ie Miranda, den terugeogt wel zal hebb&ïmoeten aannemer». Er heerschr bij voortduring tweedragt onder degenendie den Pretendent omringen. De generaal Eguia is by hem in onge nade gevallenen welzoo men zegtten gevolge van de na drukkelijke vertoogen, die hij aan D. Carlos over diens handel- Wijs gedaan had Een der Parijssche bladen'e welk de partij van D. Carlos voorstaar verklaart, in dat verhaalwegens het in ongenade ge vallen van Eguiadie eerst onlangs tot opperbevelhebber van het mobile leger der Carlisten benoemd i», volstrekt geen ge loof te slaanen hetzelve evenzeer voor een verzinsel te houden als het mede in omloop gebragte gerucht, dat een ander leger hoofd der Carlistende dappere Ituraldenaar de Christinos zou zijn overgeloopen. In berigten van de spaansche grenzen, van den 27, wordt ins gelijks van het bombarderen van Vittoria, door de Carlisten ge wag gemaaktmet bijvoegingdat de belegerden reeds eenen uit val hadden gedaanwaardoor aan de Carlisten een groot verlies was toegebragt. Het dagblad van Barcelona, El Vapor, van den 22 October, beschrijft in her bteede de vreugde bedrijven, waarmede de ge neraal Mina in die stad ontvangen is. Het houdt tevens een adres aan de koningin-regentes in van den generaal Pastorsdie tot nu toe over de Christinos in Katalonie bevel voerde waarin ge noemde vorstin met hare| welgelukte pogingen, om de wederge boorre van Spanje te bewerken, wordt geluk gewenscht De zelfde generaal beeft in genoemd gewest eene inschrijving geo pend om in den nood der schatkist te voorzien, en dezelve tot het op de been brengen van een geducht leger in staar te stel len. Hij heeft zich met den generaal Castellar voor eene som yaq 3000 realen (fr 375) aan het hoofd der inschrijvers geplaatst. Men spreekt, doch noch eene onbepaalde wijs, van een nieuw voordeelhetwelk de troepen der Koningin in Katalonieen wei bij Mo'ins del R?yop de Carlisten zouden hebben be haald De laarsten zou den daarbij 900 man verloren hebben. De dagteekening van dit gevecht wordt echter niet opgegeven. In Hef Memorial Bordelais leest men dat de raad van mi nister; Cordova, in het commandement van het Noorderleger door Èspinosa wil doen vervangen, doch dat de Koningin Re gentes zich daar sterk tegen blijft verzetten. Dé junta vamC^dix heeft ter beschikking der regering 8000 man gezondenwelke op kosten der provincie zullen onderhouden worden. iijcfrcrlAttbctt. 's Gravenhage, den 3 November. In de bijeenkomst der Tweede Kamer van heden heeft de commissie voor de peritien verslag uitgebragt omtrent verscheidene stukkenals 1.® Omtrent een adres van landbouwers te Leens en Ulrum (provincie Groningetj}, die wettelijke bepalingen verzoeken te gen den invoer/van voortbrengselen van den landbouw, en ötr der andere ook aandringen op de afschafing der accijnsen op hec gemaal en her binnenlandsch gedisteleerd a.® Omtrenc een adres van den heer C van der Tuukte Haa r fera, waarin eenige bedenkingen tegen zijn in de vorige zitting ingediend plan tot aflossing der staatsschuld worden beantwoord. 3.® Omtrent een adres van den heer Kannegiesserte Am sterdam, die eene belasting op den invoer van granen voorstaat, en verwachtdat dezelve den gedrukten landbouw zal vérligten. Hij meent, dat dezelve *sRijks geldmiddelen zal verbeteren, zon der nadeel toetebrengen aan bijzondere ingezetenenzoo als bak kers, grutters, branders, brouwers en kooplieden, -—en dat dezelve geen smokkelhandel zal opleveren. Volgens zijne opgave liggen thans too,000 mudden tarwe, rogge enz te Amsterdam en Rotterdam. Hij wenschc, dat ook de belasting op den uit voer van boter en kaas moge worden opgeheven. 4.0 Omtrent eene petitie van den kollonel Gust af.sondie zich andermaal beklaagt over, naar hij zegt, in dit land onder gane mi-handeling 5,0 Omtrent een adres van de heeren Hope en Co. eri een en vijftig andere aanzienlijke handelhuizen te Amsterdam bedenkin gen inhoudende tegen het ontwerp van wee ter bevordering van den landbouw. 6 Omtrent een adres van de Kamer van koophandel en fa brieken te Schiedaminsgelijks bedenkingen inhoudende tegen de voorgestelde wet tot verhooging van het inkomende regt op de buitenlandsche granen. 7 0 Omtrent een adres van de heeren van Hoboken en Zonen en 150 andere voorname handelhuizen.ee Rotterdam, insgelijks bedenkingen' aanvoerende tegen de graanwet. 8." Omtrent adressen van de gemeente besturen van Terschel ling van Goor (Overijssel} en van Breukelenbetreffende de indeeling des Rijks in geregtelijke arrondissementen en kantons. 9 Omtrent een adres van landbouwers van het eiland Wal cheren, zich beklagende over den kwijnenden toestand van den landbouw, welke zij toeschrijven aan de drukkende lastenwaar aan dezelve onderworpen Is, en aan de lage graanprijzen. io.° Omtrent een ingediend plan tot aflossing der staatsschuld, door. middel eener loterij De vergadering is tot de orde van den dag overgegaan ten aanzien van een adres uit Utrechtklag ten behelzende over het ter sluiks invoeren van slagcveeover her gebruik van machines in de fabrieken enz. De te Zwolle gevestigde provinciale commissie, rot on drrsc-utiing der Ingezetenen van Overyssel"me door de stormen en orerscroomingeti van 17. en 24 October des, vorigen jaars schade hebben geledenheeft het verslag, wegens het beheer der haar toevertrouwde gelden, in het licht gegeven. Daaruit blijkt de aangerigte schade berekend te zijn pp f x 14,7-42,7o, en het geheel bedrag der ingekomèn gelden op f 16,857,73 Aan ruim duizend huisgezinnen is onderstand verleendzijnde de uitdeelmgen gegrond geworden op de meesrnaauwkeurige narig tennopens den meerder of minder behoeftigen toestand der door de ramp bezochtenafgeleid naar de middelen die hun waren overgebleven. Te Veurne, Nieuwpoort, Östende en omliggende plaatsen waar geregeld tweemalen in het jaar eene epidemische ziekte heerscht, is dezelve vooral in dezen herfst zeer hevig Van de 3000 bewoners, waaruit de bevolking der eerstgenoemde stad bestaat, zijn daardoor meer dan 1200 aangetast, en velen zelfs tor twee of drie malen. De eigenlijke bewoneis des lands ster ven cr zelden van, maar wel de vreemdelingen. Op dit oogèn- blik moet te Ostende en te Nieuwpoort de sterfce onder het gar nizoen vrij aanzienlijk zijn. Donderdag morgen zijn de werklieden van eenen kalkoven bij Anzain ontsteld geworden door een schouwspelwaarvan hec enkele denkbeeld doet ijzen Bij het omroeren hunner onge- bluschte kalkontwaarden zij een menschenhoofd en verschelde ne beenderendie reeds ten halve verkalkt waren Naar het schijnt waren dit de; rampzalige overblijfselen van eenen persoon, die, zich des nachts pp den rand van den oven hebbende willen ver wannen, door de duisternis bedrogen of in den slaap er mis schien zal ingevallen zijn. Men weet nóg nier zeker wie deze zoo ellendige verbrande persoon is, dit echter weet mendat een jong mensch uit Anzain die niet in de beste verstandhou ding met zyne ouders leefde, Woensdag avond het ouderlijke huis verlaten heeft, zeggende dat hij zicli ging warmen, en sedert niet weder gezien is. In het russische journal voor Manufacturen en Handel leest men het volgende: Een heugelijk bewijs van'de vorderingen onZer nijverheid le vert ook de fabrijk van den rigaschen koopman Pichiau opwaar in sedert hec begin van dit jaar ook polomicten vervaaidigd wor den welke tot hiertoe hoofdzakelijk in Nederlandsche fabrijken voor den handel met China gefabriceerd werden Volgens een berigt uit Oporto, is ajdaar een voor de de geschiedenis der oudheid belangrijke, vónd gedaan In her klooster Santa Maria de Meriaho. zijn namelijk de negen hoeken der Phcenische geschiedenis van Sanchoniftondoor Philo van Biblos in het grieksch vertaal cT, waarvan meri tot hiertoe slechts fragmenten bezatontdekt geworden. Het berigt voegt er bij dat van die werk spoedig eene uitgave, en wel in Duitschland zal bezorgd werden. Dezer dagen is te Beaumontdepartement du Calvados in Frankrijk, een gedenkteeken geëindigdter nagedachtenis van Laplace. Die beroemde wiskunstenaar is den 22 Maart 17491e Beaumont geboren, en den 5 Maart 1827 in Parijs overleden; hetgeen mitsgaders in een kort lofdichtmet gouden letteren op twee marmeren rafelen is vermeld, Hec gedenkteeken is gesticht ter plaatse alwaar het huis van den groocen geleerde heeft ge- gestaan, en alwaa$ thans eene lagere school gevestigd is. - Te Weenen zijn sedert eenige dagende eérsce munten ver. schenen, welke sedert -de troonsbeklimming van Keizer Ferdi nand geslagen zijn. Aan de eene zijde dier inuncen ziet men het borstbeeld des Keizers met eene laurierkransaan de keerzijde den Keizerlijken adelaar met het wapenschild, en het jaargetal 1835, In stede van het vroegere randschrift: jast it ia regno rim fundamentumleest men de spreuk des nieuwen Keizers: Recta tueri. Uit Rome schrijft men van den 22 der vorige maand, dat het weder zich sedert eenige dagen zoo ruw als ih den win ter vertoonde. Het gebergte is vol sneeuw. De Tiber had ook in de laatste tijden vele verwoestingen aangerigt; die rivier was tot eene zeer aanzienlijke hoogte gewassen. Een bewoner van Sangattealdus schrijft men uit Ca lais,-op de jagc zijnde, hoorde zijnen hond hevig kermen, en zag dat een groote vogel hem in deti rug had gepakc. Op de nadering van den jager, liet de vogel zijne prooi los, en vloog weg De jager schoot hem ter neder. Het was een arend, die den hond wilde mede voeren hij had 6 voeten en 7 dui men vlugt en was van de gewone bruine soort van Bujfon Drib dagen heeft hij nog geleefd, c - 1.ttt^s Qbucrfcnficti. J. G EIFFLakenkooper en Klcedermaker te Mid delburgheeft bet genoegen het geëerde publiek in hec Dis trict Goes te berigtendat hij tot aanstaande Zaturdagals naar gewoonte te Goés zal uitgepakt zijn, met een extra assortiment naar den laatscen smaak vervaardigde Mans jongens en Kinder WINTER KLEEDEREN, Dames MANTELS enz.; be- loovende hij niet alleen eene exacte en solide maar ook eene bij zondere civiele bediening. Tj& Gocs^' bij F. Keejeuwens, Stadsdrukker.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2