zeehavens bevelen gezonden om nieuwe schepen ce bouwenen om de oudedie beschadigd zijnte herstellen. Wy vermee- nen uit eene goede bron te weten, dat het aanstaande budget voor de marine op voet van oorlog zal worden gebragt, en dat aan de Kamers het ontwerp eener hoogst belangvolle wet zal worden aangeboden, strekkende om de jonge Fransche lieden tot de dienst der zee aantemoedigen. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat aldaar, sedert er een Fransch courier was doorgetrokkenhet gerucht liepdat het kabinet der Tuiierien aan Spanje 15,000 man had aangeboden. Volgens anderenzou er eeue leening van snaphanen geschieden om de nieuwe ligting van 100,000 man te wapenen. De Madridsche bladen maken voorts steeds veel ophef van den ijver, die in verschillende provinciën tot de .uitvoering der besluiten van de regering wegens de algemeene volkswapening heerschte. Het contingent van Cordova in de ligting van 100,000 man was reeds in gereedheid. De Spaansche gezant te Parijs, hertog de Friashad aangeboden, van den 1 December af de soldij van 100 jagers van het Koninklijke leger voor zijne reke ning te nemen. i. Een der dagbladen van Bordeaux deelc vrij uitvoerige bij zonderheden mede wegens de ontwerpendie -de opperbevelheb ber van het leger van D. Carlosgraaf de Casa Eguia, thans Zou koesterenten einde aan den veldtogt eene nieuwe wending te gevenen de troepen der Koningin op verscheidene punten te gelijk ernstig bezig te houden. Die bevelhebber had met dit inziet zijne beschikbare krygsmagtdie in Navarra thans 23,000 man telde, in drie afdeelingen verdeeld, die onder de generaals IturaldeVillareal en Gomez zoude staan. Ituraldewiens afdeeling bij uitsluiting uit Navarrezen bestaat, zou het opper bevel in Arragon aanvaardennaar welk gewest hij, zoo als men weet, vertrokken is, ten einde zich met de aldaar rondstroopen de benden van QuilezCabrera en anderen te vereenigen. De Infant D Sebastiaan stond naar Katalonie te vertrekkenten ein de aan den opstand aldaar meerdere kracht te geven. Te gelijk zou de generaal Gomezmet eene afdeeling van 9.000 man, in Kastilie binnenrukken, ten einde zich daar met de benden van "Merino Cuevillas en Villalobos te vereenigen. De tweede afdee ling onder Villareal zou intusschen de Christinos te Vittoria ên in den omtrek bezig houden, terwijl D. Carlos nog daarenbo ven in persoon over eene reserve-divisie, die geheel uit gehuwde manschappen is zamengesteld, blijft beschikken. „Het is dus noodig," eindigt het Fransche dagblad, „dat het Madridsche bestuur niet insiuimere en niet meene genoeg gedaan te hebben, omdat het een voorbijgaand gedruisch van vaderlandsche geest- drifc heefr doen ontstaan. Het heeft eene ligting van 100,000 man bevolen. Zal die maatregel gelukken Wij hopen het zon der daarop te veel te rekenen. In allen gevalle heeft het bestuur thans de vertegenwoordigers der natie rondom zich dat het dan dezen in staat stelle, om tot het openen van alle hulpbronnen des lands mede te werken." - De Koningin regenteszal de aanspraak ter opening der cortes zittingen niet doen voor de beide kamers zich zullen hebben geconstitueerddat is te zeggen tegen den 16 dezer maand. Men zal dus te Parijs er niet voor aanstaande Maandag of Dings- dag kennis van kunnen hebben. In het Journal du Havre leest mep t De Paketboot Havrevertrokken van New York den 26 Oc tober, is gisteren avond alhier aangekomen De heer Chevalier ingenieur van het Gouvernement, en schrijver der brieven uit Amerika welke het Journal des Debats heeft medegedeeldbe vond zich aan boord van dit vaartuig. De bij deze gelegenheid ontvangene brieven en dagbladen be vatten geen enkele tijding, geschikt om de tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten aanhangige kwestie eenen stap te doen voor uitgaan. De Washington Globe zegt, dat de vijanden van het tegenwoordige bestuur beweren te weten, dat hec fransche gou vernemenc zich niet te vreden zal stellen met de opheldering n vervat in den brief aan den heer Levingstonen laat dan daar op volgen: „De fransche aanhang alhierde aanmatigingen der fransche regering verder ziende gaan dan men denken konis niet temin voornemens deze vorderingen te ondersteunen hoe over dreven dezelve ook zijn mogen, door zijne vroegere oppositie voort te zetten. De zamenscholing der abolitionisten hebben op nieuw te Urica eenige wanordelijkheden te weeg gebragt. Zich namelijk mees ter gemaakt hebbende van eene kerk tot het houden hunner con- ferentien, en de klokken hebbende doen luiden wilde de Alder man geweld bezigen om hen uiteen te jagen maar in de wors teling, die daarop plaats had, werden de magiescraat de kleede deren gescheurd. Dadelijk daarop ging evenwel de vergadering uiteen en had men geen ander ongeluk te betreuren. Des ayonds echter heeft het volk de letters uit de drukkerij van het aboli- tionisrische dagblad van Urica op straat geworpen. lUbjcrlaubjett. 's Gravenhage, den 24 November Aan de leden der tweede kamer is thans rondgedeeld het antwoord der regering op de be denkingen die in de afdeelingen gemaakt zijn cp het ontwerp van wet ter voorziening in de volle rente betaling der nationale schuld met ultimo December dezes jaars. Daarin wordt aangemerk aandeel, hetwelk door langoren duur meer moeijelijkheid ople vert ook bij de regering gevoeld ismaar dat men de terugdiensc voor de gevolgen van eene slechts gedeeltelijke voldoening aan de algemeene verpligcingen van het Koningrijk der Nederlanden ten aanzien van de gevestigde schuld, uit hoofde van de onge lukken en verwarringendie daaruit voor zoo vele schuldeischers moeten voortvloeijenen waarvan de terugwerking op het open baar vertrouwen van zoo grooten invloed zijn zoudat nien bij de stellige verwachtingdat eenmaal dit gedeelte van de schui denlast, zoo voor het verledene als voor het vervolgdoor Bel gië zal gedragen wordengeoordeeld heeftdatna zoo vele ge dane opofferingenook nog dit offer moest worden gebragtdac het Amortisatie-sijndicaat ditmaal nog tusschen beide zal treden om zonder dadelijk bezwaar van de belastingschuldigende ver eischte som te leverenen dat deszelfs algemeene betrekking zeer geschikt is, om later de verrekening te kunnen bewerkstelligen; dat men dan ook de som op het vorige bedrag gehouden^heefc hetwelk niet kan verminderd wordenzonder aanleiding te geven tot staatkundige bezwaren, welke men gemeend heeft zoo veel mogelijk te moeten vermijden; dat andere maatregelen om in de eerst aanstaande rentebetaling te voorzien, thans nog niet drin gend noodzakelijk warendat echter de regering, wanneer de om standigheden wederJ;eene voorziening van soortgelijken aard mog- een vorderen, dan zal bedacht blijven op hulpmiddelen, welke, zonder bezwaar der belastingschuldigen, die voldoening kunnen verzekerenen dat het dan ook aangenaam geweest isin eene der afdeelingen van de vergadering, daaromtrent denkbeelden te zien opperen, welker beoordeeling in de bijzonderheden een punt van overweging zal blijven uitmaken. Ten aanzien van het ontwerp totjinkoop en aflossing vanfschuld voor 1836, is, onder anderen te kennenfgegevendat het ka pitaal der schuldbekentenissen van het Amortisatie-sijndicaatren tende 4a percent, daargesteld by de wet van 29 December 1822. bedraagt 116 millioenenen dat van dit kapitaal achcervolgens zijn afgelost n millioenen. Den 15 dezer maand is- te Oosterhout, in Noord Braband overleden de heer Theodorus Hoetsdie den buicenwonen ou derdom van bijna 102 jaren bereikt had. -Het Iersche kanaal is gedurende de jongste srormen de schouwplaats geweest van verscheiden schipbreuken. Zoo is een met koper naar Dublin bestemd schipop de hoogte van ICil- lough met eene equipagie van 10 man vergaan. Niet ver vau Tijrella verongelukte een ander schip met 4 zeelieden. Nabij Newcastle strandde een van Liverpool naar Maranham bestemd schip met eene ryke ladingwaarvan gelukkiglijk het volk werd geborgen Voorrs zijn eene menigte kleine vaartuigen verloren gegaan. Ook in het Engelsche kanaal hebben vele ongelukken plaats gehad, zijnde onder anderen de stoomboot Princ Fr ede- rik, nabij Yarmouth gestrand, waarbij 3 passagiers hec leven verloren. Nabij Woolwich heeft hecschotsche stoomschip Roijal Adelaide een smakschip overzeild, waardoor 2 menschen om kwamen. In een Engelsch Nieuwsblad vindt men het volgende geval van voorbeeldelooze moedbetooning vermeld: „Terwijl het Engelsche öorlogschip the Tunndererop den 12 Septemberin de Middellandsche Zeebij donker weder en hooggaande barenonder dubbel gereefde zeilen lagsloeg een matroos van eene der ra's in zee, waarin hij waarschijnlijk zijn graf zoude gevonden hebben, doch zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong de luitenant Bunburyhoewel zijnen reg- terartn verloren hebbendeover boordzwom naar den man en hield hem en zich zeiven zoo lang boven water, rot dat men met de sloep beide konde redden. De admiraal Rowley heeft het menschlievend gedrag van dezen officier aan de admiraliteit gerapporteerd," Goes, den 26 November. Bij dispositie van Zijne Excell. den heer Minister van Buicenlandsche Zaken, van den 17 Oc tober 1835, N.° 6, is tot Vee-arts der iste klasse in deze pro vincie benoemd, de heer Pieter Lijbaart; zijnde aan denzelven deze stad tot standplaats aangewezen, alwaar hij zich in den loop dezer maand met er woon heeft gevestigt. Bij besluit van den 11 dezer heeft Z. M. bepaald, dat de forten Lillo en Liefkenshoek f welke, als ressorterende onder het arrondissiment Antwerpen, voor het tegenwoordigevan alle regtsbedeeling verstoken waren) vooreerst zullen gebragt worden onder de regtsmagt van hét vredegeregt in het kanton Kruinin- genen al zoo der regebank van eersten aanleg in het arrondisse ment Goes. r De Belgische afgevaardigden hebben zich den 21 wederom met de discussien over de losrenten bezig gehouden. Ook is er beraadslaagd geworden over een door den miriister van binnen- landsche zaken gevraagd crediettot dekking van te korren over 1835 en vorige jaren. Allerbeste SCHAAL- en MAAT-KOLEN, te bekos men, te Zierikzee bij JACS- van den BROEKE. ihcl uiuiiju l/vwcui uvi \j - wv»» m - r-. dat het bezwaar van die betaling van het zoogenaamde belgische Te Goes, bit F, Kleeuwens, Stad drukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2