IV0. 34. 60ESSCHE O U R A N 25 April,1 ^estnvcn ctt Clbttuttteitten PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes zullen op Maandag.dèn 2 Mei 1836, des middags te 12 uren, ten Stadhuize aldaar; publiek en aan de minstaannemenden trach ten aan re besteden i.Q Het Bouwen van eene nieuwe{Pómp op de Beestenmark 1 dezer Stad» 2.0 Het vernieuwen van 1000 vierkante, ellen Straatwerk 3.0 Eenige Reparatien aan de gemetselde BruggenHeulen en Riolen dezer Stad, 4.0 Dito aan de Fransche School en de Stads Poorten. 5.0 Dito aan het Dak en de Torens op het Stadhuis, Van alle deze werken zal door den Stads Architect lokale aan wijzing geschieden Vrijdag te vorenden 29 dezer maanddes voormiddags te tien urenbeginnende aan de Fransche School terwijl de Bestekken en Conditiën van dien dag, af aan ter Stads Griffie ter lezing zullen liggentot den dag der bestedingda gelijks des voormiddags van 10 tot 12 uren» Gedaan te Goes den 23 April 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie \m dezelven, De Stads - Secretaris L, de FOUW, jz. NIEUWSTIJDINGEN. ZfrmtecMmib. Frankfort, den-18 April, Bij het Journal de Su Peters- bourg van 5 Aprilis als hijiagë openbaar gemaakt een in de Fransche taal gestelde brief aan den redacteur van het Journal des DebatSi in antwoord op de bekende artikelen van dat blad over de aanspraak welke Keizer Nicolaas in der tijd aan het ste delijk bestuur van Warschau gerigt heeft. Blijkens de inleiding is die briefwelke1 de dagteekening van 28 December 11. voert t-r stond na de plaatsing der boven jbedoelde artikelen aan den genoemden redacteur toegezonden, met verzoek, om denzei ven in zijn dagblad" re plaatsenmaar heeft die redacteur zulks ge weigerd. Dit kan tot bewijs strekken merkt de schrijver van dien brief aan) hoe zekere liedendie zoo liberaal zijnwan neer het er op aan komt om aan te vallen en te belasteren, de vrijheid van verdediging begrijpen en eerbiedigen," Wat nu den bedoelden brief aangaatdezelve is in een zeer gematigden en beschaafden toon opgesteld, en steekt alzoo zeer gunstig af bij de artikelen van het Fransche dagblad, tot welker beantwoor ding dezelve dientintusscben draagt dezelve niette minde ken merken van het levendige gevoel, waarmede de schrijver de aan tijgingen tegen den Russischen Keizer beantwoordten spreekt de zelve op sommige punten zeer ernstig en verstaanbaar. Na in het algemeen zich beklaagd te hebben over de onbeschaamdheid, waarmede Keizer Nicolaas door sommige vreemde dagbladen be lasterd wordt, bepaalt de schrijver zich in het bijzonder tot de aanspraak aan do Warschausche deputatieen verklaart hij hoofd zakelijk dat de gestrengheid dier aanspraak allezins natuurlijk is wanneer men bedenkt de ondankbaarheiden den euvelmoed, waar mede de Poolsche opstandelingen al hergeen met zoo veel zorg, moeite en opofferingen van de russische zijde, gedurende een tijd vak van 15 jaren, ten beste van Polen was tor stand gebragr, hebben omver geworpen; dat de afkeer des Keizers van den Poolscben opstand bovendien ook daarom groot wasomdat de dagbladen gewoon waren de rampen van Polen In het breede uit te meten, maar over het hoofd hebben gezien al de onheilen en verliezen, welke de opstand voor Rusland heeft opgeleverd, dat echter de Keizer in zijne meergenoemde aanspraak uitdruk kelijk en opregt verklaartdat bij reeds sedert lang de hem door de Polen aangedane beleedigingén heeft vergeven; dat het aan houdend en geheel ter kwader trouw belasteren van den Vorst}, die om zijne deugden door meer dan 50 mfllioenen menschen geliefd wordt, blijkbaar het werk is van eene partij, die alles aanwendt, om de bestaande orde van zaken, en de door den tijd bevestigde instellingen omver te werpendatwat aangaat het beweren van den Franschen schrijver, dat Rusland het traktaat van Wetnen geschonden heeft, dit ren eenemijle ongegrond is, omdat het genoemde traktaat Rusland de handen niet heeft gebon d<n, noch uit den aard der zaak heeft kunnetj binden, 071 den vr.rn» van bet bewind over Puien raar goedvinden in te rigtcn. Ten slotte verklaart de schrijver, dat al de vertellingen der vreem" de dagbladen nopens de folterende straffenen onmenschelijke maatregelen aan welke de Polen zouden onderworpen wezensnoo- :e verzinselen zijn. Bij Senaats Ukase van 14 (26) Maart, is een bevel des Keizers bekend gemaakt, waarbij her vervoeren van vreemde gra nen uit de havens van Etsland en die van Narwa naar andere (Russische havens verboden wordt. Uit Italië meldt men, dat onlangs verscheidene spaansche vlugtelingen in den Kerkelyke-Staat zijn aangekomen. Onder de zelve bevonden zich vele geestelijkendie de eer hadden gehad van aan den Paus voorgesteld te worden. - Voorts meldt men dat de regering van Sardinië bepaaldelijk eenen consul-generaal voor Lissabon benoemd had. De vlugc van den Prins van Capua (die zich met eene Engelsche vrouw heimelijk van daar verwijderd en over Madrid en Parijs naar Engeland begeven heeft) maakte te Napels nog altijd het onderwerp der openbare gesprek ken uit. Het zeggen was, dat de Napelsche regering voornemens was, dien prins den rang van prins van het Koninklijke bloed onwaardig te verklaren vooreerst was de apanagedie hij als lid van het Koninklijke gezin genoot, ingetrokken. Dezer dagen is te Londen, onder den naam van Portfolio eene reeks van sraats-stukkenmeestal bestaande uit brieven van de russische gezanten tc Parijs aan hunne hovenin het Engelsch n het licht gegeven. De Bekendmaking dezer stukken, welke meest alle gedagteekend zijn voor het jaar 1830, heeft veel op zien gebaarden is dadelijk beschouwd als eene poging, om tus- schen de zoogenaamde noordsche mogendheden wantrouwen en tweespalt te verwekken. De echtheid der bedoelde stukken is door velen betwijfeld, en wordt nog door sommigen ten stellig- sten ontkend, anderen beweren echter, dat, zoo de stukken al niei eene getrouwe vertaling zijn van de oorspronkelijke mede- deelingen der staatsliedenop wier naam zij gesteld zijn, dezel ve zijn opgesteld en bewerkt volgens die oorspronkelijke rae- dedeelingen. Als de persoon, welke de stukken geleverd heeft aan de tegenwoordige uitgevers, worde nu in de dagbladen ge noemd zekereHübkrin der tijd geheimschrijver van den groor- vorst Komtantijn te Warschau, welke persoon zich bij den Pool- schen opstand van eene menigte staats papieren meester gemaakr, en dezelve aan Ruslands vijanden verkocht zou hebben. Londen, den 30 AprilHet beiigt, doop de Hollandsche dagbladen medegedeelddat Z. K. H, de Prins van Oranje zich binnenkort naar Engeland zal begeven bevestigt zich. Reeds worden er toebereidselen gemaakt, om Z. K, H. overeenkomstig deszelfs rang te ontvangen. .Een onzer dagbladenthe Standard meent te weten, dat de reis van Z. K. IL niet in verband staat 1 met eenige staatkóndlge aangelegenheden Z, K. H. zou reeds voornemens zijn geweest, deze reis in het voorgaande jaar te doen doch omstandigheden zouden Hoogstdenzelven bejet hebben Hol land toen te verlaten. i Bij het Huis der Gemeenten heeft de heer Ste-wat t den wensch té kennen gegeven, dat de secretaris van,Staat voor de binnenlandsche zaken hem in de gelegenheid zou stellen zijn voor stel betrekkelijk de zaak van Krakau te doen. Na eenige discus sie, is er besloten geworden, dat Woensdag aan die zaak gevolg zou worden gegeven, Dit voorstel zal van den navolgenden'in houd zijn Dat een adres zal -aangeboden worden aan Z. M. waarbij verzocht Wordtdat het hem moge behagen eenen di- plomatieken agent te benoementen einde gezonden te worden naar den vrijen en onafhankelïjken Staac van Krakauen dat het ook z. M. behage, zoodanige maatregelen te nemen, als door Hoogstdenzelven geschikt znllen geoordeeld worden, tot bescher ming en uitbreiding der commerciële belangen vin Groot- Bric- tanje in Turkye en in de landen, aan de Zwarte zee gelegen.-' De jongste tijdingen uit Lissabon bevestigen hec voeger gegeven berigt van eerie op handen zijnde verandering in het mi nisterie. Thans geeft men zelfs reeds op, wie de nieuwe mi nisters zullen zijn. De graaf Lavradiodie Z. K. H. Prins Fer dinand naar Portugal vergezelt, zou, bij zijne aankomst, door de Koningin met de zamenstellïng van een nieuw kabinet belast worden, aan welks hoofd hij zelfs zou staan, met de portefeuille tevens van buitenlandsche zaken. Als minister van financiën noemde men den heer Mousinho de Albequerquedie algemeen voor een goed financier gehouden werd, en onder wiens bestuur men den staat der finantienwelke onder den minister Carvalho zoo zeer ten achteren zijn gegaan, en onder het kortstondig toezigc van den heer Camposnier zijn kurnen hersteld worden, wederom hoopte op te bcuférv Bij het ifgaan dezer berigten, op den 5 was Prins Ferdinand nog niet aangekomen. 1

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1