Nv 29. G O ESS C'H E f rijda% 18 C O R A N T. -ySïSi-- - '«Kr'.T '^3 it t f Safety 5 April. NIEUWSTIJDINGEN SOuitejcïtlattb. Frankfort, den i April. Volgens berigten uit Konstanti nopel van 10 Maart, werd daar op nieuw weder veel gesproken van hec ontruimen van Silistria door de Russen, het was echter onbekendhoever de daarover gevoerde onderhandelingen gevor derd waren. Verder sprak men daar ook van de aanstaande komst der britsche vloot in de wateren van Smyrnavan demon stratien dezer vloot tegen Egypte, ter zake van de voortdurende aanmatigingen des bassa's, ten aanzien van den alleenhandel- van hec bevestigen der hoofdstad aan de landzijde, en van hec wapenen der kasteelen van den Bosporus en de Dardanellen enz. Intusschen ging men voort met hec maken van zeer groote toebereidselen voor het aanstaande huwelijks feest van des Sultans tweede dochter. Van de Poolsche grenzen worde gemeld, dat, volgens brieven uit Krakau een gedeelte der naar Amerika bestemde Po len zich nog in Gallicie bevindt. Op aandrang van de Oosten- rijksche regeringnamelijk is aan die personenwelke in Kra kau goederen bezitten of aldaar andere betrekkingen hebbenen die door hunne overijlde verwijdering nadeel zouden lijdentoe gestaan alvorens naar Amerika te vertrekkenhunne familie-aan gelegenheden te regelen. Het getal derzelve wordt op 200 be groot. Men geloofde zelfs, dat sommige dier familien veriot zullen bekomenzich in het binnenste van Oostenrijk eene woon plaats te kiezen. Volgens diezelfde berigten, zouden de gealli eerde troepenin den loop van Aprilhet grondgebied van Kra kau geheel ontruimen. Men was nu algemeen overtuigd, dat de bezetting van Krakau en de daarop gevolgde maatregelen ge biedend gevorderd werden, ten einde geen erger kwaad te voor komen. Er zijn berigten uit Konstantinopel van den 11 Maart. De Sultan hield zich ijverig bezig met het maken van toebereidse len voor hec huwelijk zijner tweede dochter, en van de volks spelen, welke bij die gelegenheid zullen gegeven worden. Een beklagenswaardig ongeluk heeft daarbij plaats gehad. In een huis waar aan de voor de bruiloftsplegcigheden bestemde lustvuurwer- ken gearbeid werdgeraakten ettelijke raketten door onvoorzig- tigheid der werklieden in brandspoedig deelde zich het vuur aan de overige opgestapelde vuurwerken en aan den kruid voor raad mede, verscheidene kamers vlogen met een vreesselijk ge- druisch in de lucht, en in weiriige minuten stond het gansche huis in lichte laage vlam. Bij dit treurig voorval hebben reeds zegt menettelijke honderden menschen den dood gevonden of zij zijn op eene deerlijke wijze verminkt geworden. Buitendien zijn nog verscheidene andere huizen in den asch gelegdtot het den ter hulp aansnelde ciyiele en militaire autoriteiten gelukte het vuur meester te worden. Geheel Konstantinopel verkeerde gedurende dezen brand in den ontzectendsten angstvermits men ieder oogenblik vreezen moestdat het vuur op hec arsenaal zou de overslaan. De Heer Galtzitolk bij hec Hollandsch gezantschap alhier, is overleden, hij laat, in geene zeer ruime omstandighedeneen gezin na. Berigten uit Athene van den 28 February melden, dat de Koning van Beijeren in den avond van den 28 dier maand van zijn bezoek naar de Grieksche eilanden aldaar is teruggekeerd. Volgens tijdingen uit Smyrna van den 5 Maart, had de Ko ning de terugreis naar Beijeren nog niet aangenomen. Over de oorzaken van dit uitstel liepen onderscheidene geruchtengelijk onder anderen ookdat Z. M. nog antwoord uit Parijs afwach ten wilde op een vertoogdoor den graaf van Armansperg aan de drie mogendhedenEngeland, Ruslanden Frankrijk, over den toestand van Griekenland gedaan. Intusschen hadden twee En- gelsche fregatten met het stoomschip Madagascar in last, om den Monarch den 1 x in den Pireus aftehalen. 1Uit Petersburg meldt men van den 19 Maart als volgt: Onze dagbladen behelzen een berigc van de kommissie van on derstand, welke ten gevolge der ramp, onlangs bij het verbran den eener tent veroorzaakt benoemd is. Volgens hetzelve bedra gen de vrijwillige gifren 43,804 roebels bank assignatenwaar toe de Keizer 10,000 roebels en de overige leden der Keizer lijke familie 13,000 roebels hebben bijgedragen. Bij de bedoel de ramp zijn 127 menschen omgekomen en 30 zwaar gewond. De meesren der gewonden zijn boeren, lieden uit den geringe- .ren stand en kinderen. Parijs, den 1 AprilMen meldt uil Madrid, dat het be sluit van de procuradoresom den heer Gonzales san hec hoofd der lijst te stellen van de candidaten voor het voorzitterschap, en niet den heer Isturizgew'sselijk hec werk is van den minis ter Mendizabalwelke zeer op den laatstgenoemden gedeputeer de gebeten is, omdat hij geweigerd heeft, deel te nemen, als minister, aan zijn bewind. Men twijfelt niet, of de heer Gon zalez zal alsou door de Koningin als president worden benoemd maar de staatkundige gevoelens van dien gedeputeerde zijn ge-, hoegzaam dezelfde als die van den heer Isturiz, en de minister Mendizabal telt van nu af aan den laatsren» dien het geenszins gart bekwaamheid en invloed ontbreekt, onder zijne persoonlijke vijanden. Men wacht steeds ernstige beraadslagingen over hec adres van antwoord. Den 19 is de ruse in Saragossa niet gestoord, en de Urbanos hebben den verjaardag van de uitvaardiging der constitutie der Cortes zonder wanorde laten voorbijgaan. Deü 23 hebben 'er echter bedenkelijke onlusten plaats gehad. Dien dag zijn drie Carlisten door den regeer tot de straf van verbanning verwezen. De menigte heeft dit vonnis veel te zacht geoordeelden hec bewind genoodzaakt het vonnis te herzien. Dien ten gevolge zijn de drie Carlisten ter dood veroordeelden ook indedaad den 26 geëxecuteerd. De generaal Cordova heeft, volgens de bewindslieden, zijnen troepen aangekondigd, dat het britsche eskader hen voortaan irt hunne operariën tegen de Carlisten zal ondersteunen. De Carlisten meidendat de generaal Garcia den 24 een corps troepen, waarbij een gedeelte vAn hec fransche vreemden-legioen tusschen Biscarrec, en Lrinzoan heeft aangetast en teruggedreven. Zij beklagen zichdat twee hunner battaillons te laat zijn ge komen, omdat anderzins de Cristino's genoodzaakt zoude zijn gewordenom zich op Fransch grondgebied in veiligheid te stellen. Zij verzekeren, dat hunne soldaten de vreemdelingen geen kwartier hebben willen verkenenBij dezen aanval moet de bekende partijganger der Carlistenel Rojodoodelyk zijn gewond. Van het legioen der britsche hulptroepen verneemt men niets anders, dan dat dezelve den 18 Maari 70 officieren en 2000 man aan de hospitaalkoorts had verlorenen dat destijds de be taling der achterstallige soldij wel beloofdmaar nog niet ge volgd was. Uit Arragon wordt gemelddat Cabrera zichna zijnen togt naar Cuen?abezig hield met het uitrustenkleeden en organiseren zijner manschap, zonder dat de Christinos in staac scheneniets tegen hem te ondernemen. Bij eene ordonnantie des Konings is de uitvoer van wape nen lood zwavelbuskruid salpeterkogelsvuursceenen militaire kleedings-en equipemencstukkenalsmede van paarden^ over de landgrenzen der byreneën en Ooster-Pyreneën dat aan Spanje grenstverboden gewordenten zy op eene speciale vergunning; van den. minister van binnenlandsche zaken, De weduwe Lass ave voormalig bijzit van Fieschi is weder op Vrije voeten gesteld. Het bekende Nap.lsche bankiershuis Falc'onnet is gefail» leerd. Deszelfs te kort bedraagt 600,000 dukaten. lilebcrJatbctu 's Gravenhage den 5 April. Men verneemt dat- hare K. II. de Princes van Oranje op de beleefdste wijze, en met de leven digste belangstelling heeft aangenomen de opdragc eener Roman ce, getiteldde Stervende Heldeene navolging van eenen Rus-; sischen Zangvan hetwelk de muzijk door den jongen Vieux- iernps, en de woorden door Prof. Dobelin zijn zamengesteld. Men hoopt dezelve den 10 dezer in de zaal van Diligentia op het Concert der H. H. van Gelder en Vieuxtemps te hooren. Men verzekertdat HM. Majesteiten en de verdere Ko ninklijke familie den 16 dezer naar Amsterdam zullen vertrek ken en dat H. M. de Koningin na de terugkomst uit de hoofd stad, zich naar Berlijn zal begeven. Bij Z. M. besluit van 23 Maart n.° 80, zijn de instruc tion voor de directeuren van Politie in de groote steden des Rijks derwijze veranderddat voortaan de directeuren commissarissen en verdere ambtenaren van politie, ten opzigre van alle zaken, welke de gewone of plaatselijke politie betreffenondergeschikt zullen zijn aan het bestuur van burgemeester en wethouderswier bevelen zij gehouden zullen zijn in allen opzigte te gehoorzamen op te volgen en uit te voeren. Wij vernemendat het Z M. onzen geëerbiedigden Ko ningdezer dagen behaagd heeft, eenen schipper te Amsterdam woonachtig, wiens schip in den jare 1832 door brand in de ha-

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1