N°. 103. G O E SSCHE Maandag h C 0 ra, Bm ,Qi (CS# hoofde van het invallende KERS.FÉÈST2<?/ 'de Vrijthgsche Couranc- op Donderdag worden uitgegeven Jkr>turctt cn 0!b3?niüsH\tirctt. BEKEND MAK I N G. OPROEPING VOOR DE NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER STAD GOES en" ressorce van dien. Brengen bij deze ter kennlsse vaneen iegelijk died zulks zou de mogen aangaan, dat ter voldoening aan de wétten van 8 Ja nuary 1817 en 27 April 1820 op de Nationale Militie, op Maan dag den 4 Januarij 1836 en volgende dagen, tot den 2.0 daar aanvolgende, dagelijks, uitgenomen des Zondags, des morgens van 10 tot 12 uren, ter Secretary yan deze Srad, zal gereed liggen, het Register van inschrijving tot de Loting voor dezel ve Militie, welk Register op denzelvèn dag door het hóófd van het bestuur zal worden geceekehd zij welke zich voor of op dien dag niet hebben laten inschrijven, zullen als nog wor-^ den ingeschreven aan het einde van hetzelve Register en tevéns verwezen worden tot eene boete van niet minder dan 5 en niet te bovengaande de som van 100 of ingeval van volstrekt on vermogen tot eene gevangems van vier dagen tot zes weken terwijl dezulkendie zich voor den 28 dierzelve maand niet heb- ben laten inschrijvendadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der Provincie gebragt, om aan den Militairen Kommandanc, ter inlijving en tot vermindering van het konrin- gent, te worden overgeleverd, overeenkomstig art. 66 en 68 der wet van 8 Januarij 1817 en art, 8 en 10 der wet van den 27 April 1820. Wordende mitsdien alle manspersonen, welke op den eersten Jannarij 1836, hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, (hoedani- ge zijn dezulken, geboren in den jare 1817 O bij dezen opge- roepen en vermaand, om, met overlegging, van bun geboorte of doop akte zich in bovengemelde dagen ter inschrijving in het gemelde register, ten Scadhuize alhier, aancebieden, en voor afwezigen, hunne ouders, voogden, curators of gevoimag* t gden. En ten einde niemand zich Zouden kunnen excuseren, uithoof de vyn onkunde aan de wetten, ten opzigte der inschrijving, en hgeen vertier daarbij is bepaalp, zoo worden bij deze de navol gende artikelen uit eersrgemelde wet op de Nationale Militie woor delijk geinsereerdt (Het Vervolg in ons volgend Nomtner. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 13 December. Het dagblad van*Petersburg van den 3bevat het navolgendein antwoord op hergeeb door het Fransche ministeriële Ochtendbladaangaande dé békende aan spraak des Keizers van Rusland bekend is. Nadat het Journal des Debats de woorden had medegedeeld, waarmede de Keizer zich, op zijne doorreize door Warschau tegen de depüratie van die stad had uitgelaten, heefc het die woor den met even hatelijke als arglistige aanmerkingen begeleid, wel ke in openbare tegenspraak zijn met de grondslagen van vastheid en orde, welke dat blad sinds eenigen tijd beweert voor re staan Wij hebben bevel bekomendeze artikelen Van het Journal des Debats over te nementen einde dezelve in Rusland mogen bekend worden* Zulk eene openbaarmaking is het eenige ant woord dat die artikelen verdienenterwijl zulks tevens de bit térste kritiek derzelve bevat, daar het bewijst, hoe weinig waar cle niéh hier hécht aan de aanvallen van eenen magteloozen haat, Welke regen de daden of de woorden van den Keizer gerist wor den. De taalwelke de Keizer te Warschau gevoerd heeft, zal gelijk altijd, in geheel Rusland met eenparige gevoelens van trouw en nationale instemming ontvangen wordenen in het Koningrijk Polen zal zij met eene innige overtuiging, en als de uitdrukking eener, her is waar, ernstige, doch heilzame waar heid vernomen zijn. Want het is niet dóór de driften der vol ken te vleyendat men den vrede verzekert. Otn de rust en de welvaart van zijne onderdanen in het Koningrijk duur zaam te handhaven, moet de Keizer hun luide toeroepen: „Blijft aan uwe phgten getrouwen het gébeürde zal Vergeter worden waakt zelve voor de rust van Uw land: behoede her voor de verbreiding van oproerige geschriftenen Gij zult di welvaart van hetzelve bevestigen; voedt uwe kinderen naar de „voorschriften van den Godsdiens: en der trouw aan uwen Sou „verein op, en Gij zult hun eene gelukkige toekomst voorbe reidenhandhaaft de inwendige rust uwer staden de Alexan (sfer-cicadelzal alleen aanwezig zijn om U te beschermen; ,,200 Gij dit niet doet, zult Gij over U en uw Vadeiland on- begrensde onheilen brengen 1" Deze zijn waarheden welke de Keizer en Koning aan de de afgevaardigden van Warschau moest te kennen geven. Maar hij heeft er ook nog de navol gende gedenkwaardige woorden bijgevoegd welke het Journal des. Debats zorgvuldig vermeden heefc mede te deelenReeds sedert lang heb ik de Mij en mijn geslacht aangedane beieedi- gingen vergeven. Mijn eenig verlangen is, het kwade mee hec „goede te vergelden, en, tegen uwen wil, U gelukkig te ma- ken. Ik heb du voor God gezworen, en ik verbreek mijne „eeden niet..' Deze vergevensgezinde en vredelievende woorden zijn luide uit gesproken geworden, dezelve zullen weerklank vinden, in de har ten van alle Polen, die hunnen Souverein getrouw zijn, en hun land waarachiing„liefhebben; zij zullen ook, wij vertrouwen dit vastelijk, toe een nieuw onderpand verstrekken voor de te- rugkeèrcnde welvaart van het Koningrijk. AJIeen de vijanden van deszelfs rust kunnen dezelve verminken en verzwijgen." Hierop deelt het Peterburgsche Dagblad de aanspraak mede, zooals dezelve in het Journal des Debats van den n Novem ber voorkomt, met bijvoeging der aanmerkingen, waarmede dat Journal dezelve op genoemden dag en den 13 dier maand iiet vergezeld gaan ^Uic de in het bovenstaande artikel opgegeve- ne zinsneden blijkt, dat het Journal de Francfort wel onderligt was, toen hetzelve voor eenigen tijd den Franschen tekst van genoemde aanspraak, naar berigten uit Warschau, aanvulde en verbeterde. Overigens wordt in brieven uit het Pruisische voor ondersteld, dat het de heer DurandFransch consul te War schau, is geweest, die de veel geruchts gemaakt hebbende aan spraak des Keizers het eerst heefc bekend doen worden. Dit baart vooral bevreemding, omd'r de heer Durand persoonlijk de Polen zeer vijandig is, en hij nopens hunne zaken" nooit iets gedaan had wat strijdig met de inzigren der Russische regering was. Deze regering moec zeer misnoegd over de bedoelde be kendmaking zijn, vermits zij de aanspraak des Keizers als van geheel ljuishoudelijken aard wilde beschouwd hebben, en als zoo danig aan niemand de bevoegdheid toekende, om die zonder hare voorafgaande toestemming, openbaar te maken.} JIcbctTfiubciï. VGravenhxge, den 17 December. In de antwoorden der regering op de bedenkingen der rifdeelingen van de tweede kamer op'hec ontwerp van wet ter bevordering der belangen van den landbouw, komt ondea anderen, voor: dat de regering met de vöordragt daarvan geenzins het regtscreeksch belong des handels maar wel dat des landbouws bedoeld heeftalhoewel ook de be langen des handels'in het oog zijn gehouden; dat het haar zeer twijfelachtig toeschijnt, of het grootste gedeelte des handels voor of tegen het voopstel gestemd is; dat het doel der regering kenne lijk is en vast staat, om den landbouw krachtdadig en duurzaam te beschermen. Voorts komt in de antwoorden nog voor: dat de regering de verhooging van hec inkomend regt op de boterton een punt van onderzoek zal maken dat de tegenwoordige meer voldoende prij zen van andere veldvruchten, dan granen, meer toevallig cn tij delijk dan blijvend schijnen re wezen det de graanprijzen on danks de zeldzame omstandigheiddat Rusland in plaats van aan zienlijke hoeveelheden graan uit te voeren, integendeel heeft in gevoerd, nog meerdere verlaging ondergaan hebben dat, hoe zeer door ovérvloedigèn oogst, in Engeland en Frankrijk, de ptijzen lager zijn dan sedert vele jaren Hec geval was, dezelve toch altijd nog veel hooger dan ip Nederland zijnbedragende de gemiddelde prijs op den 1 October jl. in Nederland ƒ5 voor hec mud tarwe, fn'Engeland 7,60 in Frankiijk 6 50 en in Bel gië ƒ7 dat deze hoogere prijzen in die landen het gevolg zijn van de aldaar bestaande bèscn lamende regren Wegens deh graanhandel wordt aangemerkt, dar, voor zooveel mén daardoor verstaat den invoer voor buirenlandsche consumtie die mwoer, althans van mindere graansoortenun gevolge der onderhavige wéttijdelijk iets minder kan worden, maar dan ook slechts tijdelijk en dat. indien men door graanhandel den han del tot wederuitvoer van vreemde granen verstaat, hier geene bei lemmering, veel min vernietiging denkbaar is, omdat die tak van hmdel gezegd kan worden niet meer te bestaan en darmen Het er voor mag houden, dar het bésre middel tor wederopbeu- ring gelegen is in het verminderen van groote hoeveelheden, welke bij uitvoer geheel vrij van regren gesteid zijn, Ten aanzien van afr. 18, hetwelk ten doel heefr, om de el ders bestaande hooge ragten op producten van Nederland of des- 21 December.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1