N°. 100. G O E S S C II E COURANT. t k iMIO-KN'tft l-iï'h'OWJi it:1 W.sZtQEi&JÈL. 14 December. NIEUWSTIJDINGEN. Sutlsdtl.v.ib. Frankfort, tfe# 6 December. Den 3 dezer, als wanneer Z. M. de Koning van Beijeren te Anconascheep zou gaan, om zich naar Griekenland te begevenis re Munchen in de kerken en ook in de scholeneene plegrige bedestond gehoudm voor de gelukkige reis en cerugkomsc des Koniogs. Naar men zegt zal de graaf v. Armansperg vooreerst in Griekenland blijven om met Z. M. den Koning van Beijeren van daar naar 3eijeren terugtekeerehen zal de heer v. Miegwelke nu den Koning op zijne reis naar Griekenland vergezeldaldaar blijvenom den jeug digen Koning Otto als raadsman op zijde te staan. Wat deu toestand van Griekenland betreft; hieromtrent zijn in de laatste dagen geheel uiteenloopende geruchten verspreidwelke te zeer het kenmerk van overdrijving en parrijzuchc droegenom er eeni gen staat op te kunnen maken. Nader aan de waarheid schijnt te komen hetgeen nu uit Triest, van den 27 November gemeld wordtnamelijk dat de Grieken zich rustig houdenin afwach ting van den Koning van Beijeren; dat echter onder hen eene algemeene gisting schijnt te heerschendat op vele plaatsen de betaling der belastingen en tienden geweigerd wordtdat er in October zelfs geene penningen voorhanden, warenom de soldij der troepen te betalenen dat in dezen nood eene som van 800,000 fl uit Beijeren is aangekomen, welke naar men zegt, door den Koning aan zijn zoon geleend was, omdat de betaling der derde serie van de groote geidleening onverwachts zwarighe den ontmoet had. fc Onlangs zijn weder 800 parsonen, meest uit Westphalen naar Jamaica verhuisd. Eerst na gedurende 5 jaren aldaar in staat van dienstbaarheid gearbeid te hebbenkunnen die lieden het eigendom van een meer of min uitgestrekt stukje grond bekomen. Uit Petersburg wordt dd, 28 November! het navolgende gemeld Overeenkomstig Keizerlijk bevel moeten alle naar Rusland zich begevende vreemdelingen verwitrigd worden, dat in het binnenste des rijks geene aandeelen in buitenlandsche loterijen zullen wor den toegelaten, zullende dezelve terstond worden verbeurd ver klaard wanneer dezelve btj reizigers ontdekt worden. Terwijl men den 22 dezer bij Kroonstad bezig was eenige schepen in te ijzen, geraakte tegen den middag het ijs in bewe ging ten jgevolge waarvan de schepen naar alle rigtingen weg dreven en enkele aan den grond raakten ook het werkvolk ver keerde in het grootste gevaar en redde zich schier wonderdadig doch een aantal van 30 personen, benevens een slede en paard dreven op eene ijsschots naar zee, waarvan, zoo mep lèter ver nam', 18 personen zijn gereddoch het lot der overigen was nog onbekend. Volgens berigten uit Genua van 28 November door fran- sche dagbladen medegedeeld^, was destijds het aldaar bijeengetrok ken smaldeelwaarover de admiraal Serra het bevel voerdenog niet uitgezeild Omtrent de bestemming van hetzelve was nog altijd niets stelligs bekend gewordenmaar men bleef vermoeden dat bet zou moeten dienen om eene landing van D Miguel in Portugal te ondersteunenof om aan D. Carlos bijstand te ver leenen. De Koning van Sardinië bevond zich sederr den 5 te Genua en was bij'na dagelijks tegenwoordig bij de wapenoefenin gen der aldaar vereenigde troepenook woonde hij dikwerf de oefeningen bij van het uit acht schepen bestaande smaldeel. Er werden vele matrozen geprest, en verscheiden te Genua te huis behoorende schepen keerden niet daarheen terug, uit vrees van hunne bemanning te zullen verliezen» Nog wordt in dit berigt gezegdHet russische smaldeel is nog niet aangekomenmaar wordt eerstdaags bij het eiland Sardinië gewacht." Parijs, den 9 December. Het ministeriele ochtendblad van den 7 December behelst een vertoog over de geschillen met Noord Amerika, waarin een oorlog met dat land niet als waarschijnlijk, maar toch geenszins als onmogelijk wordt voorgestelden tevens de overtuiging doorstraalt, dat die oorlog wel eens door per soonlijke inzigten van den Voorzitter Jackson zou kunnen wor den uitgelokt. Waarschijnlijk moet men de daling der fondsen op de Parijs- sche beurs van den 7 aan de ten deze opgewekte bezorgdheid toe schrijven. In brieven uit Bayonne van" den 3 December leest men. De laatste tijdingen uit het hoofdkwartier van D. Carlos zijn van den 30 November, en bij voortduring uit Onate gedagtee kend. Zijn opperbevelhebber Eguia bevond zich destijds steeds in den omtrek van Estella. Villarealeen ander Carlistisch ge neraal had den 28 eene beweging in de rigting van Vittoria ge maakt. Men verzekert voorts, dat de Cariistïsche bataillons, die Irun bezet hieldendie stad verlaten hebben, en naar de zijde van San Sebastian zijn getrokken. Sommigen willendat de Car- lisiische batterijen reeds de wegen naar die vesting geheel bestrij ken. Zij hebben, zoo men zegt ten oogmerk, om de kleine ha ven Guitaria, die niet verre van San Sebastian aan een zeer vei- ligen zeeboezem ligt, aan te tasten; maar die haven wordt door ecti kasteel, hetwelk de Christinos bezet houden, verdedigd, Het heen en weder trekken der Carlisten in den omtrek van San Se bastian houdt aldaar bestendig onrust gaande en vermeerden: de duurte der levensmiddelen. Sedert den 20 November bezitten de Carlisten in het dorp Baquedam, hetwelk in de valleijen van las Amescoas ligt, eene geweer fabrijk. Zestig wapensmeden zijn daar aan het herstellen van beschadigde geweren bezig. Wij willen hier deze daadzaak vermeld hebben zonder eeni ge verdere uitbreiding daaraan toe te voegenons verbindende des gevorderd wordendeden naam der personen op te geven. De Portugesche tusschenkómst bepaald zich rot op dezen dag tot de verschijning van 100 Portugezen »te Zamora, die, na twee dagen verblijfs, den weg naar Portugal weder hebben ingeslagen. Htje^itlanbjen. 's Gravenhage, den 10 December. Het hof van assises, alhier heeft gisteren C. H, Bierau en de vijf andere personen, beschuldigd van Nederlandsche munt te hebben besnoeiden al- zoo vervalschcen dit besnoeide geld in omloop te hebben ge- bragtniet schuldig verklaard aan de hun te laste gelegde mis daad. De fransche dagbladen hadden het gerucht verspreiddat eenige bankiershuizenwaaronder ook dat van den heer R. L. Bisschoffsheimte Amsterdam, eene geidleening ten behoeve van D. Carlosen wel onder garantie van Rusland, hadden aange gaan. Zulks wordr door het Amsterdamscbe Handelsblad stellig tegengesprokenevenzeer als een ander geruchtmede door de fransche dagbladen verspreiddat eene russische vloot te Texel verwacht wordr. De schotsche dichter James Hogg, de genieene vriend van Walter Scottis in den ouderdom van 63 jarente Ettrickhet dorp hetwelk hem had zien geboren worden, overleden. Hij was eigeniijk een schaapherder, gelijk zijne voorouders, en is tot aan zijnen dood toe op het land blijven leven. Door Z. M den Koning is bij besluit bepaalddat wan neer constructeurs-leerlingen of titulaire onder-constructeursaan boord van Hoogdeszelfs schepen of vaartuigen van oorlog, tot het doen van korte zeereizen daarmede zullen worden bestemd zij alsdan gedurende den tijd van hun embarquementdubbel daggeld zullefi genieten, benevens een tafelgeld van f 25 per maand, onder voorwaarden, dat dit een en ander alleen dan zal worden genoten wanneer bij hunne^terugkomst duidelijk is gebleken, dat zij zich moeite hebben gegeven om de ondervinding op zee en de werking van dat element op den bodem waarop zij zich bevonden hebben, te bestuderen, en er zich op toegelegd heb ben zoodanige waarnemingen door die ondervinding verkregen op te geven welke ter verbetering van de schepenzoo in con structie en gemanierdheidals in het algemeen voor de Neder landsche marine van nnt en belang kunnen worden geacht. Middelburg-, den 11 DecemberHet hof van assises in de ze Provincie, heeft op heden deszelfs zittingen, voor het vier de kwartaal des loopenden jaars, welke op den 7 dezer maand, onder het presidium van den raadsheer mr. G. T. Baumhauer geopend zijn, reeds gesloten Slechts vijf zaken waarvan vier de misdaad van diefstalmet meer of min verzwarende omstandigheden gepleegd, ten onder werp hadden, zijn daarin behandeld; doch de vijfdewaarmede het hof zich op den 8 en 9 dezer heeft bezig gehoudenbe trof eene beschuldiging van kindermoordtegen zekere Tona Hansen oud 22 jaren boeren-dienstmeid van beroep, laatst woonachtig onder de gemeente Duivendijke. Deze beschuldig dewelke hare zwangerschap steeds had ontkend en zooveel mo gelijk verborgen gehoudenen die ook geenerlei voorzorgen ge nomen had, om het kind, waarvan zij zich zwanger gevoelde, bij deszelfs geboorte te ontvangen en te verplegen, was, vol gens hare eigene bekentenisin den nacht tusschen den 8 en 9 october 11 zonder eenige hulp en in het geheim, op de erf der hofstede waar zij als diensrineid woonachtig wasbij den mest put, vaneen voldragen en levend kind bevallen en liet hetzelve aldaar ter plaatse, na het meteen weinig zek (slootriet) bedekt, en dit met haren voet eenigmate vastgetrapt te hebben in de Maandag

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1