N°. 33. GOESSCHE GEWOirs Vrijdag [c\Z¥£ELES;&.: C O U R A N T. 22 April. NIEUWSTIJDINGEN. (Enige Londen den 17 April. In de Zoological Gardens worde thans een gebouw opgerigt, tot ontvangst van twee schoone G' raffes, welke met het fraaije we^er hier verwacht worden De temperatuur van het gebouw, door eene kunstmatige warmte daargesteld, zal juist zoodanig zijn als geschikt is voor het ge stel dier teedere en bevallige dierep in de landen waar zij geven den worden. x/, Volgens betigten uit New-York van den 24 der vorige maand, was die stad wederom door een zwaren brand geteis terd gewordenwaarbij drie personen het leven verloren hebben .en vier en dertig huizen vernield zijn. De prijzen van meel en 'katoen waren aldaar aanmerkelijk in prijs gescegen. De jongste brand heeft een zoo groot gebrek aan handen te weeg gebragt dat de werklieden gemakkelijk twee dollars per dag konden be dingen, en veeral zelfs nog meer verlangden. De Morning Herald maakt de volgende aanmerkingen nopens het doen springen van het standbeeld van Willem III Als kunststuk is dit verlies genoegzaam onherstelbaar. Wat vooral te betreuren valt, is, in het hart van Ierland eene woeü ge en hevige factie te zien, die door niets te verzoenen is, D.* pogingen welke de regering heeft aangewend om de factie te bezadigen, hebben integendeel gestrekt om hare vermetelheid, trotschheid en brutaliteit te verdubbelendeze factie zal niet rus ten voor zij het bewind van Ierland zal in handen hebben. Zijn onze Whig ministers gezind de opoffering te doen? De Standard schrijft uit Dublin: Tot dusverre is de regteriijke magt nog niet op het spoor der' zamenzwering, die tot doel had het riddcrbeeld van Willem lil te doen springen. Blikbaar heeft eene zeër bekwame hand de daad bestuurdeen ingenieur die de scherven van dit reusachtig groote beeld alsook bet paardhetwelk op hét voetstuk is ge bleven oplettend onderzocht heeft, Oordeelt dar hec ontwerp niet is kunnen volvoerd worden, anders dan door iemand, die eene doorwrochte kennis der militaire genie bezirde uitbars ting is op de kundigsre wijze te weeg gebragt. Gisteren is een houtskolenkoopman, Redmond genaamdvoor het politie-bu- rtau van Collegestreed gevoerd, omdat hij daags te voren ge- zegd-had, dat het beeld vap Willem UI eene afzigtelijke ver- tconing maakte, en dat binnen eene maand tijds er geen steen van het monument meer op den anderen zoude blijven. Redmond is verpligt geweest cautie voor zijnen persoon te stellen De stedelijke regering van Dublin heeft haar voornemen aangekondigdom het standbeeld van Koning Willem III te her stellenen wel om deze plegtigheid te bepalen op den r July aanstaande, dat is weder op den verjaardag van den slag bij de Boyne. In het huis der lords is het afwerpen van dat beeld ter spraak gebragt door den markies van Londonderrydie zich beklaagde, dat het bewind niet werkzaam, genoeg was, om de daders te ontdekken. Gisteren liep ter beurze het gerucht, dat 8000 man van het fransche leger in Afrika zouden ontbonden worden, onder voorwaarde van dienst te nemen bij het zoogenaamde vreemden legioendat zich thans in Spanje bevindtde bedoelde manschap pen zouden in Africa vervangen worden door nieuwe troepen ui- Frankrijk. Ofschoon her niet blijkt, in hoeverre dit gerucht gegrond is, beweert de Timesdat hetzelve de oorzaak is van de daling der britsche, en daarentegen van de rijzing der spaan, sche fondsen, die gisteren alhier ter beurze heef: plaats gehad. .JfVAttfcxrijfc. Parijs den 18 AprilHet Madridsche regeringsblad van den 9 April kondigt aandat de Koningin-Regentes he: verzoek van Minaom ontslag als kapitein generaal van Karalonie heeft af geslagen. De toestand van dat gewest moet allertreurigst zijn. De vreedzame ingezetenen lijden nog meer door de knevelarijen van de soldaten en officieren der Christino's, dan door de yerwoes tïngen der Carlisten. Er is te Madrid een afgevaardigde van den Gewestelijken Raad van Katalonie aangekomen, óm zich over de zen staat van zaken en de daardoor onder de bevolking opgewekte verbittering te beklagen. Ook uit Galicje zijn klagten over de slechte stemming der in woners, te Madrid aangekomen. Men schat de sterkte der Car- listieche bendendie onder het bevel van den priester Freyovan Lopez en andere aanvoerders aldaar rondzwervenop 1200 man - Een brief uit Saragosse van den den 7 April vermeldt het vul,'prnde: De scrijdmagt, die dé regering hier bijeen beeftis niet ge noegzaam om ons tegen de aanvallen des vijands te vrijwaren die in onzen omtrek meer dan 6000 man voetvolk en 400 rui ters sterk isterwijl de afdeeling der Christino's slechts 1400 man voetvolk en 140 ruiters. Te Murcia hebben zeer ernstige 'onlusten plaats gehad. De voorstanders der regeringloosheid ?ijn ip de gevangenissen door gedrongen en hebben aldaar verscheidene gevangenen medoogen- loos vermoord Te Burgos heerscht gropce gisting in de gemoe deren'; vijftig bewoners dier stad hebb,e,a dezelve verlaten orn zich bij de Carlisten te voegen.'* $ycbcrl.tuben. 's Gravenhage den 19 April. HH. MM. de Koning en Koningin zijn gisteren namiddag, uit deze residentie naar Amster dam vertrokken en aldaar ten half zes ure aangekomen. HH Ma-, Jestcféen zijn bij hunne komst door de toegevloeide menigte mét luide toejuichingen ontvangenwelke nog verdubbelden toen de Koning en Koningin zich kort na hunne komst, op het balkon van het paleis vertoonden. Op den weg van 's Gravenhage naar [Amsterdam was óveralzelfs in de kleinste gehuchten de natio nale vlag uitgestoken en was er veel volks op de beenom hec 'genoegen te mogeti hebben, HH. MM. te zien doortrekken. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranjebenevens Hoogst- derzelver twee oudste Zonen, gelijk mede Z. K. H. Prins Fre> derik der Nederlandenzijn dezen morgen insgelijks naar Am sterdam vertrokken. Dezen morgen ten e'lf ure heeft Z. M au diëntie in het paleis verleend. Heden avond zal het Koninklijk gezin eene voorstelling in den Amsterdamschen stads schouwburg bijwonen. Morgen avond zal hetzelve den Franschen schouwburg bezoeken. Ten gevolge van het op Donderdag en Vrijdag aanstaande re Amsterdam te houden muzijkfeestwordt het getal vreemdelin gen, Hetwelk aldaar aankomt, dagelijks grooter. Zoowel daar door, als opk door de'komst van hec Koninklijk gezin is schier geene plaats in de voornaamste logementen meer te vinden. De eer ste algemeene repetitie heeft heden plaats géhad. Het exercitie-smaldeelhetwelk van het laatst van Mei tot Augustus in de Noord zee, onder het commandement van den schout-bij-nacht P. Ziervogelzal kruissen, zal bestaan uit de fregatten de Maas en Bellonade corvetten Castor en ITippo menesde brikken de Valk, de Snelheidde Windhond en de Pellikaanhet transportschip Prins Willem Frederik Hendrik benevens het stoomschip Curapaotot het onderhouden der cor respondentie. Men schrijft uit 'sGravenhagedd. 18 April: H. K. H. Princes Frederik der Nederlandenzal in deze resi dentie verblijven. Naar men verzekert zou Hoogstdezelve zich in omstandigheden bevinden, die het blijde vooruiczigt opleveren tot vermeerdering van het Vorstelijk gezin. Goes, den 20 April. Volgens de lijst gevoegd bij het Be sluit van Zijne .Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Pro- vjncje, van den 9 April 1836, A N,Q 4105, ie, Afdeeling, CProvinciaal Blad N.° 40,^ zijn de navolgende personen be voegd erkende Ilengsthouders in het ie. District der Provincie Zeelandover den jare 1836. Marinus Braamte 's Heer Arendskerke Stoffel Sijnkete KloetingeJacob us Zwartepoortere KloetingeP. Korst an je, te Kappelle; Anthonij Glerum, te Kappelle; Anthonij Steen aart, te EllewoutsdijkPieter Verburgte CoiijnsplaacFlip Flipsete Wissenkerke in N. B.en Adriaan de Moorte Wissenkerke in N. B. Goes, den ai April. Het dagblad van Soleure verhaalt het volgende: In een Zwitsersch Dorp, waar men een vrijheidsboom plant te wilde een vader zijnen eenigen zoon noodzakenaan deze buitensporigheid deel te nemen. De jongeling, anders gewoon zijnen vader te gehoorzamenweigert vol verontwaardiging deel té nemen aan eene handeling, welke door .dronkene vrouwen be stuurd werd. Gij weet mijn vaderzeidp hijdat ik sedert 5 jaren geen vrijheidsboom wilde plantenIk draag de Gods dienst in mijn hartwaar hare vruchten beter zullen rijpen dan aan eenen boomdoor eene opgewondene menigte geplant. De oud.e vader hierop in woede ontstoken, zeide," alzoo heb ik dan eenen ketter opgevoeden te gelijk viel hij op zijnen zoon aanom hem zijne woede te doen gevoelen. De jonge ling zich niet willende verweren ontvlugc door een venster en breekt in zijnen val de beide beenen. Het volk, de oorzaak hier van vernemende, roept in zijne razernij en verblinding uit, God heeft hem gestraft. Maar de stem der natuur sprak weldra andere taal dan dekreten van het fanatismusen het berouw, in het ge- M t

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1