omtrent reeds proefnemingen zijn aangevangen, en voottgezet nabij Zeistdoor den heère Stoopgeheel op eigene kosten en tot op eene diepte van 160 Ned. ellen, en door het stede» lijk bestuur van Gorinehem in die stad tot op 75 ellen diepte, E zonder dat men echter op een dezer beide punten tot nu toe de verlangde wateraderen heeft gevonden; en 3.0 Om dit werk tevens te doen dienen tot bevordering der geologische kennis* van onze grondenop een puntdat tot dit einde bijzonder belangrijk voorgekomen is. Het is inzonderheid dit wetenschappelijk doel, hetwelk aanleiding gegeven heeftom gebruik te maken van de belanglooze medewerking van den Hoog leeraar van BHda, wiens toezigt, in overleg met de commis sie van administratie over gevangenissen te Leiden den waarborg oplevert, dat van deze onderneming de meeste partij zal worden getrokken. Wie omtrent de Artesiaansche putboring in het algemeen en omtrent die van den heer Stoop in het bijzonder, nader onder- rigt verlangt re bekomenkan met vrucht de Bijdragen fof de natuurkundige wetenschappenen de daarin voorkomende mededeelingen van de heeren van Beek, deel V, bl&dz. 259, Moll deel V, bladz. s88, Mullerdeel V, bladz. 479 en Moll, deel VIbladz. 334 raadplegenterwijl men voorts in N.° 6, 7 en 8 der Algemeene Kóst en Letterbode van dit jaar een uitgebreid verslag wegens de putboring bij Zeist vinden kan hetwelk door den hoogleeraar Molin eene vergadering der eerste klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut is voorgelezen. SPANJE. De Franscbe bladen beginnen meer en. meer medelijden te krijgen met Spanje en vinden het ongehoord dat het roemrijk Vader» land van Cid, Gonsalvo en Zo-mala Carré guy fdit is ook het vaderland van CortesPitzaro en Filips thans aan zijn on gelukkig lot wordt overgelatendac men toelaat dat de beide srrydende partijen eikanderen uitputten en vernielen. Men noemt dit gruwelijke onregtvaardigheid. Eene bloedstem uit America, over Spanje's gruwelen wrake inroepende, spreekt andere taal» De goddelijke regtvaardt'gheid ontwaakr menigmaal geducht. Het geluk beeft Spanje verlaten toen het de Mporsche geweldenaars van zijnen grond verdreven had maar op anderen grond een er ger beulendespotismus plantte. Nadat de Spanjaarden zelve ge weldenaars werdenen dood en vernieling ademdenis hun ei gen luchc hiermede bezwangerd. Het geluk heeft hen ongeluk kig gemaakt; de grond die te voren voor ruim 40 tnillioenen de milde moeder was, is heden voor een naauwelijks stief moeder, terwijl deszelfs kinderen het vaderlijk erfgoed elkander betwisten. De Noninterventie getuigd echter weinig van regtvaardigheid^ omdat eigenbelang voor als nog interventie afraadt. De geschie denis der laatste jaren heeft den polideken zin dezer woorden en zaken opgehelderd. S. voor zes jaren verkozen worden. Om de twee jaren treedt een derde van den Senaat af. Om daartoe verkiesbaar te zijn, moet men den ouderdom hebben van dertig jarensedert negen jaren burger zijn en den Staat bewonenwaarin men verkozen wordt, Behalven deszelfs wetgevende functienmaakt de Senaat nog een deel uit van het Uitvoerend Gezag: als zoodanig be krachtigt of vernietigt dezelve de door den Voorzitter gedane benoemingen en hangt van deszelfs Sanctie, met eene meerder heid van twee derde, de geldigheid van alle Tractaten af. De Senaat in Amerika is dus nietgelijk de Kamer der Pairs in Frankrijkof der Lords in Engelandeen bolwerk tegen de aanmatigingen en de uitspattingen van den Volksgeest. Slechts vooreenen bepaalden tijd verkozen, kecren deszelfs Leden, na volbragtten diensttijdnaar het voorbeeld van den groocen Was* hington tot het gemeene leven en onder den invloed van het volk weder, en kunnen dus nimmer een onafhankelijk ligchaam uitmaken. Tusschen de beide kamers bestaat dan ook wer kelijk geen groot verschil beiden hebben dezelfde strekking, de zelfde gewoonten, dezelfde belangen: beiden kinderen van Het yolk, staat de volksgunst bij beiden op den voorgrond en worde door beiden evenzeer nagejaagd. 'Het vervolg hierna MIDDENPRIjZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 15 tot den 31 Maart 1836. Zonder de Belasting* IETS OVER DE STAATS INRÏGTING VAN NOOR D-AM ER I KA. Het tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Frankrijk gerezen geschil over de voldoening der door Frankrijk aan eerscgemelde Staten verschuldigde schadevergoedingheeft dezer dagen meer bijzonder de aandacht op Noord-Amerika ge vestigd, en toe menige opzettelijke beschouwing van derzelver staatkundigen toestand aanleiding gegeven. Hoezeer die geschil door de tusschenkomst van Engelandzoo het schijnt, onlangs bemiddeld is, moge nógtans de navolgende vlngtige blik op de Staats-Inrigting dezer in vele opzigten zoo be - langrijke en steeds in bloei en magc toenemende Republiek niet ongepast en ongevallig zijn. Zoodra de Engelse he koloniën in Amerika zich van het Moe derland hadden losgemaakc, waren zij er op bedacht, onderling eene Unie daartestellenwaardoor zij sterk genoeg zouden zijn om de rust van binnen te handhaven en zich eenigermace te doen gelden naar buiten. In 1787 had te Philadelphia eene Staats vergadering plaats, in welke Washington het voorzitterschap be kleedde en werwaarts allej de Staten, met uitzondering van Rhöde- Island hunne afgevaardigden gezonden hadden.. Na langdurige en belangrijke beraadslagingen werd in dezelve de thans nog be staande Constitutie voorloopig aangenomen en beslotendeze aan de goedkeuring van iederen Staat in 'c bijzonder te onderwerpen terwijl in 1789 dezelve door alle deze Staten (toen ten getale van dertien werd goedgekeurd en kort daarna het Bondgenootschap pelijk Gouvernement gevestigd. De Constitutie draagt bet Wetgevend Gezag op aan een con gres, uit twee kamers, die der Volks-Vertegenwoordigers en die van den Senaatzamengesreld. Bij de eerste hebben de verkiezingen om de twee jaren plaats, in evenredigheid van één Lid voor ten minsten dertig duizend Burgers. Om verkiesbaar te wezen moet men ten minsten vijf en twintig jaren oud zijnin den Staatwaarin men verkozen wordt, zijn domicilie hebben, en gedurende $even jaren in het genot .zijn van het Burgerregt der Vereenigde Staten. Het be zit van eigendommen wordt niet vereischc en het scemregt is bijna algemeen. Iedere Staat heefc twee Afgevaardigden in den Senaatwelke Tarwe 4,68. Rogge 4,18. Vroege Gerst 3,40. Late Gerst 3,25. Boekweit f 0,00. Haver 0.00, Witte Boo- nen 0,00, Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 0,00. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 6,68. Rogge Meel ƒ5,83 allen per mudde. Boter 0,70. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 es, Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood tg cs. Tarwe Brood 9 cs. Rogge Brood 85 cs. Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleesch. 50 cs. Schapen Vleesch 30 cs.Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs., allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen ƒ0,00. Late Aardappelen ƒ1,30. de mudde. Jene* ver f 24,00per vatIJpen Hout f 7,00. Essen Hout f 7,00. ter wisse.1 Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen ƒ6,00de honderd. Steen Kolen f 2,00da 100 ponden. Hours Kolen f 0,00 de mudde. Turf 0,50, de dubb. muddeKool Olie ƒ48,00. Lijn Olie 42,00, het vatKool Zaad 00,00, Lijn Zaad 0,00, de muddeKaarsen 70 cs. het Ned. pond. Getrouwd Z. C. NEDERVEEN van Goes, en Rotterdam, a. c, van den BERG. 30 Maart 1836. Strekkende deze tót algemeene kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER M. de LEEUW, veel geliefde Ecbrgenooce van H. C. van DEINSE, IJerseke Rijks Ontvanger den 25 Maart 1836. C REDITEUR EN in den gefailleerden Boedel van BERNARDUS JOHANNES ELSMAN, gewezen Winkelier te Goesworden bij deze verwittigddat de Regtbank van Koophandel zitting houdende te GoesProvincie Zeelandbij haar vonnis van 26 Maart jl.aan Crediteuren, welke op de Comparitie, gehouden voor den Heer Regter Kommissaris in gemelden Boedel den 23 Maart bevorens, tot verificatie en af firmatie hunner ingebragce schuldvorderingen nier zijn ver schenen tot voorschreven einde een nieuw uitstel heeft ver leend, en mitsdien deze verificatie en affirmatie als nog zal kun nen plaats hebben, in persoon of bij behoorlijk gemagtigde, ter Raadkamer van gezegde Regtbank op Zaturdag den zes en twintigsten Mei 1800 zes en dertig, des morgens ten tien uren. De Griffier bij dezelve Regtbank P. V. DALEN. c. g. PUBLIEKE VERKOOPING, op regcerlijke autorisa tie, door het Ministerie van den Notaris L. de FOUW, Jz. residerende te Goes, voor de Erfgenamen van ADRIAAN COR- NELISSE POVER, op Donderdag 7 April 1836 des morgens ro uren te KwaendammeGemeente Hoedekenskerkein de Herberg bewoond door Adriaan Zuidhofvan eene HOF STEDE te Hoedekenskerkemet 33 B 55 R, 58 E. gronds gelegen in de Gemeenten van Hoedekenskerke en Baarland. In Pacht by Adriaan Boonmantot 1 Maart 1840 om ƒ812,37 'sjaars. Deze Hofstedezal zoo in Massa als in Perceelen worden geveild, en is bij uitgezette Biljetten breeder vermeld. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS,

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2