N°. 88. i 8357 O G O E S S C H E COIR A l. T. NIEUWSTIJDINGEN. Siiitscii(«ttb. Berlijn, den 24 October. Z. M. de Keizer van Rusland heeft zich, na een verblijf van twee dagen inde vesringMo ilin den 18 dezer van daar over Praga, naar Bresc Lirewski bege ven, vergezeld wordende door den veldmaarschalk Paskevitz H, M. de Keizerin en de grootvorstin ólgazijn den 19 te War schau aangekomenvan Lovvicz af begeleid wordende door de gemalin van vorst Paskevitz. De straten, langs welke dé Kei zerin passeerde, waren met eetle juichende volks menigte ver» vuld. H. M heeft het middagmaal gebruikt te Jabionna en aldaar verscheidene aanzienlijke dames ontvangen. (Men meldt nietdat zich daaronder ook poólsche bevonden hebben.} Hoogst- dezelve zou te Ostrolenka overnachten. Frankfort, den 26 October. Èr hadden zich verschillende geruchten verspreid, omtrent eenige te Toplitz, genomen maat regelen, betreffende het Duitsche Bondsleger. Er zou name lijk, bepaald zijn, dat, de verschillende Staten van Duitschland door de vereeniging der Bondsvergadering onderling geen oorlog kunnen voeren, de militaire magc van Duitschland slechts een leger zou vórmen, onder het bevel der Bondsvergadering, dat, dien ten gevolge, elke Staat afzonderlijk zou afzien van het regt, om over deszelfs budjet van oorlog te beraadslagen en dat er in elk land jaarlijks eene som zou bepaald wordenovereen komende met de gemiddelde hoogte der sedert 1815, voor den militairen dienst goedgekeurde sommen. Het alhier ter stede uitko mende Fransche dagblad spreekt al die geruchten tegenen zegt, op grond van deszelfs bijzonderen correspondent te Toplitzdat op het congres, aldaar volstrekt geene zaken, Duitschland be treffende, verhandeld zijn. Parijs den 25 October. Vorst Talleyrand is alhier aange komenalsmede de maarschalk GerardMen merkt opdat deze laatste niet druk op de Tuillerien verschijnt. Men wil het zelfde van den maarschalk Lobau zeggen. Heden zou onzege zant bij het Oostenrijksche hof, de heer de St. Aulairestel lig naar zijn post vertrekken. Naar sommigen beweren zal on ze nieuwe gezant bij het's Gravenhaagsc,he kabinet, de heer Mor tiernog niet dadelijk naar zijne bestemming vertrekken, maar den winter te Parijs doorbrengen. Zulks verdient incusschen be- vestiging, Maandag 2 November. Uit Cairo heeft men de treurige tijdingdat Egypte hetwelk zoo lang door de pest geteisterd werd, thans weder door de cholera is bezocht geworden. Mehemed Ali had op het on verwachts besloten, zich naar Alexandrie te begevenwaar men wil dat hij eene zamenkomsc met zijnen zoon, Ibrahim pacha, houden zal, die met eene stoomboot uit Syi;ie zou derwaarts komen. Men voegt er bijdat de Onderkoning te rade is ge wordenin persoonaan het hoofd van acht regementen tegen de oproerige Syriers op te trekken. Anderen schreven echter zijn overhaast vertrek aan vrees voor de cholera toe. De geruchten omrrenc het deel nemen aan geheime genoot schappen door de militairen schijnen de ernstige aandacht der re gering te hebben gaande gemaakt. Niet alleen het ministeriele ochcendbladmaar zelfs de Moniteurdeelen thans den inhoud mede eener aanschrijving van den minister van oorlog aan de ver schillende divisie-commandantenwaarbijaan dezelve gelast wordt naauwkeurig rekenschap te geven van den staat der onder hunne hevelen staande corpsen met bijvoegingomindien het noo dig mogt zijnde vereischte maatregelen te nementen einde den goeden geest onder dezelve te doen herleven, en verder alles te verrigten wat de toestand der zaken mogt vorderen. Genoemde bladen deze aanschrijving mededeelende, zeggen tevens, dat reeds bijna alle commandanten hun verslag hebbeo ingeleverden dat daaruit is gebleken, dat de vrees welke men had trachten in te boezemen wegens wanorde onder het krijgsvolk te éenemale on gegrond is, en dat bepaaldelijk de generaal Harispecomman derend generaal over het active leger bij de Pyreneenomtrent welk leger vooral kwade geruchten in omloop warenbetuigd heeft dat de goede geest en de krijgstucht bij dat leger niets te wenschen overlatenen da: tusscheb die troepen en de ingezete nen de beste verstandhouding heerscht 4 hebbende-de generaal Gas- tellane in denzelfden geest een rapport uitgebragt over de ac tive divisien der Oostelijke Pyrepeen. Incusschen heeft het de open bare aandacht tot zich getrokkendat, te gelijk met deze mede deelingen eene Koninklijke ordonnantie het licht ziet, waarbij onder anderende 20 divisiehoofdplaats Perigueuxopgeheven; en twee nieuwe divisien daargesteld worden waarvan de zetel Ba» yqnpejen Perpignan zullen zijn. Volgens de ordonnantieis zulks geschiedom de 'geregeldheid van den dienst onder de troepen welke aan de grenzen van Spanje vereenigd zijn te bevorderen en jen einde wrijvingen en moeijelijkheden te vermijden, welke voer den dienst schadelijk zijn. s— Sinds eenige dagen heeft ieder den mond vol van eene jagc- par,'ijwelke ot> het buitengoedGrandvauxtoebehoorende aan 'den heer Vigiergegeven iswaar de ministers Thiers Per- til en vele andere aanzienlijke personentot de hooge regering behoorende, zonden tegenwoordig zijn geweest, en waarbij de gasten zich aan allerlei buitensporigheden'zouden hebben over» gegevenja zelfs zich zoodanig zouden hebben vergetendac zij eene vertooning van den moorddadigen aanslag van Fieschi zou den gegeven hebben. Het een en ander heeft ruime stof ver leend aan de bladen van de oppositie der verschillende partijen die daaruic aanleiding genomen hebben om de ministers en der- zelver vrienden deerlijk te havenen. Van den anderen kant, hebben sommigen dier gasten in de ministeriele dagbladen doen aankon digen, dat al hetgeen men van die jagrpartij verhaald heeft, on* waar is; de minister Persil heeft beweerd dat hij er niet bij te genwoordig is geweest, en nu is de beer Vigier zelf opgetreden met de verklaringda: hij alle artikelswaarin de bovenvermel de beschuldigingen op nieuw worden aan het licht gebragcof herhaald voor deregtbanken zal vervolgen. Wat er van de zaak aan is, vak moeijelijk te beslissen doch het schijnt zeker te we zen dac er op genoemde jagcparcij meer is omgegaan dan bij ge wone vriendschappelijke maaltijden. Een der revolutionnaire organen spreekt de laatste, om trent de Amerikaansche schuld in omloop zijndegeruchten te gen en zegt dat het mee waar is. dat de voorzitter der Veree- nigde Staten aan het huis Rothschild een wisselbrief op de fran sche regering toegezonden heeft, teneinde aizoo de onmiddelijke betaling van het eerste gedeelte der schuld te erlangendat het evenzeer onwaar is, dat de zaakgelastigde van Amerika officieel aan het kabinet der Tuillerien verklaard heeftdat men omtrent de rede van den voorzitter geene mededeelingen kon doendoch dat hetaan de andere zijdestellig waar scheendat het gevoelen in Amerika niet zeer gunstig voor zoodanige mededeeling scheen. De jongste berigten uic Algiers maken melding van een gevecht, hetwelk den 6 October tusschen eene Fransche leger - afdeeling van 2,000 man, onder den kolonel Schauenborgen een groot aantal vijandige Arabierenin den bergpas van Tenia, niet verre van Bouffarick heeft plaats gehad. Het doel van deti togt des kolonels was, om den nieuw benoemden Bey van Me- deah. naar die plaats te geleiden. De voorhoede van zijne afdee ling, die gedeeltelijk uit Arabische en Turksche ruiters in Fran sche dienst bestond, heeft echter in den gemeldeti bergpas zoo veel geleden, en de overmagc des vijands was zoo groot, dat de kolonel het raadzaam heeft geachtom naar Bouffarick cerug te trekken. De bevelhebber der kolonie heeft echter dadelijk daarna den indruk van dezen tegenspoed uitgewischtdoor eenen Arabischen volksstam (die der Amrona} welke oproerig was geworden te tuchtigen, De berigten uit Madrid tot den 15, langs den gewonen weg aangebragc, vermelden eenige nadeie bijzonderheden, no pens den voortdurenden tegenstand van de spaansche revolutio nairen in de zuidelijke provinciën. He: bevestigt zichdat da junta van Cadix zich inde daad heefcontbonden doch dit niec heeft belet, dar zich weder gelijktijdig eene nieuwe en centrale junta in Audujar heeft gevestigd en dac deze laatstgenoemde onder dagteekening van den 3 Octobereene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij zij, altijd trouw zwerende aan Koningin Isabellaen aan het beWind der Koninginne moeder, al? regen tes, verklaart, dat zij het zwaard niet zal nederleggen, voordat zij haar oogmerk te wetenhet vestigen van de constituerende Cortes des Rijks, zal hebben bereikt. Deze proclamaaie is den 7 in Cadix aangebragt. De revo lutionairen zijn terstond te hoop geloopenhebben de trom ge roerd, en uit elke compagnie van de gewapende burgermagt, of nationale gardezijn twee man naar den gouverneur generaal Hore gezonden met het dringend verzoek om eene nieuwe consultative junta te benoemeneen verzoekwaaraan ge noemde generaal anrniddelijk heefc voldaan. De nieuw benoemde junta bestaat uit bekende revolutionairenen aan het hoofd der- Zelve bevindt zich de kollonel Osonio De dagbladen van Madrid willen het doen voorkomenals of deze junta's alleen zouden móeten dienen, om de wapeningen tegen de Carlisten te bevorderen. Ons regeringsblad van den 26 October behelst het vol gende: N

Goessche Courant | 1835 | | pagina 1