N°. 35. GOESSCHE 1831 COURANT. t *y/ ii- - Vrijdag 29 April NIEUWSTIJDINGEN, Sttiischl.nnb. Berlijn, den April, Het dagblad vap Krakau bevat eens bekendmaking van denin naam der drie beschermende Mogend hedenpver die stad bevelvoerenden generaal von Traunstcinburg, waarbij aangekondigd worde, dat, aangezien het doel der bescher mende Mogendheden, de verwijdering, namelijk, van het groot aantal zich aldaar bevindende gevaarlijke vlugtelingen bereikt is aan den commandant der troepen bevel gezonden is, dezelve het grondgebied der vrijstad te doen ontruimenvoor zoo verre die niet voor den openlijken dienst en her behoud der rust en goede órde volstrekt noodzakelijk zijn. Bij deze publicatie wordt te vens nog een termyn van acht dagen vastgesteld voor die vlug telingen, welke zich nog binnen Krakau mogten verborgen heb benna welken tijd het hun niet meer geoorloofd zal zijn', zich naar Podgorze tp begevenmaar de. zoodanigen zullenindien zij naden verstreken tijd, mogten ontdekt worden, dadelijk aan de natie waartoe zij behoorenuitgeleverd worden. - In byzondere brieven uit Petersburg beklaagt men zich over pogingendie door de Porte zouden zijn aangewendom zekere bepalingen van het traktaat van Adrianopel te ontduikenen van ernstige vertoogenwelke deswegens door den russischen gezant te Konstantinopel zouden gedaan zijn. Men hoopte te Peters burgdat deze vertoogen ingang zouden vindenmaar intusschcn waren de npodige maatregelen genomen om iri het tegenover gestelde geval, zich naar behooren te doen gelden, (Het is be kend. dat onlangs ook in engelsche berigten uit Konstantinopel van ernstige vertoogen van den russischen gezant gesproken is, die voornamelijk betrekking schenen te hebben op de geheime toenadering der Porte tot de Engeischen en Franschen'alsmede op een plan van afbetaling der aan Rusland verschuldigde oorlogs contributie, waarin de tegenstanders van Rusland de hand zou den hebbenmet het doel om alzoo de ontruiming van Silistria te bespoedigen, De berigten omtrent eene vti]willige kwijt* scheiding van een deel dier oorlogs contributie door Ruslandzijn van latere dagtekening. Te Asciaaffenburg worden reeds toebereidselen gemaakt voor de komst van het koninklijke gezin van Beijeren, hetwelk een deel van d_en zomer daar zou doorbrengen. Ook Konjng Qitb van Griekenland wordt aldaar gewacht. jTvanlfrijfc,. Parijs, den 2a April. De dertig Polen, die hevel hebben bekomen de hoofdstad te verlaten hebben een' brief aan den mi nister van binnenlandsche zaken geschreven, waarin zij verkla rendat zij door de akte van confederatie alleen het welzijri van Polen op het oogen geenszins de bedoelingen hebben gehad Frankrijk te beleedigen, en dar zij dus verzochten, dat het ge geven bevel zou ingetrokken worden. Aan dit verlangen is ech tci niet voldaan, en het bevel is herhaald geworden. Men ver zekert, dat bovengemelde Polen besloten hebben, niet dan met geweld Parijs te verlaten. Een Avondblad deelt het volgende berigt mededat nade re bevestiging schijnt te verdienen: Gisteren is aan het kabinet der Tuillerien mededeeling ge daan dat de Engelsche regering stellig besloten heeftin Spanje tusschen beide te komenniet enkel door middel vair eenige door de Koningin betaalde hulptroepen, maar met eene sterke magt, in andere woordendat eene sterke Engelsche leger afdeeling naar de Baskische provinciën zal gezonden worden# Onmiddelijk na deze mededeeling, is de raad van ministers vergaderd. Gisteren avond laat was de uitslag dier vereeniging nog niet bekend. Het schijntdat het belangrijke der te nemen besluiten de discussie tot eene volgende raadsvergadering heeft doen uitstellen, welke zonder twijfel heden avond zou plaats hebben, —- He: ministerieele Avondblad maakt bet volgende omtrent Spanje bekend: Men schrijft uit Virtoriavan den 11dat er tot dien dag rog geen gevecht had plaats gehad. Het Engelsche. legioen is den 18 te Bilbao moeten aankomen. Een gedeelte daarvan wordt te Sc-Sebastiaan verwacht fevenzeer als een bataillon chapeigorris, Cordova wordt te Pampelune te gemoer gezien Leon ïriarte heeft zich den 18 met zijne troepen op die stad gerigt." - De bijzondere berigten dtelen mede, dat D. Carlos steeds te Ellorio is. Brieven uit St.7"Sebastiaan houden indat engel sche schepen met landingstroepen in hef gezigt dier stad waren. De dagbladen uit Barcelona loopem tot den ia. De legerberigten daarin vervat gaan tot den 8. Wilna was te Cervera, Blanco was den 7 door de chefs Zorilla en Mallorcadie aan het hoofd van omstreeks 15000530 stonden, aangevallen; zy waren terug gedreven. Üit Marseille meldt mendat de uit Krakau vervoerde en :e Triest vereenigde Poolscbe uitgewekenen in het begin van Mei in eerstgenoemde stad verwacht worden. Men dacht, dat de meesten dier uicgewekenen ingèlyfd zouden worden in een nieuw te vormen vreemden legioen, hetwelk onder bevel van den ge neraal Bernellenaar Afrika bestemd is. Van de zijde onzer regering word: uit Spanje het volgende gemeld: „Men schrijft uit Victoria, van den 17, dat den vo- rigen dag de voorhoede van Cordova te Minano is aangevallen door 4 battaillons en 3 eskadrons der Carlisten. Dezelve heeft deze troepen op de vlugt geslagen en vervolgd tot Lucona een hónderdtal manschappen gedood te hebben. Den 17 hebben de Carlisten geweigerd slag re leverenen zich in hunne verschansin gen teruggetrokken. De divisie van den generaal Evans is den 17 te Santander aangekomen; den 20 werd zij te San -Sebastian gewacht." Te Santander zijn in de laatste dagen verscheidene vaartuigen mee krijgsbehoeften en met Engelsche artilleristen der marine uit Enge land aangekomenmen wachtte er nog meerdere troepen. De monarchalen verkondigendat cr geen twijfel meer kan bestaan aan de tijding van bet vermeesteren van Lequeito door de Carlisten* en vermelden éene officiële depeche van den gene raal Egu'ta van den 13 uit genoemde plaatswaardoor de bewustó tijding wordt bevestigd. Dezelve houdt in, dat van de bezet ting, Sterk 800 man, een honderdtal zich met de vlugt heeft gered dat 6co hebben verlangdonder de troepen van D Carlos te worden Opgenomen en dat de overige zijn gesneuveld of gekwetstdat de waarde der in de sterkte gevondene krijgsbe hoeften op 500,000 realen kan worden begroot. Het fransche regeringsblad deelt thans de volgende berig ten uit Algiers en omtrent de reis van deti maarschalk Clauzel naar Frankrijk mede. Men weet, dat deze opperbevelhebber der fransche bezicringen op de Noordkust van Afrika naar Parijs komt, onder anderen ook met het doel om de wetgevende kamerszoo mogelijk, van de hooge belangrijkheid dier bezittingen en van de noodzakelijkheidtot het aldaar onderhouden eener geduchte krijgs- magt te overtuigen. De maarschalk Clauzel heeft zichalvorens Afrika verla ten, willen verzekeren, dat de rust, die door den val van Ab- del kader was hersteld, gedurende zijne afwezigheid niet zoude worden verstoord. Met dat doei heeft hij eenen togt vaneenen geheel vredelievender! aard gedaan. Alleen de stam der Mouzaia liet nog vijandelijke gezindheden blijken. Den 30 Maarf hebben de daartoe beboorende Arabie ren ons leger aan den voet hunner gebergten aangetast- Den 1 April hebben zij den bergpas van Tenia verloren. Den a en 3 heef: men hun stellingen ontnomendie de vlakre van Medeah bestrijken. Bij die verschillende gevechten heeft men 700 man van dezen volkstam gedood of gevangen genomen, Ons verlies beeft, slechts een vijftigtal dooden en 140 gekwetsten, meeren- deels inboorlingen bedragen Den 4 is de generaal Desmichels naar Medeah vertrokken, en heeft panden Beij aldaar (welke door den franschen bevelhebber is benoemd) 500 geweren ter hand gesteld. De generaal is den 5 en <5 bij de Beni Ourzaeen der stammen, die het gewest van Titterie bewonengebleven Gedurende dien tijd heeft de genie, midden door den Atlas heen, van de vlakte van Metyiafi af tot aan den ingang van het vlek Medeah, eene fraaije weg ge opend. Het is een roemrijk gedenkteeken, op eene grooce schaal ontworpen. Het heeft de bewondering der Arabieren in hooge mate opgewekten hen doen zeggen dat voor de franschen gee- ne bergen bestaan. Verscheidene stammen hebben aan den maarschalk Clauzel ge vraagd van hem te mogen volgen t als men de Hadjoutes zou gaan aantasten. Deze hebben zich echter, gedurende de jongste krijgsverrigtingen niet vertoond Den 13 hebhen de stammen van Mouzaia, wier moed, door de verliezenin vier verschillende ontmoetingen geledenaanmer kelijk was gedaald, vredelievende aanbiedingen gedaan. De maar schalk heeft daaraan gehoor gegeven, doch gijzelaars van hen ge vorderd, die bij de Zouaves en Spahis (inlandsche hulpbenden van het fransche leger) zullen dienen. Na den afloop van dezen togt heeft de maarschalk zich den 13 ingescheept, om naar Toulon over te steken. Den 16 was hij te Mahon,, alwaar het schip, waarop hij zich bevond, ten gevolge van het ontstuimige weder, had moeten binnenloopen. Parijs, den ai AprilEen der bladen heefc het volgend

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1