loop .der jongste staatkundige gebeurtenissen en inzonderheid de gang der spaarische aangelegenhedengeene verandering hoege naamd heefc te weeg gebragc in de bestaande betrekkingen van Groot Hrictannie tot Frankrijk. Het dagblad van Madrid, van den 12, bevat onderschei dene besluiten der Koningin, als: i9. een, krachtens hetwelk, gedurende den oorlog, de diensttijd voor het leger, en in som mige gevallen voor de vrijcorpsen en de nationale garde, dubbel, zal rekenen 2U. waarbij aan de kapiteins generaalvolmagc ver leend wordt, zonder voorafgaande toestemming der regering, de door hen noodig geoordeelde districten en plaatsen in staat van beleg re verklaren; 3 waarbij aan al de smokkelaars gratie ver leend wordt, met volmagt, om als vrijwilligers in het leger der Koningingedurende den oorlogte dienen bij een 4de besluit wordt er een hotel voor invalides opgerigcen eindelijkbij een 5de wordt de regtspleging der geestelijken in misdadige zaken afgeschaft. Men verzekerde te Madriddat de generaal Qdesada zijn ontslag als commandant en chef der Koninklijke wachc en als kapitein generaal gegeven haden dar hij door den generaal Palafox zou vervangen worden. De oprigring van corpsen, om tegen de Carlisten op te ruk ken, gaat voort, Te Madrid is er, door door eene vrijwillige inschrijving, een corps artillerie der nationale garde georganiseerd. Te Carthagena zijn er 3 compagnien nationale garde gemobili seerd. Ook uit al de andere gewesten oncvangc men daaromtrent berigtenen heerschc erna de toetreding tot het ministerieveel geestdrift, om tegen D. Carlos op te rakken» Volgens som migen, wordt er een besluit tot eene ligting van 100,000 man verwacht doch dit verdient in allen deele bevestiging. Incusschen gaan de Carlisten ook voort zich te wapenenen hunne magt alleen in Katalonie wordt op niet minder dan 25,000, wel ge- Wapende en goed georganiseerde, manschappen geschat. Omtrent het krijgstooneel zelve zijn er weinige berigten. AI leen schrijft men uit Bayonne, dat er eene expeditie in gereed heid gebragc werd, om de Carlisten van voor St. Sebastiaan te verdrij venen de gemeenschap te herstellen. De generaal el Pastor voor Bilbao aangekomen, heeft zich by de Engelsche troepen gevoegd, om op Vittor ia aan te rukkenwelke stad door de Car- listen belegerd is» flcbcvUitbcu. YGravenhageden 1 November, Naar men verneemt, heeft de heer adviseur Lipkem Cgewezeo hoofd inspecteur van het ka dasterj) zichop last der regeringnaar Engeland begevenen is aan hem opgedragen geworden het onderzoek omtrent de kunst om onder water te varen ^n onder water te werkenten einde zich de opgespoorde duikermiddelen bekend en eigen te maken en daarvan vervo'gens hier te lande aanwijzing te kunnen doen, ter wijldezer dagen bij besluit van Z. M,de luitenant ter zee- ade klasse, O. A. Uhlenboekis gecommitteerd, óm zich me de naar Engeland te begeven, ten einde gemelden heer adviseur in het opgedragen onderzoek bij te staan Van wege de Directie van 's Rijks Museum voor de Na tuurlijke Historie te Leiden is ons het volgende medegedeeld Bij den steeds toenemenden bloei van 's Rijks Museum van natuurlijke historie, zal het welligt niec overbodig zijn te ver melden, dat hetzelve onlangs ook in het bezit is gekomen eener tot nu ontbroken hebbende huid van den volwassen* Afrikaanschen Olifant, welke eene belangrijke plaats in de volgreeks der groote viervoetige dieren vervullen zal. De houte vorm charpente), over welken die huid zal getrokken worden, is thans gereed, en in die mate gelukkig uitgevallen, dat dezelve nog eenen korcen tijd onbekleed zal blijven, ter bezigiiging van het publiek, en tevens als een bewijs van de buitengewone bekwaamheid van 's museums eersten preparateurden heer J. Tter Meerook voor deze soort van arbeid, welke juisc geen gedeelte uitmaakt van de moeijelyke en schaars beoefende kunst van opzettenwaarin hij uitmunt, en aan welker ruime aanspraak op lof en aanmoe diging, wij te gelijk, langs dezen weg, gaarne willen tegemoet komen. Het is ons ook een aangename pligtbij deze gelegenheid openlijk' hulde te kunnen brengen aan den voortdUrenden weren- schappelijken ijver van de heeren H. H, Dieperinxapotheker der eerste klasse, te ParamariboA. Botterpakhuismeester te Tjikaoop Java, en A. Verster van Wulgerhorsthout vester te Noordwijk die allen met eene loffelijke belangloosheid steeds voorrgaan, om het museum, door geschenken en mede- deelingen, blijken te geven van hunne zucht voor deszelfs bloei en van hunne liefde voor het Vaderland en de wetenschapen bij de vermelding der namen van deze heeren aan wier voort durende medewerking wij onze Vaderlandsche inrigting dringend blijven aanbevelen, mogen wij vooral niet nalaten ook dien te voegen van Zr. Ms. konsul te Tripolijonkheer Clifford Cocq van Breugelaan wiens verblijf aldaar wij de belangrijkste ver» zamelingen van die streken te danken hebben; en van den heer H. B, van Horstokthans pracciserend geneesheerte Amster dam doch sederc vele jaren in die betrekking werkzaam geweesc aan de Kaap de Goede Hoopvanwaar hij ons bij aanhoudend heid insgehjks de kostbaarste bezendingen heeft doen toekomen en bij hét verlaten van dat werelddeel, met opofferingen van aan merkelijke geldelijke voordeden voor ons heeft medegebragc een lévenden- afrikaanschen buffelterwijl hy het museum gelijktijdig reet her -geschenk verrijkte van een uitmuntend skelet van den wal-- visch der Zuid pool 'balaena mysticetus cmtarctïca)mitsga ders van de kop eens dergelijken, ter groore van ruim dértien voet. Bij de openlijke vermelding van zoo vele loffelijke daden en dör menigte van offers, als, vooral in de laatste tijdenten be hoeve van het vaderland werden gebragc,, komt het ons voor, dat ook dezen, hoezeer vaö een wetenschappelijkon aard, niec met stilzwijgen mogen worden voorbijgegaanen het bekend ma ken van dezelve heeft dan ook geen ander doeldan eene pligc- matige hulde te brengen aan de nuttige en beianglooze verrig- tingen van deze edelaardige mannenen hun de achting en er kentelijkheid te verzekerenwaarop zij bij hunne landgenooten en bij ieder*dien het belang der wetenschappen ter harte gaatde regtmatigste aanspraak hebben. - Goes den 2 November. Heden is in het Vlie binnen ge komen kapitein R. R. Tuntelervoerende het Nederlandsch Kofschip Geertruijaakomende van Dramme in Noorwegen, met Houtwaren voor M. Harinckalhier. EXTRACT uit de Registers van den Burger- lijken Stand der Stad Goesgedurende de maand October 1835, ClbDevtcnticjt. V Men presenteert UIT de hand te KOOP, de WIND- KORENMOLEN de Vijf Gebroedersstaande op her Bol werk der Stad Goesbenevens een WOONHUIS cn ERVE, in de 'j Heer Hendrikskinderenstraat aldaar, heide in goed on derhouden staaten spoedig te aanvaarden te bevragen bij den Eigenaar J. Nederhand, en ten kantore van den Notaris L. de FouwJz.te Goes Te Goes, bij F. Kleeuwens, Stadsdrukker» Gehuwd: Willem Adriaan Anemuet en Anna Jacot.Johan Coenraad Labrant en Adri ans Maria van Gensert, Hnbregt Hengstmengers en Anna van der Maas. Abraham Catharinue Vader en Martina Pieterse. jobannes Chovier en lacoba Johjpina/Engejhard. jacobus Cornelia de Schutter en Kornelia Delzenne. Leendert Gleraci en Catharina JVisser. Otto Verhagen en Cornelia Jacoba Cruque. Geboren: Den 1 sten. Roeland, zoon van Roeland Saman en Kommerïna Maria Staf, A 165 den sden. Hendriks, dochter van Arij Bruinshoofd en Margreta Burgs, D 139. Cornelia* dochter'„van Dirk Verheule er. Cornelia Schouwenburg, B 99, Pie ter, zoon van Abraham Douw en Elena le Fevre, O 153. der. 4den. Anna Cat harina dochter van Johannes Andreas Schalier en Anna Maria Cornelia Elze- ling, B J03. dén 8stfcn, Johanna, dochter-van Cornells vande Velde en Elisa beth Pieternella Goerce* D 51. den i4den. Jan Cornelïs zoon van Leonardus Cappello en Theodora Joanna van LookD 69. den i9den Krina Abrah imina dochter van Jan van den Boogaard en Neeltje Kopméls, O 271, den 20.sten Adrians Maria, dochter van Pieter Remijn en Barbara lohanna, EckhardtO 156. den 22Sten, Elisabeth Johanna, dochter van Cornells van der Swan en Elizabeth Johanna Cremer, C 117. Pieter, zoon van Adriaan Rejacken Catharina Uirk- se, B 107. den 23sten, Maria Hubregta, dochter van Jaccbus Bruggemans en Cornelia van SprangD 167. Maatjedochter van Johannes Dekker en jannetje de MeijA 160. den 24Sten. Dirk, zoori van Pauwlus Nonnekens en Susanna Bekkens, Dg 208. den essten Johannes jacobus, zoor? van Bernardus Johannes Elsmanen Cornelia ReetlaerA 140, Gerrit, zoon van Servaas Lamsue en Elisabeth Vlamink, B 173 Pieter, zoon van Johannes Pieter Meijler en Cor nelia,.Maria Barbier, A 105. den, 27sten. Catharina, dochter van Pieter Mari nas Magielse en Agatha Johanna Langebeeke, A 143 den 29scen. Wolf Si mon, soon van Simon Wolf Machoel en Hendrica Johanna Muller C 7, Dus 9 van het mannelijk- en 10 van het vrouwelijk geslacht. In het geheel 19 personen. Overleden D*n isten. Jacabus Joh»nnc»ijPhilip Schefferond tt weken zoon van Jacobus en Aasje Raaphorst, B IOO. den 3den Cornelis de jonge, oud 4 jaren, zoon van fJAdriaan (over*.) et? Cornelia van de Volkere ,C 123. Maatje de Jager, oud 80 jarenhuisvrouw van Lauwerns van Hoorn, D 175 Johannes Tersmit, oud 14 jaren zoon van Frederik Karei (over/,) en Maria Caspa ina de BroekertB 209, den aden. Neeltje Bakker, oud 18 jaren, dochter van Frans en Johanna Remijn- se, (overleden') A 173 Maria Oostdijkoud 15 maanden dochter van Mari- nus en Machelina van de Velde, C 156. den 7den. Maria Theresia van Wie men oud 2j jaren, Gasthuis. - den 9den. Adriaan Hoogerwerve, oud 16 maan den. zoon van Adriaan en Catharina Maat, A 7r, den reden. Gerard den Her der oud 9 maanden, zoon van Dignus en Maatje de Jonge, A234. den i2den. Matthijs Kakebeeke, oud 40 jaren, Gasthuis. den i3den Lauwerusvan Hoorn oud 80 jaren, Gasthuis, —den isden. Jacoba janson, oud 8 weken, dochter van Willem en Elena Maria Springélink, A 205. den ióden, Frans Hering, oud 80 jaren, A 71. dén i8den. Cornelis de Jonge, oud 19 maanden, zoon van Gerard en Pieternella Marculina Harinck, D 46. Anna Clasina Straub, oud 8 maanden, dochter van.;"Johannes Marinus en Catharina Visser, D 153. den ?9den, Cornelis Eckhardtoud 5 maanden zoon van Geerard en Catharina Rei- jers, A 28. den 20sten. jan de preu, oud 4 jaren, zoon van Marinus en Eli sabeth Meulbroek, B 248. Abigael Sara den Boer, oud 8 maanden, dochter van johan Pieter en Antonia Adriana ZuidwegD 121. den 22sten. jan Geor ge den Boer, oud 7 maanden zoon van Willem en Anna Muller, D 236 —den 23sten. Bartholomeus Reijnierseoud 23 jaren B 76, den 253ten. Adriana van de Sande, oud 3 maanden, dochter van Adriaan Jacob en Lev in a de Neef, A 33. den 26sten. Cornelis Biereoud 3 jaren, zoon van Dirk en Elisabeth Best, B161.— jan van Boven, oud 9 weken, zoon van Willem en Adriana Hoogesteger, Bst.— den 27Sten, Leijn Sanderse, oud 3 maandèn, zoon van jacobus en Cornelia Zou- tewelle, A 126. den 29Sten, Cornelis Rentmeester, oud41 jaren, B 34 den 30sten. Francisca de Busscher, oud 38 jarenGasthuis. den 3?sten. jannetje Polderman, oud 96 jaren, wed. johannes de Groene. B. 130. Dus 17 vanjhet mannelijke en i« van het vrouwelijk geslacht. In het geheel 27 personen.

Goessche Courant | 1835 | | pagina 2