiten het bovenmedegedeelde verhaalde men ook nog, dat elk der kanonneersloependie uitgerust moesten wordenmet veer tig en de gewapende jollen met vijftien koppen zouden worden bemapd, en dat het Kronobergsdhe regement bevel had bekomen zich gereed te houden, ten einde op den eersten wenk van tien be vel voerenden admiraal naar Karlskroon te kunnen oprukken." Genoemd blad voegt er echter in een later nommer bij, van de zijde van het Zweedsche gezantschap gemagtigd te zijnde bovenstaande uit de Zweedsche dagbladen overgenomenberigten en geruchten over uitrustingen bij de Zweedsche marine en derzelver besremming, in zoo verre tegen te sprekendat dezelve alleen lijk ten &oé[ hebben exercitie manoeuvrestot verdere onderrig- ting der officierenkaderten en soldaten van het Koninklijke corps van marine. In een berigt uit Konstantinopel van 8 Aprildoor den Augs burger Zeitung medegedeeldleest men het volgende De tusschen den Russischen Gezant en den ReiS Effendi ge- slotene overeenkomst, wordt door de Porte stiprelijk nageleefd. Deze overeenkomst, bevat,slechts drie artikelen, waarvan het eerste de kwijtschelding van de helft der nog achterstallige schuld betreft; het tweede de wijze regelt, waarop het overige gedeelte door de Porte betaald zal worden, namelijk in termijnen tot den 25 Augustus, of in eens, zoo dit den Sultan aangenamer mogt wezen, terwijl het derde artikel alleen over de ontruiming van Silistria handelt. Twee vijfde gedeelten der nog achterstallige schuld heeft de Porte reeds in Turksche geldsoorten afbetaald; het overige" zal" in dezelfde munt wprden voldaan. Een anders weinig.beteekepend; voorval dat' dezer dagen heeft plaats gehad, heeft tot een vertoog van den fruissischen gezant aanleiding geggven, en daardoor opzien gebaard. Een Pruissisch geneesheer Glïik genaamddie bij een Turksch hospitaal aange steld is, werd wegens pligtverzuim met arrest gestraft. Een zij rer vrienden, Widman geheten, daarover gebelgd, wilde met geweld deszelfs vrijlating bewerken, begaf zich gewapend bi) Namik pachaeischte dc vrijlating van Glüken randde den Turkschen bevelhebber aanzoodat deze zelfs den sabel trekken moesthem aan het hoofd wondde en daarop naar de gevangenis deed brengen. De hier aanwezige Pruissen hebben zich de zaak aangetrokken, en den gezant bewogen om de noodige stappen te doenten einde voor de beide gevangenen de vryheid te ver werven In andere berigten uit Konstantinopel wordt beweerd dat de evengemelde overeenkomst nog eene bijzondere bepaling bevat, houdende bekrachtiging van alle vroegere tusschen Rusland en de Porte gesloten verdragenmet name van dat van Hemkiar Skelessi. In de porselein-fabriek te Neurenberg is thans, naar men onder dagteekening van den 1 dezer, uit die stad meldt, voor rekening van den Kroonprins van Beijeren, eene vaas vervaardigd, welke tot een geschenk voor den Sultan bestemd is. Op deze buitengewoon groote vaaswelke door de kundige hand van den beer Heinzmann beschilderd isprijken ruim 2000 figuren welke gezamenlijk al de wapensoorten der Beijersche armee voor stellen. Parijs, den 7 Mei. Te Clery, in het departement du Loi» reewaar nog de graftombe van Lodewijk XI gevonden worde die zich in pelgrimaadje deiwaarts begaf, is dezer dagen onder de bewoners der streek een ernstige oploop ontstaanter zake dat de pastoor het oud vermolmddoch vermaard Madonna-beeld door een nieuw en voegzamer had doen vervangen hetgeen ech ter door zijne gemeente léden zoo kwalijk werd opgenomendaar zij hem verdacht hielden van het oude beeld voor eene aanzien lijke som te hebben verkocht, dat zij hunnen pastoor ter kerke uitdreven, en zelfs de gewapende magt hen niët weerhouden kon- de hunnen euvelmoed bot te vieren, tot het joude beeld wederge- vonden en op zijne plaats hersteld was. - Het Fransche 'Regeringsblad van den 5 Mei behelst hec volgende wegens de krijgsverrigtingen in Katalonie. Den 30 April zijn de brigades van Gurrea en Sebastian uit Olot naar Ripoll vertrokkenmet hec doel om de laatstgenoem de plaats (die te midden van de Pyreneenin het Noordelijk gedeelte van Katalonie ligt) te provianderen, en 3500 gewapen de opstandelingen en 100 ruiters te vervolgen, die zich naar de zijde van Juan de las Abadesses schenen te wenden. Den 2 Mei des morgens zijn er onder de muren van Puycerda tusschen 2000 opstandelingen en de voorposten der Christino's eenig geweerschoten gewisseld, doch zonder dat de eersten eenen ernstigen aanval hebben gewaagd. Den 3 Mei des morgens heeft de Carlistische bevelhebber Torres het dorp Alp ontruimd en bij zijnen terugtogt Martinet in brand gestoken. Op den middag van dienzelfden dag is Gur-i rea met 1500 Christinos aldaar aangekomen, en heefc deze da delijk zich met-het vervolgen der Carlisten bezig gehouden." Men ziet uit deze berigtendat de Carlistische benden in het noorden van Katalonie, ofschoon van tijd tot tijd van derzelver verstro'oijing veel ophef worde gemaakt, nog vrij sterk zijn, In brieven uit Barcelona van den 23 April worde vermelddat ook in het midden van het gewestGarlistische benden rondzwerven die nu en dan door de ;roepen der Koningin verstrooid worden, maar zich telkens op nieuw weder vertoonen. Die brieven be vatten tevens scuitende bijzonderheden wegens de verregaande bar- baarschheid, waarop daar bij voortduring de burgeroorlog ge voerd wordt. Zoo hadden zich omstreeks de helft van April de Carlistische benden van Borges en Llarch .in den omtrek van Coponseen stadje nabij Cerveravertoond. Zij waren echter door de nationale garde van dat stadje en door eenige andere troepen verdrevenmaar bij den aftogt der Carlisten waren eeni ge kloosterbroedersdie zich bij hen bevonden, achter gebleven en daardoor in handen der Christinos gevallen. De laatste hadden zich gehaast, om alle deze geestelijken dood te schieten Llarch had echter van zijnen kant een landman, die.,aan de Christinos tot gids gediend had, gevangen genomen, en wilde ook dezen uit weerwraak doodschietentoen hij een boodschap uit Copons ontving, houdende, dat een zijner bloedverwanten aldaar gevan gen zat, en indien hij den ,gids niet spaarde, dadelijk om het leven zou worden gebaagc. Llarch liet zich daardoor overhalen en schonk aan den gids de vryheidmaar gaf hem tevens een brief aan die van Copons mede, waarin hij dreigt, om dat stadje af te branden en al deszelfs bewoners, die hem in handen mog- ten vallen, zonder onderscheid van kunne of ouderdom, dood ce schietenindien de nationale irarde zich in het vervolg tegen zij ne togten verzetten moge. Llarch noemde zich in dezen brief V"££V r

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1