N°. 23. GOESSCHE 1836. MENGELINGEN. M Vrijdag - - .5 •- COURANT. ^5 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. SuitschLiub. Stuttgard den 8 Maart. De gedeputeerde Menzel heeft de emancipatie der Israeliten in Wurtemberg op nieuw aange drongen daar noch de godsdienst noch het gedrag der Israeli ten hen van de voorregten der andere burgers naar zijne meening uitsluiten» Velen hebben dit voorstel ondersteund. <£ttgclanb» Londen den i 2 MaartBij de beraadslaging over de zoo genaamde Oranjeloges of geheime Protestanrsche genootschappen die den 7 Maart in het hoogerhuis is gehoudenheeft lord Lon donderry zich hoogelijk beklaagd over de partijdigheidwaar mede het onderzoek daaromtrent door eene commissie uit het huis der gemeenten had plaats gehaden die onder anderen blijk baar was uit het verminken der door die Commissie openbaar gemaakte stukken. De hertog van Cumberlandbroeder des Konings, heeft deze gelegenheid re baat genomen tot het doen eener merkwaardige verklaring. Hij zeide, dat indien slechts een I gering gedeelte der lasteringen gegrond waren, waarmede men sedert maanden zijn goeden naam had bez wal kthij niet waar dig zou zijn eene plaats in het huis der lords te vervullenmaar Gode zj dank hij had in zijne staatkundige loopbaan niets ver rigtj, waarover hj behoefde te blozen. Wel verre van ooit waanzinnig genoeg geweest te zijn, om aan her verfoeijelijk ont werpdat men hem had durven toeschrijven (de verandering der troonsopvolging ten zijnen behoeve) te denkenhad hij zich veel eer steeds onder de verdedigers van alle wettige Regeringen ge rangschikt, en indien immer de regten der onschuldige persone (de Prinses Vittoriabedreigd wierden, zoü hij onder de eers ren zijndie tot verdediging daarvan den laatsten droppel bloed veilpiadden. Doch dit gevaar was niet van hem. maar van eenen geheel anderen kant, van de vjanden van alle eenhoofdige rege ring, te vreezen. Het was waar, dat hij in der tijd de betrek van Grootmeester der Oianjeloges aanvaard had maar dit was met volle goedkeuring van wijlen Zijne Majesteit George IVge schied en daar die geheele instelling op den grondregel beruste: „Vreest God, en Eert den Koning:" had hij zich die betrek king niet behoeven ie schamen. De verdediging der Protestant- sche belangen in Ierland en in Engeland ging hem thans even- V zeer ter harte, als in 1827, toen hij het Grootmeesterschap aan vaarde maar de omstandigheden waren sedert zeer veranderd. en toen de Koning thans den wensch tè kennen had gegeven dat de Oranjeloges mogten ontbonden worden, had hij zich, overeenkomstig zijne onveranderlijke beginselengehaast om diqn wensch te vervullen; desniettemin ontveinsde hij niet dat ook uit het gebeurde in de laatste weken genoegzaam gebleken was, dat de Protestanrsche belangen meer dan ooit gevaar liepen, en liif verklaarde dus op nieuw, dat hij voor de verdediging dier belangen nimmer terug zou deinzen. - Ook andere leden der thans ontbondene Oranje-loges, zoo als graaf Rodenhebben met kracht de beschuldiging afgekeerd, dat die Genootschappen - eene verandering in de troons-opvolging bedoelden. JfVatifevijür. Parijs, den 14 MaartMen leest in de Corsaire M, Thiers is voor de amnestie geweest met den maarschalk Gérardtegen dezelve met M. GuizotHeden is hij er noch voor noch tegen. Voor 1836 is ter versterking der marine eene vermeerde ring van 7,667,759 fr. toegestaan, maar de Ministers hebben f niet verklaard, waartoe dit strekken moest, alleen gewezen heb bende op de toerustingen van andere landenen de noodzakelijk heid voor Frankrijk om op zijne hoede te wezen 8,500 man der troepenwaarmede de Maarschalk Ctauzel de Arabieren ver slagen heeft, keeren naar Frankrijk terug. Sommigen meenen dat de kolonisatie van Algiers nu ernstig zal worden aangevangen anderen dat dezelve geheel zal worden opgegeven. De Minister Montalivet heeft voor de geheime politie een crediet van 200,000 fr. gevraagdop grond dat de boosheid meer en meer in het geheim werkten dus moejelijker te ontdekken is. Ook worden er gedurig nieuwe gevangenissen gebouwd. - De Phare van Bayonne meldt onder dagteekening van 4 Maart, dat de Christino's hun lood met vergif vullen, om den vijand aan de minste wonde te doen sterven. Dit vordert ech ter nadere bevestiging. Ten gunste der menschheid wenschen wij dat deze gruweldaad verdicht moge zijn. Hunne wreedheid aan de moeder van eenen Carlistischen par tijganger betoondwekt genoeg bloedige wederwraak op De burgeroorlog is wel de scbrïkkcfylrste van alle rampen. Hetzelfde blad deelt mede dat het Engelsche hulpcorps van x0,000 op 5000 man verminderd zou zijn, en dat zoowe de zamenstelling van dit- corps uit het gemeen van Dublin en Manchester, de slechte krijgscugtdn het misbruik van sterken drank zoo wei'als de ongelukkige positie, waarin het Spaansche bewind dezelve stefdel, déze bijna ongelooflijke zaak zeer natuur lijk maken. Engeland hééft misschien geene wettigheid kunnen bedenken, om deze voorwerpen naar eene strafkolonie te zen den, Het schijnt aac de'staatkunde een zekerder middel hierin vondt om zich van ballasten, altijd echter ménschen, voor ver betering vatbaar, te ontslaan. Men nöemt de ziekte, waardoor dit corps veel lijdt, de Walchérsche koorts, gedachtig aan 1809. Het leger van IX. Carlos wordt gerekend uit eene artillerie van 100 stukken, en 40,000 soldaten te bestaan. Parijs den 11 Maart. Den 6 dezer is on haar kasteel nabij Chdceaurouxna langdurig lijden overledenMevrouw de gravin Bertranddie met haren echtgenoot op St. Helena Napoleon tor aan zijn levenseinde bijgestaan heeft. In het ministeriële Avondblad leest men, dat de politie den 9 in een huis Van de straat Our sineontdekt heeft eene geheime werkplaats waar men buskruid vervaardigde. Zes per sonen,, die daarmede bezig waren, gelijk mede de eigenaar van het huis, zijn in hechtenis genomen. Verder heeft men aldaar gevonden eene party gemaakt buskruid, eene zekere hoeveelheid grondstoffep en een aal tal werktuigenwelke voor dezen arbeid die op eene groote schaal schijnt aangelegd te zijn dienen moes ten. Nog heeft de politie gisteren, in eene andere straat, in beslag genomen vier kisten met geweren, karabijnen, pistolen en 80 pakjes met patronen. Deze kisten waren voor eenige maan den in genoemd huis gebragt door een persoon, die hoogst ver moedelijk een valschen naam had aangenomen, en geplaatst op eene kamer, waar geene andere meubelen waren. Genoemde persoon was later niet meer verschenen. De justitie houdt zich bezig met een onderzoek en reeds zijn verschillende arrestatie» geschied. jiïlcbtvl&nbm. 's Gravënhage den 15 Maart. Onder opzigt van den hoog- leeiaar van Bredazal, op bekomen magtiging van Z. M. den Koning, in den omtrek van Leiden eene artesiaansche put ge boord worden. Naar men verneemt, was laatstelijk reeds voor eene som van bijna f 100,000 ingeschreven voor de onlangs bekend ge maakte onderneming van den heer luitenant kolonel BaketoC oprigting eener ijzersmelterij te Leiden. Öen 12 dezer overleed te 's Heerenbergin den ouderdom van 58 jarenna een aanhoudend lijdén van 4! jarenaan de gevolgen van de bij Leuven bekomen wonde, de gepensioneer de generaal majoor Nicolaas Cornells de Gaillierisridder der Militaire Willems-orde3de klasse, van die van den Nederland- scben Leeuw, en van de Russische en andere vreemderorden. Te Maastricht is dezer dagen overleden de Hollandsche ge neraal Oldenneethoezeer aan de voornaamste Rrusselsche familien. door zijn huwelijk verwanden zelfs twee schoonzonen in Bel gische dienst hebbendebleef hij Vorst en Vaderland getrouw. Het feest vatl het 200 jarig bestaan der Utrechtsche Acade mie in de helft der maand J unij aanstaande zalgelijk wij ver nemen, luisterrijk zijn. Onder anderen zal aan de maskerade, voor-* stellende den incogc van Prins Maurits binnen Ostende na de overwinning van Nieuwpoort 3 Julij r6oo, alles te koste wor den gelegd. De hoofdpérsönenwelke hierin zullen voorko men zijn, Prins Maurits van Nassau, Graaf Justinus van NassauGraaf Henderik Frederik van NassauBodewijk Gun- thsr van NassauErnst Caslmir. van NassauDon Fran cisco de Men do saadrr.irant van Arragon. De costumes vati deze hoofdpersonen zullen prachtig zijn terwijl de verscheiden heid der NederlandscheEngelscheDuitscheFransche en Spaansche Edelenofficieren en soldaten de garde van Mau- ritsde gevangenenen de fiére Nederlandersdragende de verover de vaandels (150 in getal) aati het geheel eene bevallige levendig heid zullen bijzetten waartoe ook veel zal bijdragen de voorstelling der afgevaardigden uit Hollands .Vaten op eenen wagen waar onder Johan van Oldenbarneveld en Jacob Hujgens genoemd worden Men moer hierbij echter als vergeten dat de vete tus- schen Maurits en Oldenbarneveld juist hier is ontstaandaar in de eerste vreugde der overwinning aan Maurits menig woord

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1