N°. 28. G O E SS C H E Maandag 1836. C-O R A N T. 4 April I&estwcm ssi QLbminxsfoHtizu* HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. 'Het vervolg en Slot van ons vorig Nommer Art 9, Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der ge meenten te platten lande naar aanleiding van art. 6a en 87 van het reglement op het bestuur te platten lande, ten minste vier malen in het jaar gelijke visitatie doenen zorgen dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaalovereenkomstig laatstgemeld artikel, aan den Staatsraad Gouverneur worden in gezonden. En worden Burgemeesters en Wethouders der steden uitgenoodigd, om de vereischte orders testellen, dat gelijke op neming dpor den Commissaris van Policïe of het Lid van het Bestuur hetwelk met de policie ïs belast, worden gedaan. Art. 10. Het wordt aan alie op publiek gezag aangestelde of beëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige cer tificaten, weeg- of meetbrieven af te geven, waarin de maat of hec gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt, en zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende niaten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Gods huizen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en publieke Ad mïnistratien verbodeneenige actenplansbestekken of bera mingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe ma ten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan alle Ambtenaren publieke Administratien en in gezetenen binnen deze provincie, wordt bij deze derzei ver ver pligting herinnerd, om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te dóen her ijken, bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in derzelver opene werkplaatsenmagazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kun nen worden genomenen degenen die bevonden Wdrden' dezel ve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen,, maga zijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van Zr. Ms. besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad N 13) zullen worden verwezen in een boete van f 1 o tot 100. Aar. dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen' van- art, 14 van Zr. Ms. besluit van den 18 December 1819 (fStaatsblad N.° 57) volgens welke alles, wat mét de matèrt voor drooge waren in dat beslbic opgegeven wordt gemeten met dén strij kei behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allendie van zoodanige maten gebruik makenook van strijkels* voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke die voor de halve en voor de kwart mudde ook moeten worden geijkt'en geverifieert wor dende de Plaatselijke Besturenalsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dézer verordeningen te wa ken en daarop bij hunne visitatienvoor zoo veel een ieder aangaat te lettenterwijl van de bevinding te dezen in de bij art. 7 en 9 bedoelde processen-yerbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle Ambtenaren en publieke Administratien worden uitgenoodigdaan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aangeschre venom de Arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner tunc rkm zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn, en speciaalop1 derzei ver aanvrage, dadelijk den Commissaris van Policie of d&ar waar 'zoodanig Ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt de vereischte assistentie te verleenen, een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren, om dezelve bij de door hen voorgeno mene visitatien van winkels en werkplaatsen te vergezellen, Arr. 14. Dit besluit zal door insertie in het provinciaal blad gef ragt worden ter kennis van de Districts-CornmissarissenBur gemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en|Wet houders of Assessoren der steden en gemeenten te platten-lan de, mirsgaders van de Arrondissements-ijkers tot informacie en narigten wijders in de binnen de provincie uitgegevene nieuws papieren worden geinsereerd, en door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aangeplakt in a! de steden en gemeenten dezer provincie, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve aan voor noemde Besturen zal worden toegezonden, zullende wijders exemplaren van dit Besluit worden gezonden aan den Heer Pro cureur Crimineel, de Regtbanken van Eersten Aanleg en Offi eieren bij dezelve en aan de Vrederegters in de provincie Zeeland. Middelburgden Maart 1836. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, VAN DER HEIM. NI EU WSTIJDINGEN. SDuitejcftlftttb. Frankfort, den 27 MaartHertog Hendrik van Wur- temburg heeft een geheel nieu w percussions geweer uitgevonden door welks eenvoudige en gemakkelijke behandeling ieder geoe fend soldaat in eene minuut 6 of 8 maal kan laden en ieder sol daat'dus bijna een [e'gerkar patronen zou behoeven, indien door deze uitvinding de gevechten hief goediger beslist worden. Regtstreekscbe herigten uit Krakauvan den 15 dezer, melden dat die stad thans bijkans geheel van de lastige vreem delingen gezuiverd wasMen- sprak dan ook van het aanstaan de vertrek der ingerukte troepeneen eskadron pruissiscbe uhla- nen had werkelijk reeds het grondgebied der vrijstad verlaten. Men stelde zich veel goeds' van de uitdrijving der vreeraden voor zoo ten opzigte van de inwendige rustais ten aanzien van de meerdere welvaart der ingezetenen daar de rondom liggende Mo gendheden thans minder bezwaren aan het verkeer tusschen Kra kau en hare landen zonden in den weg leggen, dan tijdens het verblijf der vreemdelingendie steeds overai woelingen trachtten te weeg te brengen. Meer en meer blijkt hetdat Krakau de hoofdzetel der propaganda was, welke hare takken over vele lan den, bijzonder over Duitschland, poogde uit re breiden. Te Ti i st en Anconazijti tijdingen ontvangen uit Grieken land, tot den 3 Maart. De hoofden van de rooversbende, welke zich in het Noorden van den Peloponnesus vertoond had, waren gevangen genomen en hiermede was de rust in die streken her steld. De beide Monarchen waren van hun uitstapje naar de ei landen te Athene teruggekeerd. Men hield zich bij voortduring bezig, met reductieo bij het leger in te voeren, ten einde de kosten van hetzelve met de daartoe vastgestelde som van vijf mil- lioen drachmen zouden kunnen bestreden worden. Er zouden alleenlijk vier batcaillons infanterie drie. eskadrons uhlanen en vier compagnien artillerie, naar Eurnpescbe wijs ingerigc behouden wordendaarentegen zou het getal der ongeregelde troepen wor den vermeerderden onderscheidene oude Grieksche opperhoof den, zoo als Griva en Zavelldstot vestingcommandantenin plaats van de Beijersche bevelhebbers, die naar hun vaderland terugkeerenbenoemd worden. In het ministerie hadden verschil lende veranderingen plaats gehad. Dat van marine was afgeschei den van dat van oorlog, en het bestuur van hetzelve was op gedragen aan den Hydrioot Antonio Kriesiseen der beroemste Grieksche zeehelden, De Engelschman Church zou waarschijn lijk tot minister van oorlog benoemd worden. Ook was een nieuwe minister van binnenlandschezakenDrosos Menzolos\ genaamd, aangesteld de minister van finiintien Theocharisbad zijn af scheid bekomen zijn opvolger was nog niet bekend. Het ge tal der huizen in Athena nam dagelijks toemaar de Piraeus kon zich nog niet herhalen van de rampenwelke dezelve door de pest geleden heeft. Te oordeelen naar den handeldie in de afgeloopene week, waarin gemeenlijk de grootste zaken gedaan worden alhier gedre ven is, schijnt hec, dat de Paasch-mis aldaar slechts voor een ge deelte aan de groote verwachtingen die men nog onlangs daarvan koesterde, zal beantwoorden, De engelsche goederen hebben slechts weinig aftrek gehad; in de saksische en zwitsersche daar entegen is veel omgegaan. De reeds aangevoerde voorraad scha pen wol meerendeeis oostenrijksche} bedraagt omstreeks 7000 centenaars, Jfraraferigi. Parijs, den 27 Maart. Bij gelegheid van het vertrek van den heer Mortier naar 's Gravenhage heeft mén in een der pa- ryssche dagbladen gelezen, dat deze staatsman gelast zoude zijn, om zich bezig te houden met het uit den weg ruimen der steeds bestaande moeijelijkhedenten aanzien van Belgieen om ge volg te geven aan zekere door' een der vorstelyke personen ge dane openingen, welke, onder andere, zouden inhouden, dat, daar de tegenwoordige toestand van Belgie nog zulk eenen ge ringen waarborg van duurzaamheid opleverdeen de uit den weg te ruimen bezwaren grootendeels geldmiddelen betreffen, Frank rijk zich als waarborg zoude stellen voor de getrouwe nakoming van de verpligtingendie Belgie in dezen mogeën worden opge legd. De schrij/er van een ander dagblad meent, dat het geen deswegens is vermeld als niet zeer waarschijnlijk moet wor den aangemerkt, en dat de terugkomst van* een fransch; n minis ter in 's Gravenhageal waar sedert een gtruimen tijd een zaak* gelastigde heeft geresideerd niet anders kan worden beschouwd, dan als een blijk van de gezindheid van Frankrijk om de staat*

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1