JV°. 101. GOESSCHE V-\ S 'g! X*rsz l - Vrijdag^ im t r4 »i ism ■V if'J COURANT. 18 December. NIEUWSTIJDINGEN* ShrUsdilimb. Berlin den ii December2. M. heeft bij kabinetschrij ven van den 2i der vorige maand, aan alle hoofden van algemeen bestuur te kennen gegevendat Hoogstdezelve met misnoegen had opgemerkt, dat er door onderscheidene ambtenarenzoo wel mon delinge als schriftelijke mededeelingen gedaan waren omtrent hun ne ambtsverrigtingenen dat sommigen zelfs zich niet ontzien hadden, zulke mededeelingen in het openbaar bekend temaken; dar zoodanig eene schending der bestaande wettelijke voorschrif ten niet langer te dulden was dat alle hoofden van algemeen be stuur dus gelast werdendaartegen ten scherpste te wakende zich daaraan schuldig makende personen tot verantwoording te roepen, naar de wetten te doen straffen en derzelver namen aan Hoogstdenzelven op te geven, ten einde, boven de straffen zon der pensioen uit den dienst te worden ontzet. - Te Genua is het bionenloopen van alle Portugesche sche pen verboden, en wel uit hoofde van den gezondheidstoestand van dat rijk. Dit verbod heeft velen bevreemd, omdat men niet weet, dat in Portugal op dit oogenblik eenige verdachte ziekte heerscht. Regtstreeksche berigten uit Ancona bevestigen, dat 2, M. de Koning van Begeren, in den avond van den 2, in goeden wel stand aldaar is aangekomen. De reis des Konings was nog al modjelijk geweest, uit hoofde van de veelvuldigheid der sneeuw welke in de laatste dagenin het noordeu van Italië gevallen was, terwijl men in het zuidelijk gedeelte het schoonste wederf, niet ongelijk aan de lente genoot, Z. M zou zonder verwijl de reis naar Griekenland voortzettenwaartoe net engelsche stoomfregar de Medeamet vier karonades gewapenden het fregat de Port landvan 50 stukkente Ancona voor eenige dagen waren aan gekomen. - Brieven uit Alexandrie, van den 1 November melden, dat <L Onderkoning eene reis door zijne egyptische staten had on demomen. De berigten uit Syrië luiden tegenstrijdig Volgens sommigen heerscbr rusr en tevredenheid en waren de Drusen ge heel onderworpen en ontwapendvolgens anderen daarentegen was het meerendeel van die natie in het gebergte gevlugc, en heersebte overal eene groore spanning. Men schrijft van de Iraliaansche grenzen, van den 4 De cember, als volgt: Het voor weinig tijds verspreide gerucht van eene onder waar borging der Napelsche regering tot stand gebragte geldleening. ten behoeve van DCarlosberust vermoedelijk eerder op den wensch zijner voorstanders dan op wezenlijkheid. Het is moge lijk dat tot dit einde pogingen zijn in het Werk gesteld, maar van eene geslotene leening weec niemand iets., Dat D. Carlos van geld voorzien wordt is waarschijnlijk want zonder geld houdt men in onze tijden geen soldaten op de been, doch van welken kant hem dit wordt verschaft, blijft voor alsnog een raadsel. Londen den 12 DecemberO'Cornell heefr weder een open baren brief geschreven, waarin hij de Iersche hervormingsgezin- den aanspoort, om zich rondom het tegenwoordige ministerie te scharen met de radicalen van Engeland, ten einde de behoudene partij voor altijd geheel van het bewind uittesluiren. Op merkelijk is deze vermaningomdat juist nu door de bladen der behoudene partij de meening verbreid wordt, als of hot minis terie er aan zou denken, om afcetredeniers waarvan echter bui ten dien niets blijkt. De inschrijvingen ten behoeve der ar moedige geestelijken van de protestantsche kerk in Ierland vinden veel bijval. Berigten van de Kaap stad van den 4 October houden in dai het britsch bewind den vrede had gesloten met de hoofden der naburig kaffers. In de laarste maanden was de oorlog met die volks stammen onafgebroken voortgezet geworden. Te Edimburg is dezer dagen een groote maaltijd gehou den, ter eere van de Poolsche uitgewekenen. Onder de daarbij tegenwoordige Polen merkte men Prins Czartoryski op, en on der de talrijke aanzienlijke Britten den lord advokaat van Schot land. Bij deze gelegenheid heeft het niet ontbroken aan aanspra ken, waarin hevig tegen den Keizer van Rusland werd uitge varen. Parijs, den 11 December. De geruchten, welke ter beur 7.C beben ge'oopenals of de bemiddeling van Groot-Brittannie in het verschil met Amerika zoude zijn aangenomen, zijn afkoms tig geween van den minister Thierswelke gehouden wordt voor d.mgenen die deze bemiddeling gaarne zoude zien aannemente gen het gevoelen van den minister de Broglie. Het ministeriële ochtendblad deelt weder onderscheidene be rigten mede uit Noord Amerika tot en met den 16 November en, onder andere, een vrij breed betoog van het dagblad, 'twelk als het orgaan van den president Jackson wotd beschouwd. In dit betoog worden de woorden opgegeven der ratificatie van Ko ning Philips van het trnctaat van schadevergoedingen opge merkt, dat die ratificatie is algemeen en zonder eenig voorbehoud. De schrijver wil toegeven, dat de koning, bi) de eerste weige ring der Kamer om de fondsen te verstrekken in eenen moei- jelijken toestand heeft verkeerd, maar dat, sedert het besluit van de Kamer, om de noodige penningen te veileenen, en de offi ciële en herhaalde verklaring van den gezant Levingsiondac de president, bij deszeifs bekende boodschap aan hec congres, Frankrijk op geenerhande wijze heeft willen beleedigen of trot seren, de voortdurende weigering van den Koning der Franschen om in de betaling der wettig erkende schuld te voorzienaan niets anders dan aan kwade trouw moet worden toegeschreven. Voor het overige verzeit de schrij/er van het ministeriële och tendblad deze berigten weder met breedvoerige aanmerkingen, waarvan de hoofd-inhoud hierop nederkomt: „dat het ewmeig jaar geleden, zeker zoude zijn geweest dat het verschil in der minne zoude zijn bijgelegd, maar dat dit thans slechts als waar schijnlijk en niet meer dan waarschijnlijk moet worden geacht.5* Hij somt de ontzettende verliezen op, welke de Amerikanen, ter zake van hunnen uirgebreiden zeehandelbil een oorlog zouden kunnen lijden, maar hij beweert tevens, dat thans de democra tie haren zetel in de Vereenigde Staten op eenen breeden grond slag gevestigd heeft, zonder eenige mededinging te duchten; dat deze democratie geenszins als eene zoodanige moet worden beschouwd, die zich met brood en schouwspelen laat te vrede stellen, maar dac zij hare krachten gevoelt, en er prijs op stelt om, met kennis van zaken, het bewind te voeren, dat deze democratie, bij gebrek eener aristocratische terugwerkingin zich zelve moet woelen; om in zichzelve eenig. tegenvvigt te vinden, en dat de gevolgenwelke dergelijk een staat van zaken ie weeg moet brengenonberekenbaar zijn In bijzondere brieven worde gemelddae de president jackson vijandelijkheden zal aanraden; zijn vermoedelijke opvolger, de heer van Burenwel geen oorlog, maar toch toebereidse len tot oorlog; beiden, om zich aanhang te verschaff n doch dac de hoop der vredesgezinden steeds op den senaat ge vestigd blijft. Het door sommige onzer dagbladen in omloop gebragte gerucht, dat de Fransche krijgsmagtdie nabij Oran, in hec Rijk van Algiersis zamengetrokkenen waarbij zich zoo wel 'sKonings oudste zoon, als de opperbevelhebber der kolonie, maarschalk Clauselbevindc, door het invallen van den regen tijd, gedwongen was geworden, om van de onderneming regen den Arabischen Emir Ahdel-Kader af te zien, blijkt thans ge heel ongegrond te zijn geweest. De Fransche regering heeft in den namiddag van den 10 December een teiegraphisch berigt uic Toulon omvangen, houdende, dat men aldaar tijdingen uit hec leger van Afrika ontvangen had, van den 26 November gedag- teekend, en waarvan de hoofdinhoud aldus luidde: Alle de troepen zullen dezen avond aan den Thelat vereenigd zijn Het weder is fraai Z K. H de Hertog van Orleans is zeer welvarende Alles voorspeld eene gelukkige uitkomst." De hier genoemde rivier Theiat (wanrscnijnlijk dezelfde, die op de groote kaart van Lapie Talift wordt genoemd) bevindc zich een dagmarsch ten westen van Ornn en van het kamp van den Vijgeboom, naby de vlakte van Kaddour Dabby Het Fran sche leger kan in eenen tweeden dagmarsch gemakkelijk de oevers van den Sigg bereiken, eene andere rivier, die door eene zeer uitgestrekte vlakte heen stroomt Om van, daar rot Mascara te komen, welke stad hec hoofdpunt van het aan fibdel Kader on derworpen gebied uitmaaktdoch volgens sommige berigten. niec door hem verdedigd zal worden, moet de.Fiansche krijgsmngc nog eene bergketen overtrekken De geheele afstand tusschen Oran en Mascara (het oude Victoria der Romeinen,) worde op 25 uren geschat De penrestrijd der Paryssche dagbladen over het geschil met Noord Amerika duurt s-eeds voorren is op nieuw aange wakkerd, door de thans aldaar, uit Noord Amerika onrvatigene bladen rot den 16 November; waaronder er zijn, die zich op een vrij scherpen toon tegen Frankrijk uitlaten Het ministerie le ochtendblad wijdt onder onderen op nieuw e n lang vertoog aan de Amerikaansche zaak, waarin hec vooral zich beklaagc. "V

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1