(luizende ligchamen hare kracht verloren had,) haar crediet be gon te verliezen, nieuw leven geven en dezen zegen des mensch doms bewaren. Men verneemt uit Toulon, dat de maarschalk Clauzel in Algiers eene nationale garde heeft ingengt, van 800 man, zoo infanterieals kavallerie en artillerie. Genoemde maarschalk had een corps troepen van 4000 man afgezondenom zyn gezag in het district van Ticcerie re herstellen. Na den afloop dezer expe ditie dacht hij in persoon naar Frankrijk terug te keeren ten einde de belangen der kolonie krachtdadig te verdedigen en der zei ver uitbreiding te bevorderen De drie transportschepen, welke bestemd waren geworden, om troepen naar Ancona te voeren ten einde de Fransche be- zptting dier pausselijke vesting aftelossenlagen ter reede van Toulon, steeds wachtende op nadere bevelen. Men meende, dat deze aflossing, ter zake van staatkundige redenen, vooreerst nog vyas uitgesteld. ^Xcbcdintbai. Volgens een berigt uit Valparaisozou aldaar de tijding ont- Vangen zijn van het vergaan van Peking, de hoofdstad van Qhina, en zouden daarbij niet minder dan 1 co,000 huizen door de aarde verzwolgen en een zwartkleurig meer daarvoor in de plaats gekomen zijn, Nadere berigcen zullen eerst de echtheid van dié schrikkelijke tijding kunnen doen beoordeelen. Wy meenen nogtans te moe ten doen opmerken, dat dit berigt niet regtstreëks uit China, maar nit Valparaiso, eene stad gelegen op de westkust van Zuid-Amerikakomt; dat er geen tijd wordt opgegeven, wan neer deze gebeurtenis zon plaats gevonden hebben; dat de jong- sre hier re iande ontvangen berigcen uit Canton van den 28 Novemberdaarvan geene melding makenen dat dus die ver woesting volstrekt tiiec in verband kan gebragc worden, gelijk "sommige vermoedenmee eene zware aardbevingwelke den 1 -November op de Moluksche eilanden groote verwoestingen heeft aangerigc. Den 30 December wist men er op Java insgelijks niets van. 'sGravhnhage den 12 Aprik Burgemeester en Wethou ders der stad Amsterdam hebben voorjoopig aangekondigddat 'er aldaar in de maand September aanstaande-, eene Tentoonstelling van kunstwerken door levende meesters zal plaats hebben, zul- flehde de verdere bepalingen nader worden bekend gemaakt. x Het volgende is eene opgaaf van de verngtingen der Poli- tie-Bureaux te Londen gedurende het jaar 1835. In, arrest zijn :genomén 63,474 personen daarvan werden ontslagen 32,544, gevangen gehouden of onder borgtogt vrijgelaten 27,8x7, naar de R'egcbank verwezen 3113, veroordeeld 2237vrijgesproken •j6q8dronkaarsdie gedurende dit jaar in hechtenis zyn geno men bedraagt 21,704 waaronder 75 23 of ruim een derde ge deelte vrouwen. Wij willen uit het alom bekende en in het gezegde blad her innerde slechts iets aanvoeren om onze Regering van allen blaam te zuiveren, en daardoor die Nationaliteit bevorderen, waarom wij bij velen een doom in de oogen zijn c en wij zullen alzoo eene slotsom kunnen makengeheel verschillend van het partijdig oordeel derzulken, die de Regering veroordeelenen niet'eens het standpunt der natienoch minder den staatkundigen toestand van Europa kennen. Bekend is het dan dat bij het hervatten der Conferentie de grond slagen van vroegere bepalingen geheel werden omvergeworpen, en men met het geschil uisschen Holland en Belgie dat van Luxemburg vereenigde, vroeger daarvan met wederzijdsch goed vinden gescheiden, en alleen ter vertraging en vermoeijelyking in 't midden gebragc. Men vorderde onderhandelingen mee de Agnaten van Nassau en toen deze waren geregeldweigerde men alle territoriale schadevergoeding voor dat gedeelte van het Groot- Hertogdom, hetwelk aan Belgie kwam, en hierdoor eischte men, hetwelk het doel van Engeland en Frankrijkschééneene on billijkheid, waarin men wel wistdat onze Koning noch kop noch mogt bewilligen. Vroeger had men door allerlei wederreg- telijke middelen, het Embargo, de belegering van het kasteel van Antwerpen, het gevangen houden onzer Krijgshelden, wil len dwingenen datzelfde beginsel heeft ook de réddraaijers der Conferentie bezieldwelke reeds spoedig vergat tot eene regtvaar- dige bemiddeling door onzen Koning te zijn zamengeroepenmaar bewees alleen voor Belgie partij te trekken. Bij den krachcigen steun, welke Belgie in twee zeer vermogende rijken vondc, welke zon derling genoeg zamenspannen om het als hun gemeenschappelijk wingewest te beschouwer?, is het dus niet te verwonderen, dat men eene eindschikking voordroeg, strijdig met onze belangen, is het wijsheid van onze Regering standvastig te zijnen niet alles toecegeven, ja is het zelfs een meesterstuk den statusquo zonder groote schade te hebben bewaard, en daarvan de meest mogelijke voordeelen re trekken. Men moet niet vragen, of er geen betere toestand kon bestaan, maar of het niet reeds veel is, dat dezelve niet erger is. Ons kon. zoodanige hulp, als Belgie, niet, te beurt vallen, omdat, wy alzoo piet geholpen willen wor den ten koste onzer zelfstandigheid. Het eigenbelang der heipers zou hierbij weinig voordeel hebben. Dit spoort Frapkryk enr Engeland aan om Belgie te helpen en het weerhoudt de Noord- sche Mogendheden om het ons te doen. Wij moeten echcer ook hierbij opmerken dat deze Mogendheden niet konden handelen zoo als zij wilden, en zij in den stpnd van zaken en bij de misleidde denkwijze hunner onderdanen huiverden om wegens het geschil van cwee landen hec lot van Europa's volken op de waagschaal ce stellen, en c-enén srryd van beginselen aantevangen. Daartoe is de tijd nog niet gekomen, en God verhoede dien bij het meerder naderen. 1ENGELINGE N. Daar onze Regering thans beschuldigd wordt bij den stand van zaken (statusquo) te willen blijvenen daardoor 8,400,000 guldens jaarlijks opteofferen en 400,000 zielen prijs te geven be- nvens de vrye gemeenschap met Maastricht zoo is het van be lang zich datgene te herinneren, waardoor onze Regering in hare ~pögïngen rot eene eindschikking, welke zij zoowel ais de natie, veriarigcis teleurgesteld en tegengewerkt. Het is onbegrijpe lijk dat de gebeurtenissen van onzen leeftijd zoo spoedig kunnen vefgëten wordenen mén alzoo het tegenwoordige zeer partijdig beoordeelt, In het Journal de la Haije worden daarom met juistheid de handelingen der Conferentie na deszeifs hervatting in 1832 medegedeeld, en bewezen, hétgêen onze Koning met leedwezen vroeger onze volks vertegenwoordigers berichtte, dat de eindschikking voor het tegenwoordige onmogelijk was gemaakt, W dat, zoo lang de Mogendheden geen ander beginsel aannemen, 'noch de eer, noch het belang van ons Vaderland toelieten eenig Verdrag aantegaan. Hieruit is die zonderlinge toestand en hou ding 'geborenwaarin wij zonder geslotene wapenstilstand tegen over Belgie staanniet ongelijk aan twee takken van eeneh stroom welke niet ver genoeg van elkander verwijderd'eenen eigenen loop 'willen banen en in hun kronkelen elkander zorgvuldig vermijden de, sommige plaatsen niet tot bedding maar alleen tot oever heb ben. Men moet hierbij echter aanmerken, dat bij den een de •stroom door vreemde kunst kanalen, en bij den ander door eigen kracht worde geleid, Erkennen wij dan dac tot heden eene eindschikking ons groo» ter nadeelen zou berokkend hebben, dan de statusquo, waarin wij betere tijden kunnen afwachten, en ons goed regc behouden. Wachten wij ons heil van geene menschenvan geen Torij Minis terie of Rusland maar wachten wij her van hem* die helpt, dia zich zeiven helpen. Zoeken wij ons steeds met vereende denkwijze aan onze regering aantesluiten, welks belang rock het onze is, en welke beginselen volgt een liberaal bestuur van een vrij volk waardig. Hoewel wij Ons vereehigen met den wcnsch der Staren- Generaal dat in plaats van den lijdervlijke toestand wederom eene werkdadige houding aangenomen worde, kunnen wij voor ais nog ons weinig goeds beloven van onderhandelingen en crac» tatente regelen door volkenmiet wie wij zelfs vroeger na scbic- terende overwinningen geenen voordeeligénvredé.konden sluiten ook moeten wij bedenken, dat vooral door den toestand van Spanje en de Oostersche aangelegenheden op een hervat congres de gróótste moeilijkheden zouden ontstaan,; en onze zaken, bij iedere conferentie meer verward dan ontwardweinig vorderen zouden. Laten wij het aan 's Lands belangen re schade aan de goede de wijze zorg onzer waken. Ongeduld en zaak.. Regering over voor onkunde doen afrijd 5. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ Aan het Kantoor van B- D COHEN zijn ce bekomen voor de iste Klasse der 168ste Loterij, HE ELK en GEDEELTE!^ van LOTEN, in Koop voor alle Klassen alsmede in Kooo pet- Klasse en Huur waarvan de trekking zal plaats hebben op Maan* dag, Dingsdag en Woensdag den 9, xö en x 1 Mei 1836, Koop alle Klassen k 69 het Lot. Heel Half Vijfde Tiende Koop per Klasse. i wint. Loc j 14,do. 7>oo. 2,80. 1,40. 0,70. Heel Half Vijfde Tiende T winr. In Huur, Loc f 4,óo.' - 2,00. - 0,8.0. - 0,40* TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUVVENS. Rotterdam, den 11 AprilBinnen kort zullen twee fre gatten en eenige kleinere oorlogs vaartuigenonder bevel van den schout bij nacht P. Ziervogeluitloopen, om gedurende de zo mermaanden een expeditie togt in de Noord zee te doen. Goes den 14 April Bij Vonnis der Regtbank vah Eersten Aanleg Zitting houdende ce Goesdd. 15 February jl. zyh on derscheidene AMBTENAREN van den Burgerlijken Staat, we gens het niet. opvolgen van'de voorschriften Op het houden der Registers, van den Burgerlijken Staat, tot geldboeten verwezen. J» 0,20.j

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2