tyj!? N'.©4. GOESSCHE Maandag C O it K A N T. 23 November. jtfcsfuvcuCI btttiuf5t twficu PUBLIEKE BES'TEDING Op Zaturdag den 5 December 1835, des voormiddags u Ëlf uren, zullen Regenten der Gevangenissen te Goes, als daar toe behoorlijk geautoriseerd met overleg én in bijwezen van den Heer Ingenieur van den Wacerstaat aldaar residerendeen daartoe gedelegeerd door den Heer Inspecteur van den Water staat, Hoofd-Ingenieur in Zeelandten Stadhuize van Goes, Publiek en aan den minstaannemenden trachten Aancebesreden Eenige reparatien en verbeteringen aan het Secreet der Gevangen Kamers in het Huis van Arrest te Goes voornoemdbestaande in Metsel-Lood en S medewerken. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden, door den Stads- Architecc aldaar Maandag den 30 November te vorendes voor middags te tien uren zullende het Besrek en de Conditiën de» zer aanbesteding, ter Scads-Griffie van Goester lezing liggen, van heden af tot den dag der besteding, dagelijks, uitgenomen des Zondags, des voormiddags van tien tot twaalf uren. Goesden 20 November 1835. Regenten voornoemd, J. H. VERSCHOORvan Nisse President. NIEUWSTIJDINGEN. iDuitochLmb. Berlijn, den 15 NovemberTe Elbing heeft men het be- rigt ontvangendatop den 23 der vorige maandhet Russi sche oorlogschip Ceresvan 74 stukken door hevigen storm beloopendigt nabij Reval op strand geraakt isen waarschijn lijk geheel weg zal zijn. De manschappenuit een deel der te Dantzig ingescheepce Russische troepen bestaande, zijn gered ge worden. De bevolking van het Koningrijk Polen bedraagt thans volgens de in dit jaar gedane telling, 4,059,517 zielen, waar van 2,012.951 tot het mannelijk en 2,046,566 tot hec vrouwe lijke geslacht behooren. Wat betreft de godsdienstige gezind heden, zijn dezelve verdeeld als volgt: 3,?Ii»357 Roomsch- Kacholykeo, 2165983van.de geünieerde Grieksche, 937 van de Grïeksch-Russische kerk, 212,698 Lutheranen, 2201 Hervorm den, 199 Hernhutters, 912 Mennoniten, 35Ó7 Philipponen, 258 Heidens, 343 Mohammedanen en 410,062 Joden, Frankfort den 16 November. Uic Munchen wordt van den 11 dezer gemeld, dat eene bezending van den raad dier stad den vorigen dag een gehoor bij den Koning had gehadom aan Z M. de wenschen der burgerij over te brengen wegens deszelfs aanstaan de reis naar Griekenland. De Koning zou tegen het einde dezer maand vertrekken. Gedurende zijne afwezigheid zal Z. K. H. de Kroonprins Munchen niet verlatenen in den staatsraad in naam des Konings voorzitten Brieven uit Polen behelzen eenige bijzonderheden omtrent het verblijf van Z M. den Keizer van Rusland in Kir ff en de in den omtrek dier stad plaats gehad hebbende wapenschou win gen. De Keizer moet te voren ooderrigc zijn geweest, dat bij de onder bevel van den meer, dan negentig jarigen veldmaarschalk Sacken staande armee vele grove misbruiken waren ingeslopen De genoemde bevelhebber is dan ook buiten dienst gesteld door de bekende afschaffing van den generalen staf van die armee, en thans, op de plaats tegenwoordig zijnde, moet de Keizer zich maar al te zeer in persoon overtuigd hebben van de juistheid der hem vroeger kenbaar gemaakte klagten. Z. M. moet de corpsen met de grootste naauwkeurigheid in oogenschouw genomenen bijzonder in dérzelver administratie en in de verpleging der man schappen groote ongeregeldheden ontdekt hebben Terstond zijn de geschikste maatregelen genomenom de bestaande gebreken te herstellen. Den hoogbejaarden veldheer heeft de Keizer op de meest verschonende wijze en zelfs met flie achting waarop zijne vroeger aan den Staat bewezene diensten hem aanspraak ga ven behandeldmaar daarentegen moet Z M met gestrengheid te werk zijn gegaan jegens verscheidene onder-bevelhebbersen eenige van deze voorloopig in hunne betrekkingen geschorst hebben, r - Van den Riin den 16 November. Bijzondere brietfen uir Berlijn behelzen het volgende; Sedert den terugkeer der vorstelijke personen uitKalischen Toplitz is het hier wat de staatkunde betreftzeer stil. De open bare aandacht schijnt hoofcjzakelyk slechts op Spanje gevestigd ca zijn In de gesprekken over den loop van zaken in dat Rijk doen de liberalen alhier gaarne opmerken hoe vele en groote veranderingen in dien Staat zyn voorgevallen sedert den dood van eenen eenigen man, Koning Ferdinand VIIdie toch persoon» lijk van geen bijzonder gewigt scheen te zynzyoordeelen.dat die voorbeeld nier overeet hoofd behoort gezien te worden in andere absoluut monarchale Scatendat gelukkig in Pruissen volstrekt geene oorzaak noch vreeze bestaat voor zulke beroerin gen, als waarvan het ongelukkig Spanje thans het tooneei is, in geval hec achtbare hoofd van den Staat, hetwelk nu vele op* gewondene gemoederen in toom houdt en door geheel het volk innig beminde en vereerd wordeten grave mogt dalen maar dat hec aan den anderen kant toch niet verheeld mag worden dat ook in het rustige en gelukkige Pruissen personen gevonden worden, die, te regc of teonregc, ontevreden zynen, by een overgang der kroonzich welligt meer zouden willen doen gel* den. Men heeft het gerucht verbreid, dat eenige pruissische officieren, waaronder zelfs militairen Van naam, hun ontslag ge vraagd hebben, ten einde bij D. Carlos dienst te nemenmaar dit gerucht is tot dus ver ten eenemale ongegrond bevonden, en, zoo lang de Franschen niet openlijk tusschen beide komenis he: bovendien ten uiterste onwaarschijnlijkdar ooit iets derge lijks alhier van hooger hand goedgekeurdveel min aanmoediging zou vindenhoe afkeerig c'e hof-partij dan ook moge wezen van die der Spaansche Koningimregentes. Wat enkele opgewondene personen zoo als onlangs zekere graaf Stolbergop eigen ge vaar en rekening wagen kan aan de regering niet te laste gelegd worden. rattfcrijïu Parijs den 16 NovemberHet aanstaand vertrek van de heer de B ar anteals gezant te Sc. Petersburg, was gisteren het on derwerp der gesprekken in vele salons. Men vroeg zichof die gezant na de hevige uitvallen, welke het ministeriele ochtendblad zich tegen den Keizer van Rusland veroorloofd heefc, zich ge voegelijk naar Petersburg kon begeren, en of hij wel door hec russische hof ais zoodanig zou worden toegelaten, Tot dus verre schijnt intusschen niets omtrent zijn vertrek bepaald té zijn. In eenen brief uit de stad Algiers, van den 7 November, leest men: „Onze stad heeft thans een zeer levendig aanzien. Onderscheidene officierendie tot het"* gevolg des hertogs van Orleans behooren of den veldtogt tegen A'beUKader moeten me de makenzijn hier reeds aangekomen. Onder de nieuw aan- gekomenen bevinden zich de generaals Desmichen en Oudinot De eerste is in hec bèveihebberscbap van Oren de voorganger ge weest van den generaal Trezel. De generaal Oudinotdie in 183a zijn ontslag heeft genomen was gedurende de laatste vijf jarèn geheel buiten dienst geweest; doch, bij het vernemen van den dood zijns broedersden kolonel Oudinotdie by het ongeluk kige gevecht aan de Macca den heldendood is gestorvenheefc hij de gunst gevraagd en verkregenom weder in werkelijke diensc ce treden, en is hem het bevel eener brigade van de leger af« deeling die tegen Abel-Kader te vejde moet trekkenopgedragen. De hertog van Orleans (die zich den 7 te Ajaccioaan' boord der stoomboot Castorheefc ingescheept) wordt tegen dèn 10 bier verwacht. Men v.Til, dat hij ..slechts drie of vier dagen binnen deze stad zal blijven. Er zijn groote toebereidselen ge maakt, om hem waardiglijk te kunnen ontvangen*. De stedelij ke raad beeft eene som van 700.0 fr toegestaan, ten einde in hec fraaije raadhuis, dat onlangs geheel nieuw is opgebouwd, eene danspartij te zijner eere te geven De maarschalk Cianzel verhaast de toebereidselen tot de voor* gen om ene onderneming, zoovee! slechts eenigzins mogelijk is. Hij hoopt tegen den 15. October naar Gran te zullen kunnen af reizen, ten einde nog voor den regentijd re velde cc kunnen trek ken. Het ontworpen plan van deu veldtogt wordt zeer geheim genouden Uit Oran meldt men, dat het linieschip h Duqitesne den 3. November aldaar, niet t 00 man van het uregement van linie, die hetzelve in de kleine fransche haven Port Vendre aan boord had genomen ter reede is gekomen By voortduring ble-> ven de bergbewoners uit den omtrek, van de markeen yan Oran •veg; zoodacde levensmiddelen aldaar nog zeer duur wgren. Men vleidde zich echterdat spoedig die ongunstige staat van zaken zou ophouden. De fransche bevelhebbers schenen voornemens om zich voor goed van het nabij Oran gelegen eiland Rasghouw dat zeer veel koren voorrbrengt, meester te maken. Bijzondere berigten van de spaansche grenzen tot den 10 November vermelden dat de beweging van een goed deel der Carlistische krijgsmagt naar de fransche grenzen ten doel heefc om eene laatste krachtige pogingjte doen» tot vermeestering van ^v.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1