1°. 27. GOESSCHE C O IJ R A N t rij dag d April I&esttwm cn QlhmimgtK&thn. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. Het vervolg van\ons vorig Nommer j Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zul len geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zijuit hoof de der vereischte vacatiën in andere gemeentenniet toe den herijk der maten en gewigten ten hunnen, kantore zullen vacerenaan Burgemeesters en Wethouders hunner woonplaars kennis geven welke daarvandoor publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen derzelver stad meest gelezen wordende courantaan-de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissementsijkers zullen Burgemeester en Wethouders of Assessoren der gemeente in welke zij, volgens de nader overeenkomstig art. 3 te doene aanwijzingtot den herijk zuilen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn,, de Burgemeesters en Assessoren der andere gemeenten voor wel ke gelijktijdig wordt gevaceerddaarvan kennis te geventen ein de de ambtenaren, publieke administratien, kooplieden, winke liers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden ge vaceerd en van hunne verpligtibg om de bij hen 117 gebruik zijri de maten gewigten, mitsgaders de strijkels der halve en kwart mudden te doen herijken zullen de Plaatselijke Besturenbehaj ve de ten dezen vereischce openbare bekendmaking, tevens zoo veel mogelijk de belanghebbende ingezetenen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6De Burgemeesters der steden en gemeenten worden uitgenoodigd, om aan den Arrondissements-ijker, voor den aan vang van den herijk, of bij deszelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwdners hunner gemeente?1, welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf vorpiigc zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot hec opmaken dezer lijsten zal het register der patentplig j tïgen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve,ook gebragt' worden de ambtenaren en publieke administratien, welke in dei - zeiver ambtsbetrekkingen van maten of gewigten tor het con-; stateren van Icverantien of werken, gebruik moeten maken. Art. 7. De Arrondissements ijkers zullenbetrekkelijk de door dezelven in iedere gemeente in welke zij hebben gevaceerd, ge dane verificatie en herijkeen relaas opmakenen daarbij opge ven de ambtenarenpublieke administratien en particulierenwel ke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde", hun niet zijn- gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te heb ben voldaan. Afschriften, dezer relazen zullen door de Arrondissemenrs-ijkers na den afloop van den termijngedurende welken de herijk is open gesteld, aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements ijkers zullen ten minste, tweemaal in het jaar op onbepaalde tijdenen voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den commissaris van Poiicieól bij onsrentenis van zoodanig ambtenaar van een Lid van het Plaatd selijk Bestuur, in al de gemeenten van derzelver District visita tion doen in de opene werkplaatsenmagazijnen en winkels, op de markten, vleeschalien', publieke wagen en op de mo'ens, en zich daarby verzekerendat in dezelve geene dan de nicu we maten en gewigten aanwezig zijnen dat dezelve behooi lijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewig ten alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag pemenen met het deswege op te maken proces-verbaal aan den Officier bij de regtbank van eersten aanleg van het ressort inzendenvan hun verrigte te dezen en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeentezullen zij bij derzelver aan ons in te dienen rap porten omstandige opgaven doen. (Vervolg in ons volgend Njommêr.j INSPECTIE SCHUTTERIJ KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dienbrengen overeenkomstig daartoe ontvangen verzoek, ter kennis van de belanghebbenden: Dat de Inspectie voor de met onbepaald Verlof zijnde Schut ters, welke op den 9 April eerstkomende zoude moeten gehou den worden, eerst in den loop van de ipaand October 1836 zal plaats hebben. En op dat deze algemeen bekend worde, zal dezelve worden gesffigeerd en geplaatst in dezer Stads-Couranc. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 28 Maart 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H„ VERSCHOOR, van Nissey Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. Petersburg, den 16 MaartSedert lang hebben verschil lende dagbladen hevig gewoed tegen het geheim artikel van het verdrag van L^nkiar Skelessi tus&clfën Rusland en de Porce be trekkelijk de sluiting .der Dardanellen., thans wordt hetzelve open baar gemaakt en is van den volgenden inhqud. Overeenkomstig eene der bepalingen van bet verdrag geslo ten tusschen de Keizerlijke kroon van Rusland en de verhevene Porte, zijn de beide hooge contracterende magten gebonden el kander wederzijdsche hulp te verleenenen zaraen te werken op de krachtigste wijze voor de garantie en veiligheid van hunne respectieve bezittingen- Z. M. de Keizer aller Russen verlangen-, de aan de Verhevene Porte de uitgaven en de kosten te sparen welke voor dezelve zouden ontstaan uit de verpligting van da delijke hulpverleening, zal deze hulp niet vorderen doch de Porte, overeenkomstig het beginsel van wederzijdsche betrekking, door dit verdrag daargesteldzal zijne handelingen ten gunste van de Keizerlijke Russische kroon bepalen bij de sluiting van de zee engte der Dardanellen, dat is, zal aan geen vreemd oorlogschip toestaan dese ze< -mgte te'passeren onder welk voorwendsel ook. Gedaan te Konstantinopel2Óen Juntj 1833, 2Cen Fafer van hec jaar 1^39 der Hegira. (geteekend) Graaf Alexis Orlopp. A. -Bouteniefp. Jfranfk&ijk» Parijs den 24 MaartHec schijnt waar re zijn dat aan den vorigen Minister van openbaar onderwijs Guizot de Ambassade van Napels is opgedragendoch hij heefc verkozen lid der ka mer te blijven, in welke betrekking hij zich dezer dagen weder om indrukwekkend heefc doen hooren, voor orde en wet tegen over verderfelyken revolutiegeest. Men verzekerc dat de beide termijnen van Frankrijk's schuld aan America in handen zijn gesteld van Rotschilddoor het Ame- ricaansch bewind hiermede beiast. De Republiek van Noord Amerika is thans met zorgen be iast welke men sedert lang in de meeste landen niet kent. Men besteedt de meeste zorg, om het groote overschot der inkoms ten, dat zich na de geheele aflossing der Staatsschuld, dagelijks in de "bondgenootschappelijke schatkist ophoopt, heilzaam en vqordeelig aan te wenden. Met i° January 1837 berekent men dit batig saldo op 125 millioenen guldens. Te regt merkt men aan, dat van eenen zcodnnigen spoedigen voorspoed der" openbare fondsengeen tweede voorbeeld in de geschiedenis der beschaaf», de r.asietl te vinden is- Men bedenke echter dat deze Republiek aan het genot des vredes. om welke Monarchien zich wel eens uitputtenveel te danken heeft. Ons Luctor et Emergo kenc Noord Amerika nog nnc. ilcbcrïrmbctt. 's Gravenhagê den 29 Maart. In sommige öMo\' dagbla«r den is onlangs berigtdat er, op bekome'ne magtiging van Zij ne Majesteit den Koning onder opzigc van den Hoogleeraar van Bredain den omtrek van Leiden, een Artesiaansehe pilt zal worden geboord. Wij zijn thans in de gelegenheid gesteld, om nog daarby te voegendac deze boring in het Huis van Mi litaire Detentie nabij die stad zal worden beproefd en dat de arbeid daaraan door de gevangenen zei7e zal worden verrigt, die alzoo op eene nuttige en tevens goedkoope wijze werkzaam zul len zijn ter bereiking van een drieledig doel, namelijks 1.® Om zoomogelijk zich zeiven in hunne gevangenis, op deze nieuwe wijze goed drinkwater te bezorgenin hec gebrek waaraan men vroegerOp onderscheidene tijden door de gewone pqtboring., zelfs tot buitengewone diéptete vergeefs heefc trach ten tevoorzien zoo dat dan ook toe dus verre de bestaande be hoefte op eene kunstmatige en daardoor ook steeds kostbare wij ze is vervuld moeten worden 2.0 Om op een nieuw punt in ons land te onderzoeken, of de Artesiaansehe putten ook hier zouden kunnen gelukken waar-

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1