N°. 95. 27 November. - NIEUWSTIJDINGEN". Frankfort, io November, Naar men uit Mmchen schrijftheefc eene commissie uir de burgerij bij Z, M den Ko ning gehoor gevraagdom aan Hoogstdenzelven de gevaren der zee in het reeds zoo ver gevorderde jaargetijde voor oog en. te houden. Z. M. heeft die commissie met vele blgkea van welwil lendheid ontvangen, doch aan dezelve te kennen gegevendarde scheepvaart geen gevaar meer aanbood dat Z. M. de zee kende dat de Hemel Hem zou beschermenen dat hij dus bij zijn voornemen bleef. De Koning zal den 24dezer de reis aannemen. Gedurende de afwezendheid des Konings is er een regentschap benoemd, bestaande uit eene commissie van den staatsraad, uit HH KK. HH. den Kroonprins en Prins Karei ^broeder des Ko nings) üit den veldmaarschalkVorst Von Wredeen uit den buicengewonen staatsraad, graaf Montgelas. Londen, den 21 November. Het linie-schip Rodney, van 92 stukkenheelt last bekomen om van Portsmouth naar Plymouth te verzeilen, ten einde zich van daar naar Barcelona re begeven Naar men verneemt, zal heczelve derwaarts 30,000 wapenrustin gen overvoeren. Voorts spreekt men van het zenden van of 6 oorlogs vaartuigen naar de noordelijke kust van Spanje, ten ein de aldaar te kruisen en den toevoer van krijgsbehoeften naar de Cariisten te verhinderen. ■«- De jongste berigten uit de Vereenigde Staten luiden vrij Parijs den 20 November. De zaak van den generaal de Larochejaquelindie beschuldigd was van in de jongste onlns- cen in de Vendee gewikkeld te zijn geweestheefc voor het hof van assises van Versailles gediend. De generaal is, na eene korte beraadslagingvrijgesproken daar het gebleken isdattijdens genoemde onlustende generaal niet in de Vendée geweest is maar zich te 's Gravenhage en te Rotterdam ophield. J GOESSCHE Vrijdag I 7 Av- COURANT. ^uitoWanb. Uit Milaan wordt gemeld, dat, niettegenstaande de te Genua plaats hebbende uitrustingen ter zee, men het er voor hield dat de ontstane moeijelijkheden met Portugal in der minne zullen geschikt worden. Voornoemde uitrustingen zouden tegen den Bcy van Ticteri gerigt zijndie de Sardinische vlag zou be leedigd hebben. Te Modena is den 26 de geboortedag van D. 'Miguel plegtig gevierd geworden. In eene der kerken werd den Hemel om bijsrand voorde zaak van dien Vorst afgesmeekt. Na dit gebed verklaarden zich al de aanwezende Portugezen bereid nogmaals voor de zaak van D. Miguel te velde te trekken. Men meldt uitWeenen, dd. 14 November hetgeen volgt Naar men uit Praag verneemt heeft Karei X reeds sindcseeni» gen tijd met zijne hofhouding het kasteel Buschtierad verlaten en bet verblijf op den Hradschin binnen Praag wederom betrokken. Uit Triest wordt gemeld dat de Koning van Beijeren met groot verlangen in Griekenland wordt verwacht; alle berigten gewagen van de luisterrijke toebereidselenwelke overal tot de ontvangst van Z. M worden gemaakt. Ook meent men re weten, dat de Koning zich naar Konstantinopel zal begeven om bi) den Sultan een bezoek af te leggen, wearmede waarschijnlijk het herscel der vriendschapsbetrekkingen russchen Griekenland en Turkije wordt beoogd. Vriendelijker dan de Grooce Heer is de Onderkoning van Egypte jegens den jongehGriekschen Vorst gezind, hebben de hij denzelven onlangs eenige Arabische hengstenonder gelei de van egyptische oppassers, toegezonden. -Het dagblad de Volksvriend van Geneve meldt, dat in de kerk van de H. Magdalena zich 125 Kachoiijken hadden laten inschrijven, om tot het Gereformeerd geloof over te gaan, <^w0cï.vab. De herhaalde uitvallen van her fransche ministeriele och tendblad tegen den Keizer van Rusland maken alhier meer en meer indruk Van den kant dergenendie alhier te lande gewoon zijn de russische staatkunde te bestrijden, wordt het gerucht ver spreid dat ons bewind lord Durham gelast heeft, te Peters burg inlichting te vragen nopens de bekende toespraak van den Keizer aan de deputatie van Warschau. Behalve deze aange legenheden en den loop van zaken in Spanje, is de openbare aan dacht alhier ook steeds in groote mate gevestigd op de geschil len tusschen Frankrijk en Noord-Amerikater zake van de be taling der schadevergoeding. De jongste berigten uit Noord Amerika,, van 23 October, behelzen niets stelligs omtrent die geschillen j, maar ita dezelve vindt men weder, dat de twist over de emancipatie der slaven te Boston aanleiding heefc gegeven tot onlusten. Onder de in Franrijk teregtstaande beschuldigden in de zaak des oproers van Apiiljl.bevindt zich een EngelschmanBat teux genaamd Deszelfs broeder heefc alhier bij den burggraaf Palmerston aangedrongen, om de vrijstelling van den beschul digde te bewerken; waartoe de burggraaf eenige, hoewel geene afdoende, pogingen heefc gedaan. De oppositie" is nu zeer ver stoord op den min ster, en verwijt hem, dat hij de persoonlijke vrijheid der Britten in de waagschaal stelt, ongunstig, ten aanzien van het geschil met Frankrijk, en uiten de vrees', dat, komt er vroeger geen vergelijk tot stand, de aan spraak, waarmede de generaal Jackson eerlang het congres zal openenvijandige gezindheden tegen Frankryk zal aan den dag leggen. - Het volgende is eene opgave van de zeemagt der verschillende Mogendheden welke zich op ditoogenblik op de onderscheidene statiën van de Levant bevindt. Frankrijk heeft 1 linieschip1 fregat, 7 anderezamen 9 schepenEngeland 5 linieschepen 5 fregatten, 7 andere, zamen 17; Rusland zal er spoedigli nieschepen 4 fregatten en 2 andere,' zamen 12 bodems, heb ben; Oostenrijk 1 fregat, 3 andere, zamen 4; Egypte 6linie schepen, 4 fregatten, 12 andere, zamen 22 schepen; Turkije 1 linieschip, 5 fregatten, 6 andere te Pripoli, en i 6 schepen in verschillende zeegaten van Albanië, zamen 28. Dit maakt om streeks honderd oorlogschepen bijeen uit, Hierby knnnen eenige schepen gevoegd worden, welke door Sardinië te Genua uitge rust worden. JTSmtfertjfc. Gisteren bevatte het ministeriele ochtendblad op nieuw een hevigen uitval tegen den Keizer van Rusland, al weder ter zake van Zr. Ms. toespraak aan de deputatie van ingezetenen van War schau, en ditmaalomdat de Keizer bij die gelegenheid zoude hebben gezegddar Rusland de eenige mogendheid was welke in den laatsten tijd krachtig en ongeschonden was gebleven, Hec orgaan van her fransche ministerie oordeelt, dat Frankrijk veel krachtiger is dan Rusland, juist ten gevolge der jongste onnven- teling, diezegevierende, thans haar beslag heefc erlangd; dat Frankrijk wel partijen in zich bevat, doch dat dit het ge volg is van eenen vrijen regeringsvorm maar dat in Frank rijk geene verdrukkende en overvvonne volkeren worden gevon den, gelijk Russen en Polen, want dat de laatsten nimmer eene. party zullen uitmakenmaar altijd eene natie blijven. Een der bladen van de pkrcle partij verzekertdat het bewind van Rusland het der fransche regering zeer kwalijk afneemt; dat dezelve steeds binnenslands rust, orde en ondergeschiktheid predikt, maar buitenslands altijd nog wanorde poogt te sticht n en te onderhouden. Het geregtshof der pairs heeft FieschiMorey Pepin en Boireau in staat van beschuldiging gesteld als aanleggers van den aanslag van 28 Julij., en zekeren Teil Béchctals mede- piigtige. De procureur-generaal zal als nu onmiddelijk de acte van beschuldiging doen opmaken en aan de aangeklaagden bettekenen, In de berigten uit de zuidelijke departementen wordt zeer geklaagd over eene meer dan gewone vroege winter koude. De bergen in de nabijheid van Toulon zijn met sneeuw bedekt ge weest. De werkzaamheden aan den ijzeren spoorweg naar Sc. Ger main zijn begonnen. Verscheidene militairen zijn, met voorken nis hunner overheden, daarbij aangesteld. Dea Pa rijzenaren be~ looven zich veel vermaak van dien spoorweg, welke als eene waterleiding, op gewelven, door een gedeelte van de stad zal worden aangelegd maar nog meer nut van den weg naar Rouen Havre en Dieppe met een zijtak naar Rjjssel 1 Voor den laatst genoemden wordt een kapitaal van 53 mïllioenen gevorderd. Aller oog is thans gevestigd op de onmetelijke groote ma ritieme uitrustingen, die in alle rijken van Europa m werking worden gebragt. Het schijnt, dat albe de kabinetten zich overv tuigd hebben dat de verre gevorderde beschaving in Europa voor taan alle oorlog op het vasteland onmogelijk maakten dat voor de toekomst de oorlogen ter zee mogelijk waren. Men zie slecht met welke volharding Rusland zich tot eene groote zeemo gendheid tracht te verheffen. Wij hebben onlangs eenen per*' soon van Moscou zien aankomendie ook de haven van Odessa had bezocht. Niets evenaart de werkzaamheid, die op de wer ven der Keizerlijke marine wordt waargenomen, en sedert twee jaren zijn aldaar meer dan 20 oorlogschepen van groot kaliber ge. bouwd Hetzelfde geldt ten aanzien der uitrustingendie te Kroon stad in de Oostzee plaats grijpen. Het Fransche kabinec schijnt eindelijk te hebben begrepen, dat Frankrijk, te midden dezer werkzaamheden der Europescbe Mogendheden, niet zal blijven stil zitten. Er zijn naar onze

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1