imgeloges. vën van Duinkerken verloren geraakt, en waardoor dezelve may van bestaan beroofd geworden isuit Hoogsdeszeifs eigene mid delen eene gratificatie toe te leggen van acht honderd Guldens een einde daarvóór ë'en ander schip aan të koopen hetwelk ook werkelijk reeds gekocht is. Doof dit menschlievend gunstbe* wijs is de schipper, die reeds bevorens eene aanzienlijke gnti ficatie, om in zytin dadelijke behoefte te voorzien, heeft geno ten, ih staat gesteld om zijn bedrijf te hervatten en voor hem en de zijnefieven als voorheeneen eerlijk stuk broods te verdienen. Den 2 dezer is uit Utrechtvan het depot van het rege- ment lanciers N.° 10, onder behoorlijk geleidè, naar Tilburg vertrokken een detachement van 115 bereden manschappen, wel ke overgaan bij de veldeskadrons van genoemd regement. Bij een besluit des Konings van 27 Maart worden bepa lingen vastgesteld tot het houden van een afzonderlijk register van den burgerlijken stand in de forten Lillo en Liefkenshoek. De Emancipation, berigt dat de Hollandsche Regering be willigd heeftin het aanleggen van eenen binnendijk in den Lillo polder. --Ü- Uit Osrende meldt men dd. 3 April dat de schipbreuken aan de monding dier haven zich schrikbarend vermenigvuldigen. Daags te voren was er de Joseph gescrand, en aién dag, geheel op dezelfde plaats, de nieuwe Belgische schooner Elisa, Kapt. Dohbelaere, komende van Portugal. Geiukkiglijk zijn geene le vens daarbij verloren. Dezer dagen zijn te Parijs getrouwd, de beroemde toon kunstenaar Beriot met de niet minder beroemde zangeres Mali- Wan IETS OVER DE STAATS-1NRIG TING VAN NOOR D-AM E R l K A. 'Vervolg van ons nummer 27»} De Voorzitter der Vereenigde Staten wordt benoemd Voor den tijd van vier jaren. Bij de aanvaarding zijner waardigheid., zweert hij de Constitutie te zullen handhavenbeschermen en verdedigen. Hij heeft het oppergezag over de vloten en legers maakt verbonden en verdragenmaar kan dezelve niet bekrachtigen dan nadat de Senaat op dezelve, bij eene meerderheid van tv/ee derde deszelfs goedkeuring gegeven hebhe, en heeft het regc van benoeming tot alle burgerlijke en militaire betrekkingendeze benoemingen echter moeten door den Senaat bekrachtigd worden en, zijn slechts provisioneel, wanneer de zitting van den Senaat gesloten is. De Voorzitter ontvangt de buitenlandsche Gezanten en heeft het regt van gratie uitgezonderd ïn geval van hoog-verraad.— Bij aldien de beide Kamers zich onderling niet mogten' verstaan no- pens den openingstijd harer zittingenzou de .Voorzitter 'lier-regc hebben dezelve tegen zqödanigen rijdals hij dienstig moge oor® deelenzamè'n te roepen. Bij de opening van het Congresves tigt de Voorzitterin zijue boodschap de aandacht der kamers op die onderwerpenwelke hy oordeelt van algemeen belang te 21jn r deze worden verzonden naar de tot dat einde door het Congres benoemde comitéshet comité voor her bestuur der werken en de beheering der penningen belast zich met alles wat tot het finantie-wezen betrekking heeftdat der Buitenlandsche Zaken onderzoekt ailes wat tot de Diplomatie behoort. Geen van de hoofden aezër verschillende Departementen Wordt tot de beraadslagingen toegelaten en geen besluit wordt dooi* het Con gres genomen, dan op rapport der comités. Men ziet dus, dat even als de beide Kamers, welke het Con gres uitmakenzoo ook de Voorzitter en het geheele Bestuur ^ootendeels afhankelijk is van het Volk, en zulks te meer, dewijl de Voorzitter, die slechts voor vier jaren gekozen wordt bij' herhaling voor een gelijk tijdvak herkiesbaar is. Reeds bij de eerste schrede in zijne Staatkundige loopbaanzweefc deze mo gelijke herkiezing hem voor óogen, houdt hem zorgvuldig té riig, om iets te doendat strijden mogt met het gevoelen der meerderheid, en heeft eenen grooren invloed op de uitoefening van zijn regc van benoeming, daar bij, om zich zoo veel mo gelijk van zijne waardigheid bij voortduring te verzekerenzijne eerëte Staats Beambten steeds kiest uic de meest invloed, hebben de Staten. Dan het is niet alleen de mogelijkheid om h&rko zen te Wordenmaar ook de mogelijkheidom niet herkozen te worden welke den Voorzitter de handen bindten nier zel den1; zijne beste bedoelingen verlamt. Die onzekerheid toch be perkt hem in de roekomst en weerhoudt hem Van veruitzïënde plannen: immers het gebouw waarvan hij de grónds'asren legt, kan honderdmalen van bouwmeester veranderen en weiiigc nim- Hier voltooid worden. Ongelukkig net volkwelks Bestuur slechts werkzaam kan zijn- voor het tegenwoordigenimmer voor het to'ekörnénde en welks inzigcen en daden zich steeds plooijen en biiigén moeten naar de -wenschendriften en vooroordeeien van hundie het zelVe hebben daargesteldEene gelukkige zamenloop van Om- scabdigheden moge de Republiek van Noord Amerika in weinige jaren tot eenen verbszenden bloei en voofheeldeloozen rijkdom hebben opgevoerd, éénmaal toch, wanneer dezelve aan in wen dige beroeringen of buitenlandsche oorlogen het hoofd zal moe ten biedenzal zij de rampzalige gevolgen eener zoo onbesten dige, en even daardoor magtelooze Staats-Inrigting ondervinden moeten, en welligt dan eerst naar waarde leeren schatten de ge- wigcige dienst, aan haar dezer dagen door Engeland bewezen, door welks tusschenkomsc eene waarschijnlijke vredebreuk niet Frankrijk is voorgekomen. De geschiedenis van andere Republieken moge hier tegen ge tuigen: men houde echter onder het oog, dat derzelver oor sprong en vorming van die van Noord-Amerika verre verschilt. B. ïn het Magazijn van Diemensland vindt men de zonderlinge ontdekking van den heer Batman, d'ie, zjch naar Philipop de zuidkust van Nieuw-Walles begevendeom aldaar e.ene volks planting te-vestigen bevondt, dat de inlanders eenen'graad van beschaving hadden welke men aldaar niet vermoeden zou. Zij v/aren beter gekleedbeter gehuisvest en van beter huisraad voor zien dan andere kustbewoners. Na eenige dagen helderde zich die verschijnsel opdaar men zekeren William Buckley' ontdek- te die het kamp der gevangenendoor den kollonel Collinin. 1803 met hec schip V Ocean bij Port-Philip gevestigd, verlas ten en zich onder de inlanders gevestigd hadonder wien hy zeer gezien, en gelijk blijktzonder gezag van grooten invloed was. Indien dit één mensch vermag bij wien men oppervlakkig noch den gunsügsten aanleg, noch de geschiksce hulpmiddelen vermoeden kan, wat zouden dan niet vereenigde pogingen door goede middelen geholpen kunnen uitwerken? Hoe getuigt deze eenvoudige beschrijving tegen velen der nieuwere volksplanters! zou de.beschaving, welke zich hier volgens de opgave bij de noodwendigheden des dageIjpksehen levens,, en de daaruit van zel ve voortvloeiende levenswijze bepaalde niet zeer natuurlijk zyn aangevangen? Zou men alzoo niet den zekersren weg tot lang zame ontwikkeling inslaan, en ongemerkt, door zulkë vorming van den pfujsieken menschden morélen ontwikkelenof be hoefte naar meer dan materiele beschaving doen ontstaan? Doch men heeft wel eens in beiden reuzenstappen willen doen, en als door stoom het raderwerk hetwelk van te zwakke hefboo ms t? Was voorzien en losse schroeven hadin beweging willen brengen. Men heeft ook menigmaal, en dit Is wel het grooce doei der meeste nieuwe volksplanters geweest, den onbeschaaf der! mensch tot zulk eene beschaving gebragtals voor de be- schavers nuttig wasopdat zij altijd Goden zouden kunnen zijn. Hcerschzuchc en eigenbelang, zoo zeer in strijd met eene libe rale beschaving der volkeren, hebben een materialismus in prak rijk gebragtwelks theorie niet te verdedigen is. Indien de heer Batmanwien wij niet kennen, een man van talenten is, en menschengehik hem ter harte gaat, kan hij hier eene schoone proef nemen, en wij zouden ons niet verwonderen dat de uitkomst goede resultaten zal geven indien namelijk her zedelijk karakter van William Buckleij reeds geenen verkeerden grond heeft ge« Iëgd» S. Slbmertottiien. OPROEPING VAN CREDITEUREN. Crediteuren in het Féillissement van HENRIKUS DRIES- SEN, Winkelier wonende te Goesworden opgeroepen, om binnen veertig dagen na heden, en dus voor den 18 Mei 1836. by den ondergeteekenden öf ter Griffie der Régtbank van Eersten Aanleg Zitting houdende te Goes., mede regedoende in Zaken van Koophandel, inteleveren, de bewijzen hunner Schuldvordering, om vervolgens op Woensdag den 1 junij daaraanvolgende, des morgens ten tien urente compareren een Raadkamer van voor- schreve Regtbankop het Stadhuis ce Goesten einde voor den Heer Regter Kommissaris in heczeive Faillissementhunne Schuld vorderingen te verifieren én na admissie bij ZEd. G. re affirmeren wijders is het mogelijk Concordaat te treffen, ofte te doen het geen zal worden vereischt. GMSt den 8 April 1836. De Provisionele. Syndicüs in gemeld Faillissement j P, V. DALEN, J OPENBARE VEK OOPING op Woesdag den 13 April 1836, des morgens te 10 uren, in de Zaal van dén Schouwburg te Goesten overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGÊ residerende aldaar, vanEene groote partij Meubilaire Goede ren, als BEDDEN-en Toebehooren, KABINET, BUREAU, CHïFFONIERE, CANAPE, LEDIKANTEN, MANGELS, LADE- en andere TAFELS, STOELEN met en zonder Kus* sens, een KAGCHEL, SPIEGELS, PORCELEIN, GLAS en AARDEWERK, en wat er meerder zal worden opgeveild. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2