N°. 96. I '"7 G GOESSCHE ?Tl?: \7% I"v Maanda» COUR A M T. 30 November. ïïestuven en Slfomiuiet vnlicu. Voor het Rijk. VERKOOP ING VAN AANGEHAALDE EN VER BEURD VERKLAARDE KLOMPEN. Op Zaiurdag den 5 December 1835, ^es voqrmiddags om 10 urenzal de Ontvanger van 's Rijks Belastingen ce Krui- ningenvoor zijnen Kantoreom gereed getd% publiek presen teren te Verkoopen Eene partij van ruim 5000 PAAR KLOMPEN. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 22 November-, Het dagblad van Augsburg behelst thans het volgende berigt van de Itdiaansche grenzen: Men verzekertdar de Koning van Napels voor D Carlos eene leening van 25 millioenen franken tot stand gebragt heelt, voor welke som de meeste italiaansche vorsten moeten ingeschreven f hebben, ten einde op het tegenwoordige ©ogenblik, waarop D Carlos het gebrek aan geld hec meesc gevoelt, zijne operacien niec te zien stilstaan. Nopens de bijzondere punten van de aan gegane overeenkomst is slechts dit bekenddat hij eerst na de verovering van den troon tot de terugbetaling van het bedrag der leening met derenten verpligt is. Men zorgt nu voor middelen om die grooce som op de spoedigste en zekerste wijze naar hare bestemming te doen vervoeren. Men begrijpt niet regthoe zulke geld-onderhandelingen zonder weten der beurzen kunnen geschie den. Zijn echter de boven vermelde opgaven gegrond, dan wordt daardoor eenig licht verspreid over de verschillende reizen van D> Miguel en van de herto ?n van Beiragelijk dan ook het verblijf van den infant DSebasiiaan In Napels en zijn onlangs i'olbragte togt naar het hoofdkwartier van D. Carlosdaarmede in verband kunnen staan. Aan den anderen kant hoopt men dat onder de 100,000 manschappen van Mendizahal zich misschien voor een derde geheime aanhangers van D Carlos kunnen be vindenwelker wapening eerder de zaak des laatstgenoemden dan die der Koningin zou kunnen te stade komenzoodra zich de gelegenheid mogt aanbieden, om zonder gevaar over ce loopen. De Keizer van Rusland is den 5 November ce Orel aan gekomen, Z. M. heeft daar eene lijkmis, die ter eere der over ledene Keizerin Maria Feodorowna gehouden werd, bijgewoond de weldadige inrigtingen der stad in oogenschouw genomen, en eene wapenschouwing over de eerste divisie der dragonders ge gehouden. De kooplieden van Orel hebben, om hunne gehecht beid aan den Keizer te doen blijkenbrandewijnvieesch én wittebrood aan de aldaar vereenigde krijgslieden doen uitdeelen die daarenboven door de burgers, bij welke zij ingekwartierd wa ren gastvrij onthaald werden. Den 7 kwam de Keizer ce Tula aan, bezigtigde daar de kadercenschoolhec tuighuis, de geweer fabrijk en de weldadige inrigtingen, waarna Z, M. den adel en de gezamenlijke kooplieden ontving. Des namiddags reisde Z.'M. naar Moskou af, doch vermits de gevallen sneeuw de reis met rijtuigen bezwaarlijk maakteplaatste de Keizer en zijn gevolg zich op postsledenwaarmede dezelve ren elf ure des avonds te Moskou aankwam. Uit Stokholm meldt men dd. 13 November hetgeen volgt: Volgens het te Gefle verschijnende weekblad zijn in den nacht van 5 dezer twee-derde gedeelten van de stad Soderhacnm door i het vuur verteerd geworden. Naar men uit Christiania verneemtis aldaar in den avond van 6 dezer het gebouw van den schouwburg afgebrand. Omstreeks 9 ureterwijl hét stuk de Intogt genaamdwerd ten tooneele gevoerdontstond er brand in de garde robewaar de acceurs zich gekleed hadden Zoowel de rooneelspelers als de aanschou wersdie ten getale van ruim honderd in de zaal zich bevonden hadden niet meer dan den tijd om hun leven te redden, vermits het gebouwmet al wat hec bevattein weinig tijdsop de buitenmuren na, tot den grond was afgebrand. - Volgens berigt uit Weenen van den *7 November is de Veldmaarschalk Hertog van Koburg Kohary, dien dag met zijnen zoon Ferdinand naar Brussel vertrokkenom met dén Koning d r Belgen, die mtusschen aldaar uit Parijs terug zal zijn, eene zamenkomst te houden. Van daar begeeft de jonge Prins zich naar Londenalwaar een Portugeesch oorlogs vaartuig hem aan boord neemt en naar Lissabon overbrengt. (Genoemde Vorste lijke personen zijn den 20 dezer door Neurenburg gereisd.} (fhigdnnb. j- Londen den 24 November. De gouvernements schooner de Vipier is te Falmouth aangekomen, overbrengende zeer ge- wigtige depeches voor oqze regering: De inhoud derzeive is nog niet bekend, doch men verzekertdat, toen dar schip den 12 dezer Lissabon verlietal de ministers- hun ontslag hadden genomen, en wel ten gevolge van de toestemming, door» de Koningin gegeven, tot het doen inrukken van het hulpcorps in Spanje. Ér heersebte te Lissabon veel verwarring en groote spanning. jpVaujfevijlr. Parijs, den 22 November. Het hof der pairs heeft deszelfs arrest in het regcsgeditij* van Fieschi uitgesproken. De conside rans van dit arrest zijn; dat, overwegende, dat uit de instructie voldoende bewezen is, dat Fieschi zich schuldig gemaakt heeft: i.p aan aanslag tegen het. leven des Konings en de leden der Ko ninklijke familie; 20, aan vrijwilligen manslag met voorbedach ten rade tegen den herrog van Trevisoen de verdere personen die het slagtoffer zijner misdaad zijn geworden, en 30. van po ging tot manslag op de generaals BrayerBlainenz.; over wegende dat mede uit de instructie gebleken isdat de personen van PepinMorey en Boireau zich medepligtig hebben gemaakt aan voornoemde misdaden; hec hof beveelt, dat Fieschi en zij ne medepligtigen in gevangenis zullen gesteld wordenbeveelt, dat de beraadslagingen op een door den voorzitter van het hof nader te bepalen dag zullen geopend wordenwaarvan de beschul digden veertien dagen te voren zullen verwittigd worden. Door den telegraaf heeft men berigt, dat de hertog van Orleans den 10 te Algiers is aangekomen, en den 15 naar Oran zou vertrekken. Men merkt op dat de Russische gezantgraaf von Pak- len, na de beruchte artikelen van hec Journal des Debatsniet meer aan het hof is verschenen. Onze gezanc te Sc. Petersburg de heer de Bar antedie op zijn vertrek staaczal zich eenigen tijd te Berlijn ophouden, ten einde af te wachten, welken indruk gedachte artikelen aan het Russische hof gemaakt hebben. In het Journal de Paris leesc .oen het volgendeEene celegraphische depeche van Bayonne, gedagteekend den 19he den avond in deze hoofdstad ontvangen, deelt mede, dat de drie Carlistïsche batcaillons welke zich op Arragon gerigt hadden met eenige snaphanen teruggekomen zijnwelke zij op hunnen marsch buit gemaakt hebben; den 15 waren zyj te Larainzar. De depeche eindigt aldus Oraa van Pampeluna te Puente-de-la-Reyna aangekomen, heeft zich bij verrassing van Esrella meester gemaakt.,.. (Hec verdere der depeche 'werd door den nacht afgebroken.) De bijzondere berigten van het oorlogstooneel houden genoeg zaam niecs anders dan marschen der wederzijdsche legers inde zelve zijn echter vrij tegenstrijdig. Volgens, sommigen waren de Carlisten van Navarre te Huescavolgens anderen, zouden zij dit punt niet hebben kunnen bereikenen integendeel doordeChristinos gedwongen zijn geworden, op hunnen marsch tot in Navarre terug te trekken. Mina laat nog niets van zich hooren, hij zou, alvorens te handeleneene hem toegezegde versterking van 14,000 man afwachten. In de omstreken van Macaro heeft er den 11 eene ligte schermutseling plaatsgehad, waarvan het voordcel aan de Carlisten zou geblevèn zijn. In ons regeringsblad van den 23 November leest menr „De telegraphische depeche uit Bayonne, die gisteren door bet vallen der duisternis was afgebroken, eindigt aldus: Oraa heeftterwijl hij den 15 van Pampeluna naar Puente la Reyne trok, Estella bij verrassing ingenomen. Na eenige tegen stand zgn de Carlisten gedwongen geworden-om met verlies te- jug te trekken. Eene andere telegraphische depeche van den 21 kondigt aan, dat eene Hollandsche koopvaarder; die met 300 centenaars bus kruid en lood bevracht was, door eene Spaansche goelee geno men en te Santander opgebragt is Het schijnt, dat de Christinos den 16 Estella vrijwillig ver laten hebben en den 17, na een gevecht, hetwelk in den om trek dier plaats zou zgn geleverdweder aldaar zijn binnenge trokken. De Carlisten trekken hunne magc aan dien kant zamen. ItU' ralde heeft met de uit Arragon teruggekeerde bataillons zich daar heen begeven; drie andere Carlisrische bataillons, hebben zich in die rigting in beweging gesteld D. Carlos was den 18 te Plencia. De Engelsche zyn te Vittoriaen wachten daar fuine ruiterij en artillerie af. „Jaureguy bevindt zich bij de voorhoede op de weg naar Dnrango"

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1