N°. 36. GOESSCHE COURANT. Maandag 2 Mei Dcotuvcn jew Slbmhtiöfrciticu. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dienherinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad aan het bepaalde by Publicatie van den 9 January dezes jaars, volgens welke alle kennisgevingen en opgaven naar aanleiding van het Re glement op het daarstellen en houden der Registers van Bevolking en Inwoning in de Gemeenten dezer Provincie voor deze Stad, en derhalven ook alle aangiften'/van Inkomen Vertrek en Ver huizing zullen moeten worden {gedaan aan den Commissaris van Policieen brengen, voorts ter kennis van een ieder die het aangaatdat tot het overnemen van die aangifte en hetgeen daar toe verder betrekking heeftdagelyksuitgenomen Zon- eo Feest dagen ter$ Stads-Griffie zal worden gevaceerd van des morgens tien tot des namiddags te een ure* Vermanende mitsdien een ieder om aan deszelfs verpligting te dezen|aanzien stiptclyk te voldoen ter voorkoming van on aangename gevolgen# Gedaan ten Stadhuize van Goes den a Mei 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J, H. VERSCHOOR, van Nisse\ Ter ordonnantie van dezelve, De Stgds Secretaris L-deFOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. Eerlijn den 24 April. Het dagblad van Petersburg deelt thans ook het reeds uit Konstantinopel ontvangen herige mede, dat Z. M. de Keizer van Rusland aan den Sultan de kwijtschel ding van een gedeelte der oorlogskosten verleend heefr. Uit dat berigt blijkt, dat het aanzoek daartoe van de zijde des, Sultans ge* komen is; dat daarop de Russische gezant te Konstantinopel be vel bekomen heeft deswege met de Ottómannische regering in on derhandeling te treden dat dé Keizer van zijne zijde al het mo gelijke gedaan heeftom de Porte daaromtrent te believenen dat, dien ten gevolgeop den 27 Maart, een verdaag gesloten js, waarbij de Porte zich verbindt om, binnen den tijd van vijf maanden, waarvan het uiteinde zal zijn den 27 Augustus van dit jaar, eene som van 80 millioen turksche piasters aan Rusland te betalen. Na degeheele voldoening van deze som aldus gaat het dagblad voort, „zal de vesting Silistria door de Keizerlijke troepen ontruimden aan de met de overneming belaste turksche commissarissen overgegeven wordenwaartoe bereids de noodige bevelen uitgevaardigd zijn. Daarentegen heeft het Keizerlijke ge zantschap reeds de eerste betalingenwaartoe de Porte zich ver pligt had, bekomen. De in. Konstantinopel geslotene overeen komst dient tot bevestiging van her stelsel van behouding en vrede hetwelk de Keizer als giondslag heeft aangenomen zijner staatkun de, in betrekking tot de aangelegenheden van het Oosten. Van de eene zijde zal zy medewerkenom de banden van vriendschap en alliantiewelke de beide rijken vereenigennog naauwer toe te halen, terwijl zij het onbegrensde vertrouwen, hetwelk de Sul tan in de gezindheden des Keizers gesteld hadop de beslissend- ste wijs regtvaardigr. Van den anderen kant zal zij voor Europa een onwedersprekelyk bewijs opleveren der belangeloosheid en ge matigdheid van de russische staatkunde. Deze dubbele uitkomst zal door alle verstandige lieden op regten prijs geschat worden zij zullen daarin een nieuw onderpand vinden voorde bevestiging van den algemeenen vrede, dat bestendig doel der Wenschenen der pogingen van alle regeringen. Uit Konstantinopel loopen de tijdingen tot den ,30 der vo rige maand. De Turksche vloot was gereed, om onder zeil te gaan. Een gedeelte derzelve had reeds het arsenaal veriatenen was naar de Dardanellen gezeild. In den loop der vorige week was uit Alexandrie eene som van zes millioen turksche piasters ontvangenuitmakende de schattingen van den Egyptischen On derkoning. Sedert eenige weken sprak men er van, om, even als in andere hoofdsteden van Europa, te Konstantinopel eene beurs opterigten. De pest verwekte wederom eenige ongerustheid in die stad. De Pruissische kolonel der genie, baron Molke> was naar de Dardanellen vertrokkenom aldaar de vestingwerken op te nemenen voor derzelver versterking zorg te dragen. In den loop van het vorige jaar zijn te Konstantinopel 434 russische koop vaardijschepen aangekomen. Van den Rijn den 25 April. Bijzóndere brieven uit Berlijn 19 April behelzen het volgende: Ofschoon de aanstaande voorjaars-manoeuvres van het pruts» sische leger, ter besparing van onkosten, ([die verleden jaar, bij (je manoeuvres :e Kalischzeer hoog zijn geloopen) over hec algemeen op een minder grooten voet dan gewoonlijk zullen in* gerigt worden, zullen echter de oefeningen der artillerie van uit gebreider aard wezen. Er moeten namelijk in het groot proe ven genomen worden met zekere uitvindingen en verbeteringen by dat wapen, welke, indien zij werkelijk aan de verwachting beantwoorden, al3 van veel belang woeden voorgedragen. Waar in-die uitvindingen eigenlijk bestaan s is in het publiek, niet be kend, gelyk dan ook in het algemeen $e, officieren der artille rie sedert eenige jaren, waarin vele verbeteringen bij hun wapen moeten zijn ingevoerdgelast zijnom een diep stilzwijgen omtrenc alle dienst zaken in acht te nemen. Bovendien is ook de militaire censuur thans zeer streng. Omtrent de reisplannen der leden van het koninklijke gezin zijn vele geruchten in omloop, maar is nog niets met renoég- zame zekerheid bekend. Het schijnt dat Z M. ook ditmaal wé der de baden van Toplirz zal gaan gebruiken, sommigen -willen wetendat Z M. de provincie Pruissen zal bezoeken waar men sedert iang naar 's Kon.ings tegenwoordigheid verlangt, in de hoop dat alsdan gereeder voorzien zal worden in den hoogst treurigen toestand van dat gewest. Het zeggen is, dat de Kroonprins Mun- chenTyrol en Opper Italië zal gaan bezoeken, en zijne terug reis over Wept!en zal nemen. Het zeggen is, dat de regering thans niet vreemd is van hec denkbeeld, om den aanleg van ijzeren spoorwegen in dit Rijk niet aan bijzondere personen of maatschappijen overtelaten, maar om zich zelve geheel en a! daarvan meesrer te makenen omter verkrijging van de benoodigde penningenweder eene geldleening te doendoor middel der Seehandlung.,> -■<* In het Zwitsersch krinton Uri is onlangs een vrouwsper soon, dat drie onechte kinderen had, door den landraad veroor deeld om het hoofdhaar te laten afsnijden en levenslang eene roode muts te dragen. In den namiddag van den 16 dezer, kwam de huisvrouw van Johannes Beijervan Hellstein, bij het keur vorstelijk gerigt te Birstein aangeven, dat haar- man sedert den vorigen dag, waarop hij met zijn paardzand naar Birstein bragrvermist werd. Dadelyk werd er last tot de noodige nasporingen gegeven, en nog denzelfden dag werd Beijer verdronken doch zonder blij ken van gepleegde geweldoefcning opgehaald uit een watereen kwartier uurs van Hellstein gelegen. Spoedig verspreidden zich kwade geruchten tegen het Beijersche gezin zelf. ten gevolge waarvan de minnaar der oudste dochter van Beijerzekere Schau- berger van Hirskirchemin het groothertogdom Hessen werd in hechtenis genomen. By het eerste verhoor werd dezelve reeds i tot de bekentenis gebrag:dat hij den dood van Beijer daardoor had veroorzaakt, dat hij denzelven opzettelijk van eenen dam in hec watef had gestort, en dat de eigene dochter van Beijer getuige van deze afschuwelijke daad was geweestdoch dat diens huis- vrouw de aanleiding tot deze misdaad gegeven had. De deswege beschuldigden bevinden zich reeds allen in de gevangenis, Londen, den 26 April Het ministeriele Avondblad het he rige der reis van defransche Prinsen naar Berlijn mededeelende doet hetzelve van eenige aanmerkingen vergezeld gaan, en wil daarin eene toenadering zien van de noordsche Mogendheden tot Frankrijk, ja voorspelt daarvan de meerdere bechcheid des troons van Lodewijk Philips. Het blad schrijft zulks toe aan het be leid de gematigdheiddoch tevens de standvastigheid van dien Vorst en van zijne raadslieden. Regtstreeksche tijdingen uit Lissabon, tot den T£, beves tigen thans de aankomst van Prins Ferdinand op den 8. Hij is met algemeen genoegen ontvangen; 's avonds was de stad verlicht. Den 9 is het huwelijk met D Maria voltrokken. Toen hec berigt der aankomst van het schip ontvangen was-, werd aan de kamer herontwerp aangeboden, om den vorst rot opperbevelheb ber van het leger te benoemen. Toen hij aankwam was dit ont werp reeds goedgekeurd. Den 10 heeft de Koningin in persoon dé'Cortes gesloten. In het begin waren hieromtrent verontrus tende geruchten in omloop, en zeidemen, dat dit geheel onver wachts geschied is. Hec blijkt echterdat, volgens het Portu- gesche charter, de zitting op dien dag moest eindigen. Bij de sluitingsrede gaf de Koninginonder anderente kennen datof schoon er vele gewigtige zaken door de kamers behandeld waren, de zitting niet lang genoeg geduurd had^ om alle belangrijke werkzaamheden ten einde te brengenen dat dus ook niet aan de finantiele aangelegenheden die gehechtheid was gegeven, welke voor den geregelden loop 'der zaken noodwendig is. Werkelijk X-'

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1