Lodewjjk Philips, daartoe in te dienen adressen welke verzeid zullen moeten zijn van hunne reglementen en statuten, ten einde daarop finaal te beschikken; nadar een en ander in her belang eener politie zal zijn onderzocht, en daarin niets gevonden, dat de publieke orde en rust zou kunnen storen, met de goede zeden strijden, of eenige inbreuk maken op de bezittingen, inkomsten, regten of ticels van de gevestigde hervormde (^gereformeerde) kerk of eenïg ander, reeds in dit rijk bestaande kerkgenootschap als welke Z. M., volgens de grondwet, verpligc is te beschermen. Goes Wed. J, Soetebier. V De PROVINCIALE GENEESKUNDIGE COMMIS SIE in Zeelandontwarende dat vele Heelmeesters ten Platte Lande, in de termen vallende van Artikel 24 en 25 hunner In structie, bij Koninklijk Besluie van 3r Mei 1818, Staatsblad 63} gearresteerd, nalatig zij» om aan voornoemde Artike len re voldoen; alsmede de Vroed meesters, zoo in de Sleden, als ten Platten Lande Geëtabliseerd welke in gebreke blijven het bepaalde bij artikel to en 11 hunner Instructie op te vol gen, wil dezen ten ernstigste aanmanenaan voornoemde arti kelen voortaan sciptelijk te voldoendaar door voornoemde Commissie tegen de nalatige» in conformiteit van Art. 22 en 23 der wet van 12 Maart 1818, {Staatsblad. N.° 16) zal worden gehandeld. Te Goks, bij. F, Kl&euwens, Stadsdrukker. dat de democratische beginselen in de Vereenigde Staten zoo zeer de bovenhand hebben, en aan welks slot gezegd worde, dat het zwaard van Frankrijk, onder de leiding der Voorzienigheid en te gen den wil van Frankrijk aan, misschien het middel zal zyn om het gemeeneoest op' eenen beteren weg te brengen. De zaak van her geschil met Amerika houdt steeds de aan dacht bezig. De oppositie verwijt hec bewinddat hetzelve ligt vaardig het beruchte verdrag van 1831 had gesloten, zonderde bewilliging van de vertegenwoordiging De ratificatie van dat verdrag is buitengemeen stellig en krachtig. Volgens een dag blad van Washingtonis dezelve in de volgende bewoordingen vervat Naardien wij opgemelde overeenkomst en elke harer bepa lingen naar ons genoegen hebben bevonden, zoo verklaren wij, zoo voor ons als voor onze erfgenamen cn opvolgers, dat de zelve is aangenomen, goedgekeurd, bekrachtigd en bevestigd^, gelijk wij haar bij deze, door ons eigenhandig onderteekend, aan nemen en bevestigen, Belovende wij op ons Koninklijk woord, haar onschendbaar te zullen nakomen en doen nakomen, zonder immer daartegen te handelen, of toe te staan, dat regtsrreeks of zijdelingsom welke reden of onder Welk voorwendsel oqkdaar tegen .gehandeld worde. Ter oorkonde waarvan wij deze met ons zegel hebben voorzien. Gedaan op het Palais Royalte Parijs den 31 Augustus 1831. Wegens den Koning, Horace Sebastiani." De jongste tijdingen uit Spanje in de ministeriele bladen zijn onmiskenbaar overdreven ten voordeele van de zaak der con stitutionelen. Voorzigtigheidshalve word: bijeen berigtdat 14 baraillons der Carlïsren gevraagd haddenom zich te onderwer pen, gevoegd, dat hetzelve bevestiging verdient. Het schijnt in- tusschen dat de nadrukkelijke maatregelen, welke Mina in Ka talonie genomen heeft, doel hebben getroffen. Immers de Car- listische benden geraken aldaar geheel uiteen en moeten bij Pue bla een niet onaanzienlijk verlies hebben geleden. In Saragossa dat in den laatsten tijd zop menigwerf het tooneel van onrustige bewegingen is geweekt is thans de ligting van Arragon, ten be drage van ruim 5000 man vereer,igd. Cordova heeft zijne magt te Larraga, Puenee-Ia-Reina en o.m- streken de generaal Eguia de zijne bij Estella zamengetrokken. De G'arlisten houden San Sebastian van nabij omsingeld. Zij hebben op een snaphaanschot afstancs een klooster vermeesterd waaruit zij aan de stad zware afbreuk kunnen toebrengen. Vele ingezetenen wijken uit gemelde plaatsdie reeds sterk door bom men geleden heeft. Eene goeletdie uit de baai hec moordda dig vuur der Carlisten beantwoorddeis door dezen tot zwijgen gebragt, en heeft zich in vei'igheid moeten stelle a. Men schat de magt der Carlisten bij San Sebastian tot Toiosa op twaalf ba- taiüons met 12 zware stukken geschut, behalve de mortieren. De overheden der stad hebben op hulp uit Santander en Bilbao aangedrongen. lijefeerlattbét?* *s Gravbnhags den 15 DecemberDe minister van Staat belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., heeft aan onderscheidene personen, welke zich tot Z. M. hadden gewend met de verklaring dat zij zich van de gevestigde Hervormde Kerk hadden afgescheiden, en met het ver zoek om Hoogstdeszelfs goedkeuring autorisatie en bescherming sot onbelemmerde uitoefening van hunnen eeredienst, en handha ving. in denzei ven het navolgende antwoord, bij missive van den li dezer, doen toekomen: „Bij aanschrijving van den 10 dezer, n.° 71, ontvangen heb*' bf" de Z. M. beschikking op de adressen van onderscheidene per sonen, welke verklaren zich op de daarbij aangegeven? gronden van de gevestigde Hervormde Kerk te hebben afgescheiden, en diensvolgens verzoeken 'sKonings goedkeuring, autorisatie en bfcs.cherming, ten einde in hunnen eeredienst niet te worden be lemmerd, maar integendeel in de-vrije uitoefening van denzelven se worden gehandhaafd Geeftovereenkomstig gemelde Koninklijke aanschrijving bij dezeaan de adressanten te kennen Dat Z. M met het hoogste leedwezen vernomen heeft hun voornemen om de gevestigde Hervormde Kerk te verlaten en af zonderlijke genootschappen te vormen; daar zoodanige scheuring vm veruitziende gevolgen is en aanleiding geeft tot onverdraag .jmheid, twiscen en partijschappen, den nadeeligsten invloed Uitoefenende op de rust der huisgezinnen en de opvoeding der kinderen terwijl deze afscheiding voor henzelven van zeer bedea kelijken gevolgen zou wezendaar zij er wel op bedacht moeten zijndat zij alsdan zelve geheel en al zouden moeten zorgen voor hunne kerken voor hunne leeiaarsen voor het onderhoud hunner behöeftigen Dat, in allen gevallede door hen ingediende verzoekschrif ten voor geene gunstige beschikkingen vatbaar zijn, maar zoo als zij zijn liggendemoeten worden gewezen van de hand; Dat, indien zij onverhooptelijk mogcen blijven volharden bij hun voornemen, om afzonderlijke nieuwe godsdienstige genoot schappen te vormen de Koning aan hen geene toelating en grond wettige bescherming kan verleenen dan nadat Z. M. zal zijn ge bleken, dat de openbare orde of veiligheid daardoor niet gestoord kauworden; dat Hoogstdezclve dus zal afwachten de nadere Dan dat inmiddels, zoo lang zoodanige toelating door Z. M. niet zal zijn verleendde adressanten geen aanspraak kunnen ma ken op de vrijheid van Godsdienstoefening en de bescherming, alleen aan de bestaande kerkgenootschappen bij de grondwet verzekerden dat mitsdien voorloopig de door henzonder ver- kregene toelating, feitelijk opgerigte gemeenten, als onwettig, niet kunnen worden geduld." £ïbuccfcuttc«i. Heden overleed, na lang gesukkeld te hebben, doch nog op her onverwachts, in den ouderdom van ruim 62 jaren, de Wel Edele Heer J. SOETEÖIER, Notaris in deze Scad; diep betreurd wordende door zijne Echcgenoote en Kinderen E O V E R S L U IJ S 'den 15 December 1835, Middelburg10 December 1835. De Provinciale Geneeskundige Commissie voornoemd', J. R. de VASSIJ, President Ter ordonnantie van dezelve J. de MAN, Jz., Secretaris Dè PLAATSELIJKE COMMISSIE van GENEES KUNDIG TOEVOORZIGT te Goesvoldoende aan de aan schrijving van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 1 September jl A. N.° 10941/3, Ie, Afd.verwittigt bij deze de onder haar ressorterende Geneeskunst Oefenaars, dat in de NEDERLANDSCHE APOTHEEK, uitgegeven te 's Gravenhagein den jare 1826, pagina 410^ eene misstelling is one lekt, omtrent het unguentum oxijdi hij drargijri nitrata en dat dit unguentum noe: worden bereid en zamengesteld door een half drachma Salpeter Zuur Kwik overoxijde, met twee oneen gezuiverde Varkensreuzel. Goes, den 14 December 1835. De Commissie voornoemd J. W. HECKING, Vt. Ter ordonnantie van dezelve, T. PIETERSE, Secretaris De Broodbakkers binnen deze Stad, die genegen zijn; de leverantie van TARWE- en MASTELUINE-BROODge durende den jare 1836 in de Godshuizen aldaar benoodigd aantenemen, worden uitgenoodigd daarop intesch'iijvenvoor of uiterlijk op den 26 dezer maand. Tot maatstaf van deze inschrij ving wordt het Broodpas genomen, zoo dat de gegadigden, bij hunne inschrijving gelieven te bepalen, hoeveel beneden htc Pas, de leverantie wordt aangeboden. De Inschrijvings biljetten zullen moeten bezorgd worden by den Rentmeester van de Administratie der Godshuizen. Goesden 17 December 1835. H. C. PILAAR. Den 3 December 1835, is onder het Goessche Am baclit. Geschuteen WITTE VAARS; oud naar gissing drie k vier jaren, geteekend.als volgt: Zwarte Kop en Hals met een klein wit teeken voor den kop1, en Kleine Horens; met eenige kleine zwarte vlakj s, van den hals naar den staart; geheel witte Rug en Staart; met zwarte sirepen op de Voorpootenvan de Knie naar de Schoenen» Die getren, welke vermeenen op dezelve eenige aanspraak of regc van eigendom te hebben, vervoegen zich bij den Commis saris van Policie te Goes', alwaar de noodige inlichtingen ce be komen zijn. ui wmrnimmmmmimmiwjmiFmtm

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2