mtóMr N\ 93. GOESSCHE Vrijdag COURAfT, 20 November. NIEUWSTÏJDI NGEN. ^nite*ïtï«mb. Frankfort den 13 NovemberUir Munchen, meldt men, dat het vertrek van Z. M. den Koning van Beijeren naar Gn'e kenland nu bepaald was op deti 21 dezerZ. M. wachtte op berigten uit Italië, waarbij hij zou vrijgesteld worden van de ter zake van de cholera voorgeschrevene quarantaines» Te An- cona lag een engelsch fregat met eene stoomboot ter beschikking van Z. M, gereed, om hoogstdenzelven ten spoedigste naar Ko rinthe overtebrengenvan waar de vorst me: eene andere stoom boot naar den Pireus (de haven van Athene} zou stevenen. Men berekende dat Z. M. tegen het begin van December aldaar zou zijn aangekomen. In Griekenland, van waar men laatstelijk te Triest berigten had ontvangen van het midden der maand Oc tober, ziet men, naar het schijnt', de komst des Konings met vreugde te gemoet. Voorts wordt de toestand van Griekenland in deze berigten gunstiger afgeschilderd dan in die, welke in de laatste dagen niet alleen door engelsche, maar ook door beijer sche dagbladen zijn medegedeeld. In de eerstgenoemde berigten wordt namelyk verzekerd, dat het vertrouwen des volks op Ko ning Otto en deszelfs bewind terugkeerde, hetwelk voornamelijk was toeteschrijven aan de maatregelen, welke deze vorst in de laatste dagen genomen hadom het nationale gevoel der Grieken hetwelk door de komst der beijersche troepen en de aanstelling van eene overgroore menigte beijersche ambtenaren diep gekrenkt waste streelen. Dezer dagen is te Augsburg een door Z. M. den Koning van Beijeren opgerigt klooster Benedictijnen met veel luister in gewijd. Z. M. heeft aan hetzelve 56,000 fl. geschonken. Een aantal jonge lieden, behoorende tot aanzienlijke geslachren van Beijeren, die tot dus ver in het Jesuiten gesticht te Freiburg in Zwitserland werden opgevoed, zullen in dat klooster verder wor den opgeleid. Beijersche dagbladen melden, dat het bewind zichuithoofde van de meer en meer toenemende zedeloosheid in Beijeren, genoopt heeft gevonden, om al de ambtenaren bij de politiealsmede al de kerkelijke overheden te gelastenhun ne bijzondere aandacht daarop te vestigen.—Te Aschaffenburg is dezer dagen in een bijzonder gestichr van weldadigheidwaar in eene aanzienlijke som gelds bewaard werd, een groote diefstal gepleegd, die veel opzien baart. Men heef: verscheidene ijze ren deuren en kisten opengebroken gevonden, en ontdekt, dat eene som van 24,491 guldens in gereed geld ontvreemd was. Volgens berigten uit Konstancinopel van 22 October wa ren aldaar weder officiële tijdingen uir het hoofdkwartier in Klein Azie tot den 15 aangekomen. Dezelve hielden in dat Reschid- pachaingevolge de ontvangene bevelen zijn hoofd kwartier van Karpout naar Diabekir verplaatst had en de weerbare bevolking der steden Karpout, Merdin en Diabekir op de europesche wijze organiseerde- Zijne ongeregelde troepen hielden zich bezig met het ten onderbrengen der roofzuchrige horden, die zich in het gebergte Hadden teruggetrokken. Het leger van Reschid pacha werd thans op 80,000 man begroot, en men beweerde dat ook de in Albanië beschikbaar gewordene geregelde troepen bevel had den ontvangen, om naar Azie te,trekken. Berigten uit Beirut, in Syrië, van 14 October, meiden dat de Drusen zich geheel en al onderworpen hadden en dat de zoon van Emir beschirHalil beydie hen tot den opstand te gen Ibrahim pacha aangezet had, naar het Turkscbe leger ge- vlugc was. Ibrahim zelf begaf zich naar Alexandrie, maar'zou binnen zes weken naar Syrië terugkeeren. Te Smyrna zijn berigten uit Alexandrie tot <24 September ont vangen, volgens welke de Egyptische vloot, die uit Syrje troe pen had moeten afhalen ter versterking van het Egyptische le ger in Arabieden 21 te Alexandrie teruggekomen was zonder dat zich een enkel man krijgsvolk aan boord bevond alzoo Ibra him toen geene troepen kon ontberenten gevolge van den op stand der Drusen. De Onderkoning, die daarvoor zeer misnoegd was, had terstond de laatste nog aanwezige troepen naar ;Ara- bie doen opbreken. De graanoogst was in Egypte schier ge heel mislukten ten gevolge daarvan de uitvoer van koren verboden JVattfcrijSu Parijs, den 13 November. Naar men verneemt, heeft de heer de Portalis gisterenvoor de commissie van het hóf der pairs, met het verslag, betrekkelijk de zaak van Fieschieen' aanvang gc jaakt. Her blijft bepaald, dac het hot den 16 zal vergaderenom dit verslag aan te hooren. Ook verzekert men dat de wetgevende kamers den 29 December bijeen zullen ko men. Niar men zegt, zal het bevelschrift daartoe den 20 in het licht verschijnen. Men zegt, dac de derde partij bij de aam- staande zitting een voorstel zal doen tot rehabiiicatie van deri maarschalk Ney, even als zulks thans in Spanje voor den ge neraal Riego plaats gehad heeft. Men beeff berigten bekomen uit Toulonnopens de ontvangst van den hertog van Orleans op het eiland Corsika. Deze vorst heeft de voornaamste steden van Tiet eiland bezocht, en is overal met geestdrift begroet Den 7 heeft Z. K. H. zich wederom op de stoomboot de Castoringescheept en zich regtstreeks naar Algiers begeven. Men is van meening, dat de krijgsverrigtingen tegen Abel-Kader spoedig na de komsc van den hertog, een'aan vang zullen nemen. Dit zal echter niet kunnen geschieden voor het begin van de volgende maand, wanneer men rekent dat alle voor dien togt bestemde troepen te Oran zullen aangekomen zijn. Te dien einde vertrekken er nóg dagelijks lands- en transportsche pen uit de verschillende havens der Middellandsche zee. Zoo zijn den 3 dezer, de korvetten la Rhoneen la Fortuna beide aan boord van, Port-Vendres in zee gestoken Ook zijn de gehuurde vaartuigendie tot het vervoeren van paarden *en krijgsbehoef ten bestemd zijn, op genoemden dag' onder zeil gegaan. De Fransche generaal Allard die, zoo als wij reeds vroe ger vermeld hebbeneerst onder Napoleon heeft gedienddaar na in "In die zijn geluk is gaan beproeven, en zich tot Opperbe velhebber der krijgsmagt van den magcigen Run jet-SingKoning van Lahore, in Opper Indieheeft weten te verheffen, is, na voor eenige maanden in Frankrijk te zijn teruggekeerd-, een ge- ruimen tijd te Parijs geblevenwaar bij de openbare aandacht in eene vrij sterke mate tot zich heeft getrokken. Hij is verschei dene malen tot een bijzonder gehoor bij Koning bodewijk Philips toegelatenen heeft aan dezen eene belangrijke verzameling oude gedenkpenningen ten geschenke aangebodendie hij gedurende zijn verblijf in Indie heeft bijeengebragt. Onder deze gedenk penningen zijn er, die van den tijd van Alexander den grooten, als wanneer Grieksche Koningen over sommige gedeelten van Indie regeerden dagteekenen. Lodewijk Philips heeft dit aanbod aan genomen en bepaald, dat de gedenkpenningen in Rijks Museum zullen, worden geplaatst. Uit erkentelijkheid heeft Z, M den generaal Allard tot kom mandeur van het Legioen van Eer benoemd, en hem een groot aantal modellen van wapenen en kleeding stukken, die thans bij het Fransche leger gebruikt wor den, ter hand doen stellen; hebbende de generaal het verlangen doen kennen, om die modeilen te bezittenten einde aan de in wendige inrigting van het leger van Runjet- Singna zijne te rugkomst in Indjenog meerdere volmaking te geven. Alver der is de generaal, zoo men verzekert, tot Fransch zaakgelas tigde bij het Hof Lahore benoemd, en vaneen geloofsbrief des Konings voorzien geworden, om zich als zoodanig te doen er kennen. Die geloofsbrief is in den oosterschen stijl geschreven op een vel parkement, dat met gouden sieraden en meteen wa pen van den Koning der Framchm van hetzelfde metaal prijkt. De generaal heeft met een en aider den 14 Novemlier Parijs verlaten. Hij keert echter nog niet dadelijk haar Indie terug; maar zal zich eenige maanden te Saint Tropez ophoudenalwaar zijne bloedverwanten woonachtig zijn en zijne gadedie tot her geslacht vnn Koning Runjet-Sing behoor:, bij zyne aankomst in Frankrijk achtergebleven was. Hcbcrfattbc*;» 's Gravgnhage, den 16 November. Naar men verneemt, zul len de meeste troepen tot het leger te velde behoorendein de vestingen in bezetting komen of meer noordwaarts worden ver legd Waarschijnlijk zal het hoo.'dkwartier van de eerste divisie in Breda blijven. Dat van den hertog van SaxenWeimarals bevelhebber van de tweede divisie, zal in Nijmegen worden ge vestigd: dat van deri generaal Meijerals bevelhebber van de derde divisie, met dat van de eerste brigade derzelve, in Utrecht', terwijl het hoofdkwartier eter tweede brigade van genoemde 3de divisie in Gorinchem zal komen. Men spreekt ook van het ont binden der reserve-parken. Aan de leden van de tweede kamer der Staten Generaal zijn dezer dagen rondgedeeld de processen-verbaal van het verhandelde in de afdeelingen bij het onderzoek der haar aangeboden begroo- tings wetten. Het blijkt daaruit, wat de uitgaven betreft, dat, alhoewel vele leden der regering dank weten voor de wezenlijke bezuiniging op de scaatsbegrooting gemaakt, en voor her daarop weder plaatsen yan het departement van koloniënzij echter ten ernstigsie blijven aandringen op de verdere ten uitvoerlegging van het noodzakelijke stelsel van bezuinigingenen tevens vele middelen hebben aangewezen, welke daartoe konden leiden; als,

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1