-1836. N°. 26. GOESSCHE Maandag COURANT. 28 Maart. iScivHircu cu ^bmitus<t\Tttcu. HERIJK DER MATEN EN GEIVIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland In aanmerking nemendedatnaar aanleiding van Zr. Ms. be' sluiten van den 28 September 1819 (Staatsblad NA 49,) en van den 30 Maart 1827 Staadsblad N.° 13,) jaarlijks een herijk van al de Nederlandsche maten en gewigten, welke in omloop zijn gebragc en in den handel gebrnikt wordenbehoort plaats te hebben. Gelet op het reglement op den herijk in deze provincie van den 15 February 1822. Gezien de missives van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 30 November 1835 N.° 160en 1 February 1836 N.° 206, 2de afdeeling. Besluiten: Art. 1. De herijk over het jaar 1836 van de Nederlandsche maten en gewigten, welker gebruik in het vorige jaar verplig- tend is geweesten mitsdien van alle gewigtenlengte maten inhouds-maten voor drooge warenvocht maten voor den han del in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zaj •worden aangevangen met den 2 Mei aanstaande en gesloten op den lantsten Augustus daaraanvolgende. Art. 2. De letter R zal, overeenkomstig de eerstgenoemde der bovengemelde aanschrijvingenvoor de ykletter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordend maten en gewigten, benevens het bijzondere merk van den Arion dissements ijker, worden afgedrukt of ingebrand. k Art. 3. De Arrondissements-ijkers zullenovereenkomstig art. 5 van voorschreven reglement, behalve in de plaats hunner wo ning, nog in zoodanige gemeenten van derzelver arrondissement tot den herijk vaceren, als nader door ons zullen worden aan gewezen en op de dagengedurende welke zij niet in de ge meenten buiten hunne woonplaats vacerenten minste geduren- de vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Vervolg in ons volgend Nommerd) P U B L I C A T I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat er zal worden overgegaan]'tot het dresseren van het Ko hier van den Personelen Omslag, berekend naar de huurwaarde der gebouwde Eigendommenvoor de verlichtingBrandspuiten, Nachtwacht enz. voor deze Stad, over den jare 1836 doch dat alvorens gedurende de maand April eerstkomende, dagelijks (uit genomen op zon- en feestdagen,) des voormiddags van 10 tot 12 uren, ten kantore van den Ontvanger de Stedelyke Belastin gen, zal worden gevaceerd tot de overneming der bewijzen, wel ke ingevolge Art. 5 van het reglement gepubliceerd den 3 Junij 2820 vereischt worden, voor gebouwen van "welke, door mid del van overdragt of huur-contracteneen ander als de Eigenaar op 'slands Kohier bekend, als contribuable moet aangeslagen wor den, zullende bij gebreke van aangifte binnen den bovengemel- den tijddie Eigenaars worden aangeslagen. En opdat niemandf onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden gepubliceerdgeaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize vanJGiw, den 26 Maari 1836 Burgemeester en Wethouders voornoemd1, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads - Secretaris L, de FOUW, Jz. RUSLAND EN KEIZER NIKOLAAS. Het vervolg van ons vorig Notnmer Men beschuldigt vervolgens den Keizer van vijandschap tegen de vrijheden van Frankrijk en Engeland. Wij laten dit onbe slist onbekend met dat alles, hetwelk ons tot bevoegde reg- ters zou kunnen maken. Maar wy kunnen verzekeren dat Niko- laas aan Rusland nimmer eene constitutie zal geven in 'den geesc van diewelke deze landen hebben en begeren. Want on gelukkig bouwt men aldaar bij al den lof, deze constitution toegezwaaidden vrede en de rust op 3 vijandige magtencn het eendragt maakt magt schijnt men te Jochenen. Men wil die tegenstrijdige krachten wel aanwenden toe het houden van evenwigt, doch waar de magtigere zegepraalt is reeds het even- wigc gebroken en waar beginselen ontbreken,, daar hangt de evenaar aati eenen zijden draad. Deze beginselen heeft Engeland in de 5 laatste jaren verloren, en Frankrijk dezelve 46 jaren zoekende meent 2e wel gedurig re "vinden doch gedurige on standvastigheid lochenstraft die meening. Wij willen deze staat kunde niet verder berispenmaar verwonderen ons nietdat de ze bescbaviv.g niet in den geest van Keizer Nikolaas of der Russen vair, en dat bij echter zijn volk tot den rang der be schaafdste natiën verheffen kan, Hiertoe werkt hij met de be kwaamste mannen hen alle takken van inwendig bestuurwaar aan hij reeds onder Alexander alle zorg toew jdde. Hij heeft hiertoe de voornaamsten van ieder gewest uicgenoodigd, om in driejaren alle nasporingen te doen, en middelen ter verbetering aantewijzen. V „Eincblijk de Vorst, wiens persoonlijk karakter door zijne vij anden bewonderd wordtheeft beginselenwaardoor hij zijnen. troon schraagten zijn volk verheft', beginselen die andere vol ken ten minsten uit den loop der gebeurtenissen in de laatste 50 jaren hadden moeten leeren. De Keizer van Rusland meent niec dat beschaving, of wetten genoegzame waarborgen opleveren, maar in de godsdienst zoekt hij sreunen PlatowSchmidtt de Ssourdzaen Sthrall hebben getoond, dat Rusland's chris- telyke geloofsbelijdenis zeer Evangeliesch isen dat de staatkun de hierop gebouwd vele harsenschimmen van Liberalen zon der godsdienst verydelcVan hier misschien de rede der hate- iykheid van velen, ook vroeger te zoeken in de beoordeeling van het gedrag van Alexandertoen hij zoo krachtig de we reld- monarchij had asngetasd en doen vallen. Men zeide, gelijk Lodewijk de XIV van de Protestanten zeidedie kan bevrijden kan onderdrukkenen van hier vrees, die gezellin van haat, vrees welke men verwezenlykt meende "te zien, toen Rusland's legerscharen Persie's grond betradenen Engeland voot eenen door- tog: naar Indie vreesdehetwelk gewis van groote kortzigtigheid getuigde. De Gengis Khans en Tamerlans zijn gevallen, en Napoleon mogt ze nog eenmaal vertegenwoordigen, maar ook zijn val is waarborg voor de rust der volkeren, en eene les voor alle geweldenaars. Voor Rusland's magt behoeft Europa niet te vreezen. Ieder aanvaller bereidt thans zjnen val. Ziet daar hec zwaard, dat het zwaard in de schede houdt. De geest van Na- poleon kan herboren worden, maar een tweede Napoleon zal niet opstaanzoolang de volken hun vaderland beminnen. Zij die Keizer Nicolaas verdenken, bewimpelen misschien hunne eigene bedoelingen. Want eene wereldmonarchij is hec geliefde denkbeeld van liberalendie zoo ligteljk despoten worden. Wij voor ons meenen dac„ hc: opkomend R.usland een krachtig evenwigt be waard en dat het daarom een doorn in veler oogen is, die echter alleen dan zal stekenals hij wordt aangeroerd, terwijl hy anders geene rozen verstikkenmaar ze eerder zelve kweeken zal. Men geloofde weleer dat er in het Noorden barbaren woonden, en zoo dikwijls men van een Siberie hoorde, schreeuwde men van onmenschelijkheid,doch na de gruwelen, waaraan Spanje en Frank rijk zich schuldig hebben gemaakt, zullen wij in het Zuiden niet uitsluitend menschelijkheid zoeken. Het Zuiden heeft menigmaal het licht niet kunnen verdragen en schaduwen gezocht, het Noor den iederen lichrstraal opvangendeheeft de nevelen weggevaagd. Te sterk gestoofde vruchten verschroeijen menigmaalde minder gekoesterde, door eenen bekwamen hovenier gekweekt, kunnen de nachtkoude verdragenwassen daarin zelfs, en geven vo'stan- diger oogst. S. Getrouwd Kruiningén den 28 Maart 1836. H. EMANUEL en A. L. POSTHUMUS. Op morgen, Dingsdag den 29 dezer, zal plaats hebben een Muzijkale Avondop welke de Heeren VIEUXTEMPS Violist en FAUBEL Klarinettist, met zooveel lof algemeen bekend, hunne Talenten zullen laten hooren. De Ijst ter in* teekeningdaarop wordt rondgebragtmogt echter verzuimd wor den dezelve niet overal aantebiedenzoo kan men in de Socië teit daarop inteekenen zijnde de prijzen bepaald op t 30,

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1